Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Αυχενικη διαφανεια θεσσαλονικη
από Pausaki Σήμερα στις 12:55 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από lgyftog Σήμερα στις 12:20 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13#
από irenehr Χθες στις 11:51 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από mary 30 Χθες στις 10:04 pm

» 6 ΜΗΝΟ ΟΑΕΔ.
από vagann Χθες στις 9:39 pm

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 10
από Anastasie Χθες στις 9:26 pm

» 22 μηνων ου βγαζει την πιστη με το φαγητο!
από kerasoula Χθες στις 9:01 pm

» prwtes ebdomades eggymoshnhs
από kerasoula Χθες στις 8:54 pm

» ΚΑΦΕ ΒΛΕΝΗ
από kerasoula Χθες στις 8:51 pm

» Καλως σας βρηκα ξανα!
από ria Χθες στις 7:20 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2014!!!!!
από eyakos Χθες στις 12:39 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Παρ Oct 24, 2014 1:47 pm

» Συνεχεις ιωσεις, φαρμακευτική αντιμετωπιση συμπτωματων
από HappyMama Παρ Oct 24, 2014 11:53 am

» ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΙΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ
από HappyMama Παρ Oct 24, 2014 11:40 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από Titino Παρ Oct 24, 2014 9:34 am

» 17 εβδομάδες και 6 ημέρες κράτησε το όνειρο μου!!!!
από VANESSA1984 Παρ Oct 24, 2014 2:25 am

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από mamagoriou29 Πεμ Oct 23, 2014 9:23 pm

» ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΑΛΚ
από κοκκινοσκουφιτσα Πεμ Oct 23, 2014 1:53 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από efaki27 Πεμ Oct 23, 2014 12:03 pm

» ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΥΛΑΖΩ?
από mariatsak Τρι Oct 21, 2014 9:34 am

» ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ INGLESINA TRILOGY
από RITAKI30 Τρι Oct 21, 2014 8:39 am

» Γιατρός στο Έλενα
από welcome 2 Δευ Oct 20, 2014 11:09 pm

» Ποσότητα ρυζαλευρου?
από kerasoula Δευ Oct 20, 2014 10:27 pm

» Τιναζεται στον υπνο του
από kerasoula Δευ Oct 20, 2014 10:15 pm

» Χοριακη & υπέρηχος δεν είδε τίποτα βοήθεια εαν ξερετε
από maro28 Δευ Oct 20, 2014 9:10 pm

» Διαιτολογος σε ζωγραφου κ γυρω περιοχες
από kikimam Δευ Oct 20, 2014 11:07 am

» παιδιατρος στην καλλιθεα
από victoria Κυρ Oct 19, 2014 10:10 pm

» αγχος με βαρος μωρου
από ANGEL Κυρ Oct 19, 2014 7:01 pm

» Αν η κορη σας έμενε έγκυος στην εφηβεία τι θα κάνετε ?
από supermama Παρ Oct 17, 2014 4:23 pm

» καρότσι καλαθούνα πάρκο κάθισμα ριλάξ προς πώληση
από vdimak Παρ Oct 17, 2014 1:23 am

» παθολογικη ζηλια απο την συνυφαδα μου;
από Chris_E Πεμ Oct 16, 2014 6:56 pm

» ποσο καιρο προσπαθουσατε για μωρακι??
από perperouna Πεμ Oct 16, 2014 5:34 pm

» τι μπορω να κανω???
από Ana Πεμ Oct 16, 2014 2:12 pm

» ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
από mariatsak Τετ Oct 15, 2014 12:35 pm

» γινεται 2 χρονων και ακομα πινει γαλα τη νυχτα
από HappyMama Τρι Oct 14, 2014 11:22 pm

» Ψαχνω Φορεμα !!
από Ιφιγένεια Δευ Oct 13, 2014 11:29 pm

» Καδρακια για το παιδικο
από μιτατα Δευ Oct 13, 2014 11:09 pm

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από fatsoulini Δευ Oct 13, 2014 10:51 am

» Η Βάπτιση της Σόνιας μου!!!
από kerasoula Κυρ Oct 12, 2014 10:06 pm

» Γυναικολόγος Καραγιαννίδης Λάζαρος ;;;
από stavroula Κυρ Oct 12, 2014 9:30 pm

Παρόντες χρήστες
133 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 1 μέλος, 0 μη ορατοί και 132 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

ΖΩΗ13

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

21 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τρι Nov 08, 2011 4:52 pm

Kastallia

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eμένα ο παιδιατρος μου ειχε συστησει να μη βαψω τα μαλλια όσο θήλαζα.Τώρα αν εχει διαφορά το να κανεις ανταυγειες ή να παρεις συγκεκριμενες βαφες δεν ξερω.Πάντως ολα ειναι θεμα ψυχολογιας...θυμαμαι στο νοσοκομειο ειχε ερθει να γεννησει το πρωτο της παιδι μια κοπελια με προγραμματισμενη καισαρικη και το μαλλι ηταν κατακοκκινο, φρεσκοβαμμενο ως τη ριζα...απορησα όχι μονο για την κινηση να το βαψει τελευταιες μερες της εγκυμοσυνης αλλα εγω προσωπικα ειχα τετοια αγωνια πριν γεννησω που το μονο που δε με ενδιεφερε ήταν η ριζα, ειλικρινα.Και γω γυναικα ειμαι αλλα πραγματικα θα'θελα να ειχα και εγω αυτη την ψυχολογια και να εχω τετοιου ειδους εννοιες.Τωρα ενταξει αν θηλαζεις πολυ καιρο αλλαζει το πραγμα,εχεις πια γεννησει, αλλα εγω προσωπικα και μονο με την ιδεα δεν τα'βαφα ουτε και θα τα βαψω μεχρι να σταματησει ο θηλασμος...τοσα τοξικα αναπνεουμε και τρωμε ας μην του τα μεταγγισω και στο θηλασμο.

22 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τρι Nov 08, 2011 5:13 pm

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Eμένα ο παιδιατρος μου ειχε συστησει να μη βαψω τα μαλλια όσο θήλαζα.Τώρα αν εχει διαφορά το να κανεις ανταυγειες ή να παρεις συγκεκριμενες βαφες δεν ξερω.Πάντως ολα ειναι θεμα ψυχολογιας...θυμαμαι στο νοσοκομειο ειχε ερθει να γεννησει το πρωτο της παιδι μια κοπελια με προγραμματισμενη καισαρικη και το μαλλι ηταν κατακοκκινο, φρεσκοβαμμενο ως τη ριζα...απορησα όχι μονο για την κινηση να το βαψει τελευταιες μερες της εγκυμοσυνης αλλα εγω προσωπικα ειχα τετοια αγωνια πριν γεννησω που το μονο που δε με ενδιεφερε ήταν η ριζα, ειλικρινα.Και γω γυναικα ειμαι αλλα πραγματικα θα'θελα να ειχα και εγω αυτη την ψυχολογια και να εχω τετοιου ειδους εννοιες.Τωρα ενταξει αν θηλαζεις πολυ καιρο αλλαζει το πραγμα,εχεις πια γεννησει, αλλα εγω προσωπικα και μονο με την ιδεα δεν τα'βαφα ουτε και θα τα βαψω μεχρι να σταματησει ο θηλασμος...τοσα τοξικα αναπνεουμε και τρωμε ας μην του τα μεταγγισω και στο θηλασμο.

εγω παλι αν ηξερα το τρεξιμο που θα ειχα μετα την γεννα θα ειχα παει κομμωτηριο μια μερα πριν γενησω! Smile γιατι μετα....αντε βρες χρονο!
επισης λογω θηλασμου αν περιμενω δλδ να τελειωσουμε.....ηδη εχει φυγει απο μονο του το χρωμα που ειχα κανει στην εγκυμοσυνη......

23 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τρι Nov 08, 2011 7:50 pm

dimitra37

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δεν πειραζει η βαφη ουτε στην εγκυμοσυνη ουτε στο θηλασμο!!!!!!!!!!!! εγω εβαφα τα μαλλια μου σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, τη τελευταια, δεκα μερες πριν γεννησω και τωρα που γεννησα τα βαφω κανονικα. εχω κανει εξωσωματικη και οι δυο γυναικολογοι και η εμβρυολογος και ο παιδιατρος μου αλλα κυριως οι συμβουλοι θηλασμου που ρωτησα, οι οποιοι ειναι και οι ποιο αρμοδιοι μου, ειπαν να τα βαφω κανονικα.

http://www.worldjamboree.gr

24 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τρι Nov 08, 2011 9:21 pm

chicken

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Maya έγραψε:Το εψαξα παρα πολυ. Και ο παιδιατρος μου και ο γυναικολογος μου, μου ειπαν να τα βαψω, δεν περναει στο γαλα η βαφη. Το ιδιο και ο Παπαβεντσης σε ερωτησεις που του κανουν κατα καιρους, απανταει, ναι. http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/03/laser.html
Το ιδιο και ο συλλογος μαιων Θεσσαλονικης http://www.maies.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=1
αμαν πια εχουμε κανει τα παντα δυσκολα με το θεμα του θηλασμου.
Επικρατει η αποψη οτι οσες θηλαζουν ειναι χοντρες-γιατι δε μπορουν να κανουν διαιτα, με ασπρες τριχες/ξανθες με μαυρη ριζα-γιατι δε μπορουν να βαψουν τα μαλλια, οταν αρρωσταινουν πεθαινουν στους πονους γιατι δε μπορουν να παρουν φαρμακα, ειναι κλεισμενες στο σπιτι να θηλαζουν ολη μερα. Προκαταληψεις για να αποτρεπεται ο θηλασμος και να πουλανε τα γαλατακια οι εταιριες.. ελεος πια.. κι εγω τα ιδια πιστευα αλλα μετα απο 15 μηνες θηλασμου ευτυχως καταλαβα μερικα πραγματα..

Ακριβώς. Δεν περνάει στο γάλα η βαφή. Very Happy Very Happy Very Happy

Όσο για το υπογραμμισμένο σημείο, απλά Respect Respect Respect

25 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 10:13 am

stefy

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ρε κοριτσια γιατι τα λετε αυτα? Εμενα ο γυναικολογος μου ηταν καθετος οτι ειδικα στο θηλασμο δεν κανει να βαφεις τα μαλλια σου. Και στην εγκυμοσυνη κανει προς το τελος κι αυτο με ειδικη βαφη. Δεν ξερω αν τωρα πια εχουν γινει πιο εμπεριστατομενες ερευνες κι εχουν αλλαξει γνωμη αλλα αυτο ειναι κατι που το ξερω χρονια τωρα. Κι αν υπαρχει και η μικρη υπονοια πως με καποιο τροπο που δεν ξερουμε υπαρχει μια εστω πολυ μικη πιθανοτητα να βλαψεις το παιδι... γιατι να το ρισκαρεις? Δεν θα το εκανα για κανενα λογο.

26 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 10:25 am

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
^^^^^
Το λέμε γιατί το λένε όλοι οι παραπάνω.
Γενικά υπάρχει σε κάποιους τομείς κακή πληροφόρηση ή ελλιπής ή όχι τόσο σύγχρονη ακόμα και από γιατρούς.

27 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 10:56 am

stefy

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:^^^^^
Το λέμε γιατί το λένε όλοι οι παραπάνω.
Γενικά υπάρχει σε κάποιους τομείς κακή πληροφόρηση ή ελλιπής ή όχι τόσο σύγχρονη ακόμα και από γιατρούς.

Εγω δεν θα εθετα σε κανενα κινδυνο το παιδι μου μονο και μονο για να βαψω το μαλλι!!! Τα εβεψα με ειδικη βαφη κοντα στον 8ο μηνα κοντα στο φυσικο μου χρωμα ωστε μετα να μην εχω προβλημα. Το ιδιο κανουν και πολλες αλλες μανουλες εδω και χρονια. Και η Σκορδα το μαλλι της που ειναι και στην τηλεοραση μεχρι και πριν λιγο καιρο με την ριζα μεχρι το πατωμα βγηκε η κοπελα. Εγω πιστευω οτι δεν ειναι τιποτα πια να κανεις λιγ υπομονη. Δεν δα και τοοοοοοοση αναγκη το βαψιμο της τριχας. Οταν υπαρχουν γιατροι που ακομη επιμενουν οτι μπορει να βλαψει το παιδι εσυ θια κατσεις να ακουσεις αυτα που σε συμφερουν? Κι αλλοι γιατροι λενε οτι επιτρεπεται 2-3 τσιγαρα ημερισιως στην εγκυμοσινη. Αλλοι επιτρπουν και καποια φαρμακα που αλλοι δεν τα επτρεπουν. Εσυ παιρνεις το ρισκο οταν οι αποψεις ακομη διισταντε? Εγω δεν ημουν διατεθιμενη να παρω κανενα ρισκο. Και οι γιατροι δεν ειναι ενημερωμενοι και ειμαστε εμεις? Γιατι επειδη διαβασαμε ενα αρθρο στι ιντερνετ? Οι επειδη το ειπε 1 γιτρος ή μια ερευνα? Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Για μενα 4-5 πραγματα εχεις να κανεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσινης και κατα το θηλασμο. 4-5 πραγματα που πρεπει να προσεχεις για να κανεις το καλυτερο για το παιδι σου. Μιλαμε για συνολικα 1 - 1-2 χρονο αυτη η διαδικασια??? Μετα συνεχειζεις τη ζωη σου κανονικα.... Δεν το αξιζει το παιδι σου? Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Το ιδιο πραγμα που δεν πειραζει μια μανουλα καποια αλλη μπορει να την πειραξει!!! U never know.... Λιγη υπομονη θελει και τιποτα αλλο...

28 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 11:23 am

stefy

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και τουλαχιστον στο κομμωτηριο μου οταν πηγα που ημουν εγκυος ηταν πολυ επιφυλακτικοι με το τι προιον θα χρησιμοποιήσουν.

Και διαβασε κι αυτο το αρθρο....

Είναι ευρέως γνωστό, ότι κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης, φροντίζουμε να τρεφόμαστε όσο πιο υγιεινά και ισορροπημένα γίνεται. Επίσης θεωρείται συνετό να ελαττώνουμε, αν όχι να αποφεύγουμε εντελώς το αλκοόλ, το κάπνισμα και γενικότερα σκληρές ουσίες, ενώ δεν εκθέτουμε τον εαυτό μας σε έντονες, ακραίες και ανθυγιεινές καταστάσεις και συνθήκες.

Τι γίνεται όμως με την περιποίηση και τον καλλωπισμό του σώματος και ειδικότερα των μαλλιών κατά την ιδιαίτερη αυτή περίοδο στη ζωή μιας γυναίκας;

Γεγονός είναι ότι οι περισσότερες εγκυμονούσες παρατηρούνε κατά τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης μία αισθητή βελτίωση στην ποιότητα και την εμφάνιση των μαλλιών τους. Το μαλλί φαίνεται πιο πυκνό, πιο πλούσιο και πιο ζωντανό, πράγμα που οφείλεται στη γενικότερη ορμονική αναγέννηση του οργανισμού της γυναίκας.

Τι συμβαίνει όμως με τις βαφές μαλλιών; Επιτρέπεται, και τι ισχύει τελικά για την βαφή των μαλλιών κατά την εγκυμοσύνη;

Ενώ λοιπόν είναι ευρέως αποδεκτό, ότι ελέγχουμε προσεκτικότερα το τι εισέρχεται στο σώμα μας από τις βασικές «εισόδους» του σώματος, το στόμα και την μύτη, τείνουμε να δίνουμε λιγότερη σημασία στο άλλο πολύ ευαίσθητο μηχανισμό πρόσληψης του σώματος, το δέρμα μας. Το δέρμα είναι ένα όργανο που αναπνέει, αντιδρά στα ερεθίσματα και στο φως του ήλιου, αισθάνεται τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος, ενώ κυρίως, απορροφά και εκκρίνει ουσίες από και προς το περιβάλλον.

Εκεί ξεκινούν και οι ενδοιασμοί και οι επιφυλάξεις των ειδικών σχετικά με τις επιπτώσεις των βαφών κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης. Από τη μία λοιπόν είναι γεγονός ότι οι βαφές του εμπορίου, ναι μεν είναι κατά κόρον χημικές, έχουν όμως πάρα πολλά χρόνια που διατίθενται στην αγορά με αποτέλεσμα να έχουν ελεγχθεί εκτενώς όσον αφορά την υπευθυνότητά τους για την εμφάνιση παρενεργειών.

Είναι αναμφισβήτητο γεγονός ότι η επιδερμίδα της κεφαλής κατά την διαδικασία της βαφής εκτίθεται για αρκετή ώρα σε ισχυρές χημικές ουσίες. Είναι επίσης γεγονός ότι το δέρμα απορροφά κάποιο τμήμα από τις ουσίες αυτές κατά την διαδικασία της βαφής. Βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα όμως, κανείς δεν μπορεί από εκεί και πέρα να αποδείξει ότι οι ουσίες αυτές βλάπτουν άμεσα ή έμμεσα το μωρό.

Καταλήγοντας λοιπόν, κανείς δεν μπορεί να εξασφαλίσει ότι η βαφή των μαλλιών κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης είναι 100% ακίνδυνη για το μωρό ή το αντίθετο.

Έτσι συνήθως συνιστάται από τους γυναικολόγους μετρημένη εγκράτεια. Η άποψη που γενικώς επικρατεί είναι ότι κατά το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης καλό θα ήταν να μην γίνει καμία τέτοια επέμβαση στα μαλλιά. Από τον τέταρτο μήνα δεν είναι απαγορευτική, χωρίς να θεωρείται βέβαια και ότι καλύτερο.

Μία πολύ καλή εναλλακτική είναι η εφαρμογή φυτικών βαφών από 100% φυτικά υλικά χωρίς καθόλου χημικές προσμίξεις. Μία ερώτηση σε κάποιον «ενημερωμένο» κομμωτή θα μπορέσει ίσως να δώσει λύσεις με τέτοια προϊόντα.

Αν τώρα οι αισθητικές ανησυχίες της μαμάς επιβάλλουν χημικές βαφές, μία καλή εναλλακτική είναι οι ανταύγειες. Το γεγονός ότι η βαφή εφαρμόζεται σημειακά στις τρίχες με αποτέλεσμα να μην έρχεται σε επαφή με την επιδερμίδα, αλλά και γενικότερα το μικρότερο χρονικό διάστημα εφαρμογής καθιστούν μια καλή και ίσως κάπως λιγότερο δραστική εναλλακτική.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, θα πρέπει μετά την βαφή να γίνει πολύ καλό πλύσιμο της κεφαλής για αρκετή ώρα, καθώς και να αποφευχθούν προϊόντα μη ελεγμένα ή και η ανάμειξη διαφόρων προϊόντων. Ότι και να αναφέρθηκε παραπάνω, δεν πρέπει να παραλείπεται ο σημαντικότερος ίσως παράγοντας πέραν της υγείας, τόσο της εγκυμονούσας όσο και του μωρού. Είναι σημαντικό οι γυναίκες κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης να αισθάνονται καλά με τον εαυτό τους και με την εμφάνισή τους, γιατί αυτό επιφέρει καλή ψυχολογία. Και η καλή ψυχολογία είναι προϋπόθεση τόσο της ομαλής πορείας όσο και της συνειδητής απόλαυσης της εγκυμοσύνης από την μέλλουσα μαμά.

Ουσιαστικα κι εγω αυτο υποστηριζω. Οτι 100% δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουρες.... Ας το αποφυγουμε. Κι ειμαστε διατεθιμενες να παρουμε το ρισκο για τον εαυτο μας και για το δικο μας το παιδι ας μην συμβουλευουμε και τις αλλες μανουλες με "ελαφρα την καρδια" να κανουν το ιδιο. Αν παθει τιποτα το παιδι της αλληνης τι θα της πει μετα.... Μα εγω διαβασα οτι δεν επηρεαζει.....

Αυτα τα θεματα ειναι πολυ λεπτα. Και επειδη εμεις δεν ειμαστε επιστημονες... και δεν μπορουμε να ξερουμε κατι 100% καλο θα ηταν να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικες οταν συμβουλευουμε αλλους.

29 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 11:34 am

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΕΓΩ ΤΑ ΕΒΑΦΑ Κ ΤΑ ΒΑΦΩ ΜΕ ΦΥΤΙΚΗ Κ ΘΗΛΑΖΩ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ Η ΒΑΦΗ ΑΜΜΩΝΙΑ Κ ΟΞΥΖΕΝΕ.

30 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 1:11 pm

supermama

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dimitra37 έγραψε: εγω εβαφα τα μαλλια μου σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, και τωρα που γεννησα τα βαφω κανονικα.
καιγω..

31 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 3:13 pm

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefy έγραψε:Και τουλαχιστον στο κομμωτηριο μου οταν πηγα που ημουν εγκυος ηταν πολυ επιφυλακτικοι με το τι προιον θα χρησιμοποιήσουν.

Είναι ευρέως γνωστό, ότι κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης, φροντίζουμε να τρεφόμαστε όσο πιο υγιεινά και ισορροπημένα γίνεται. Επίσης θεωρείται συνετό να ελαττώνουμε, αν όχι να αποφεύγουμε εντελώς το αλκοόλ, το κάπνισμα και γενικότερα σκληρές ουσίες, ενώ δεν εκθέτουμε τον εαυτό μας σε έντονες, ακραίες και ανθυγιεινές καταστάσεις και συνθήκες.

Τι γίνεται όμως με την περιποίηση και τον καλλωπισμό του σώματος και ειδικότερα των μαλλιών κατά την ιδιαίτερη αυτή περίοδο στη ζωή μιας γυναίκας;

Γεγονός είναι ότι οι περισσότερες εγκυμονούσες παρατηρούνε κατά τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης μία αισθητή βελτίωση στην ποιότητα και την εμφάνιση των μαλλιών τους. Το μαλλί φαίνεται πιο πυκνό, πιο πλούσιο και πιο ζωντανό, πράγμα που οφείλεται στη γενικότερη ορμονική αναγέννηση του οργανισμού της γυναίκας.

Τι συμβαίνει όμως με τις βαφές μαλλιών; Επιτρέπεται, και τι ισχύει τελικά για την βαφή των μαλλιών κατά την εγκυμοσύνη;

Ενώ λοιπόν είναι ευρέως αποδεκτό, ότι ελέγχουμε προσεκτικότερα το τι εισέρχεται στο σώμα μας από τις βασικές «εισόδους» του σώματος, το στόμα και την μύτη, τείνουμε να δίνουμε λιγότερη σημασία στο άλλο πολύ ευαίσθητο μηχανισμό πρόσληψης του σώματος, το δέρμα μας. Το δέρμα είναι ένα όργανο που αναπνέει, αντιδρά στα ερεθίσματα και στο φως του ήλιου, αισθάνεται τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος, ενώ κυρίως, απορροφά και εκκρίνει ουσίες από και προς το περιβάλλον.

Εκεί ξεκινούν και οι ενδοιασμοί και οι επιφυλάξεις των ειδικών σχετικά με τις επιπτώσεις των βαφών κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης. Από τη μία λοιπόν είναι γεγονός ότι οι βαφές του εμπορίου, ναι μεν είναι κατά κόρον χημικές, έχουν όμως πάρα πολλά χρόνια που διατίθενται στην αγορά με αποτέλεσμα να έχουν ελεγχθεί εκτενώς όσον αφορά την υπευθυνότητά τους για την εμφάνιση παρενεργειών.

Είναι αναμφισβήτητο γεγονός ότι η επιδερμίδα της κεφαλής κατά την διαδικασία της βαφής εκτίθεται για αρκετή ώρα σε ισχυρές χημικές ουσίες. Είναι επίσης γεγονός ότι το δέρμα απορροφά κάποιο τμήμα από τις ουσίες αυτές κατά την διαδικασία της βαφής. Βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα όμως, κανείς δεν μπορεί από εκεί και πέρα να αποδείξει ότι οι ουσίες αυτές βλάπτουν άμεσα ή έμμεσα το μωρό.

Καταλήγοντας λοιπόν, κανείς δεν μπορεί να εξασφαλίσει ότι η βαφή των μαλλιών κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης είναι 100% ακίνδυνη για το μωρό ή το αντίθετο.

Έτσι συνήθως συνιστάται από τους γυναικολόγους μετρημένη εγκράτεια. Η άποψη που γενικώς επικρατεί είναι ότι κατά το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης καλό θα ήταν να μην γίνει καμία τέτοια επέμβαση στα μαλλιά. Από τον τέταρτο μήνα δεν είναι απαγορευτική, χωρίς να θεωρείται βέβαια και ότι καλύτερο.

Μία πολύ καλή εναλλακτική είναι η εφαρμογή φυτικών βαφών από 100% φυτικά υλικά χωρίς καθόλου χημικές προσμίξεις. Μία ερώτηση σε κάποιον «ενημερωμένο» κομμωτή θα μπορέσει ίσως να δώσει λύσεις με τέτοια προϊόντα.

Αν τώρα οι αισθητικές ανησυχίες της μαμάς επιβάλλουν χημικές βαφές, μία καλή εναλλακτική είναι οι ανταύγειες. Το γεγονός ότι η βαφή εφαρμόζεται σημειακά στις τρίχες με αποτέλεσμα να μην έρχεται σε επαφή με την επιδερμίδα, αλλά και γενικότερα το μικρότερο χρονικό διάστημα εφαρμογής καθιστούν μια καλή και ίσως κάπως λιγότερο δραστική εναλλακτική.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, θα πρέπει μετά την βαφή να γίνει πολύ καλό πλύσιμο της κεφαλής για αρκετή ώρα, καθώς και να αποφευχθούν προϊόντα μη ελεγμένα ή και η ανάμειξη διαφόρων προϊόντων. Ότι και να αναφέρθηκε παραπάνω, δεν πρέπει να παραλείπεται ο σημαντικότερος ίσως παράγοντας πέραν της υγείας, τόσο της εγκυμονούσας όσο και του μωρού. Είναι σημαντικό οι γυναίκες κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης να αισθάνονται καλά με τον εαυτό τους και με την εμφάνισή τους, γιατί αυτό επιφέρει καλή ψυχολογία. Και η καλή ψυχολογία είναι προϋπόθεση τόσο της ομαλής πορείας όσο και της συνειδητής απόλαυσης της εγκυμοσύνης από την μέλλουσα μαμά.

Ουσιαστικα κι εγω αυτο υποστηριζω. Οτι 100% δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουρες.... Ας το αποφυγουμε. Κι ειμαστε διατεθιμενες να παρουμε το ρισκο για τον εαυτο μας και για το δικο μας το παιδι ας μην συμβουλευουμε και τις αλλες μανουλες με "ελαφρα την καρδια" να κανουν το ιδιο. Αν παθει τιποτα το παιδι της αλληνης τι θα της πει μετα.... Μα εγω διαβασα οτι δεν επηρεαζει.....

Αυτα τα θεματα ειναι πολυ λεπτα. Και επειδη εμεις δεν ειμαστε επιστημονες... και δεν μπορουμε να ξερουμε κατι 100% καλο θα ηταν να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικες οταν συμβουλευουμε αλλους.

Σεβαστή η άποψή σου. Καθεμιά κάνει τις επιλογές της!
Πάντως δεν λέμε ότι επιτρέπεται με βάση μια μελέτη ή δύο αλλά με βάση χρόνια μελετών. Άλλωστε κι εσύ παραθέτεις ένα άρθρο και την άποψη ενός γιατρού, όχι κάποια οδηγία επίσημου φορέα, έτσι δεν είναι?
Σίγουρα ο θηλασμός δεν κρατά για πάντα και αξίζει να θυσιασουμε κάποια πράγματα, όπως το τσιγάρο (που πάντως ενώ γενικά οι γιατροί αποδέχονται ότι μπορεί κάποια μαμά να κάνει 2-3 τσιγάρα, κανείς και καμία μελέτη δε λέει ότι σίγουρα είναι απολύτως ασφαλές).
Απλά καλό θα ήταν να σκεφτούμε, κατα πόσο ό,τι εφαρμόζουμε πάνω στο δέρμα μας περνά στην κυκλοφορία του αίματός μας, ώστε να περάσει στο γάλα. Αν η βαφή περνάει, τότε το ίδιο θα ισχύει και για τις κρεμες προσώπου και σώματος, τα σαπούνια και τα αφρόλουτρα, τα υπολέιμματα μαλακτικού από τα ρούχα μας, το καυσαέριο κτλ. Μάλιστα όλα αυτά τα χρησιμοπουούμε καθημερινά και συνεχώς ενώ τη βαφή μια φορά το δίμηνο κατά μέσο όρο και για 1 ωρίτσα. Άρα δε θα πρέπει να τα αποφύγουμε όλα?

Επίσης 100% φυτική βαφή δεν υπάρχει.

32 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 3:22 pm

stefy

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσακι μου δεν διαγωνω με τιποτα απο οσα λες. Ειλικρινα. Συμφωνω κι εγω. Και πραγματι το αρθρο το εθεσα σαν παραδειγμα γιοα να δειξω οτι ακομη οι αποψεις διιστανται (την σκοτωσα τη λεξη)!!! Και καθε μανουλα κανει νομιζει οτι ειναι καλυτερο. Απλα καλο θα ηταν για κατι που ακομη δεν ειμαστε 100% σιγουρες να μην συμβουλευουμε αλλες κοπελες γιατι που ξερεις μια στο 1000000000 μπορει να τυχη στραβη. Καλο ειναι να παραθετουμε ολες τις αποψεις και η τελικη αποφαση πλεον ειναι τη μαμας. Απλα εγω προσωπικα το θεωρω πολυ ασημαντο το να βαψεις τα μαλλια σου αν υπαρχει εστω και μαι υπονοια οτι μπορει να κανει κακο στο παιδι. Αλλα αυτη ειναι μονο η δικη μου αποψη. Και σε ευχαριστω που τη σεβεσαι.

33 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 3:26 pm

chicken

stefy έγραψε:Και τουλαχιστον στο κομμωτηριο μου οταν πηγα που ημουν εγκυος ηταν πολυ επιφυλακτικοι με το τι προιον θα χρησιμοποιήσουν.

Είναι ευρέως γνωστό, .........................................................................

Γεια σου stefy!!!
Πολύ καλά έκανες και παρέθεσες ένα άρθρο που βρήκες, καλό θα ήταν όμως, για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση, να αναφέρεις και που το βρήκες Very Happy
Δηλαδή, είναι ιατρικό site? Είναι blog με την άποψη κάποιου? Είναι απο το Πιστοποιημένο Ινστιτούτο Θηλασμού? Είναι απο site γυναικολόγου?

stefy έγραψε:
Εγω δεν θα εθετα σε κανενα κινδυνο το παιδι μου μονο και μονο για να βαψω το μαλλι!!! Τα εβεψα με ειδικη βαφη κοντα στον 8ο μηνα κοντα στο φυσικο μου χρωμα ωστε μετα να μην εχω προβλημα. Το ιδιο κανουν και πολλες αλλες μανουλες εδω και χρονια. Και η Σκορδα το μαλλι της που ειναι και στην τηλεοραση μεχρι και πριν λιγο καιρο με την ριζα μεχρι το πατωμα βγηκε η κοπελα. Εγω πιστευω οτι δεν ειναι τιποτα πια να κανεις λιγ υπομονη. Δεν δα και τοοοοοοοση αναγκη το βαψιμο της τριχας. Οταν υπαρχουν γιατροι που ακομη επιμενουν οτι μπορει να βλαψει το παιδι εσυ θια κατσεις να ακουσεις αυτα που σε συμφερουν? Κι αλλοι γιατροι λενε οτι επιτρεπεται 2-3 τσιγαρα ημερισιως στην εγκυμοσινη. Αλλοι επιτρπουν και καποια φαρμακα που αλλοι δεν τα επτρεπουν. Εσυ παιρνεις το ρισκο οταν οι αποψεις ακομη διισταντε? Εγω δεν ημουν διατεθιμενη να παρω κανενα ρισκο. Και οι γιατροι δεν ειναι ενημερωμενοι και ειμαστε εμεις? Γιατι επειδη διαβασαμε ενα αρθρο στι ιντερνετ? Οι επειδη το ειπε 1 γιτρος ή μια ερευνα? Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Για μενα 4-5 πραγματα εχεις να κανεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσινης και κατα το θηλασμο. 4-5 πραγματα που πρεπει να προσεχεις για να κανεις το καλυτερο για το παιδι σου. Μιλαμε για συνολικα 1 - 1-2 χρονο αυτη η διαδικασια??? Μετα συνεχειζεις τη ζωη σου κανονικα.... Δεν το αξιζει το παιδι σου? Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Το ιδιο πραγμα που δεν πειραζει μια μανουλα καποια αλλη μπορει να την πειραξει!!! U never know.... Λιγη υπομονη θελει και τιποτα αλλο...

Να σου απαντήσω και σε αυτό:
Καλό θα ήταν να μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια.. Μου κακοφάνηκε αυτό που λες οτι εγώ έθεσα σε κίνδυνο το παιδί μου, είναι τόσο άδικο και τόσο αυθέρετο να βγάζεις συμπεράσματα όταν δεν ξέρεις και να κρίνεις Rolling Eyes Rolling Eyes
Εγώ δεν μπορώ να το βάψω στο φυσικό μου και ο λόγος δεν είναι γιατί είμαι ξανθιά και δεν θέλω να φαίνεται η ρίζα μου, ο λόγος είναι γιατί απο τα είκοσί μου έχω πιο πολλά άσπρα μαλλιά απο ότι καστανόξανθα (το φυσικό μου Cool )Very Happy Very Happy
Ναι ναι, το κληρονόμησα απο την γιαγιά μου. Αυτό και το ότι μακραίνουν τα μαλλιά μου σχετικά γρήγορα. Το έψαξα λοιπόν γιατί έμεινα έγκυος στα 28 μου και θα έπρεπε να κυκλοφορώ με άσπρη τρίχα τουλάχιστον μέχρι τα 31 (καθότι 9 μήνες εγκυμοσύνη + 2,5 χρονια θηλασμού -σχεδόν-). Στην αρχή λοιπόν άρχισα να μην τα βάφω γιατι το πρώτο τρίμηνο είναι αυτό της οργανογέννεσης & ήμουν και εγώ επιφυλακτική. Κάπου εκεί λοιπόν με είδε ο γυναικολόγος μου στην μηνιαία επίσκεψη και με ρώτησε γιατί δεν βάφω τα μαλλιά μου. Μου είπε πως και απο το δέρμα να περάσει η αμμωνία (γιατί αυτό είναι το επιβλαβές) το ποσοστό που περνάει είναι πολύ μικρό για να περάσει στο έμβρυο. Σχεδόν μηδαμινό. Ο βασικότερος λόγος που δεν επιτρέπονται οι βαφές κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι γιατί οι ορμόνες των εγκύων είναι τρελλαμένες και μπορεί να παρουσιάσουν αλλεργία ή οποία δεν θα μπορεί να αντιμετωπιστεί λόγω της εγκυμοσύνης. Με την προτροπή του το έψαξα, μίλησα και με άλλους γιατρούς, μίλησα με πολλές κομμώτριες, γενικά έκανα ένα τεράστιο γκάλοπ και κανένας μα κανένας δεν είχε ούτε ένα άρθρο να μου δείξει για το ότι είναι βλαβερή η βαφή στην εγκυμοσύνη.
Δεν έμεινα εκεί, το πήγα και πιο πέρα, πήρα και συμβούλους θηλασμού και ρώτησα και πήρα την ίδια απάντηση.
Γιαυτό και η απάντησή μου, είναι αυτή που είναι. Το έχω ψάξει πολύ. Επίσης, αλήθεια πιστεύεις πως εγώ δεν θα ήθελα να σταματήσω να βάφω τα μαλλιά μου κάθε 4 εβδομάδες -αυστηρά, γιατί τα άσπρα κάνουν πάρτυ- και να ησυχάσει λίγο και το κεφαλάκι μου?
Αν όμως μιλούσα με μια κοπέλα που θα είχε τις ίδιες αντιλήψεις με εσένα και είχα και ένα γιατρό σαν τον δικό σου (εννοώ μερικά ενημερωμένους) ίσως και να μην είχα θηλάσει τόσο πολύ (σιγά το πολύ, τα καλύτερα έρχονται Very Happy Very Happy Very Happy )

Επίσης, το παιδί μου αξίζει τα πάντα μου! Ούτε ένα δευτερόλεπτο δεν θα το σκεφτόμουν αν υπήρχε εμπεριστατωμένη έρευνα. Αν υπήρχε έστω και ένα παιδάκι που να του είχε δημιουργηθεί πρόβλημα απο βαφή στο κεφάλι της μαμάς κατά της δειάρκεια της εγκυμοσύνης ή του θηλασμού. 1 παιδάκι σε όλη την υδρόγειο στα τόσα χρόνια που βάφουν οι γυναίκες τα μαλλιά τους να υπήρχε, δεν θα το σκεφτόμουν καν και θα έμενα με το άσπρο μαλλί. Δεν υπάρχει όμως

Φιλικά πάντα

34 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 3:32 pm

stefy

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Chicken μου εσυ ειχες αναγκη να το κανεις και το εκανες κι απο αυτα που ρωτησες και εμαθες ενιωσες καλυμενη και τα εβαψες. Αλλες μανουλες δεν εχουν τοσο αναγκη πια ... Και τι εγινε να βγει και λιγο η ριζα...?? Και ο γιατρος μου σε πληροφορω δεν ειναι ο μοναδικος που το πιστευει.

Anyway.... ξαναλεω η μοναδικη μου ενσταση ειναι στο τι συμβουλευουμε τους υπολοιπους. Ο καθενας για τον εαυτο του και το παιδι του κρινει.

Επρεπε να ακουστει και καποιος με αντιθετη αποψη. Εχω την αποψη μου δεν μου την αλλαζετε. Εγω κι οταν ξαναμεινω εγκυος με το καλο παλι δεν θα τα βαψω. Οποια κοπελα νομιζει οτι ειναι οκ ας τα βαψει.

35 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 3:47 pm

chicken

[quote="stefy"]Chicken μου εσυ ειχες αναγκη να το κανεις και το εκανες κι απο αυτα που ρωτησες και εμαθες ενιωσες καλυμενη και τα εβαψες. Αλλες μανουλες δεν εχουν τοσο αναγκη πια ... Και τι εγινε να βγει και λιγο η ριζα...??

Με το χέρι στην καρδιά, τι θα έκανες? Θα κυκλοφορούσες με άσπρα μαλλιά στα 28 σου? Όχι άσπρα εκ πεποιθήσεως, Άσπρα γεροντέ Razz

Και ο γιατρος μου σε πληροφορω δεν ειναι ο μοναδικος που το πιστευει.

Δε διαφωνώ, λυπάμαι, αλλά δεν διαφωνώ. Γιαυτό και σου είπα νωρίτερα για τη μερική ενημέρωση.

Anyway.... ξαναλεω η μοναδικη μου ενσταση ειναι στο τι συμβουλευουμε τους υπολοιπους. Ο καθενας για τον εαυτο του και το παιδι του κρινει.

Φαντάζομαι πως ισχύει για όλες τις απόψεις η ένστασή σου, ε? Very Happy

Επρεπε να ακουστει και καποιος με αντιθετη αποψη. Εχω την αποψη μου δεν μου την αλλαζετε.

Πολύ καλά έκανες και την είπες! Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η αντίθετη σου άποψη και γιαυτό σε ρώτησα που βρήκες και το άρθρο που παρέθεσες. Αν βρεις χρόνο θα ήθελα να βάλεις το link Very Happy

Εγω κι οταν ξαναμεινω εγκυος με το καλο παλι δεν θα τα βαψω. Οποια κοπελα νομιζει οτι ειναι οκ ας τα βαψει.

Και όποια νομίζει πως έχει επαρκή στοιχεία να μην το κάνει ας μην τα βάψει Very Happy Very Happy [quote]

36 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 3:57 pm

grammatiki

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω θα πω οτι θεωρω απαραδεκτες τις γυναικες που κανουν ντεκαπαζ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης πχ μενεγακη.η βαφη απο οσο γνωριζω δεν ειναι βλαβερη για το εμβρυο οσο το ντεκαπαζ.τωρα για οσο καιρο θηλαζει καποια γυναικα δε γνωριζω.

37 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 4:01 pm

ΜΙΝΑ+μπεμπα

Rinoula έγραψε:

Πάντως δεν λέμε ότι επιτρέπεται με βάση μια μελέτη ή δύο αλλά με βάση χρόνια μελετών. Άλλωστε κι εσύ παραθέτεις ένα άρθρο και την άποψη ενός γιατρού, όχι κάποια οδηγία επίσημου φορέα, έτσι δεν είναι?
Σίγουρα ο θηλασμός δεν κρατά για πάντα και αξίζει να θυσιασουμε κάποια πράγματα, όπως το τσιγάρο (που πάντως ενώ γενικά οι γιατροί αποδέχονται ότι μπορεί κάποια μαμά να κάνει 2-3 τσιγάρα, κανείς και καμία μελέτη δε λέει ότι σίγουρα είναι απολύτως ασφαλές).
Απλά καλό θα ήταν να σκεφτούμε, κατα πόσο ό,τι εφαρμόζουμε πάνω στο δέρμα μας περνά στην κυκλοφορία του αίματός μας, ώστε να περάσει στο γάλα. Αν η βαφή περνάει, τότε το ίδιο θα ισχύει και για τις κρεμες προσώπου και σώματος, τα σαπούνια και τα αφρόλουτρα, τα υπολέιμματα μαλακτικού από τα ρούχα μας, το καυσαέριο κτλ. Μάλιστα όλα αυτά τα χρησιμοπουούμε καθημερινά και συνεχώς ενώ τη βαφή μια φορά το δίμηνο κατά μέσο όρο και για 1 ωρίτσα. Άρα δε θα πρέπει να τα αποφύγουμε όλα?

ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ 100% ΦΥΤΙΚΗ ΒΑΦΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΧΩΡΙΣ ΑΜΜΩΝΙΑ Κ ΟΞΥΖΕΝΕ ΠΡΟΣΘΕΤΟ.

38 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 5:03 pm

stefy

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ειπα εγω να ακουσει καποια κοπελα εμενα. Ειπα να ακουσει και εμενα. Κι αν μπορει να το αποφυγει ας το αποφυγει. Κοριτσακια μου νομιζω οτι δεν εχω κατι αλλο να πω σε αυτο το θεμα. Ηθελα απλα να μην παρανοησει καποια κοπελα και να νομιζει οτι ειναι 100% ασφαλες γιατι ΔΕΝ ειναι. Μπορει να ειναι 99,999999999999999999999% αλλα υπαρχει 0,1111111111111111111111111 πιθανοτητα να ειναι βλαβερο. Αυτα ειχα να πω αγαπες μου σε αυτο το θεμα. Δεν ηθελα να στενχωρησω καμια μανουλα και συγνωμη αν το εκανα. Νομιζω οτι πουθενα δεν χρησιμοποιησα εντονο υφος ή υφος που να ηθελα να επιβαλλω την γνωμη μου. Φιλακια σε ολες σας!!!

39 Απ: Θηλασμος και βαψιμο μαλλιων στό Τετ Nov 09, 2011 5:39 pm

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:
Rinoula έγραψε:

ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ 100% ΦΥΤΙΚΗ ΒΑΦΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΧΩΡΙΣ ΑΜΜΩΝΙΑ Κ ΟΞΥΖΕΝΕ ΠΡΟΣΘΕΤΟ.

Το πρόβλημα είναι μόνο αυτά τα δύο? Πάντως κι εγώ στην αρχή Κορρέ έβαζα αλλά τώρα τα βάφω με κανονική βαφή.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forums | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your blog