Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Τι ακούν τ'αυτιά μου!!
από Chris_E Σήμερα στις 12:22 am

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 10
από Anastasie Σήμερα στις 12:19 am

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από peristeraki Χθες στις 11:27 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από Ricola Χθες στις 11:16 pm

» τι νυφικο οεο?
από iouliana Χθες στις 10:48 pm

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από den antexo allo Χθες στις 10:47 pm

» ''Έμπνευσις'' βάπτιση-γάμος
από supermama Χθες στις 10:47 pm

» ΚΟΨΙΜΟ ΠΑΝΑΣ
από nanou Χθες στις 9:29 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από efaki27 Χθες στις 7:48 pm

» ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!
από jasmmin Χθες στις 7:27 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Χθες στις 7:07 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Χθες στις 6:43 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2014!!!!
από Lollipop83 Χθες στις 1:42 pm

» ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ!!!!
από xrisili Χθες στις 12:39 pm

» Πως μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά με Δυσλεξία - Διάσπαση προσοχής στο διάβασμα;;
από HappyMama Χθες στις 10:19 am

» Ζήλεια ανάμεσα στα αδέλφια (νήπια)
από HappyMama Χθες στις 10:02 am

» Τιμες για αγγλικα α junior
από Areti2 Χθες στις 2:00 am

» Αγγλικά στον παιδικό
από Areti2 Χθες στις 1:54 am

» Πώς επιλέγουμε φροντιστήριο αγγλικών για τα παιδιά μας;
από dimitra al Χθες στις 1:50 am

» Αναλαμβανω σιδερο και καθαρισμα
από pusi Χθες στις 12:43 am

» τεστ ωορρηξιας θετικο..ποτε ερχομαι σε επαφη??τη συμβουλη σας..
από perperouna Δευ Sep 15, 2014 8:00 pm

» καλημερα μηπως ειμαιιιιι?
από κουνελάκι Δευ Sep 15, 2014 11:29 am

» ΤΡΕΜΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ...
από HappyMama Δευ Sep 15, 2014 11:22 am

» ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟΝ ΒΥΡΩΝΑ
από victoria Κυρ Sep 14, 2014 9:13 pm

» ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ, αγαπήστε τα! (B.Π.Αθηνών)
από edrinia Κυρ Sep 14, 2014 4:01 pm

» κοριτσια βοηθεια
από μαρακι27 Σαβ Sep 13, 2014 11:08 am

» Αυχενικη διαφανεια και Doppler τριγλωχινας αβέβαιο.εχει τύχει σε καμία;;
από Vassiliki_ Σαβ Sep 13, 2014 8:39 am

» ΠΕΝΤΙΚΟΥΡ- ΜΑΝΙΚΟΥΡ -ΗΜΙΜΟΝΙΜΟ
από pusi Παρ Sep 12, 2014 10:43 pm

» Γυναικολόγος Καραγιαννίδης Λάζαρος ;;;
από nanou Παρ Sep 12, 2014 10:04 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από ifigenia84 Παρ Sep 12, 2014 2:38 pm

» ΦΥΛΑΞΗ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ,ΜΕΛΕΤΗ ΠΑΙΔΙΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
από gnbz Παρ Sep 12, 2014 11:28 am

» εξωσωματικη βοηθεια.....
από eirini.pav Παρ Sep 12, 2014 10:23 am

» ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
από ΑΓΓΕΙΚΗ Παρ Sep 12, 2014 12:38 am

» ΠΩΛΕΙΤΑΙ κάθισμα φαγητού BLOOM Fresco Loft (white - bermuda blue)!!!
από RousTwins Πεμ Sep 11, 2014 10:41 pm

» Kάθισμα φαγητού BLOOM Fresco Loft ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ!!!
από RousTwins Πεμ Sep 11, 2014 10:38 pm

» Κεραλοιφή της Ελένης
από κοκκινοσκουφιτσα Πεμ Sep 11, 2014 6:17 pm

» BOΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!ΣΟΣ!
από HappyMama Πεμ Sep 11, 2014 2:52 pm

» ΕΕΤΑΑ-Ομαδική Επιστολή Διαμαρτυρίας
από HappyMama Πεμ Sep 11, 2014 2:44 pm

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!
από xrisili Πεμ Sep 11, 2014 12:47 pm

» Μπομπονιερες -κεραλοιφες!!! ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ
από pusi Πεμ Sep 11, 2014 12:36 pm

Παρόντες χρήστες
684 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 15 μέλη, 1 μη ορατός και 668 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Anastasie, Areti2, Chris_E, ede37, elife, jasmmin, Lollipop83, mamana, marlyt, mary2, peristeraki, Ricola, roodie, tassoula, μαρακι27

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

nena1988

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εχω μερικες ερωτησεις βρε κοριτσια για εσας τις εμπειρες μαμαδες..

1)Τα ζυμαρικα,(αστρακι,μακαρονακι,πεπονακι κτλ)μπορω να τα δωσω μαζι με το κρεας ή μονα τους σαν ξεχωριστο γευμα ας πουμε για απογευμα??Και αν ναι πως?
2)τραχανα,μπορω να δωσω και αν ναι πως?Σκετο?
3)Μπορω να δωσω ανθοτυρο?Και αν ναι με τι συνδιασμο?
4)Προτεινετε γευματα και για μεσημεριανο και για βραδυνο γιατι συνεχεια κοτοπουλο μοσχαρι και τα συαφη λαχανικα τα ψιλοβαρεθηκε ο μικρος μου,απογευμα εδινα λιγα λαχανικα αλλα θα ηθελα να εχω και αλλες εναλακτικες..

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

elenidek

nena1988 έγραψε:Εχω μερικες ερωτησεις βρε κοριτσια για εσας τις εμπειρες μαμαδες..

1)Τα ζυμαρικα,(αστρακι,μακαρονακι,πεπονακι κτλ)μπορω να τα δωσω μαζι με το κρεας ή μονα τους σαν ξεχωριστο γευμα ας πουμε για απογευμα??Και αν ναι πως?
2)τραχανα,μπορω να δωσω και αν ναι πως?Σκετο?
3)Μπορω να δωσω ανθοτυρο?Και αν ναι με τι συνδιασμο?
4)Προτεινετε γευματα και για μεσημεριανο και για βραδυνο γιατι συνεχεια κοτοπουλο μοσχαρι και τα συαφη λαχανικα τα ψιλοβαρεθηκε ο μικρος μου,απογευμα εδινα λιγα λαχανικα αλλα θα ηθελα να εχω και αλλες εναλακτικες..

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ. ΕΜΑΣ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΟ ΡΥΖΙ ΚΑΙ ΤΑ ΖΥΜΑΡΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΟΥΠΑ ΕΙΤΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ ΕΙΤΕ ΚΡΕΑΤΟΣΟΥΠΑ. ΤΡΑΧΑΝΟ ΟΧΙ ΑΚΟΜΗ . ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. ΑΝΘΟΤΥΡΟ ΟΧΙ ΑΚΟΜΗ . ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΜΟΣΧΑΡΙ ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. ΜΟΣΧΑΡΙ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΚΡΕΜΜΥΔΙ ΠΙΠΕΡΙΑ ΝΤΟΜΑΤΑ ΛΑΧΑΝΟ ΣΚΟΡΔΟ ΠΑΝΤΖΑΡΙ ΠΡΑΣΟ. ΚΑΙ ΖΥΜΑΡΙΚΑ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΧΑΙΝΟΥΝ. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΥ ΦΤΙΑΧΝΩ ΚΟΛΟΚΥΘΙ ΚΑΡΟΤΟ ΠΑΤΑΤΑ ΣΕΛΙΝΟ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥΣ. ΠΧ ΚΟΛΟΚΥΘΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΡΟΤΟ ΛΙΓΟ ΠΑΤΑΤΑ ΛΙΙΙΙΓΟ. Ή ΠΑΤΑΤΑ ΣΕΛΙΝΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ. Ή ΚΑΡΟΤΟ ΚΡΙΘΑΡΑΚΙ Ή ΑΣΤΡΑΚΙ ΚΑΙ ΠΑΤΑΤΑ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΒΡΑΖΩ ΦΑΣΟΛΑΔΑ ΒΡΑΖΩ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΚΑΡΟΤΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΛΛΗ ΓΕΥΣΗ. Ή ΑΝ ΚΑΝΩ ΓΕΜΙΣΤΑ ΠΧ ΛΙΓΟ ΡΥΖΑΚΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ. ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΠΡΩΤΑ ΡΩΤΑΣ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΕΤΣΙ?

koukida

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νενα εγω δινω κανονικα τραχανα- τον βαζω στο τελος του βρασμου οταν κανω κοτοσουπα. εδω ριχνω μπροκολο /σπανακι μαζι με τα υπολοιπα.
ζυμαρικο δεν εχω βαλε ιακομη- κ δεν με τρελαινει η ιδεα -θεωρω τον τραχανα καλυτερο.
βαζω κ μια πολυ μικρη πατατα ομως γαι να δεσει το αλεσμα καλυτερα.
βαζε -μην το φοβασαι- μαζι με τα λαχανικακια σου να κανεις διαφορους συνδοιασμους.
κατι αλλο που κανω ειναι να βαζω σελινο σχεδον παντα. δινει πολυ αρωμα ειναι αληθεια στις σουπιτσες.
για πειτε ρε κοριτσια κανενα συνδοιασμο ακομη-
η αληθεια ειναι οτι βαριουνται κ αυτα τα καημενα- μικροι ανθρωποι γινονται με τις προτιμησεις - με τα ολα τους!!! Laughing

elenidek

ΜΜΜΜ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΦΑΣΟΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΡΑΚΑ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΒΑΡΥ. ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΡΟΚΟΛΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟΥΔΙΣΤΙΚΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ. ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΖΩ ΓΛΥΚΙΑ ΚΟΚΟΛΥΘΑ ΚΑΙ ΓΛΥΚΟΠΑΤΑΤΑ. ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΓΕΙΡΕΧΩ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΑΡΟΥΛΑΚΙ ΜΕΣΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕ

fratzolaki

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμάς η παιδίατρος μας είπε 1 μέρα μοσχάρι,1 μέρα κοτόπουλο,1 μέρα λαχανικά και πάλι από την αρχή.Το μοσχάρι και το κοτόπουλο με λαχανικά μαζί, ότι είναι εποχής είπε.Βάζω και αστράκι, μακαρονάκι κοφτό, κους κους τραχανά και ρυζάκι.Αυγό μας είπε και ξεκινήσαμε από τον 8ο, μόνο τον κρόκο.Στους 11 μήνες είπε να δώσουμε και ψαράκι.Το απόγευμα κι εγώ επειδή δεν θέλω να της δίνω κρέμα( όλο συντηρητικά είναι ρε γαμώτο) θέλω να της δώσω γιαουρτάκι, αλλά η γιατρός μου λέει μετά τον χρόνο, γιατί εφόσον ακόμα θηλάζουμε και δεν έχει πιει άλλο γάλα η μικρή να μην της δώσω. Και λέω εγώ, ο κρόκος δλδ και το ψάρι δεν πειράζουνε και θα την πειράξει το γιαουρτάκι?Που της άρεσε κιόλας όταν της έδωσα λίγο να δοκιμάσει.Δεν ξέρω, νομίζω είναι θέμα και παιδίατρου αλλά και παιδιού, γιατί πχ η δικιά μας σε μωρό φίλης μου αυγό κ ψάρι έδωσε μετά τον χρόνο. Η μπουμπύ μου πάντως η καημένη,όποτε τρώω κάτι με ανοιχτό το στόμα κάθεται και με κοιτάει σαν σκυλάκι!Και ότι της έχω δώσει να δοκιμάσει, όλα τα ρώει και δεν την έχει πειράξει κάτι ως τώρα.

nena1988

Του δινω ολα τα παραπανω που αναφερατε εκτος το γιαουρτι και τον τραχανα.Κρεας μεχρι το χρονο μας ειπε καθε μερα και λαχανικα μας αφηνει τα παντα δεν μας περιορισε,μας ειπε ψαρι στον χρονο πανω και αυγο μετα τον 8ο μηνα!!Οταν του κανω μοσχαρι ή κοτοπουλο βαζω τα συνηθως πατατα καροτο γλυκια κολοκυθα και κολοκυθακι,θα πειραματιστω σε νεους συνδιασμους αυτην την εβδομαδα.Τραχανα μου επετρεψε χωρις αυγο αλλα δεν ρωτησα λεπτομερειες πως δηλαδη να τον προσφερω,με αφησε και φρεσκια ντοματα να προσθσω στο φαγητο οποτε μπορει να παρω γλυκο τραχανα και ναβαλω φρεσκια ντοματουλα μεσα.Εχθες το απογευμα λιγα μακαρονακια με λιγο μοσχαρακι και τρελαθηκε του αρεσε πολυ,επισης μια κοπελα μου ειπε και για δημητριακα βρωμης ή κεχρι που γινονται ωραιοι συνδιασμοι με φρουτακια για το απογευμα λεω να δοκιμασω και αυτο,καθως και ψωμακι με φρεσκια ντοματα και ανθοτυρο,σιγα σιγα λεω να αρχιζω να του δινω καινουργεις γευσεις!!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Free blog