Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 10
από ΖΩΗ13 Σήμερα στις 4:31 pm

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από Titino Σήμερα στις 4:17 pm

» ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΙΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ
από Superb Mommy Σήμερα στις 1:55 pm

» ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΑΛΚ
από κοκκινοσκουφιτσα Σήμερα στις 1:53 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13#
από jollie Σήμερα στις 1:53 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Σήμερα στις 12:38 pm

» 22 μηνων ου βγαζει την πιστη με το φαγητο!
από dimitra al Σήμερα στις 12:25 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από efaki27 Σήμερα στις 12:03 pm

» Συνεχεις ιωσεις, φαρμακευτική αντιμετωπιση συμπτωματων
από Areti2 Χθες στις 10:56 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από lgyftog Χθες στις 10:32 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από anatoligew Χθες στις 6:37 pm

» ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΥΛΑΖΩ?
από mariatsak Τρι Oct 21, 2014 9:34 am

» ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ INGLESINA TRILOGY
από RITAKI30 Τρι Oct 21, 2014 8:39 am

» Γιατρός στο Έλενα
από welcome 2 Δευ Oct 20, 2014 11:09 pm

» Ποσότητα ρυζαλευρου?
από kerasoula Δευ Oct 20, 2014 10:27 pm

» Τιναζεται στον υπνο του
από kerasoula Δευ Oct 20, 2014 10:15 pm

» Χοριακη & υπέρηχος δεν είδε τίποτα βοήθεια εαν ξερετε
από maro28 Δευ Oct 20, 2014 9:10 pm

» Διαιτολογος σε ζωγραφου κ γυρω περιοχες
από kikimam Δευ Oct 20, 2014 11:07 am

» παιδιατρος στην καλλιθεα
από victoria Κυρ Oct 19, 2014 10:10 pm

» αγχος με βαρος μωρου
από ANGEL Κυρ Oct 19, 2014 7:01 pm

» Αν η κορη σας έμενε έγκυος στην εφηβεία τι θα κάνετε ?
από supermama Παρ Oct 17, 2014 4:23 pm

» καρότσι καλαθούνα πάρκο κάθισμα ριλάξ προς πώληση
από vdimak Παρ Oct 17, 2014 1:23 am

» παθολογικη ζηλια απο την συνυφαδα μου;
από Chris_E Πεμ Oct 16, 2014 6:56 pm

» ποσο καιρο προσπαθουσατε για μωρακι??
από perperouna Πεμ Oct 16, 2014 5:34 pm

» τι μπορω να κανω???
από Ana Πεμ Oct 16, 2014 2:12 pm

» ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
από mariatsak Τετ Oct 15, 2014 12:35 pm

» γινεται 2 χρονων και ακομα πινει γαλα τη νυχτα
από HappyMama Τρι Oct 14, 2014 11:22 pm

» Αυχενικη διαφανεια θεσσαλονικη
από jollie Τρι Oct 14, 2014 12:20 am

» Ψαχνω Φορεμα !!
από Ιφιγένεια Δευ Oct 13, 2014 11:29 pm

» Καδρακια για το παιδικο
από μιτατα Δευ Oct 13, 2014 11:09 pm

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από fatsoulini Δευ Oct 13, 2014 10:51 am

» Η Βάπτιση της Σόνιας μου!!!
από kerasoula Κυρ Oct 12, 2014 10:06 pm

» Γυναικολόγος Καραγιαννίδης Λάζαρος ;;;
από stavroula Κυρ Oct 12, 2014 9:30 pm

» THELW NA MEINW EGKUOS
από tsifaki Κυρ Oct 12, 2014 6:48 pm

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από tsifaki Κυρ Oct 12, 2014 6:46 pm

» 17 εβδομάδες και 6 ημέρες κράτησε το όνειρο μου!!!!
από fatsoulini Κυρ Oct 12, 2014 4:55 pm

» σταγονες για τη λαρυγγιτιδα δοσολογια
από φραουλα Κυρ Oct 12, 2014 11:15 am

» Ζήλεια ανάμεσα στα αδέλφια (νήπια)
από HappyMama Παρ Oct 10, 2014 11:32 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΣ Η ΒΡΕΦΙΚΟΣ?
από HappyMama Παρ Oct 10, 2014 11:01 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Παρ Oct 10, 2014 7:18 pm

Παρόντες χρήστες
636 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 16 μέλη, 2 μη ορατοί και 618 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

daskala23, elin1, Irene14, kikimam, loulou_29, maria_dou, maro28, nafs, newmum, primadona, roulakriti, Superb Mommy, vasoulagal, viki1988, ΖΩΗ13, μαρακι27

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

21 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Δευ Feb 27, 2012 12:31 pm

supermama

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω ημουν και ειμαι δηλ με την πιπιλα θερμομετρο. εχει μια σιγκεκριμενη δε ξερω μαρκα στο φαρμακειο μας και κανει 17Ε. αυτη τη φορα ομως δεν την εχω παρει και βαζω ηλεκτρονικο στη μασχαλη! κοριτσια χτυπαμε 40αρια αυτες τις μερες. αν βλεπετε 37 και.. ουτε να κοιταξετε που λεει ο λογος.. πανω απο 38 ειναι πυρετος στα μωρακια Wink

22 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Δευ Feb 27, 2012 5:10 pm

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
twinlotus έγραψε:
Elena84 έγραψε:ΕΧΩ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑΩ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΠΟ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ. ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΝΤΥΝΩ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΕΤΡΑΩ ΣΥΧΝΑ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΣΩΣΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 37 ΠΧ 37,2.
ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑΤΑ. ΤΕΣΠΑ, ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ. ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ; ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ; ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΛΗΤΩ … ΟΠΙΑ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ…

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100406&itmid=2987069

Ειχαμε και εμεις ακριβως το ιδιο προβλημα και πηραμε ηλεκτρονικο θερμομετρο αυτιου (http://www.kaz-europe.com/braun-thermoscan-4520/).Με εχει βολεψει παρα πολυ και δεν εχει ιδιατερη αποκλιση.Αλλωστε να εχεις υπ'οψην οτι το ιδιο το ανθρωπινο σωμα εχει διαφορετικη θερμακρασια απο σημειο σε σημειο.Οτι και αν αποφασισεις να χρησιμοποιησεις ρωτα το γιατρο σου για τις φυσιολογικες τιμες που αντιστοιχουν στο σημειο του σωματος που θα θερμομετρεις και ακολουθησε αυτο.Εννοειτε βεβαια πως αν το θερμομετρο σου λεει πχ 37 και εσυ το νιωθεις περισσοτερο τσεκαρεις και με ενα υδραργυρικο απο το ποπουδακι.

Κι εμείς τώρα αυτιού έχουμε της Braun και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Πριν βάζαμε του μαιευτηριου στον πωπό. Μια χαρά ήτανε αλλά έπρεπε όλη την ώρα να την ξεντύνουμε.
Στη μασχάλη δεν κάθεται με τίποτα να της το βάλουμε! Όσο γα τα υδραργύρου είναι αξιόπιστα αλλά αν σπάσουν κλαφτα Χαράλαμπε! Ειδικά στο στόμα του παιδού! Προσωπικά δεν το ρισκάρω.

23 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Τρι Feb 28, 2012 1:37 pm

tweetypd

Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλημέρα κορίτσια. Κι εμείς θερμόμετρο αυτιού έχουμε και δεν το αλλάζω. Είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Ειδικά όταν κάνουμε εμβόλιο, που πρέπει να του παίρνω θερμοκρασία και το βράδυ, βολεύει πολύ γιατί δεν χρειάζεται να τον ξυπνάω. Smile

24 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Τρι Feb 28, 2012 2:17 pm

βιολετα3

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμεις χρησιμοποιουμε τ παλια με τ υδραργυρο ευτυχως ειχα παρει αρκετα κ εχω γιατι δεν τ βρησκεις ευκολα πλεον κ εμενα η παιδιατρος μ ειπε πως ειναι πιο αξιοπιστα απο τ αλλα..κ κατι αλλο οταν βαζουμε σ ποπο θερμομετρο αφερουμε 2 η 4 βαθμους (δεν θυμαμαι εχουν μεγαλωση πλεον κ τ βαζουμε στην μασχαλη)απο την θερμοκρασια π δειχνει

25 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Τετ Feb 29, 2012 1:29 am

twinlotus

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Rinoula έγραψε:
twinlotus έγραψε:
Elena84 έγραψε:ΕΧΩ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑΩ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΠΟ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ. ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΝΤΥΝΩ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΕΤΡΑΩ ΣΥΧΝΑ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΣΩΣΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 37 ΠΧ 37,2.
ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑΤΑ. ΤΕΣΠΑ, ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ. ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ; ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ; ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΛΗΤΩ … ΟΠΙΑ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ…

Ειχαμε και εμεις ακριβως το ιδιο προβλημα και πηραμε ηλεκτρονικο θερμομετρο αυτιου (http://www.kaz-europe.com/braun-thermoscan-4520/).Με εχει βολεψει παρα πολυ και δεν εχει ιδιατερη αποκλιση.Αλλωστε να εχεις υπ'οψην οτι το ιδιο το ανθρωπινο σωμα εχει διαφορετικη θερμακρασια απο σημειο σε σημειο.Οτι και αν αποφασισεις να χρησιμοποιησεις ρωτα το γιατρο σου για τις φυσιολογικες τιμες που αντιστοιχουν στο σημειο του σωματος που θα θερμομετρεις και ακολουθησε αυτο.Εννοειτε βεβαια πως αν το θερμομετρο σου λεει πχ 37 και εσυ το νιωθεις περισσοτερο τσεκαρεις και με ενα υδραργυρικο απο το ποπουδακι.

Κι εμείς τώρα αυτιού έχουμε της Braun και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Πριν βάζαμε του μαιευτηριου στον πωπό. Μια χαρά ήτανε αλλά έπρεπε όλη την ώρα να την ξεντύνουμε.
Στη μασχάλη δεν κάθεται με τίποτα να της το βάλουμε! Όσο γα τα υδραργύρου είναι αξιόπιστα αλλά αν σπάσουν κλαφτα Χαράλαμπε! Ειδικά στο στόμα του παιδού! Προσωπικά δεν το ρισκάρω.

Και εμεις με την ιδια λογικη το αγορασαμε (βαλε-βγαλε ρουχα) αλλα σημερα εφαγα ενα ωραιοτατο Χ απο το γιατρο και ξεθαψα το υδραργυρικο....

26 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Τετ Feb 29, 2012 10:22 am

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
twinlotus έγραψε:
Rinoula έγραψε:
twinlotus έγραψε:

Και εμεις με την ιδια λογικη το αγορασαμε (βαλε-βγαλε ρουχα) αλλα σημερα εφαγα ενα ωραιοτατο Χ απο το γιατρο και ξεθαψα το υδραργυρικο....

Με ποιο επιχείρημα το λέει αυτό ο γιατρός σου? Γνωρίζει ότι τα υδραργυρικά θερμόμετρα έχουν καταργηθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση? Εσύ έκανες δοκιμές να δεις αν οι μετρήσεις συμφωνούν με το υδραργυρικό σου? Και πόση απόκλιση μπορεί να έχει κατά το γιατρό σου? Πόση σημασία έχουν τα 2-3 δέκατα, αν υπάρχει αυτή η απόκλιση με σωστή τοποθέτηση?

27 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Τετ Feb 29, 2012 10:52 am

giota1977

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΥΔΡΑΡΓΙΡΟΥ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ 2 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΥΡΕΤΟ ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΜΑΡΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ

28 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Τετ Feb 29, 2012 12:25 pm

twinlotus

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Rinoula έγραψε:
twinlotus έγραψε:
Rinoula έγραψε:
twinlotus έγραψε:

Με ποιο επιχείρημα το λέει αυτό ο γιατρός σου? Γνωρίζει ότι τα υδραργυρικά θερμόμετρα έχουν καταργηθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση? Εσύ έκανες δοκιμές να δεις αν οι μετρήσεις συμφωνούν με το υδραργυρικό σου? Και πόση απόκλιση μπορεί να έχει κατά το γιατρό σου? Πόση σημασία έχουν τα 2-3 δέκατα, αν υπάρχει αυτή η απόκλιση με σωστή τοποθέτηση?

Πολυ σωστες αποριες...Σ'ευχαριστω.Η αληθεια ειναι πως ευτυχως μεχρι τωρα δεν εχουμε κανει πυρετο, απλα το πηρα για τα εμβολια.Αλλα τωρα που το λες θα κανω το τεστ να δουμε...

29 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Τετ Feb 29, 2012 1:38 pm

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
twinlotus έγραψε:
Rinoula έγραψε:
twinlotus έγραψε:
Rinoula έγραψε:
twinlotus έγραψε:

Πολυ σωστες αποριες...Σ'ευχαριστω.Η αληθεια ειναι πως ευτυχως μεχρι τωρα δεν εχουμε κανει πυρετο, απλα το πηρα για τα εμβολια.Αλλα τωρα που το λες θα κανω το τεστ να δουμε...

Απλά σου το λέω γιατί κι εμένα μου είπε κάτι μα-μου και όταν ρώτησα ποιο είναι το πρόβλημα μου είπε ότι αν το παιδί έχει ωτίτιδα μπορεί να μη δείξει σωστά. Η κόρη μου δεν έχει τάση για ωτίτιδες. Απλά αν κάνει ωτίτιδα, θα της βάζω στον πωπό. Για όλες τις άλλες χρήσεις ποιο το πρόβλημα? Και φυσικά μου είπε ότι είναι εντάξει.
Πάντως και τα υδραργύρου δεν είναι όλα καλοκατασκευασμένα, μόνο και μόνο επειδή είναι υδραργύρου δε σημαίνει ότι δείχνει σωστά.

30 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Τετ Feb 29, 2012 2:35 pm

βιολετα3

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια εγω ειχα ρωτηση την παιδιατρο κ μ ειπε πως απογορευτικαν αυτα με τον υδραργυρο μονο κ μονο επειδη ειναι βλαβερο για τ περιβαλλλον επισης τ ειπα για ποιο λογο τ ηλεκτρονικα δεν ειναι τοσο αξιοπιστα κ μ ειπε επειδη λειτουργουν με μπαταρια κ ακομα κ να μην τ χρησιμοποιεις η μπαταρια εξασθενη κ δεν δειχνει καλη μετριση με τον υδραργυρο ειναι 100% αξιοπιστο για τ λογο οτι δεν δουλευει με μπαταρια

31 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Τετ Feb 29, 2012 4:09 pm

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βιολετα3 έγραψε:κοριτσια εγω ειχα ρωτηση την παιδιατρο κ μ ειπε πως απογορευτικαν αυτα με τον υδραργυρο μονο κ μονο επειδη ειναι βλαβερο για τ περιβαλλλον επισης τ ειπα για ποιο λογο τ ηλεκτρονικα δεν ειναι τοσο αξιοπιστα κ μ ειπε επειδη λειτουργουν με μπαταρια κ ακομα κ να μην τ χρησιμοποιεις η μπαταρια εξασθενη κ δεν δειχνει καλη μετριση με τον υδραργυρο ειναι 100% αξιοπιστο για τ λογο οτι δεν δουλευει με μπαταρια
Άρα όταν είναι καινούργιες οι μπαταρίες είναι αξιοπιστα?

32 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Τετ Feb 29, 2012 4:13 pm

βιολετα3

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ρινουλα τ να πω δεν ξερω αλλα θα καθεσε να βαζεις καθε λιγο κ λιγακι μπαταρια μ ειπε ακομα κ να μην τ χρησιμοποιεις εξασθενη η μπαταρια τ να πω δεν ξερω

33 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Τετ Feb 29, 2012 4:48 pm

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βιολετα3 έγραψε:ρινουλα τ να πω δεν ξερω αλλα θα καθεσε να βαζεις καθε λιγο κ λιγακι μπαταρια μ ειπε ακομα κ να μην τ χρησιμοποιεις εξασθενη η μπαταρια τ να πω δεν ξερω
Όχι κάθε τρεις και λίγο, μόνο όταν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις! Η λογική του γιατρού σου αυτό λέει. Δεν είναι αξιόπιστα γιατί πέφετι η μπαταρία, άρα όταν είναι καινούργια η μπαταρία είναι αξιόπιστα.
Απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι γιατροί δεν είναι θεοί ούτε τα ξέρουν όλα και πολλές φορές ενώ γνωρίζουν όσα αφορούν την ειδικότητά τους, στα άλλα δεν ξέρουν κάτι παραπάνω από εμένα ή εσένα. Ακούμε την άποψη του γιατρού αλλά κρίνουμε με βάση τη λογική μας και άλλες πηγές ακόμα. Άλλωστε ο καθένας λέει τα δικά του. Γνώμη μου πάντα!

34 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Παρ Dec 07, 2012 7:37 pm

ioanna85

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια διαβασα το θεμα αλλα καπου δεν κατεληξα....ποιο θερμομετρο ειναι καλυτερο;
με υδραργυρο δεν μπορω να βρω παντως...
Η πιπιλα ειναι καλη λυση;

35 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Παρ Dec 07, 2012 7:49 pm

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ο υδραργυρος πιστεύω ότι ειναι επικίνδυνος, εγώ τον φοβάμαι. Μου είχαν δωσει στο μαιευτήριο ηλεκτρονικό, το έβαζα στη μικρή από το ορθό μέχρι που έγινε 18-20 μηνών και μετά πήραμε αυτιου. Ηλεκτρονικο θα βάζω και στον μπέμπη

36 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Παρ Dec 07, 2012 7:57 pm

ioanna85

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ηλεκτρονικο αλλα τι τυπου;

-πιπιλα; ειναι αξιοπιστο;
-στο αυτακι; διαβασα οτι αν εχει ωτιτιδα δεν δειχνει ή δεν το δεχεται το παιδακι
-στον ορθο; αν εχει διαρροια ή φλεγμονη το ξεχναμε, ασε το ντυσε ξεντυσε
-στη μασχαλη; που να κατσει ησυχο τοση ωρα;και θα πρεπει να το ξυπνας!
-στο μετωπο; πρεπει να βρεις τη φλεβα στο μετωπο;

Μπερδευτηκα! Rolling Eyes

37 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Παρ Dec 07, 2012 8:12 pm

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πιπίλα έχω ακούσει ότι δεν είναι αξιόπιστο αλλά δεν έχω δοκιμάσει.
Στο αυτί η δικιά μου δεν παθαινει ωτίτιδες οπότε δεν έχουμε πρόβλημα
Η διάρροια τι πειράζει; Και γιατί να έχει φλεγμονή καλέ;
στη μασχάλη η δικιά μου δεν κάθεται πάντως, ίσως να την είχα μάθει από μωρό αλλά δεν το βρίσκω αξιόπιστο γιατί κουνιέται από τη θέση του.
Στο μέτωπο δεν ξέρω πώς δουλευει, να μας πει κάποια μαμά που το χρησιμοποιεί;
Εγλω πάντως κανονικό θερμόμετρο της έβαζα και στο ορθό είναι η καλύτερη μέτρηση. Ποτέ δεν την ενόχλησε.

38 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Παρ Dec 07, 2012 11:53 pm

markaaa

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω παντως εχω αυτο για το μετωπο..δεν το αλλαζω με τιποτα!!
το τοποθετεις στο μετωπο αναμεσα απο το φρυδια περιπου, πατατας ενα κουμπακι και σε περιπου 3 δευτερολεπτα ακουγετε ενας ηχος και δειχνει την θερμοκρασια.. εγω το πηρα 35 ευρω απο φαρμακειο..

39 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Παρ Dec 07, 2012 11:58 pm

ioanna85

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
με εχει μπερδεψει τοσο αυτο το θεμα!Κατερινα οντως πρεπει να βρεις μια φλεβα στο μετωπακι του για να δειξει σωστη θερμοκρασια ή δεν ισχυει αυτο;

40 Απ: ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ...;;; στό Σαβ Dec 08, 2012 12:22 am

maraki213

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
τα υδραργυρικά θερμόμετρα έχουν καταργηθεί!Η μικρή μου δεν κάθεται ησυχη ΠΟΤΕ ,οπότε για να πάρεις θερμοκρασία μασχάλης ή πωπού είναι σαν να παλεύεις με το θηρίο, σχεδόν αδύνατο να κερδίσεις....Πήραμε του μετώπου με υπέρυθρες, το οποίο μετράει στο δευτερόλεπτο κ ειμαι πολύ ευχαριστημένη!Δεν χρειάζεται συγκεκριμένο σημείο.Είναι λίγο ακριβό 57ευρώ,αλλά πραγματικά τα χαλάλησα γιατί ήταν απίστευτα δύσκολο να μετρήσουμε θερμοκρασία με τα άλλα!Της medisana είναι!Δεν το αλλάζω με τίποτα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create a blog