Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13#
από kikimam Σήμερα στις 1:34 am

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 11
από griniaroula Σήμερα στις 1:04 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από Princess Σήμερα στις 12:23 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από Despoinaki123 Χθες στις 9:12 pm

» egkyoules iounioy-iouliou 2015
από paourina Χθες στις 8:08 pm

» www.candyland .gr
από candyland Χθες στις 7:32 pm

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από paourina Χθες στις 6:48 pm

» Site μανικιούρ-πεντικιούρ-shellac με τιμούλες.
από Superb Mommy Χθες στις 6:15 pm

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 10
από griniaroula Χθες στις 1:58 am

» ΤΕΣΤ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑΣ
από anna4 Χθες στις 1:38 am

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από efaki27 Χθες στις 12:36 am

» μαθαμε στα χερακια!!
από αφροδιτη! Τετ Oct 29, 2014 11:00 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από kaatrin Τρι Oct 28, 2014 5:22 pm

» 22 μηνων ου βγαζει την πιστη με το φαγητο!
από dimitra al Τρι Oct 28, 2014 11:08 am

» ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΙΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ
από Superb Mommy Τρι Oct 28, 2014 8:30 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από maria2013 Τρι Oct 28, 2014 6:07 am

» ΑΦΙΕΡΩΣΕΙΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ.
από Λιτσα34 Τρι Oct 28, 2014 4:31 am

» Πουλάω 2 κούνιες που γίνονται παιδικά κρεβάτια + 1 αλαξιέρα+1 συρταριέρα
από ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ Δευ Oct 27, 2014 8:14 pm

» ΚΑΦΕ ΒΛΕΝΗ
από ζουζουνακι Δευ Oct 27, 2014 8:13 pm

» γεννα στο Ρεα και επιδόματα!
από Vassiliki_ Δευ Oct 27, 2014 8:10 pm

» Κανακάκης Σταύρος στο Έλενα?Κάποια βοήθεια?
από Superb Mommy Δευ Oct 27, 2014 7:11 pm

» Αυχενικη διαφανεια θεσσαλονικη
από jollie Δευ Oct 27, 2014 3:01 am

» 6 ΜΗΝΟ ΟΑΕΔ.
από vagann Κυρ Oct 26, 2014 5:39 am

» prwtes ebdomades eggymoshnhs
από kerasoula Κυρ Oct 26, 2014 4:54 am

» Καλως σας βρηκα ξανα!
από ria Κυρ Oct 26, 2014 3:20 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2014!!!!!
από eyakos Σαβ Oct 25, 2014 8:39 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Παρ Oct 24, 2014 9:47 pm

» Συνεχεις ιωσεις, φαρμακευτική αντιμετωπιση συμπτωματων
από HappyMama Παρ Oct 24, 2014 7:53 pm

» 17 εβδομάδες και 6 ημέρες κράτησε το όνειρο μου!!!!
από VANESSA1984 Παρ Oct 24, 2014 10:25 am

» ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΑΛΚ
από κοκκινοσκουφιτσα Πεμ Oct 23, 2014 9:53 pm

» ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΥΛΑΖΩ?
από mariatsak Τρι Oct 21, 2014 5:34 pm

» ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ INGLESINA TRILOGY
από RITAKI30 Τρι Oct 21, 2014 4:39 pm

» Γιατρός στο Έλενα
από welcome 2 Τρι Oct 21, 2014 7:09 am

» Ποσότητα ρυζαλευρου?
από kerasoula Τρι Oct 21, 2014 6:27 am

» Τιναζεται στον υπνο του
από kerasoula Τρι Oct 21, 2014 6:15 am

» Χοριακη & υπέρηχος δεν είδε τίποτα βοήθεια εαν ξερετε
από maro28 Τρι Oct 21, 2014 5:10 am

» Διαιτολογος σε ζωγραφου κ γυρω περιοχες
από kikimam Δευ Oct 20, 2014 7:07 pm

» παιδιατρος στην καλλιθεα
από victoria Δευ Oct 20, 2014 6:10 am

» αγχος με βαρος μωρου
από ANGEL Δευ Oct 20, 2014 3:01 am

» Αν η κορη σας έμενε έγκυος στην εφηβεία τι θα κάνετε ?
από supermama Σαβ Oct 18, 2014 12:23 am

Παρόντες χρήστες
559 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 12 μέλη, 1 μη ορατός και 546 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Anastasie, Despoinaki123, georgia78, IoliAtore, kikimam, lili lille, Ricola, roulakriti, thali-alex, trilly, ΖΩΗ13, Καλλιόπη Τζιλέρογλου

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τετ Jan 23, 2013 2:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα κακα που λεει κ η chicken πιο πανω μπορει να ειναι κ ανα 10ημερο Rolling Eyes ετσι ηταν σε μας πριν μπουν οι στερεες.

chicken

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ ΠΑΝΕΣ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΠΙΝΕΙ Κ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΕ ΚΑΥΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΑΠ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΚΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΑ Κ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑ 2Η ΜΕΡΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΛΕΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΞΕΝΟ?ΟΣΑ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΔΕ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΚΑ?ΔΛΔ ΑΝ ΘΗΛΑΣΩ Κ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ Η ΜΙΚΡΗ ΞΑΝΑΠΕΙΝΑΣΕΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΕΙ ΓΑΛΑ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΣΕ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ???

Μάλλον είναι δυσκοίλια γιατί παίρνει και ξένο. Είναι εξαιρετικά σπάνιο (απο όσο ξέρω) μωράκι να θηλάζει και να είναι δυσκοίλιο. Αν θηλάζει αποκλειστικά δεν είναι απαραίτητο να κάνει καθημερινά κακά της, θα βλέπεις ανάλογα πόσες φορές κάνει τσίσα της. Laughing Laughing
Τώρα, για το άλλο που με ρωτάς, το στήθος δεν παράγει και αποθηκεύει γάλα, το γάλα για τα μωρά μας παράγεται την ώρα που θηλάζουν, οπότε και μετά απο δέκα λεπτά απο τον θηλασμό να θέλεις να την ξαναβάλεις στο στήθος, πάλι θα έχει γάλα για να πιει και να χορτάσει Very Happy
Γενικά μη σε τρομάζουν οι χρόνοι. Άσε το μωρό στο στήθος όποτε και όσο θέλει μέχρι να καταλάβεις πως έχετε βρει τον ρυθμό σας Very Happy

ΜΙΝΑ+μπεμπα

litsakos έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:
litsakos έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:Κ ΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ Κ ΑΓΧΟΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 40 ΜΕΡΕΣ,Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΒΛΕΠΕ ΕΤΣΙ.ΒΟΗΘΗΣΤΕ Κ ΜΕΝΑ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ..ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ Κ ΓΩ ΑΛΛΛΑ ΛΙΓΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΟΥΕ 30 ΠΟΤΕ 60 Κ ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΑ 90 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΩ Κ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΤΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ Κ ΕΚΕΙ ΕΠΕΣΕ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΒΓΑΛΕ 40 ΜΕ 60ΓΡ.Κ ΠΗΓΑ ΑΜΕΣΩΣ Κ ΑΓΟΡΑΣΑ ΓΑΛΑ ΜΙΑ Κ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΠΙΕΙ ΜΙΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΜΠΟΡΩ Ή ΣΥΝΗΘΙΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ Σ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ?ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ Κ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΤΗ ΒΓΑΖΩ ΑΠ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟ ΠΙΕΖΩ Κ ΕΧΕΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ?ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΞΕΝΟ ΛΕΤΕ ΜΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΚΡΙΝΙΑ Κ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ Κ ΝΑ ΤΗΝ ΖΤΓΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΛΕΤΕ?ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΠΕΙΝΑΣΕΙ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΤ..ΕΥΑΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΣΤΟ ΚΛΕΨΑ ΤΟ ΘΕΜΑ..

ποσο γαλα σκονη δινεις?κανει πολλα γευματα μεσα στη μερα?
αν δινεις ενα μικρο γευμα μεσα στη μερα τοτε μπορεις να το κοψεις κ να δινεις στηθος,αν δινεις πολλα θα το πας σταδιακα.
Το μωρο δεν "τραβαει" περισσοτερο απο οτι το θηλαστρο,δινουν αλλο εναυσμα στο στηθος οι θηλαστικες κινησεις του μωρου οποτε παραγεται "τοσο οσο". Ακομα και με το χερι να βγαλεις παλι δεν ειναι ενδεικτικο της παραγωγης σου.

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΤΟ ΧΕΙΣ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ Κ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕ ΤΟΛΜΗΣΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΞΕΝΟ.ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΑΝΑ 2,5 ΜΕ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ Κ 4 ΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 7 ΜΕ 8 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΘΑ ΠΙΕΙ Ή 30 Ή 60 ΜΙΑ ΜΕ 2 ΦΟΡΕΣ Κ 90 ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΑ.ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΜΑΧΑΙΡΙ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ Κ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΛΕΣ?

μην δινεις το ενα απο τα δυο γευματα σκονη,δωσε στηθος.Δωσε ομως λιγο νωριτερα απο την ωρα που τρωει να μην πειναει πολυ κ κανει γκρινιες,λιγο νωριτερα την βαζεις στο στηθος κ αστην να παιξει Smile
Με ενα-δυο γευματα που δινεις δεν την ταιζεις,κ με τοσα λιγα ml,το στηθος σου την θρεφει αλλα μαλλον η εννοια σου δεν σ αφηνει να το καταλαβεις Razz
Δεν το ρειαζεστε παντως απο οτι βλεπω,μια χαρα θηλαζετε.
Α δεν θελω ευχαριστω!Θα σου κουβαληθω στο νησι κ θα κατσικωθω κανα μηνα με ολη την φαμιλια!χαχα!

ΕΙΣΤΕ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΙ ΟΟΟΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΤΕ..ΕΜΕΝΑ Η ΛΕΥΚΑΔΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ..ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΕΡΗΜΟΝΗΣΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ Κ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΩ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΗΠΙΕ 40 ΓΡ ΞΕΝΟ Ή Κ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΑΛΛΟ Κ ΘΑ ΔΩ.

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΔΕ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΑΛΛΟ ΞΕΝΟ ΝΑ ΔΩ.ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.Η ΜΠΕΜΠΑ ΕΓΙΝΕ 2 ΜΗΝΩΝ ΧΘΕΣ Κ ΓΩ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΤΟ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΤΣΙ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ?

chicken

Κανένα προβληματάκι με τον θηλασμό δεν έχεις. Μια μικρή ανασφάλεια έχεις γιατί μας έχουν πιπιλίσει τόσο το μυαλό πως χρειαζόμαστε (και τα μωρά μας πιο πολύ) το μπιμπερό που σου είναι δύσκολο να πιστέψεις πως αρκεί το δικό σου γάλα στο μωράκι σου Very Happy
Ναι, ο θηλασμός σου θα εδραιωθεί. Καμμία αμφιβολία μην έχεις γιαυτό. Θα φροντίσει η κορούλα σου σχετικά Very Happy
Ότι άλλο θέλεις μη διστάσεις! Σε ότι μπορώ να βοηθήσω(14 μήνες θηλάζουμε & όσο θέλει η μικρή θα την συνεχίσω) πολύ ευχαρίστως!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

elenikal

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα που κάνει κακά της 2-3 φορές την μέρα (μπορει και 4 καμια φορα!) είναι κακό?? Τσισάκια έχουμε δοξα το Θεό, βρεχουμε 7-8 πάνες αλλά κανουμε και κακα συχνα!!! Μουσταρδι και κρεμώδη!

chicken

elenikal έγραψε:Εμένα που κάνει κακά της 2-3 φορές την μέρα (μπορει και 4 καμια φορα!) είναι κακό?? Τσισάκια έχουμε δοξα το Θεό, βρεχουμε 7-8 πάνες αλλά κανουμε και κακα συχνα!!! Μουσταρδι και κρεμώδη!

όχι καλέ, δεν είναι κακό!
Απλά λέμε η απουσία κακακίων (πως τα λέω Razz ) να μην τρομάζει μαμάδες που θηλάζουν.
Κατά τα άλλα το χρώμα και η υφή είναι έτσι όπως πρέπει να είναι σε μωράκι που θηλάζει Very Happy Very Happy

elenikal

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
chicken έγραψε:
elenikal έγραψε:Εμένα που κάνει κακά της 2-3 φορές την μέρα (μπορει και 4 καμια φορα!) είναι κακό?? Τσισάκια έχουμε δοξα το Θεό, βρεχουμε 7-8 πάνες αλλά κανουμε και κακα συχνα!!! Μουσταρδι και κρεμώδη!

όχι καλέ, δεν είναι κακό!
Απλά λέμε η απουσία κακακίων (πως τα λέω Razz ) να μην τρομάζει μαμάδες που θηλάζουν.
Κατά τα άλλα το χρώμα και η υφή είναι έτσι όπως πρέπει να είναι σε μωράκι που θηλάζει Very Happy Very Happy

Αρα είμαι στα φυσιολογικά πλαισια!! Μου την εχει σπάσει κι η παιδιατρος που με το παραμικρο μου αναφερει το ξενο γαλα... Αρχιζω να μην της εχω εμπιστοσυνη... Εγω θελω να θηλασω το παιδι μου και μετα το 6μηνο... αρκει να ξερω πως το τρεφω σωστα και να μην μενει πεινασμενο! Αυτο με αγχωνει!

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νο στρες κοριτσια Very Happy
elenikal ιδιως εσυ που δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια ακομα μην εχεις ωραριο,πρεπει να ειναι ελευθερος ο θηλασμος.
καλους θηλασμους!

ΜΙΝΑ+μπεμπα

chicken έγραψε:Κανένα προβληματάκι με τον θηλασμό δεν έχεις. Μια μικρή ανασφάλεια έχεις γιατί μας έχουν πιπιλίσει τόσο το μυαλό πως χρειαζόμαστε (και τα μωρά μας πιο πολύ) το μπιμπερό που σου είναι δύσκολο να πιστέψεις πως αρκεί το δικό σου γάλα στο μωράκι σου Very Happy
Ναι, ο θηλασμός σου θα εδραιωθεί. Καμμία αμφιβολία μην έχεις γιαυτό. Θα φροντίσει η κορούλα σου σχετικά Very Happy
Ότι άλλο θέλεις μη διστάσεις! Σε ότι μπορώ να βοηθήσω(14 μήνες θηλάζουμε & όσο θέλει η μικρή θα την συνεχίσω) πολύ ευχαρίστως!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!14 ΜΗΝΕΣ???ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ Κ ΕΧΩ ΓΑΛΑ!

fatsoulinaki

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσια ολες οι μανουλες για πρωτη φορα ππου θηλαζουν εχουν τα ιδια αγχη!!κ εγω τα ιδια περασα αλλα με συμβουλεψε μια φιλη μερικα πραγματα κ απο τοτε ακολουθησα το ενστικτο μου κ τιποτε αλλο!!Ο θηλασμος θελει επιμονη υπομονη οχι ρολογια κ οχι κακες σκεψεις περι του μητρικου γαλακτος !!!η καθε μανουλα ειναι η καλυτερη για το παιδι της κ το καθε μητρικο γαλα φτιαγμενο για το ιδιο το μωρο!!Εγω μ αυτες τις συμβουλες θηλασα 14μηνες!!κ αποθηλασα φυσικα κ στην αρχη αντιμετωπισα ουκ ολιγα προβληματα!!Θαρρος θελει κ οχι ηττοπαθειες!!

elenikal

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
fatsoulinaki έγραψε:Κοριτσια ολες οι μανουλες για πρωτη φορα ππου θηλαζουν εχουν τα ιδια αγχη!!κ εγω τα ιδια περασα αλλα με συμβουλεψε μια φιλη μερικα πραγματα κ απο τοτε ακολουθησα το ενστικτο μου κ τιποτε αλλο!!Ο θηλασμος θελει επιμονη υπομονη οχι ρολογια κ οχι κακες σκεψεις περι του μητρικου γαλακτος !!!η καθε μανουλα ειναι η καλυτερη για το παιδι της κ το καθε μητρικο γαλα φτιαγμενο για το ιδιο το μωρο!!Εγω μ αυτες τις συμβουλες θηλασα 14μηνες!!κ αποθηλασα φυσικα κ στην αρχη αντιμετωπισα ουκ ολιγα προβληματα!!Θαρρος θελει κ οχι ηττοπαθειες!!

Και τι σημαίνει οτι θα εδραιωθει ο θηλασμός? Η παιδιατρος μου λεει να την θηλαζω καθε 3μιση ωρες... μερικες φορες ξυπνα νωριτερα αλλες οχι και την ξυπναω εγω! και λεει να διαρκει ο καθε θηλασμος 20'-30'. Συνηθως κρατα 20' αλλα καποιες φορες 10'! κι εκει ανησυχω!

chicken

ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:
ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!14 ΜΗΝΕΣ???ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ Κ ΕΧΩ ΓΑΛΑ!

elenikal δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι δεν γνωρίζουν βασικά πράγματα για τον θηλασμό...
Η δικιά μου, τώρα που είναι η μικρή 14 μηνών μου είπε να δώσω συμπλήρωμα γιατί φαίνεται να έχει χαμηλό σίδηρο.
Πήρα σε Σύμβουλο θηλασμού και μου είπε πως όσο σίδηρο έχει το μητρικό γάλα, το απορροφάει ο οργανισμός του παιδιού όλο, όμως στο ξένο γάλα, το εμπλουτισμένο, που υπάρχει πολύ περισσότερο σίδηρο, όχι μόνο δεν μπορεί να απορροφηθεί απο το παιδί, αλλά δεσμέυει και το ξένο γάλα, ουσίες του μητρικού!!!! Αν έχει όντως έλειψη σιδήρου ένα παιδί παίρνει συμπλήρωμα σιδήρου.....
Τελικά εμείς δεν είχαμε, αλλά σου λέω ενα παράδειγμα για να δεις πόσο απλά θα μπορούσα να είχα ξεκινήσει ένα γεύμα ξένο, χωρίς ουσιαστικά κανένα κέρδος....
Πρότείνω αν σε καλύπτει ο παιδίατρος σε άλλα θέματα να μην τον αλλάξεις και σε θέματα θηλασμού να απευθύνεσαι σε Συμβούλους Very Happy (ή σε εμάς, αν ξέρουμε κάτι πολύ ευχαρίστως Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy )

ΜΙΝΑ+μπεμπα πραγματικά δεν είναι πολύ 14 μήνες! Την έχω αγκαλιά μου και θηλάζει και ενώ άλλες φορές την βλέπω ολόκληρο παιδάκι που παίζει μιλάει, τρέχει, όταν θηλάζει είναι πάλι σαν βρεφάκι. Θα δεις, είναι τόσο μεγαλειώδες όλο αυτό.... που ο χρόνος ουσιαστικά δεν το αγγίζει Very Happy

chicken

elenikal έγραψε:
fatsoulinaki έγραψε:Κοριτσια ολες οι μανουλες για πρωτη φορα ππου θηλαζουν εχουν τα ιδια αγχη!!κ εγω τα ιδια περασα αλλα με συμβουλεψε μια φιλη μερικα πραγματα κ απο τοτε ακολουθησα το ενστικτο μου κ τιποτε αλλο!!Ο θηλασμος θελει επιμονη υπομονη οχι ρολογια κ οχι κακες σκεψεις περι του μητρικου γαλακτος !!!η καθε μανουλα ειναι η καλυτερη για το παιδι της κ το καθε μητρικο γαλα φτιαγμενο για το ιδιο το μωρο!!Εγω μ αυτες τις συμβουλες θηλασα 14μηνες!!κ αποθηλασα φυσικα κ στην αρχη αντιμετωπισα ουκ ολιγα προβληματα!!Θαρρος θελει κ οχι ηττοπαθειες!!

Και τι σημαίνει οτι θα εδραιωθει ο θηλασμός? Η παιδιατρος μου λεει να την θηλαζω καθε 3μιση ωρες... μερικες φορες ξυπνα νωριτερα αλλες οχι και την ξυπναω εγω! και λεει να διαρκει ο καθε θηλασμος 20'-30'. Συνηθως κρατα 20' αλλα καποιες φορες 10'! κι εκει ανησυχω!

καλέ μην το ξυπνάς το παιδάκι για να φάει! όταν θέλει θα ξυπνήσει να φάει.
Ξέρω πως είναι δύσκολο αλλά μην κοιτάς το ρολόι.
Σε εσένα δεν υπάρχουν μέρες που πεινάς πιο πολύ? Αν κάποιος σου έλεγε: "Θα φας αυτό το φαγητό μέσα σε πέντε λεπτά. Μετά τέλος." Δε θα του έλεγες να σε παρατήσει ήσυχη να ευχαριστηθείς το φαγητό σου? Laughing Laughing (εγώ θα το έλεγα Very Happy )
Το παιδάκι ξέρει πόσο θα φάει για να χορτάσει Very Happy
Επίσης, μην μετράς ώρα για τον θηλασμό. Όταν θέλει το μωρό το βάζεις. Είτε είναι μισή ώρα απο τον τελευταίο θηλασμό είτε 6 ώρες. Wink
Όλα αυτά στα λέω γιατι οι παιδίατροι έχουν κάνει τον θηλασμό δύσκολο σε σημεία που δεν είναι και αυτό είναι αποθαρρυντικό για τις καινούριες μαμάδες.

Α!
Επίσης ότι τρώμε εμείς ΔΕΝ επηρΡεάζει το γάλα που παράγουμε για τα μικρά μας. Εκτός απο καφείνη, νικοτίνη & αλκοόλ, οτιδήποτε άλλο ΔΕΝ μπορεί να προκαλέσει στο μωρό κωλικούς, χρωματισμό στα κακά ή οτιδήποτε άλλο Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΩΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ Κ ΣΦΙΓΓΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΚΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ!ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΦΑΓΕ Ή ΕΣΦΙΞΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ?

lidiaki

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΩΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ Κ ΣΦΙΓΓΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΚΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ!ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΦΑΓΕ Ή ΕΣΦΙΞΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ?

Μην στεναχωριεσε Μινακι συμβαινουν αυτα ,το προβλημα θα το εχει μονο αν σε καθε γευμα κανει ρουκετα (οχι απλες γουλιτσες)απλα μπορει να εφαγε λιγο παραπανω δεν πειραζει...απλα τσεκαρε και τα επομενα γευματα!!

http://www.facebook.com/#!/maria.triviza

chicken

lidiaki έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΩΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ Κ ΣΦΙΓΓΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΚΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ!ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΦΑΓΕ Ή ΕΣΦΙΞΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ?

Μην στεναχωριεσε Μινακι συμβαινουν αυτα ,το προβλημα θα το εχει μονο αν σε καθε γευμα κανει ρουκετα (οχι απλες γουλιτσες)απλα μπορει να εφαγε λιγο παραπανω δεν πειραζει...απλα τσεκαρε και τα επομενα γευματα!!

Αυτό νομίζω και εγώ, έφαγε λίγο παραπάνω Very Happy
Πάρε τον παιδίατρο να σου φύγει η έννοια, αλλά δεν είναι τίποτα Very Happy

valerakievelinaki

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="ΜΙΝΑ+μπεμπα"]ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΩΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ Κ ΣΦΙΓΓΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΚΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ!ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΦΑΓΕ Ή ΕΣΦΙΞΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ?[

θελει προσοχη σε καποιες τροφες οι οποιες προκαλουν στομαχικες διαταραχες και πρεπει να αποφευγονται !!

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

τυχαιο θα ειναι,μαλλον ζοριστηκε.Γουλιες κανουν συχνα τα μωρα που θηλαζουν,οι ρουκετες ειναι που μας ανησυχουν.
Πως το δεχτηκε που δεν "εφαγε μπιμπερο"? Very Happy

[quote="valerakievelinaki"]
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΩΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ Κ ΣΦΙΓΓΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΚΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ!ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΦΑΓΕ Ή ΕΣΦΙΞΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ?[

θελει προσοχη σε καποιες τροφες οι οποιες προκαλουν στομαχικες διαταραχες και πρεπει να αποφευγονται !!

Γεια σου κοριτσι!

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
περι εδραιωσης (παιρνω τη θεση απ το fatsoulinaki κ απανταω) οταν ρυθμιστει ετσι η παραγωγη ωστε να καλυπτει τις αναγκες του μωρου δλδ παραγει οσο τρωει το μωρο (εκτος των περιπτωσεων υπερπαραγωγης) ,σταθεροποιειται κατα ενα τροπο το βαρος,εχει εδραιωθει η γαλουχια.Συνηθως χρειαζονται 40 μερες με 2 μηνες,ισως κ κατι παραπανω για να εδραιωθει η γαλουχια στον αποκλειστικο θηλασμο.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forums | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | To have a blog