Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» ΣΗΦΗΣ ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΑΚΗΣ - ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ
από Stevi_tasos Σήμερα στις 8:05 am

» ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ
από Stevi_tasos Σήμερα στις 8:00 am

» Ας μαζευτουμε εδω οσες προσπαθουμε για μωρακι #139
από Stevi_tasos Σήμερα στις 7:57 am

» ΕΣΠΑ 2014 - 2015 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από Stevi_tasos Σήμερα στις 7:54 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014!!!
από mama prwti fora Σήμερα στις 2:08 am

» Εγκυουλες Δεκεμβριου 2014!!!
από tozouzounakimou Σήμερα στις 1:08 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από kate_85 Χθες στις 11:54 pm

» Μανούλες Νοεμβρίου 2013 Νο 9!!!
από thali-alex Χθες στις 11:46 pm

» ΑΔΙΑΔΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ...ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?
από Areti2 Χθες στις 11:01 pm

» το τεστ μου... κ εχω μπερδευτει!!
από Yasmina Χθες στις 10:46 pm

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από loulou_29 Χθες στις 10:39 pm

» Είμαι ξανά έγκυος!!
από Stevi_tasos Χθες στις 10:21 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από anatoligew Χθες στις 10:17 pm

» Αρνηση για βοηθεια
από ede37 Χθες στις 10:05 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΔΑΝΙΚΑ ΩΑΡΙΑ
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Χθες στις 9:28 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από irene-_- Χθες στις 9:10 pm

» ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ?
από tzeni27 Χθες στις 8:54 pm

» Μικρες μανουλες!!!
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Χθες στις 8:28 pm

» Για να αρχίσουμε...
από Despoinaki123 Χθες στις 7:37 pm

» θελω τη βοηθεια σας...
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Χθες στις 7:33 pm

» Πρωτόγαλα;;
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Χθες στις 7:08 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από αγγελακι στον ουρανο Χθες στις 5:49 pm

» triplex καρδιας εμβρυου
από Siagl Χθες στις 5:18 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ 2014
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Χθες στις 5:09 pm

» θηλασμος και περιοδος?
από Βάνα Κ. Χθες στις 4:25 pm

» 13 1/2 μηνων
από Βάνα Κ. Χθες στις 4:05 pm

» συσπασεις...
από ANGEL Χθες στις 3:59 pm

» προσπαθεια σπερματεγχυσης
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Χθες στις 3:19 pm

» τσιμπημα μελλισας η σφηγγας...
από Areti2 Χθες στις 1:32 pm

» καισαρικη με επισκληριδιο?
από helen prl Χθες στις 11:45 am

» απορίες εν μεσω μερικής αποκόλλησης
από Yasmina Χθες στις 11:38 am

» τεραστιος λεκιθικος ασκος ??
από ANGEL Χθες στις 11:19 am

» ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ!!!!!!!!!
από tinag Χθες στις 9:53 am

» ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΚΛΗΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ
από kerasoula Χθες στις 12:34 am

» ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΓΙΑ ΒΑΠΤΙΣΗ/ΠΑΡΤΥ
από Emilynik Χθες στις 12:27 am

» δεν λεει ποτε οτι θελει τουαλετα τι να κανω να το βοηθησω???
από maria maroui Χθες στις 12:16 am

» Τουρτοπάνες & Cupcakes!!!
από anatoligew Πεμ Jul 24, 2014 11:18 pm

» ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΕΞΙΩΣΗ ΒΑΦΤΙΣΗΣ!!!
από kerasoula Πεμ Jul 24, 2014 10:32 pm

» ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ μερος 3
από famozina Πεμ Jul 24, 2014 9:41 pm

» παραξενα ονειρα
από maro28 Πεμ Jul 24, 2014 5:27 pm

Παρόντες χρήστες
175 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 8 μέλη, 0 μη ορατοί και 167 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

fanouria, Lillybell, mamalou, Marianna50, petra18, Stevi_tasos, xrysaki!, αγγελακι στον ουρανο

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Kastallia

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαπου ειχα διαβασει και ειχα γραψει σε παρομοιο θεμα,αλλα δεν μπορω να το βρω,οποτε ανοιγω νεο,sorry...τ
Τελικα αποφασισα να κανω ιδιωτικη φυλαξη βλαστικων κυτταρων παρολα οσα υπερ της δημοσιας φυλαξης εχω ακουσει και ο λογος ειναι πως εχω κρατησει και στο πρωτο μου παιδι και απο ο,τι λενε ακομα και οι υπερμαχοι της δημοσιας φυλαξης,η μονη σιγουρη περιπτωση που μπορει να εχουν χρηση ειναι μεταξυ αδελφων,οποτε καπου το νιωθω σαν αδικια του πρωτου μου παιδιου να μην κρατησω του δευτερου.
Θα ηθελα να ρωτησω οσες εχετε παρει την ιδια αποφαση με μενα αυτην την εποχη,απο τιμες τι σας εχουν πει;Χτες τηλεφωνησα σε 2 εταιρειες και θα παρω κι αλλες.Η πρωτη ειναι η cellgenea με την οποια συνεργαστηκα στο πρωτο μου και ειπε κυτταρα+μεσεγχυματικος ιστος αν το λεω καλα,1200 ευρω απο 1400 επειδη εχουμε ξανακανει συνεργασια.Πηρα ομως και την cryobanks του Ιασω και μου ειπαν για τα ιδια 1330ευρω.Να ειμαι ειλικρινης μου φαινεται η δευτερη πιο καλη σαν προσφορα αν λαβουμε υποψη οτι δεν υπαρχει προηγουμενη συνεργασια,αρα η πρωτη εταιρεια επρεπε να μου κανει καλυτερη τιμη ετσι δεν ειναι; Να σημειωσω οτι σε καμια απο τις δυο δε χρεωνουν τον ασκο ουτε θελουν προκαταβολη πριν τελικα ολοκληρωθει ο εργαστηριακος ελεγχος,κατι που πριν 4 χρονια απαιτουσε η cryobanks γι'αυτο και επελεξα τους αλλους συν το οτι ηταν πιο ακριβοι. Θα παρω και αλλους τηλεφωνο,εσας σας εχουν πει καποια πιο δελεαστικη προσφορα;Βεβαια τους πρωτους σκεφτομαι με αυτο το επιχειρημα να τους παζαριασω κι αλλο.Ο γιατρος βεβαια μου εδωσε την ιδεα να εχω δυο εταιρειες για περισσοτερη ασφαλεια σε περιπτωση που κλεισει καποια,τις εποχες αυτες που ζουμε.Να σημειωσω βεβαια να μην τον αδικω,εγω του εκανα την ερωτηση αυτη αν ειναι καλο να τα εχω σε μια ή σε δυο χωρις να του εχω θυμισει με ποια ειχα συνεργαστει πριν 4 χρονια,οποτε δε νομιζω να το ειπε για να με ριξει σε αλλη.Κι επισης οταν του ειπα για τη δημοσια φυλαξη μου ανεφερε οτι εκει γινονται και πειραματα.Καλα αυτο το τελευταιο δεν το λαμβανω υποψη ιδιαιτερα γιατι ποιος λεει οτι και στα ιδιωτικα δεν κανουν;Εξαλλου σιγουρα οι γιατροι παιρνουν καποια ποσοστα απο τις εταιρειες,απο τη δημοσια το αποκλειω. Απλα για τους λογους που ανεφερα παραπανω αποφασισα ξανα την ιδιωτικη φυλαξη.

astero2000

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ τον Αύγουστο που γέννησα για συλλογή και φύλαξη βλαστοκυττάρων η Cryobank χρέωνε γύρω στα 250 ευρώ και για την συλλογή και φύλαξη των μεσεγχυματικών κυττάρων και του ομφάλιου λώρου χρέωνε 865. Αν κρατούσες μόνο τα βλαστοκύτταρα πληρώνες 250 ευρώ. Αν όμως κρατούσες και τα υπόλοιπα σου κάναν δώρο τα βλαστοκύτταρα και πληρώνεις μόνο τα 865 ευρώ... Αυτά αν γεννούσες στο ΙΑΣΩ βέβαια...

florentiab

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Kαπου ειχα διαβασει και ειχα γραψει σε παρομοιο θεμα,αλλα δεν μπορω να το βρω,οποτε ανοιγω νεο,sorry...τ
Τελικα αποφασισα να κανω ιδιωτικη φυλαξη βλαστικων κυτταρων παρολα οσα υπερ της δημοσιας φυλαξης εχω ακουσει και ο λογος ειναι πως εχω κρατησει και στο πρωτο μου παιδι και απο ο,τι λενε ακομα και οι υπερμαχοι της δημοσιας φυλαξης,η μονη σιγουρη περιπτωση που μπορει να εχουν χρηση ειναι μεταξυ αδελφων,οποτε καπου το νιωθω σαν αδικια του πρωτου μου παιδιου να μην κρατησω του δευτερου.
Θα ηθελα να ρωτησω οσες εχετε παρει την ιδια αποφαση με μενα αυτην την εποχη,απο τιμες τι σας εχουν πει;Χτες τηλεφωνησα σε 2 εταιρειες και θα παρω κι αλλες.Η πρωτη ειναι η cellgenea με την οποια συνεργαστηκα στο πρωτο μου και ειπε κυτταρα+μεσεγχυματικος ιστος αν το λεω καλα,1200 ευρω απο 1400 επειδη εχουμε ξανακανει συνεργασια.Πηρα ομως και την cryobanks του Ιασω και μου ειπαν για τα ιδια 1330ευρω.Να ειμαι ειλικρινης μου φαινεται η δευτερη πιο καλη σαν προσφορα αν λαβουμε υποψη οτι δεν υπαρχει προηγουμενη συνεργασια,αρα η πρωτη εταιρεια επρεπε να μου κανει καλυτερη τιμη ετσι δεν ειναι; Να σημειωσω οτι σε καμια απο τις δυο δε χρεωνουν τον ασκο ουτε θελουν προκαταβολη πριν τελικα ολοκληρωθει ο εργαστηριακος ελεγχος,κατι που πριν 4 χρονια απαιτουσε η cryobanks γι'αυτο και επελεξα τους αλλους συν το οτι ηταν πιο ακριβοι. Θα παρω και αλλους τηλεφωνο,εσας σας εχουν πει καποια πιο δελεαστικη προσφορα;Βεβαια τους πρωτους σκεφτομαι με αυτο το επιχειρημα να τους παζαριασω κι αλλο.Ο γιατρος βεβαια μου εδωσε την ιδεα να εχω δυο εταιρειες για περισσοτερη ασφαλεια σε περιπτωση που κλεισει καποια,τις εποχες αυτες που ζουμε.Να σημειωσω βεβαια να μην τον αδικω,εγω του εκανα την ερωτηση αυτη αν ειναι καλο να τα εχω σε μια ή σε δυο χωρις να του εχω θυμισει με ποια ειχα συνεργαστει πριν 4 χρονια,οποτε δε νομιζω να το ειπε για να με ριξει σε αλλη.Κι επισης οταν του ειπα για τη δημοσια φυλαξη μου ανεφερε οτι εκει γινονται και πειραματα.Καλα αυτο το τελευταιο δεν το λαμβανω υποψη ιδιαιτερα γιατι ποιος λεει οτι και στα ιδιωτικα δεν κανουν;Εξαλλου σιγουρα οι γιατροι παιρνουν καποια ποσοστα απο τις εταιρειες,απο τη δημοσια το αποκλειω. Απλα για τους λογους που ανεφερα παραπανω αποφασισα ξανα την ιδιωτικη φυλαξη.

δεν ξέρω καθόλου τις τιμές για να σε βοηθήσω.
θέλω απλά να σου πω οτι δεν είναι σίγουρο οτι μπορεί να βοηθήσει τα βλαστοκύτταρα του ενός αδελφού το άλλο. υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην κάνει.

Kastallia

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μακαρι να ειναι τα πιο πεταμενα λεφτα που δινω στη ζωη μου...ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ!!!Απλα ειναι καθαρα ψυχολογικος ο λογος.

florentiab

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
http://www.exandasdocumentaries.com/gr/documentaries/chronologically/2009-2010/140-the-precious-cell

αν έχεις χρόνο και θέλεις δες το παραπάνω λίνκ

mkiam

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
την έχω δει την παραπάνω εκπομπή, είναι πολύ ενδιαφέρουσα. αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο γιατρός μου, αν και στο ιατρείο του έχει διάφορα διαφημιστικά από εταιρίες φύλαξης, σε μία κατ' ιδίαν συζήτηση ήταν πολύ "χλιαρός" όσον αφορά το θέμα της ιδιωτικής φύλαξης, πράγμα που με βοήθησε να αποφασίσω τί να κάνω.

εσύ βέβαια καλά κάνεις και τα κρατάς, είναι σημαντικό σε αυτό το θέμα ο καθένας μας να αισθάνεται ήσυχος με την απόφασή του και... αχρείαστα να είναι όπως λες!

(πάντως εδώ Θεσσαλονίκη οι τιμές που έχω ακούσει είναι κάτι 2χίλιαρα για φύλαξη, τί να πω...)

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καπου υπαρχει το θεμα αυτο και καποια μαμα (αν θυμαμαι καλα η Νενα)ειχε κανει μια καλη αναλυση για την χρηση τους.Θα το ψαξω να στο βαλω.
Στην Ακαδημια Αθηνων για δωρεα θα προτεινα,και να μην ειναι χρησιμο ποτε σε σας (κουφια η ωρα) θα ειναι στον συνανθρωπο.

Kastallia τωρα ειδα οτι αποφασισες να πας σε ιδιωτικη,οποτε ακυρη η συμβουλη να κανετε δωρεα Razz
Στην τραπεζα που εχετε πληρωσει για το 1ο παιδι δεν σας δινουν βλαστοκυτταρα αν τα χρειαστειτε? Σε ποια περιπτωση σας τα δινουν? Δεν μου κολλαει το θεμα,μου το εξηγεις σε παρακαλω?

Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Πεμ Jan 05, 2012 9:55 pm, 1 φορά

mkiam

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αν είστε Θεσσαλονίκη, υπάρχει τράπεζα για δωρεά και στο νοσοκομείο Παπανικολάου, εμείς από εκεί πήραμε το κιτ. δε ξέρω βέβαια μήπως συνεργάζονται με την Ακαδημία Αθηνών και τα στέλνουν εκεί. πάντως για τους Θεσσαλονικείς είναι πιο προσιτή λύση, αν ενδιαφέρονται για δωρεά.

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το ενα θεμα ειναι εδω
http://forum.eimaimama.gr/t8738p20-topic

το παλιο δεν το βρισκω Rolling Eyes

Kastallia

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Litsako δεν ειπα οτι δε μας τα δινουν...απλα νιωθω καλυτερα αφου κανω 2 παιδια να τα εχω σε δυο διαφορετικες εταιρειες και οχι σε μια,σε περιπτωση που κλεισει η μια να μπορεις να τα μεταφερεις...τισκεφτομαι τωρα,θα πειτε...ακομα δεν εχω αποφασισει,απλα βλεπω προσφορες.

eva25

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμείς ειχαμε φυλάξει στην biohellenica βλαστοκυτταρα, πλακούντα και λωρο. 1900 το 2009 και τώρα πάλι εκεί θα πάμε (και γω νιώθω αδικια να φυλλάξω στο ένα και όχι στο άλλο οπότε αποφασισαμε να κρατήσουμε πάλι) 1750 και για τα 3. Πολλά δεν λέω αλλά δεν θέλω να αδικήσω τα παιδιά μου. Αχρειαστα να είναι και ας πετάξουμε τόσα λεφτά

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Litsako δεν ειπα οτι δε μας τα δινουν...απλα νιωθω καλυτερα αφου κανω 2 παιδια να τα εχω σε δυο διαφορετικες εταιρειες και οχι σε μια,σε περιπτωση που κλεισει η μια να μπορεις να τα μεταφερεις...τισκεφτομαι τωρα,θα πειτε...ακομα δεν εχω αποφασισει,απλα βλεπω προσφορες.

Μου δημιουργηθηκε η απορια επειδη σκεφτεσαι να κρατησεις και για το δευτερο,υπεθεσα οτι δεν σας τα δινουν.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | To have a free blog