Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» ΕΣΠΑ 2014 - 2015 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από Silver away Σήμερα στις 9:13 am

» Ας μαζευτουμε εδω οσες προσπαθουμε για μωρακι #139
από Sporaki! Σήμερα στις 9:10 am

» Μανούλες Νοεμβρίου 2013 Νο 9!!!
από μαρακι27 Σήμερα στις 8:59 am

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από loulou_29 Σήμερα στις 8:56 am

» ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ
από Stevi_tasos Σήμερα στις 8:50 am

» προσπαθεια σπερματεγχυσης
από Stevi_tasos Σήμερα στις 8:42 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014!!!
από merentoula Σήμερα στις 8:09 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από mikrh mama Σήμερα στις 8:06 am

» απορίες εν μεσω μερικής αποκόλλησης
από anaisanais Σήμερα στις 2:46 am

» Ρουχα/παπουτσια για αγορια&κοριτσια απο 0-7 χρ. σε συμβολικες τιμες
από Joana Σήμερα στις 2:06 am

» Είμαι ξανά έγκυος!!
από mikrimama Σήμερα στις 12:38 am

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από Catty Σήμερα στις 12:10 am

» χειροποίητα προσκλητήρια- μπομπονιέρες
από Stevi_tasos Χθες στις 11:27 pm

» mipos eimai egkuos
από Anna lamda Χθες στις 10:59 pm

» Να 'χαμε να λέγαμε του ντουρνοθύρη λόγια....
από ede37 Χθες στις 10:56 pm

» ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
από gallida Χθες στις 9:13 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από αγγελακι στον ουρανο Χθες στις 7:27 pm

» Εγκυουλες Δεκεμβριου 2014!!!
από danae_93 Χθες στις 7:23 pm

» συσπασεις...
από ANGEL Χθες στις 5:46 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΔΑΝΙΚΑ ΩΑΡΙΑ
από efaki27 Χθες στις 5:42 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από Mare Χθες στις 3:58 pm

» παραξενα ονειρα
από maro28 Χθες στις 2:55 pm

» Εσείς αισθανθήκατε πόνο κατά την εμφύτευση του ωαρίου;
από depytsilo Χθες στις 1:52 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ 2014
από ΜΑΡΙΑΜ1 Χθες στις 1:16 pm

» sos mono zimarika
από ANGEL Χθες στις 1:07 pm

» Χαμηλη χοριακη !!
από fanouria Χθες στις 1:04 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ, ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΑ LIDL
από Stevi_tasos Χθες στις 7:59 am

» Β' τριμηνο: Αυπνοια :(
από anaisanais Χθες στις 5:37 am

» Ινομυωμα και εκγυμοσυνη
από dora74 Τρι Jul 22, 2014 9:46 pm

» Αναγνώριση Κυοφορούμενου Τέκνου
από dora74 Τρι Jul 22, 2014 9:18 pm

» Παιδικοί σταθμοί περιοχής Δραπετσώνας-Κερατσινίου!
από ΣΤΑΜΑΤΟΥΛΑ 1970 Τρι Jul 22, 2014 5:39 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ (2) 2014!!!!!!
από Aurora Τρι Jul 22, 2014 3:52 pm

» ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ; ΑΓΟΡΑΣΕ ΦΙΔΙΑ-ΚΟΜΠΡΕΣ!!!!
από Stevi_tasos Τρι Jul 22, 2014 3:50 pm

» σας εχει συμβει;
από maro28 Τρι Jul 22, 2014 3:36 pm

» Προσπάθεια για μωρό και θάλασσα
από JELLYFISH Τρι Jul 22, 2014 3:29 pm

» χοριακη στην εξωσωματικη
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Τρι Jul 22, 2014 1:52 pm

» ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ-ΜΑΙΕΥΤΗΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ
από elin1 Τρι Jul 22, 2014 12:59 pm

» έχει τύχει σε κάποια??
από Yasmina Τρι Jul 22, 2014 11:44 am

» ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑ ΜΩΡΟΥ 20 ΜΗΝΩΝ
από Yasmina Τρι Jul 22, 2014 11:30 am

» Μικρες μανουλες!!!
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Τρι Jul 22, 2014 11:28 am

Παρόντες χρήστες
386 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 20 μέλη, 1 μη ορατός και 365 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Anastasie, ath, Catty, eftixia, evanka, iouliana, Liontarina29, loulou_29, Mare, maria maroui, maro28, merentoula, Silver away, Sporaki!, Stevi_tasos, stilvy1982, Xorxe, xrysaki!, κουνελάκι, μαρακι27

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 9]

61 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τρι Jun 01, 2010 4:02 pm

ρουλα

Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και εμενα δεν ειναι οτι καλυτερο να βλεπω το κοριτσακι μου να φευγει καθε πρωι βρεξει χιονισει απο το κρεβατακι να παει σχολειο Crying or Very sad αλλα ειναι για το καλο της.μεγαλωνουν και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα παρα μονον να ειμαστε εκει για οτι χρειαστουνε.γι΄αυτο καντε πετρα την καρδια σας και χαμογελαστε για να μην τα επιρεασουμε ασχημα Smile ξερω απο τωρα ομως οτι μολις ερθω σπιτι θα ειμαι πολυ συγκινημενη,αλλα δεν εχω σκοπο να την κανω να αισθανθει ασχημα flower

62 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τετ Jun 02, 2010 7:55 am

ioanna

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
σκεφτηκατε οτι απο την ωρα που θα πανε προνηπιο και για τα επομενα 14 χρονια καθε μερα θα πηγαινουν σχολειο.Ανοιγει ενα μεγαλο κεφαλαιο στη ζωη τους.

63 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Πεμ Jun 03, 2010 11:30 pm

Μιλουπακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυριο θα παω να τον γραψω, να ρωτησω βεβαιωση που θελουν οτι ειμαστε υπευθυνοι α πηγαινουμε εμεις τα παιδια και να τα περνουμε μας δινουν εκει να φτιαξουμε; η περνω απο καπου; επισης θα τον γραψω σε ενα νηπιαγωγειο που ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μας αλλα κανονικα υπαγεται σε ενα αλλο που ειναι πολυ πολυ κοντα, μπορω να τον γραψω και να πουν αυτοι αν θα δεχτουν η πρεπει να παω πρωτα στο αλλο και να κανω μεταγραφη; δεν νομιζω αλλα ρωταω μηπως ξερει καμια, οι εγγραφες που ειδα αρχισαν απο 1η ιουνη και ειναι μεχρι 21 ιουνη απο οτι θυμαμαι, τα χαρτια που θελει γιατι ειχε χαρτι απεξω απο το νηπιο ηταν χαρτι παιδιατρου, χαρτι οδοντιατρου και χαρτι οφθαλμιατρου και πιστοποιητικο γεννησης και η βεβαιωση που ανεφερα πιο πανω!

64 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Παρ Jun 04, 2010 9:51 am

ioanna

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΝΗΠΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΝΗΠΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΕΝΗ ΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΛΗΡΩΣΗ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.

65 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τρι Jun 15, 2010 4:50 pm

ρουλα

τι εγινε τελικα;εμας μας πηραν στο προνηπιο cheers cheers η κορη μου εχει ξετρελαθει αλλα κατσε να ερθει ο σεπτεμβρης και μετα θα δουμε Smile

66 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τρι Jun 15, 2010 5:08 pm

Mamma El

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Βλέπω πολλά μηνύματα αγωνίας για το πως θα ξεκινήσουν τα παιδάκια σας προνήπιο ή νήπιο! Μην ανησυχείτε κορίτσια. Μια χαρά θα πάνε όλα. Και θα είστε εδώ στην πρώτη γιορτούλα των παιδιών σας να μας λέτε πόσο τα καμαρώνετε!!! Very Happy

Μαρία έγραψε:

το ερώτημά μου το βασικό είναι: πρέπει από τώρα να τον γράψω? γιατί είχα την εντύπωση ότι το Σεπτέμβρη πρέπει να πάω! και κάτι άλλο! σε όποιο νηπιαγωγείο θέλω? ή απαραίτητα στην περιοχή που μένω τώρα? γιατί υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να μετακομίσουμε και δεν θέλω να αλλάζει μετά σχολεία!

Δεν μπορείς να τον γράψεις σε όποιο θέλεις. Θα πρέπει να ρωτήσεις στο γραφείο της Πρωτοβάθμιας στην περιοχή σου για να σου πουν σε ποιο νηπιαγωγείο υπάγεστε.
Αν θέλεις να γράψεις το παιδί σε νηπιαγωγείο άλλης περιοχής, όπου δεν ανήκετε, θα πρέπει να μένει κάποιος γνωστός σου εκεί γιατί ζητάνε λογαριασμό ΔΕΗ προκειμένου να πιστοποιήσουν τη διεύθυνση κατοικίας. Η Νεφέλη πηγαίνει σε δημοτικό που είναι δίπλα στην πεθερά μου και όχι σε εμάς αλλά ο λογαριασμός ήταν στο όνομα του άντρα μου.

ioanna έγραψε:KAΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΜΑΔΕΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗ ΔΕΧΤΟΥΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑ ΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ?

Εδώ απαντάω και για τη Μαρία. Υπάρχει περίπτωση να μη δεχτούν το παιδί στα προνήπια αν έχουν συμπληρωθεί οι θέσεις καθώς έτσι λέει ο νόμος. Αν υπάρξουν θέσεις γίνεται κλήρωση για το ποια θα πάρουν.Στο νηπιαγωγείο που πήγαινε η μεγάλη δεν δέχονται καθόλου προνήπια, μπορεί να ισχύει και κάτι τέτοιο, οπότε κορίτσια ρωτήστε πρώτα για να είστε σίγουρες.
Η Ναντίνα μου θα συνεχίσει στον παιδικό σταθμό του Δήμου μας φέτος προνήπιο και του χρόνου κανονικά στο νηπιαγωγείο που πήγαινε και η αδερφή της. Very Happy

http://mammael.blogspot.com/

67 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τρι Jun 15, 2010 5:09 pm

Mamma El

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μιλουπακι έγραψε:αυριο θα παω να τον γραψω, να ρωτησω βεβαιωση που θελουν οτι ειμαστε υπευθυνοι α πηγαινουμε εμεις τα παιδια και να τα περνουμε μας δινουν εκει να φτιαξουμε; η περνω απο καπου; επισης θα τον γραψω σε ενα νηπιαγωγειο που ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μας αλλα κανονικα υπαγεται σε ενα αλλο που ειναι πολυ πολυ κοντα, μπορω να τον γραψω και να πουν αυτοι αν θα δεχτουν η πρεπει να παω πρωτα στο αλλο και να κανω μεταγραφη; δεν νομιζω αλλα ρωταω μηπως ξερει καμια, οι εγγραφες που ειδα αρχισαν απο 1η ιουνη και ειναι μεχρι 21 ιουνη απο οτι θυμαμαι, τα χαρτια που θελει γιατι ειχε χαρτι απεξω απο το νηπιο ηταν χαρτι παιδιατρου, χαρτι οδοντιατρου και χαρτι οφθαλμιατρου και πιστοποιητικο γεννησης και η βεβαιωση που ανεφερα πιο πανω!

Τελικά τι έγινε;

68 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τρι Jun 15, 2010 5:44 pm

Μιλουπακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τον εγραψα στο νηπιο που ανηκει στο αλλο δεν μου τον πηραν και καλα εχουν πολλα παιδια, τεσπα, το συστημα ειναι πολυ χαλια αυτο εχω να πω, μικρη τσαντα να εχει μαζι του γιατι δεν εχουν χωρο, οκ αλλα δεν αφηνουν να εχει μαζι μπουκαλακι η παγουρακι μονο μικρο ποτηρι, εμενα πινει συνεχεια νερο, ασε που τρωει μια μπουκια και μετα νερο, ελεος θα γεμιζει συνεχεια το ποτηρακι, εγω κατι αλλο θα του βαλω μαζι του και να παν να χεστουν, ασε που στην αρχη νομιζαν οτι ειναι ολοημερος και αφου τους ειπα οχι, ρωτησα αν ειναι αναγκη καποια μερα και χρειαστει κατι θα μπορει να τον κρατησετε ολοημερο; και μου λεει οχι, γυρισε το ματι μου και λεω συγνωμη δεν ειπαμε συνεχεια αν χρειαστει κατι και γυρνα και μου λεει ε μονο για μια φορα το χρονο, λες και αμα ηταν τρεις θα χανοταν ο κοσμος τεσπα, ειπα οτι τουαλετα ειναι οκ και τωρα που μαθαινω να σκουπιζεται στα κακα και μου λεει πρεπει να ξερει ειναι μονο μια δασκαλα και δεν μπορει να παει κανεις να βοηθησει, χωρια που στο χαρτι που μου δωσαν γραφει οτι αν παρετε τηλ στο νηπιο μονο 10.30-11 θα απαντησουμε τις αλλες ωρες θα ειναι τηλεφωνητης γιατι η δασκαλα ειναι στα παιδια και δεν μπορει να απαντησει, να εχεις κατι επειγον δηλ και να μην τους βρισκεις, δημοσια παιδεις και σκατα στα μουτρα μας

69 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τρι Jun 15, 2010 8:13 pm

areti1

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
asta na pane milupaki mou...
xalia to sustima...

70 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τρι Jun 15, 2010 8:25 pm

manoula_24xr

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω διαβαζωντας τις απαντησεις σας καταλαβα οτι φετος θα μπει και η μικρης μου προνηπιο.μου ηρθε καπως βεβαια γτ το συστημα ειναι χαλια.εμενα παει τουαλετα απο 16 μηνων αλλα δν σκουπιζεται μονη της.δηλαδη θα μενει το παιδι με τα κακακια του αν δν ξερει και ειναι η ηλικια να μαθει?αν ειναι ετσι θα προτιμησω να μεινει σπιτι και να παει του χρονου νηπιο κανονικα.εδω μια δυο φορες παει και δν με φωναζει και συγκεετε εκει τι θα μου παθει?
αχ τι εχω να τραβηξω!

71 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τρι Jun 15, 2010 10:12 pm

Μιλουπακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ε μα ελεος, οκ το καταλαβαινω οτι δεν ειναι και το καλυτερο να πηγαινουν να σκουπιζουν το παιδι και δεν θελω να πανε, αλλα στην αρχη ρε παιδια ισως πρεπει να τα βοηθησουν η εστω κατσε ρε φιλε αν καποια στιγμη εχει ενα ατυχημα και θελει βοηθεια τι παει να πει εισαι μια στην ταξη και δεν μπορεις να πας, α το αλλο που με ρωτησε γιατι δεν πηγε παιδικο και τις λεω γιατι δεν δουλευω και στο δημοσιο δεν τον παιρναν και δεν ειχα λεφτα για ιδιωτικο και γυρνα και μου λεει καλο θα ηταν να ειχε παει, ναι βεβαια για να ειναι αυτες αραχτες αι στο καλο πια

72 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τρι Jun 15, 2010 10:33 pm

faye

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:ε μα ελεος, οκ το καταλαβαινω οτι δεν ειναι και το καλυτερο να πηγαινουν να σκουπιζουν το παιδι και δεν θελω να πανε, αλλα στην αρχη ρε παιδια ισως πρεπει να τα βοηθησουν η εστω κατσε ρε φιλε αν καποια στιγμη εχει ενα ατυχημα και θελει βοηθεια τι παει να πει εισαι μια στην ταξη και δεν μπορεις να πας, α το αλλο που με ρωτησε γιατι δεν πηγε παιδικο και τις λεω γιατι δεν δουλευω και στο δημοσιο δεν τον παιρναν και δεν ειχα λεφτα για ιδιωτικο και γυρνα και μου λεει καλο θα ηταν να ειχε παει, ναι βεβαια για να ειναι αυτες αραχτες αι στο καλο πια
Σοβαρα μιλας Μαριτσα; Καλα αμα μου ελεγαν εμενα κατι τετοιο θα γινοταν της κολασεως . Εκνευριζομαι πολυ ευκολα με κατι τετοιους ανθρωπους Που ξερεις εσυ τι προβληματα εχει ο αλλος και τον κρινεις γιατι δεν εστειλε το παιδι του παιδικο; Δικο του θεμα ειναι και οχι δικο σου.

73 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τρι Jun 15, 2010 11:51 pm

Μιλουπακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
απλα σου λεει δεν εχει παει παιδικο και δεν τα ξερει ολα, πως να τρωει μονος του να βαζει νερο κτλ ασχετα που ο δικος μου ξερει το βλεπουν μπελα καταλαβες

74 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τετ Jun 16, 2010 9:50 am

faye

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:απλα σου λεει δεν εχει παει παιδικο και δεν τα ξερει ολα, πως να τρωει μονος του να βαζει νερο κτλ ασχετα που ο δικος μου ξερει το βλεπουν μπελα καταλαβες
Ναι ρε Μαριτσα το βλεπουν μπελα αλλα αυτη στο κατω κατω δεν ειναι η δουλεια τους; Γι αυτο δεν πληρωνονται;

75 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τετ Jun 16, 2010 10:19 am

manoula_24xr

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρε κοριτσια,τι ωραρια ειναι τα προνηπια?και το φαγητο τους το δινω εγω η το παρεχουνε εκει?

76 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τετ Jun 16, 2010 10:25 am

Μιλουπακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τα προνηπια ιδιο ωραριο με τα νηπια εχουν αναλογος αν θα τα βαλεις κλασικο η ολοημερο, το κλασικο ειναι μεχρι τις 12.15 το ολοημερο μεχρι 3.40, το φαγητο σου λενε να το εχει στην τσαντα σε ενα σιδερενιο μπολ που μπαινει να ζεσταθει, και το ζεσταινουν και το δινουν, ετσι ελεγε το χαρτι που μου δωσαν τουλαχιστον, αλλα μονο για το ολοημερο, στο κλασικο δινεις κολατσιο μονο που τρωνε κατα τις 10 και δεν κανουν κατι εκει απλα ανοιγει το παιδι το τσαντακι και το τρωει εκεινη την ωρα

77 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τετ Jun 16, 2010 10:29 am

manoula_24xr

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αα μαλιστα,καταλαβα,που σημαινει οτι θα ειμαι στημενη μεχρι τις 12 στο σχολειο.η μικρη μου πηγε για ενα χρονικο διαστημα ιδιωτικο παιδικο σταθμο,αλλα επειδη ηταν πολυ ακριβος το κοψαμε,και αναγκαστικα πρεπει να ξεκινησει,και για ολοημερο δν το κοβω,γτ δν τους εμπιστευομαι εκει καθολου

78 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τετ Jun 16, 2010 10:39 am

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:καλα εννοειτε και πιστοποιητικο κατι βλακειες ομως τα παιδια ειναι στην οικογενειακη μας μεριδα γραμενα στο δημο και δεν συμαζευετε, ναι θα παω ενα παιδι νηπιο που δεν εχει γεννηθει χαχαχα ημαρτον δηλ. ξερει καμια αν χρειαζεται κατι αν το γραψουμε σε διπλα σχολειο απο αυτο που ανηκει κανονικα; γιατι εγω θα τον γραψω στο σχολειο που πηγαινα παλια, ειναι κοντα μας αλλα εντομεταξυ εγινε ενα καινουριο στο απο πανω μας στενο και ανηκουμε εκει κανονικα

μιλουπακι αν θες αλλο σχολειο απο αυτο που ανηκεις μονο αν εχεις καποιο γνωστο στο γραφειο πρωτοβαθμιας της περιοχης σας και σας κανει τη χαρη.Αλλιως δηλωνεις αλλη διευθυνση -οχι οποια να ναι- να μενει καποιος δικος σου ,οι γονεις σας π.χ.

79 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τετ Jun 16, 2010 10:42 am

Μιλουπακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λιτσακο το ξερω αλλα δεν εχω τετοια μεσα δυστιχως, αλλα αναρωτιεμαι πες οτι ειχα καποιο γνωστο που μενει προς τα εκει, οταν ζητανε λογαριασμο να δωσεις στο ονομα σου πως το κανουν; τουλαχιστον ελεπιζω στο δημοτικο να μου τον παρουν εκει νομιζω το περνουν πιο ευκολα μετα στο νηπιαγωγειο που ειναι μικρα εχουν θεμα

80 Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! στό Τετ Jun 16, 2010 11:08 am

Mamma El

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μιλουπακι έγραψε:λιτσακο το ξερω αλλα δεν εχω τετοια μεσα δυστιχως, αλλα αναρωτιεμαι πες οτι ειχα καποιο γνωστο που μενει προς τα εκει, οταν ζητανε λογαριασμο να δωσεις στο ονομα σου πως το κανουν; τουλαχιστον ελεπιζω στο δημοτικο να μου τον παρουν εκει νομιζω το περνουν πιο ευκολα μετα στο νηπιαγωγειο που ειναι μικρα εχουν θεμα

Θα πρέπει να είναι στενός συγγενής, δηλαδή παππούς-γιαγιά, ο οποίος θα δηλωθεί ως κηδεμόνας. Να έχει δηλαδή το ίδιο επίθετο ή με τη μαμά ή με το μπαμπά. Αλλιώς δεν γίνεται δεκτή η αίτηση.
Και στο δημοτικό το ίδιο ισχύει μιλουπάκι!

Καλά για το σχόλιο ότι δεν έχει πάει παιδικό δεν θα το σχολιάσω. Μου φαίνεται την κάνατε από κούπες με τις δασκάλες. Mad

Κορίτσια δεν είναι όλες οι δασκάλες στα δημόσια νηπιαγωγεία και δημοτικά σκάρτες. Είναι απλά που θα πέσεις. Εμείς μέχρι στιγμής με τη μεγάλη μας κόρη είμαστε πολύ τυχεροί. Έχει περάσει από τους καλύτερους δασκάλους. Και δύο χρονιές στο νηπιαγωγείο (προνήπιο-νήπιο) είχε μια υπέροχη νηπιαγωγό (ευτυχώς θα την έχει και η μικρή) και στο δημοτικό δύο χρονιές είχαμε την καλύτερη συνεργασία με τη δασκάλα. Μην τους βάζουμε λοιπόν όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Μιλουπάκι να κάνω μια διευκρίνηση επειδή τα έχω περάσει με τη μεγάλη μου. Με το θέμα του ολοήμερου ισχύει ότι σου είπε η δασκάλα. Απαγορεύεται να μένουν παιδιά του κλασικού τμήματος! Αυτό επιτρέπεται μόνο στην περίπτωση που ειδοποιήσεις εξ αρχής ότι θα καθυστερήσεις λίγο το μεσημέρι. Και όταν λέμε λίγο εννοούμε τουλάχιστον ένα τέταρτο. Έχουν εντολή από το Υπουργείο για αυτό! Γιατί εκείνη την ώρα τρώνε τα παιδιά του ολοήμερου και μετά ξεκουράζονται (ώρα χαλάρωσης όπως τη λένε).

Δυστυχώς δεν είναι όπως τα θέλουμε. Και εμένα με ενοχλεί το ωράριο που είναι μέχρι τις 4 ενώ εγώ σχολάω στις 5:30 και απορώ ποιος σκέφτηκε να το κάνει έτσι. Μόνο δημόσιους υπαλλήλους εξυπηρετεί αυτό το ωράριο.
Αλλά το δημόσιο ακολουθεί διαφορετικούς ρυθμούς από τον ιδιωτικό τομέα. Στον παιδικό σταθμό της μικρής ας πούμε που ανήκει στο Δήμο δεν επιτρέπεται φιλοξενεί μεγαλύτερα παιδιά (πχ δημοτικού). Στον ιδιωτικό που την είχα περσι όμως μπορούσα να στείλω και τη μεγάλη σε μια μέρα αργίας, απεργίας ή όπως τώρα που δεν πηγαίνει σχολείο.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create a blog