Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Είμαι ξανά έγκυος!!
από Stevi_tasos Σήμερα στις 10:04 am

» Ας μαζευτουμε εδω οσες προσπαθουμε για μωρακι #139
από Stevi_tasos Σήμερα στις 10:01 am

» ΕΣΠΑ 2014 - 2015 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από Stevi_tasos Σήμερα στις 9:51 am

» ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΕΞΙΩΣΗ ΒΑΦΤΙΣΗΣ!!!
από Stevi_tasos Σήμερα στις 9:45 am

» δεν λεει ποτε οτι θελει τουαλετα τι να κανω να το βοηθησω???
από Stevi_tasos Σήμερα στις 9:27 am

» θελω τη βοηθεια σας...
από maro28 Σήμερα στις 9:24 am

» ΑΔΙΑΔΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ...ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?
από Stevi_tasos Σήμερα στις 9:15 am

» ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΣ ΤΗ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΑΖΙ -ΣΤΕΙΛΕ ΤΗ ΘΕΤΙΚΗ ΣΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ
από Stevi_tasos Σήμερα στις 9:11 am

» ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ?
από Stevi_tasos Σήμερα στις 8:44 am

» Για να αρχίσουμε...
από Stevi_tasos Σήμερα στις 8:40 am

» Μανούλες Νοεμβρίου 2013 Νο 9!!!
από roxanne87 Σήμερα στις 8:15 am

» ΣΗΦΗΣ ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΑΚΗΣ - ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ
από Stevi_tasos Σήμερα στις 8:05 am

» ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ
από Stevi_tasos Σήμερα στις 8:00 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014!!!
από mama prwti fora Σήμερα στις 2:08 am

» Εγκυουλες Δεκεμβριου 2014!!!
από tozouzounakimou Σήμερα στις 1:08 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από kate_85 Χθες στις 11:54 pm

» το τεστ μου... κ εχω μπερδευτει!!
από Yasmina Χθες στις 10:46 pm

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από loulou_29 Χθες στις 10:39 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από anatoligew Χθες στις 10:17 pm

» Αρνηση για βοηθεια
από ede37 Χθες στις 10:05 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΔΑΝΙΚΑ ΩΑΡΙΑ
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Χθες στις 9:28 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από irene-_- Χθες στις 9:10 pm

» Μικρες μανουλες!!!
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Χθες στις 8:28 pm

» Πρωτόγαλα;;
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Χθες στις 7:08 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από αγγελακι στον ουρανο Χθες στις 5:49 pm

» triplex καρδιας εμβρυου
από Siagl Χθες στις 5:18 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ 2014
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Χθες στις 5:09 pm

» θηλασμος και περιοδος?
από Βάνα Κ. Χθες στις 4:25 pm

» 13 1/2 μηνων
από Βάνα Κ. Χθες στις 4:05 pm

» συσπασεις...
από ANGEL Χθες στις 3:59 pm

» προσπαθεια σπερματεγχυσης
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Χθες στις 3:19 pm

» τσιμπημα μελλισας η σφηγγας...
από Areti2 Χθες στις 1:32 pm

» καισαρικη με επισκληριδιο?
από helen prl Χθες στις 11:45 am

» απορίες εν μεσω μερικής αποκόλλησης
από Yasmina Χθες στις 11:38 am

» τεραστιος λεκιθικος ασκος ??
από ANGEL Χθες στις 11:19 am

» ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ!!!!!!!!!
από tinag Χθες στις 9:53 am

» ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΚΛΗΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ
από kerasoula Χθες στις 12:34 am

» ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΓΙΑ ΒΑΠΤΙΣΗ/ΠΑΡΤΥ
από Emilynik Χθες στις 12:27 am

» Τουρτοπάνες & Cupcakes!!!
από anatoligew Πεμ Jul 24, 2014 11:18 pm

» ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ μερος 3
από famozina Πεμ Jul 24, 2014 9:41 pm

Παρόντες χρήστες
391 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 22 μέλη, 0 μη ορατοί και 369 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Anastasie, ANGEL, Catty, danae_93, daskala23, elila, fanouria, Lillybell, maria maroui, Marianna50, maro28, matinaki1990, merentoula, nikacat13, NOPITSA, petra18, Stevi_tasos, toniabl, tzeni27, zouzounoasteroskoni, Ευούλι, Σοφία η μέλλουσα μανούλα

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

1 ονοματοδοσια στό Τρι Oct 04, 2011 5:00 pm

abouna

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
"Η ονοματοδοσία αποτελεί την αποκλειστική διαδικασία κτήσης ονόματος νεογνού, απαιτείται ακόμη και επί ήδη δηλωθείσης (ή ταυτοχρόνως δηλουμένης) βαπτίσεως, και προϋποθέτει σε κάθε περίπτωση εξουσιοδότηση του απόντος γονέως. Αντίθετα, η καταχώριση βάπτισης έχει ως αποκλειστικό αποτέλεσμα την αναγραφή θρησκεύματος και ουδόλως επιδρά στο ήδη δηλωθέν (ή ταυτοχρόνως δηλούμενο) όνομα, ενώ πράγματι μπορεί να γίνει χωρίς εξουσιοδότηση γονέως ή ακόμη και με πρωτοβουλία άλλων προσώπων απαριθμουμένων στο άρθρο 26 παρ. 2 ν. 344/76
ειμαι θρησκευομενο ατομο και σε καμια περιπτωση δεν προσβαλω τα Αγια...ομως αναγκαστηκα να κανω ονοματοδοσια οταν τα πεθερικα μου με την βια μεσα στην εκκλησια μας αναγκασαν να βαπτισουμε τον γιο μας αλλο ονομα! μας χαλασαν το ιερο αυτο μυστηριο και ποτε δεν το ξεχναω αλλα ευτυχως υπαρχει Θεος! ετσι μου ειπε ο ιερεας την επομενη μερα που του εδειξα την ονοματοδοσια...σκεφτειτε τι περασαμε.γιατι καποια πραγματα ειναι αρκετα σοβαρα,εστω και ενα ονομα.. pirat

2 Απ: ονοματοδοσια στό Τρι Oct 04, 2011 5:06 pm

bou-boukitsa

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αλλιως τον βαφτισατε και μετα κανατε ονοματοδοσια για να παρει αλλο ονομα???και τωρα αγνοειται την βαφτιση??

3 Απ: ονοματοδοσια στό Τρι Oct 04, 2011 5:13 pm

abouna

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
το ονομα της βαπτισης γραφτηκε δευτερο.τον λενε Αλεξη-Παναγιωτη.ετσι κι αλλιως στο ληξιαρχειο οταν πας να δηλωσεις το παιδι δεν γραφει ονομα βαπτισης,αλλα ονομα ονοματοδοσιας.μου το εδειξε η υπαλληλος εκει γιατι με εβλεπε διστακτικη και μου ειπε πως αυτα ειναι καθημερινα θεματα γι'αυτους,πολλα ζευγαρια πια κανουν αυτο και ξεμπερδευουν με τσακωμους.ειναι κατι που μπορεις να το κανεις απο την 3η μερα που το δηλωνεις.που να τα ηξερα κι εγω...

4 Απ: ονοματοδοσια στό Τρι Oct 04, 2011 6:20 pm

sasanath

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Συγνώμη που δεν κατάλαβα αλλά τι έκαναν την ώρα της βάφτισης;Αφού ο νουνός λέει το όνομα,δασκάλεψαν τον νουνό να πει άλλο;

5 Απ: ονοματοδοσια στό Τρι Oct 04, 2011 9:29 pm

tatijana

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγω δεν καταλαβα...Ειπατε στην εκκλησια τι ονοματα και στην ονοματοδοσια τι????Και θελει και τους δυο γονεις?

Σορυ αλλα δε καταλαβα..

6 Απ: ονοματοδοσια στό Τρι Oct 04, 2011 10:19 pm

elena25

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το μυστήριο της βάπτισης δεν έχει καμία σχέση με το όνομα. Απλά τώρα τα έχουν συνοψίσει. Συνεπώς δεν αγνοούν την βάπτιση, το παιδάκι είναι χριστιανός πια. Απλά έχει δύο ονόματα.

Σωστά κατάλαβα;

7 Απ: ονοματοδοσια στό Τρι Oct 04, 2011 10:36 pm

kalliopitsa

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια, η ονοματοδοσία με το θρήσκευμα δεν έχουν σχέση. Από άγνοια πολλοί ιερείς αλλά και από ( πως να το πω; ) παράδοση ( ; ) ζητούσαν να είναι χριστιανικό το όνομα για να έχει προστάτη-άγιο το παιδί.
Η εκκλησία έχει για την ονοματοδοσία ευχή για την 8η μέρα και ένας γνωστός μου ιερέας μου είπε ότι σε μια βάφτιση έγινε το εξής: όταν είπε ..και το όνομα αυτού.. είπε ο νονός καταλάθος το δικό του όνομα!!! Οπότε όταν το επανέλαβε ο ιερέας είδε που μαγκώθηκαν όλοι και κάποια στιγμή ρώτησε τί έγινε. Μόλις του είπαν, ρώτησε: Γιατί δε το λέτε τόση ώρα ότι το μωρό το λένε αλλιώς; Και συνέχισε την βάφτιση με το σωστό όνομα. Έτσι απλά!!!

8 Απ: ονοματοδοσια στό Τρι Oct 04, 2011 11:09 pm

eiralis

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κι εμείς κάναμε ονοματοδοσία στη μικρή για να της βγάλουμε διαβατήριο. Και σε λίγες μέρες την βαφτίζουμε.
Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.
Η βάφτιση γίνεται για το θρήσκευμα και όχι για το όνομα όπως νόμιζα κι εγώ μέχρι πρόσφατα.
Απλά στην περίπτωση που γίνει ονοματοδοσία, το όνομα θεωρείται τετελεσμένο, ακόμα και αν στη βάφτιση ακουστούν δύο ονόματα, δεν αλλάζει παρά μόνο με δικαστική απόφαση.

9 Απ: ονοματοδοσια στό Τρι Oct 04, 2011 11:13 pm

tatijana

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eiralis έγραψε:Κι εμείς κάναμε ονοματοδοσία στη μικρή για να της βγάλουμε διαβατήριο. Και σε λίγες μέρες την βαφτίζουμε.
Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.
Η βάφτιση γίνεται για το θρήσκευμα και όχι για το όνομα όπως νόμιζα κι εγώ μέχρι πρόσφατα.
Απλά στην περίπτωση που γίνει ονοματοδοσία, το όνομα θεωρείται τετελεσμένο, ακόμα και αν στη βάφτιση ακουστούν δύο ονόματα, δεν αλλάζει παρά μόνο με δικαστική απόφαση.

Α,ναι?Γινεται αυτο???Δε νομιζω να γινεται...Γινεται?

10 Απ: ονοματοδοσια στό Τρι Oct 04, 2011 11:27 pm

eiralis

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δεν ξέρω την διαδικασία, αλλά γίνεται.

11 Απ: ονοματοδοσια στό Τρι Oct 04, 2011 11:29 pm

tatijana

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δε νομιζω οτι μπορεις να αφαιρεσεις οτ ονομα που εχει ακουστει στην εκκλησια...Μονο να προσθεσεις....Αυτο ξερω εγω..Με δικαστικη αποφαση..

12 Απ: ονοματοδοσια στό Τετ Oct 05, 2011 12:24 am

eiralis

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το είχα διαβάσει στο internet, τότε που ψάχναμε τα περί ονοματοδοσίας.
Λες να κατάλαβα λάθος? Μπορεί.. Rolling Eyes

13 Απ: ονοματοδοσια στό Τετ Oct 05, 2011 12:54 am

abouna

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
η ονοματοδοσια ειναι η ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ μεθοδος να δωσεις ονομα.η βαπτιση δινει θρησκευμα.σε αλλες χωρες πχ Αμερικη,οταν δηλωνεις το παιδι την τριτη μερα του δινεις ονομα.ασχετα πως θα βαπτιστει.η ονοματοδοσια γινεται πριν η μετα την βαπτιση,οποτε θες.το παιδι μπαινει στην κολυμπηθρα με χριαστιανικο ονομα αλλα το ποια θα ειναι η ταυτοτητα του ειναι αλλο.μπορει να θες να το φωναζεις με χαιδευτικο ονομα,για να μην γραφεται αλλιως στην ταυτοτητα και αλλιως το φωναζουν.anyway εμεις το καναμε,το μαθαμε και απλως ηθελα να το πω γιατι δεν πιστευω οτι ειμαι η μονη που αντιμετωπιζει προβλημα με ονοματα-βαπτιση-γονεις-πεθερικα.Α και μην ξεχναμε,το θρησκευμα μπορει να ειναι αλλο,το παιδι ομως χρειαζεται ονομα Very Happy

14 Απ: ονοματοδοσια στό Τετ Oct 05, 2011 1:04 am

abouna

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
tatijana έγραψε:Δε νομιζω οτι μπορεις να αφαιρεσεις οτ ονομα που εχει ακουστει στην εκκλησια...Μονο να προσθεσεις....Αυτο ξερω εγω..Με δικαστικη αποφαση..
δεν χρειαζεται δικαστικη αποφαση,μπορεις να το σβησεις,να προσθεσεις.εξαλλου στη σελιδα που συμπληρωνεται το ονομα απο την ληξιαρχο,δεν γραφει"ονομα βαπτισης"αλλα"ονοματοδοσιας"απλως οταν πας να δηλωσεις την βαπτιση εννοειται οτι το ονομαζεις ετσι και γι'αυτο δεν σε ρωτανε.δεν μπαινουν σε αυτη την διαδικασια,σου λεει για να το βαπτισες ετσι αυτο ειναι το ονομα του.ελα ομως που δεν ισχυει παντα.....

15 Απ: ονοματοδοσια στό Τετ Oct 05, 2011 1:14 am

abouna

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
elena25 έγραψε:Το μυστήριο της βάπτισης δεν έχει καμία σχέση με το όνομα. Απλά τώρα τα έχουν συνοψίσει. Συνεπώς δεν αγνοούν την βάπτιση, το παιδάκι είναι χριστιανός πια. Απλά έχει δύο ονόματα.

Σωστά κατάλαβα;
πολυ καλα καταλαβες...
μπορει να θες να το φωναζεις Στρουμφιτα Very Happy μπορεις να το κρατησεις η οχι της βαπτισης,να το κανεις χαιδευτικο.εγω το κρατησα γιατι το καναμε μετα την βαπτιση.αν η ονοματοοσια γιναι πριν το ονομα της βαπτισης δεν γραφεται,το χαρτι το θελουν για να δηλωσουν θρησκευμα

16 Απ: ονοματοδοσια στό Τετ Oct 05, 2011 9:20 am

ardo

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βρε κορίτσια, γνωρίζει κάποιος αν δεν βαφτίσει το παιδί του αλλά του κάνει μόνο ονοματοδοσία, τί συνέπειες μπορεί να έχει αυτό στην ελληνική πραγματικότητα;
Εννοώ όχι το "σούσουρο" των συγγενών, αλλά με τα χαρτιά του παιδιού, την εγγραφή του στο σχολείο κτλ....

17 Απ: ονοματοδοσια στό Τετ Oct 05, 2011 9:34 am

abouna

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλημερα.η Ελληνικη πραγματικοτητα ειναι παντα πουριτανη και στενομυαλη.οσον αφορα τα συγγενικα προσωπα εγω εχω αντιμετωπισει πολλα προβληματα αλλα ειμαστε ενωμενοι με τον αντρα μου και δεν μας επηρεαζουν .οσο αφορα το σχολειο κτλ δεν συμβαινει τιποτα,εχει ονομα το παιδι σου με τον πιο νομιμο τροπο!μπες στο google και πατα ονοματοδοσια.φιλια και καλημερα flower

18 Απ: ονοματοδοσια στό Τετ Oct 05, 2011 9:38 am

ardo

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ευχαριστώ Αbouna για την άμεση απάντηση.Η αλήθεια είναι πως εμείς δεν θέλουμε να βαφτίσουμε το μωρό, λόγω πεποιθήσεων.Απλά δεν ξέρω τί συνέπειες μπορεί να έχει αυτό σε "τυπικό" επίπεδο, γραφειοκρατίας κτλ.
Είχα ακούσει τραγικά πράγματα, ότι πχ.δεν το γράφουν στο δημοτικό σχολείο αν ει΄ναι αβάφτιστο, αλλά μου φαινόταν πολύ τραβηγμένο....Βέβαια, Ελλάς το μεγαλείο σου, όλα γίνονται εδώ!!! Respect Respect

19 Απ: ονοματοδοσια στό Τετ Oct 05, 2011 9:43 am

bonheur

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν ζητούν καμία απόδειξη θρησκεύματος, για να γράψουν το παιδάκι στο σχολείο ή σε οποιαδήποτε δραστηριότητα. Το μόνο εμπόδιο που θα είχε στη ζωή του θα ήταν να θέλει αργότερα να κάνει θρησκευτικό γάμο ή να γίνει κουμπάρος σε εκκλησία και φυσικά δεν θα μπορεί, γιατί δεν θα είναι ορθόδοξος.Γενικά δεν θα μετέχει σε κανένα μυστήριο.
Οπότε, μην ανησυχείς.

20 Απ: ονοματοδοσια στό Τετ Oct 05, 2011 9:46 am

ardo

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τέλεια!!!Σε ευχαριστώ και πάλι!
(μου φαίνεται λίγο φασιστικό να επιλέξω εγώ το θρήσκευμα του παιδιού μου και με το ζόρι να το χρίσω Χριστιανό.Το ρώτησε κανείς αν θέλει να είναι; Αν αποφασίσει να γίνει, ας βαφτιστεί "κατά τα δέοντα", όταν μεγαλωσει).Αυτό υποστηρίζω...
Καλημέρα mommy of two!Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και ....μη μασάς πουθενά!!! \ I love you I love you

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your free blog