Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #133
από anabela Χθες στις 11:23 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ (2) 2014!!!!!!
από AngelMommy Χθες στις 11:11 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο 7!!!
από roxanne87 Χθες στις 10:48 pm

» Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!!
από vasoulagal Χθες στις 9:17 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 #21
από mamagoriou29 Χθες στις 8:22 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014!!!
από Mar1987 Χθες στις 8:04 pm

» ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ
από μιτατα Χθες στις 6:21 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2014!!!!
από fatsoulini Χθες στις 5:46 pm

» ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΤΕ ΣΗΜΕΡΑ; #3
από poppaki Χθες στις 11:18 am

» ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ CLUB!!!
από kateri Τετ Apr 16, 2014 11:05 pm

» ΕΧΕΤΕ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΣΑΣ;;;;
από spiridoula27 Τετ Apr 16, 2014 3:20 pm

» Μετα απο ποσες σπερματεγχυσεις εγινε το θαυματακι;;
από mary 30 Τετ Apr 16, 2014 3:12 pm

» απορρυπαντικα planet
από ΕλένηΚ Τετ Apr 16, 2014 2:35 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #11#
από irenehr Τετ Apr 16, 2014 1:57 pm

» ΝΚ ΕΞΕΤΑΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Τετ Apr 16, 2014 12:30 pm

» Μανικιουρ-πεντικουρ-Τεχνητα νυχια-φρυδια-διατροφη
από Eirinomama Τετ Apr 16, 2014 12:11 pm

» ΕΛΑΦΡΩΣ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗ!!!
από Mariza_30 Τετ Apr 16, 2014 11:01 am

» Colorful Memories - Χειροποιητα Βιβλια ευχων
από momirene Τετ Apr 16, 2014 9:23 am

» ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!
από filenada Τρι Apr 15, 2014 7:41 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από Ntoritsa Τρι Apr 15, 2014 4:29 pm

» Baby diper cake και συμβουλές
από Miaki Τρι Apr 15, 2014 3:12 pm

» Γάλα FREZYLAC-PURE βιολογικό 0-6 μηνών
από eleftherna Τρι Apr 15, 2014 12:59 pm

» Ποιο αντιηλιακό να πάρω??
από bebaki Τρι Apr 15, 2014 9:21 am

» TI NA KANΩ ΜΕ ΤΟ ΝΟΝΟ ΜΑΣ?
από filenada Δευ Apr 14, 2014 8:11 pm

» ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΣΟΣ
από jijel Δευ Apr 14, 2014 12:10 pm

» ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ !!
από mariloy Δευ Apr 14, 2014 8:36 am

» εχει παρει θεση το αντρακι μας!
από μιτατα Σαβ Apr 12, 2014 11:08 pm

» ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
από Tinkerbell10 Σαβ Apr 12, 2014 10:45 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Σαβ Apr 12, 2014 9:19 pm

» μηπως ειμαι εγκυος ???
από κουνελάκι Σαβ Apr 12, 2014 8:49 pm

» Κεραλοιφή της Ελένης
από Helen M. Σαβ Apr 12, 2014 8:11 pm

» Σαλπιγγογραφια....που την κανατε;ποσο κοστισε;
από poppaki Σαβ Apr 12, 2014 7:35 pm

» μακιγιαζ βραδυνο μονο 25 ευρω στον χωρο σας θεσσαλονικη
από mamamia12 Σαβ Apr 12, 2014 12:45 am

» MAKE UP ARTIST PEGY-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
από mamamia12 Σαβ Apr 12, 2014 12:41 am

» KAΛΑΘΑΚΙ ΜΕ ΚΑΛΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΔΩΡΟ....
από elin1 Παρ Apr 11, 2014 10:13 pm

» Περιμένωντας το μικρο μου θαυματάκι!
από Tzeni84 Παρ Apr 11, 2014 9:56 pm

» πράσινος άργιλος
από margdimitra Παρ Apr 11, 2014 2:23 pm

» ΥΨΟΣ 13 ΜΗΝΩΝ!!!!
από tinag Παρ Apr 11, 2014 9:20 am

» ευχαριστημενες απο τον παιδικο σταθμος σας και γιατι??
από filenada Πεμ Apr 10, 2014 6:30 pm

» Μαμαδες Μαρτιου - Απριλίου 2013 Νο1
από tinag Πεμ Apr 10, 2014 3:45 pm

Παρόντες χρήστες
163 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 163 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

RANIAASIKIDOY

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ! ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΓΙΑ ΦΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΟΛΟ ΘΑ ΜΑΣ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ (ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ)! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΩΣ.ΕΣΤΩ ΚΑΝΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑΚΙ ΚΑΤΙ!ΟΧΙ ΤΡΕΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ! ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ.ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΑΝ ΣΥΖΗΓΟΣ ΚΑΙ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥΠΛΟΚΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ!

thequeen86

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
RANIAASIKIDOY έγραψε:ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ! ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΓΙΑ ΦΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΟΛΟ ΘΑ ΜΑΣ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ (ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ)! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΩΣ.ΕΣΤΩ ΚΑΝΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑΚΙ ΚΑΤΙ!ΟΧΙ ΤΡΕΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ! ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ.ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΑΝ ΣΥΖΗΓΟΣ ΚΑΙ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥΠΛΟΚΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ!

μια απο τα ιδια.επειδη περυση ημουν λεχωνα δεν εκανα τπτ δεν πηγα πουθενα κ επειδη κ φετος θα μας καλουν παντου το μονο που θα κανω ειναι να φτιαξω την δικια μου βασιλοπιτα!

manoula_24xr

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοιτα σαν φρεσκια νοικοκυρα μπορεις να κανεις ωραια πραγματα κ χωρις πολλα πολλα.Πχ αν κανες τραπεζι σπιτι σου,θα κανεις ενα ωραια ψημενο χοιρινο στο φουρνο μπουτι με πατατες,πιλαφι 2 σαλατες κρυες κι μια κοτοσαλατα αν θρς σ στελνω πμ που την συστηνω ανεπιφυλακτα για γορτες.Επισης απο γλυκα μπορεις να κανεις μονο τα κλασικα χριστουγεννιατικα κ να παραγγειλεις απο το ζαχαροπλαστειο καποιο κορμο η τουρταη οτι αλλο σαρεσει.
Περυσι ειχα καει τραπεζι σπιτι μου κι καναμε μπολικα φαγητα αλλα γλυκο μας εφεραν κ γλιτωσα.

Παντως αν θες πες μου να σ στειλω σ πμ,καταπληκτικη συνταγη για μελομακαρονα κουραμπιεδες κι κοτοσαλατα.

boubou

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αν θελεις να μου στειλεις κι εμενα τις συνταγες θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα!!

zoyzoynitsa moy

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΣΥ ΚΑΝΑΜΕ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ Η ΤΡΕΙΣ ΜΑΣ ΕΓΩ .Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙ ΜΑΣ....ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ ΕΑΝ ΘΑ ΤΑ ΠΕΤΥΧΕΝΑ[ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΒΑΛΑ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ]ΕΚΑΝΑ ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ,ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΑ,ΚΟΥΡΑΜΠΙΕΔΕΣ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΥΡΙΣΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ....ΑΠΟ ΝΟΣΤΙΜΙΑ ΚΑΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΨΗΣΙΜΟ,ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΦΕΤΟΣ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΜΕ ΣΕ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΩΡΑΚΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΧΟΥΔΙΕΣ ΜΟΥ.

paparouna

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Παντως αν θες πες μου να σ στειλω σ πμ,καταπληκτικη συνταγη για μελομακαρονα κουραμπιεδες κι κοτοσαλατα.[/quote]

ΘΕΛΩ Κ ΕΓΩ ΠΟΠΗ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ!!!ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥΥΥ Very Happy
ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ.....

antonia32

manoula_24xr έγραψε:Κοιτα σαν φρεσκια νοικοκυρα μπορεις να κανεις ωραια πραγματα κ χωρις πολλα πολλα.Πχ αν κανες τραπεζι σπιτι σου,θα κανεις ενα ωραια ψημενο χοιρινο στο φουρνο μπουτι με πατατες,πιλαφι 2 σαλατες κρυες κι μια κοτοσαλατα αν θρς σ στελνω πμ που την συστηνω ανεπιφυλακτα για γορτες.Επισης απο γλυκα μπορεις να κανεις μονο τα κλασικα χριστουγεννιατικα κ να παραγγειλεις απο το ζαχαροπλαστειο καποιο κορμο η τουρταη οτι αλλο σαρεσει.
Περυσι ειχα καει τραπεζι σπιτι μου κι καναμε μπολικα φαγητα αλλα γλυκο μας εφεραν κ γλιτωσα.

Παντως αν θες πες μου να σ στειλω σ πμ,καταπληκτικη συνταγη για μελομακαρονα κουραμπιεδες κι κοτοσαλατα.

δε θελω τετοια! σε αυτο το φορουμ αγαπαμε το φαγητο! Βαλε καλε εδω τις συνατγες να δουμε και εμεις! εγω ναμην φτιαξω του αντρος μου μελομακαρονακια;ε; No

Ρανια ενα τελειο ρυζακι και απλο ειανι τι εξης:
Βραζεισ κανονικα το ρυζι σου, το τσιγαριζεις ελαφρα και το βαζεις σε ενα μπωλ με ροδι και ξηρους καρπουσ(αυτο με το γιασεμι το μπασματι ειναι ιδιανικο για τη συνταγη αυτη) και βαζεις βουτυρο στην καυτη κατσαρολα σου αν καλυφθει ο πατος. χαμηλωνεις τη φωτια στο 2 αν πηγαινει μεχρι το 9 και στο αν πηγαινει μεχρι το 3 η κουζινα σου. ριχνεις το ρυζι στην κατσαρολα κ το αφηνεις για 20΄ και κανει μια τραγανιστη κρουστα απο κατω και ειναι τελειο. αρκει να σου αρεσουν μερικοι τραγανοι κοκκοι ρυζιου!

http://stardustwork.blogspot.com

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βρε ποπη βαλε εδω την συνταγη για την κοτοσαλατα.και τα αλλα αν θελεις.προσωπικα η κοτοσαλατα με ενδιαφερει.μην στελνεις σε ολες μηνυμα,γιατι ολες θα θελουν καποια συνταγη. Very Happy

mama rias

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΜΠΙΣΚΟΤΑΚΙΑ ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ ...ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ BLOG TΗΣ ΟΛΙΒΙΑ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΙΚΑ!
ΘΕΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΒΟΥΤΥΡΟ-ΑΧΝΗ-ΒΑΝΙΛΙΑ-ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΛΑΤΑΚΙ.
ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΣΑΚΑΛΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΟΥ ΤΑ ΕΦΙΑΞΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑΠΑΛΙ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΨΙΧΟΥΛΟ!!! (ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΛΙΓΑ ΣΤΗΝ 1 ΔΟΣΗ).
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΠΛΗΞΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΥΣ.

Despoinaki

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θέλω και εγώ τις συνταγούλες!!!

bonheur

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμένα εκτός από τα κλασικά βιβλία μαγειρικής με βόλεψε πολύ και αυτό το σάιτ sintagespareas.gr

αγγελικημαρια

θελω κ εγω τη κοτοσαλατα!!!!!!!

elena25

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια, τα τελευταία δύο χρόνια κάνω αυτή τη βασιλόπιτα και γίνεται ανάρπαστη. Σας βάζω συνταγή:

ΥΛΙΚΑ:
1 βιτάμ
1 γιαούρτι
1 1/2 ποτήρι ζάχαρη
1 φλ. καφέ κονιάκ
1/2 κούπα χυμό πορτοκάλι
4 αβγά
4 ποτήρια αλεύρι
1 μπέικιν πάουντερ
καρύδια ή αμύγδαλα
λίγη σόδα
ξύσμα από 1 πορτοκάλι και 1 λεμόνι
1 φακελάκι "σκουληκάκια" σοκολάτας

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Χτυπάμε σε μαρέγκα τα ασπράδια και αφρατεύουμε τους κρόκους με τη ζάχαρη. Τα ενώνουμε
και λιώνουμε τη ζάχαρη. Ρίχνουμε το γιαούρτι. Λιώνουμε το βιτάμ και το προσθέτουμε. Στη συνέχεια ρίχνουμε
το χυμό στον οποίο έχουμε λιώσει τη σόδα
και το κονιάκ. Ανακατεύουμε το αλεύρι με το μπέικιν πάουντερ και το προσθέτουμε σιγά-σιγά. Βάζουμε τα καρύδια
και τη σοκολάτα και ανακατεύουμε λίγο. Ψήνουμε στους 180 βαθμούς.

elena25

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τρελαίνομαι για αυτή την τούρτα. Η μόκα είναι ακόμη πιο ωραία!

ΠΑΝΤΕΣΠΑΝΙ:
8 αβγά
2 1/2 φλ. τσαγιού αλεύρι
1 μπέικιν πάουντερ
3 βανίλιες
2 κούπες ζάχαρη

ΣΙΡΟΠΙ:
4 κούπες νερό
3 κούπες ζάχαρη

ΚΡΕΜΑ:
3 κονσέρβες σαντιγί μόρφατ ή ερμόλ
Μετράμε με τις κονσέρβες 3 ζάχαρη άχνη
1 φλ. καφέ γάλα
2 βανίλιες
κονιάκ.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

ΠΑΝΤΕΣΠΑΝΙ:
Μαρέγκα τα ασπράδια. Χτυπάμε τους κρόκους με τη ζάχαρη για λίγο και μετά ενώνουμε με τη μαρέγκα.
Χτυπάμε μέχρι να λιώσει η ζάχαρη. Ανακατεύουμε στο αλεύρι τις βανίλιες και το μπέικιν πάουντερ και το ρίχνουμε σιγά σιγά
στα αβγά. Ψήνουμε στους 180 βαθμούς σε προθερμασμένο φούρνο. (Αυτή η δόση είναι για το μεγάλο ταψί της κουζίνας).

ΚΡΕΜΑ:
Αφρατεύουμε τη σαντιγί. Προσθέτουμε σιγά σιγά τη ζάχαρη και χτυπάμε καλά. Ρίχνουμε το γάλα το κονιάκ και τις βανίλιες.

ΣΙΡΟΠΙ:
Για να μην λασπώσει το παντεσπάνι πρέπει και το κέικ και το σιρόπι να είναι κρύα.

Αν θέλετε πασπαλίζετε με καβουρδισμένα αμύγδαλα τριμμένα από πάνω.

ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΥΡΤΑ ΜΟΚΑ:
Στο παντεσπάνι διαλύουμε σε 9 κουταλιές της σούπας νερό 5 κουταλιές της σούπας κακάο.
Στην κρέμα διαλύουμε στο γάλα 1 1/2 κουταλιά της σούπας νες καφέ.

erwtoulis

oti prepei einai auto to thema ,molis girisa apo to super market pou pira ilika gia na kano ena glikaki. edo k tris meres exo ksekinisi pali na ftiaxno gluka. Apo tote pou emeina egkios to mono pou ekana itan kanena keik, logo xronou.
Simera tha ftiakso konfi apo fetes portokaliou , boutigmena stin sokolata.
[You must be registered and logged in to see this image.]

basilikaki

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΠΡΑΒΟ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΓΛΥΚΑ - ΦΑΓΗΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΝΟΣΤΙΜΑ.
ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ Η ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΠΙΤΑ ΤΗΣ ΑΡΓΥΡΩΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΙΓΟΥ

http://www.demideli.com/59/2010/01/07/portokalopita-barbarigou/

ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΗΝ ΑΡΓΥΡΩ,ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΟΟΣΟ ΝΟΣΤΙΜΑ!!!

elena25

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
basilikaki έγραψε:ΜΠΡΑΒΟ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΓΛΥΚΑ - ΦΑΓΗΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΝΟΣΤΙΜΑ.
ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ Η ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΠΙΤΑ ΤΗΣ ΑΡΓΥΡΩΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΙΓΟΥ

http://www.demideli.com/59/2010/01/07/portokalopita-barbarigou/

ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΗΝ ΑΡΓΥΡΩ,ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΟΟΣΟ ΝΟΣΤΙΜΑ!!!

Είναι φοβερή η γυναίκα! Την εμπιστεύομαι απόλυτα! Η πρώτη δική της συνταγή που έφτιαξα ήταν τα νηστίσιμα τσουρέκια. Ήταν μεγάλη Εβδομάδα και θα πηγαίναμε στο χωριό του άντρα μου για Πάσχα. Τα έφτιαξα και τα πήγα στην πεθερά μου. Ξετρελάθηκαν όλοι. Από τότε την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια και δε με απογοήτευσε ποτέ!

(Ούτε διαφήμιση να της έκανα!)

black beauty

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ωραιο θεματακι!!!

Ελενα τι εννοεις με τον ορο σκουλικακια σοκολατας?

elena25

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:ωραιο θεματακι!!!

Ελενα τι εννοεις με τον ορο σκουλικακια σοκολατας?

Πώς να το εξηγήσω τώρα... Είναι αυτό που έχουν από πάνω τα τρουφάκια. Όχι οι ψηφίδες σοκολάτας ή οι σταγόνες. Τα πολύ μικρά.

Μήπως αλλιώς λέγεται τρούφα; Δεν ξέρω...

black beauty

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α οκ δεν ηξερα οτι τα λενε ετσι χεχε!Οσο ζεις μαθαινεις ευχαριστω!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | Πολιτισμός | Mummys | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your free blog