Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» ΕΣΠΑ 2014 - 2015 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από melissoula84 Σήμερα στις 1:56 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από souzan Σήμερα στις 1:38 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΕΣΠΑ: ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΗΜΑΤΑ?
από HappyMama Σήμερα στις 1:31 pm

» Μανούλες Νοεμβρίου 2013 Νο 9!!!
από thali-alex Σήμερα στις 1:29 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από kikimam Σήμερα στις 1:20 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από peristeraki Σήμερα στις 11:43 am

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από ΜΑΡΙΑΜ1 Σήμερα στις 10:49 am

» τη ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ....ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...τη συμβουλή σας...ειμαι χαλια....
από love4 Σήμερα στις 12:51 am

» τη ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ....ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...τη συμβουλή σας...ειμαι χαλια....
από anaisanais Χθες στις 9:57 pm

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από annie m Χθες στις 9:23 pm

» Υποαλλεργικά προϊόντα φροντίδας
από kerasoula Χθες στις 4:04 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από lgyftog Χθες στις 2:38 pm

» Παιδικός σταθμός ή κοπέλα στο σπίτι;
από margdimitra Χθες στις 8:49 am

» ΕΣΠΑ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από victoria Κυρ Aug 31, 2014 11:33 pm

» Ανάγκη για Avercap 0.1
από melina_1234 Κυρ Aug 31, 2014 5:05 pm

» εσας ποσο κοστισε ο ερχομος του μωρου σας
από Chris_E Σαβ Aug 30, 2014 6:55 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΚΑΙ ΕΣΠΑ
από motheroula 30 Σαβ Aug 30, 2014 3:53 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από veny Σαβ Aug 30, 2014 12:27 am

» βιοψια ορχεως
από fountouni Παρ Aug 29, 2014 10:20 pm

» TSH - Έλεγχος Θυρεοειδούς
από Vassiliki_ Παρ Aug 29, 2014 8:04 pm

» πειτε οτι θελετε
από kerasoula Παρ Aug 29, 2014 12:32 pm

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!
από xrisili Παρ Aug 29, 2014 10:40 am

» πεθερα=τα νευρα μου
από Chris_E Παρ Aug 29, 2014 7:28 am

» ΣΟΣ παθαμε στοματιτιδα
από dimitra al Παρ Aug 29, 2014 1:03 am

» ΕΞΑΜΗΝΟ ΟΑΕΔ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ
από ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ Πεμ Aug 28, 2014 10:59 pm

» αδυναμια στη γιαγια
από tonsot123 Πεμ Aug 28, 2014 10:34 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ 2014
από nektar Πεμ Aug 28, 2014 10:01 pm

» !!!!MAD ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ Βάπτισης- WEVENT.GR
από Βίκυ Πεμ Aug 28, 2014 5:51 pm

» Kάθισμα φαγητού BLOOM Fresco Loft ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ!!!
από RousTwins Πεμ Aug 28, 2014 4:22 pm

» ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ
από MARITSA123 Πεμ Aug 28, 2014 3:14 pm

» σπυρακια και εγκυμοσυνη
από souzan Πεμ Aug 28, 2014 9:41 am

» APOKOLISI...
από elena33sam Πεμ Aug 28, 2014 9:32 am

» ΑΓΟΡΑΚΙ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΥΨΟΣ!
από maryloo Πεμ Aug 28, 2014 9:15 am

» δεν μπορω πια να διαχειριστω τα νευρα μου, βοηθεια..!
από mama*maria Πεμ Aug 28, 2014 9:13 am

» Πότε Βγάλατε Τα Μωράκια Σας Έξω Πρώτη Φορά ???
από maryloo Πεμ Aug 28, 2014 9:12 am

» ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ
από maro28 Πεμ Aug 28, 2014 8:27 am

» ΜΟΛΙΣ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ 3ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΜΩΡΟ!!
από Chris_E Πεμ Aug 28, 2014 7:03 am

» Μαμάδες με 3 παιδιά!
από ede37 Τετ Aug 27, 2014 10:27 pm

» ΒΙΒΛΙΑ ΕΥΧΩΝ - something special
από mariameint Τετ Aug 27, 2014 9:44 pm

» Ας μαζευτουμε εδω οσες προσπαθουμε για μωρακι #140
από irene-_- Τετ Aug 27, 2014 4:18 pm

Παρόντες χρήστες
693 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 14 μέλη, 0 μη ορατοί και 679 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Despoina90, fairyter, fountouni, griniaroula, HappyMama, kikimam, maria_dou, mariameint, mary2, melissoula84, roulakriti, thali-alex, theanw, xrysaki!

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 11]

21 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Τετ Sep 14, 2011 4:09 pm

Nena

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαμακα μου έγραψε:
...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΟ ΞΥΔΙ ΣΤΙΣ ΦΑΚΕΣ. 'ΚΑΙΕΙ΄ ΤΟΝ ΣΙΔΗΡΟ.
...
Πρωτη φορά το ακουω αυτο που λες. Εγω ήξερα ότι ο σίδηρος απο τα τρόφιμα γίνεται πιο εύκολα απορροφήσιμος αν υπάρχει κάτι όξινο ως συνοδευτικό, πχ το λεμόνι στο κρέας, το ξιδι στις φακές κτλ. scratch scratch scratch

22 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Τετ Sep 14, 2011 4:12 pm

Nena

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
didumomama έγραψε:Νένα θα το δοκιμάσω σε λίγο που θα βάλω πλυντήριο!!!!Ευχαριστώ πολύ γιατί έχω απογοητευτεί τόσο καιρό!!!

Όντως τέλειο το θεματάκι....Συμβουλές για τα πάντα!!!!!!

Και γραψε λαθος στη στιγμή, προς το τελος το βαζω, οχι οταν παρει το απορρυπαντικο, οταν ΞΕΒΓΑΛΕΙ το απορρυπαντικο εννοουσα... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Το μυαλο μου και μια λιρα..

23 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Τετ Sep 14, 2011 4:28 pm

koukida

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φυσικό αντικουνουπικό

ΥΛΙΚΑ
1 ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ BABY OIL
1 ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΚΑΘΑΡΟ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ
1 ΧΟΥΦΤΑ ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΟ

ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ Κ ΑΦΗΝΕΤΕ 3 ΜΕΡΕΣ.ΜΕΤΑ ΣΟΥΡΩΝΕΤΕ ΤΟ ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ Κ ΤΟ ΜΕΙΓΜΑ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ Σ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΨΕΚΑΖΕΣΤΕ.
Very Happy

24 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Τετ Sep 14, 2011 10:11 pm

αγγελικημαρια

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλε εσεις ειστε φοβερες νοικοκυρες!περιμενω για τα τηγανια κατι...πως θα τα κανω σαν καινουργια??οεο?

25 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Τετ Sep 14, 2011 11:26 pm

mpougatsoula24

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αν δ εχετε βουρτσακι για τα μπουκαλια του μωρου .... χονδρο αλατι κ λιγο γερο , ανακατεμα κ ξεβγαλμα κ ειναι πεντακαθαρο

26 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Τετ Sep 14, 2011 11:37 pm

Nena

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τωρα που ειπες βουρτσακι, εκεινο το βουρτσακι για τις ρωγες του μπιμπερο, το μινι, το εχετε? Εγω το ειχα, σετ με τη μεγαλη τη βουρτσα πηγαινε, και τωρα που δεν το χρειάζομαι πια για τα μπιμπερο, σκεφτομουν να το πεταξω. Αλλα δεν το πέταξα, το εχω για να καθαριζω τις τρυπες απο την αποχετευση στο νεροχυτη (εκει που φεύγουν τα νερα), που επιανε καθε βδομάδα μάκα και προσπαθουσα να χωσω το σφουγγαρι οσο πάει να το καθαρίσω. Και με το βραστο νεροξιδο μετα απο πανω, ο νεροχυτης ειναι μουρλια!

27 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Τετ Sep 14, 2011 11:41 pm

eiralis

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
desT έγραψε:
Επίσης μια φίλη μου, μου είπε ότι ο μοναδικός οικολογικός τρόπος για να πλύνεις τα φρούτα και τα λαχανικά είναι αρκάδι διαλυμένο σε ένα κυπελάκι με ζεστό νερό, το αφήνεις να κρυώσει και με αυτό το διάλυμμα και το σφουγγάρι πλένεις τα τρόφιμα.

Το είχα ακούσει στο παρελθόν, αλλά στην εγκυμοσύνη (ευτυχώς που το ρώτησα από την αρχή) μου το απαγόρευσε ο γιατρός λέγοντας μου πως, όσο κι αν τα ξεπλύνεις, μένουν κατάλοιπα σαπουνιού που βλάπτουν το αμνιακό υγρό!
Και έτσι δεν το έκανα ποτέ!!

28 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Τετ Sep 14, 2011 11:51 pm

sasanath

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:
μαμακα μου έγραψε:
...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΟ ΞΥΔΙ ΣΤΙΣ ΦΑΚΕΣ. 'ΚΑΙΕΙ΄ ΤΟΝ ΣΙΔΗΡΟ.
...
Πρωτη φορά το ακουω αυτο που λες. Εγω ήξερα ότι ο σίδηρος απο τα τρόφιμα γίνεται πιο εύκολα απορροφήσιμος αν υπάρχει κάτι όξινο ως συνοδευτικό, πχ το λεμόνι στο κρέας, το ξιδι στις φακές κτλ. scratch scratch scratch

Αυτό που ισχύει σίγουρα για τον σίδηρο είναι οτι είναι περισσότερο αφομοιώσιμος οταν συνδυάζεται βιταμίνη C ,λίγο πριν ή και τα την διάρκεια του γέυματος.Οπότε οταν δίνετε μοσχάρι στο παιδί ή αυγουλάκι είναι οτι πρέπει ο φρεσκοστημένος φυσικός χυμός πορτοκάλι! Επίσης βοηθάει πολύ και το πλιγούρι έχει και αυτό σίδηρο και πολλά αλλα που βοηθουν!Αυτό ομως με το ξύδι δεν το ήξερα και θα ρωτήσω τον διαιτολογο μου να μας λυσει την απορία

29 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Πεμ Sep 15, 2011 12:01 am

Nena

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι Σασα, κι εγω αυτο ξερω. Και το σίδηρο στην εγκυμοσυνη, τον καταπίναμε με λιγο χυμο πορτοκάλι, αν μπορουσαμε. Χημικά ειναι πιο αφομοιώσιμος σε όξινο περιβάλλον, με βιταμίνη C.

Επίσης, κάτι που έκανε η μάνα μου και το κάνω κι εγω, στην αλατιέρα τη μικρή (οχι τη συσκευασία του αλατιου) βάλτε λιγο ρύζι. Απορροφά όλη την υγρασία και μένει το αλάτι στεγνο.

30 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Πεμ Sep 15, 2011 12:31 pm

????????

Επισκέπτης
αγγελικημαρια έγραψε:το χειροτερο μου ειναι το βουρτσακι που εχουμε διπλα στη λεκανη της τουαλετας! εκει τι κανουμε??? εγω προσωπικα τρεις κ λιγο αγοραζω καινουργιο.

Εγω το εχω παντα με νερο και πολλη χλωρινη και οταν το χρησιμοποιω παταω αλλη μια φορα το καζανακι πριν το βαλω στη θηκη, ετσι καθαριζει και δε μου εχει χαλασει ποτε!!! Ουτε καν βρωμα δε μενει!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την etoile! στις Πεμ Sep 15, 2011 12:36 pm, 1 φορά

31 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Πεμ Sep 15, 2011 12:36 pm

Kalliopi

αγγελικημαρια έγραψε:καλε εσεις ειστε φοβερες νοικοκυρες!περιμενω για τα τηγανια κατι...πως θα τα κανω σαν καινουργια??οεο?

O MONOΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΟΙ ΠΑΤΟΙ ΑΠΟ ΤΗΓΑΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΣ... Rolling Eyes
ΤΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥΛΙΑΣΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΣΚΕΥΟΣ ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΤΡΙΨΙΜΟ ΦΕΥΓΟΥΝ ΟΛΑ!ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟΙ ΛΕΚΕΔΕΣ,ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

32 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Πεμ Sep 15, 2011 2:23 pm

koukida

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μόλις καθαρισα το σιφωνι της κουζινας με ξυδι κ αλατι -οπως ειπε μια κοπελα παραπανω- ΕΛΑΜΨΕ!!!!!!!!

οσο για το βουρτσακι της τουλετας- το πλενω στη ροη του νερου (παταω μια το καζανακι στο τελος του καθαρισμου)- κ το βαζω στεγνο κ καθαρο στη θηκη του. τπτ δεν παθαινει Very Happy

33 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Πεμ Sep 15, 2011 2:25 pm

mama katerina

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχουμε κανενα κολπο και για τις κατσαρολες που εχουν καει απο ποκ κορν? εχτες μου καηκε το ποπκορν και ενω την καθαρισα δεν λεει να βγει το μαυρο απο τον πατο! Mad scratch

34 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Πεμ Sep 15, 2011 3:32 pm

desT

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:εχουμε κανενα κολπο και για τις κατσαρολες που εχουν καει απο ποκ κορν? εχτες μου καηκε το ποπκορν και ενω την καθαρισα δεν λεει να βγει το μαυρο απο τον πατο! Mad scratch

Γει σου Κατερινιώ!
Ποσο χαίρομαι που σε ξανα"βλέπω".
Λοιπόν, δοκίμασε αυτό που είπα παραπάνω, ζεστό νερό+ξύδι+αλάτι. Είναι για τα λίπη. Αστο να κάτσει λίγο και μετά τρίψ' το με το σφουγγαράκι σου κανονικά. Πες μου και το αποτέλεσμα γιατί σε λίπη από λάδι ποπ-κορν δεν το έχω δοκιμάσει.

35 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Πεμ Sep 15, 2011 3:33 pm

mama katerina

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:
mama katerina έγραψε:εχουμε κανενα κολπο και για τις κατσαρολες που εχουν καει απο ποκ κορν? εχτες μου καηκε το ποπκορν και ενω την καθαρισα δεν λεει να βγει το μαυρο απο τον πατο! Mad scratch

Γει σου Κατερινιώ!
Ποσο χαίρομαι που σε ξανα"βλέπω".
Λοιπόν, δοκίμασε αυτό που είπα παραπάνω, ζεστό νερό+ξύδι+αλάτι. Είναι για τα λίπη. Αστο να κάτσει λίγο και μετά τρίψ' το με το σφουγγαράκι σου κανονικά. Πες μου και το αποτέλεσμα γιατί σε λίπη από λάδι ποπ-κορν δεν το έχω δοκιμάσει.

γεια σου Δεσποινιω σε ευχαριστω! παω να το κανω και θα σου πω! Wink

36 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Πεμ Sep 15, 2011 4:20 pm

mama katerina

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και ναι εκανε δουλεια! λιγο εμεινε πιστευω με αλλες 2-3 φορες θα φυγε εντελως! Wink

37 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Πεμ Sep 15, 2011 8:53 pm

stefy

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για τις φακες εγω ξερω οτι ειναι πιο απορροφησιμος ο σιδηρος οταν βαζεις αφου τις μαγειρεψεις στο πιατο σου ενα κουταλακι ωμο λαδι.

Στο χυμο πορτοκαλιου η βιταμινη C ειναι πιο απορροφησιμη απο τον οργανισμο μας αν βαλουμε 1-2 παγακια μεσα.

38 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Πεμ Sep 15, 2011 8:55 pm

stefy

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για ριξτε και μια ματια σε αυτα τα Tips:

1. Για να καθαρίσετε τη λεκάνη της τουαλέτας σας, αδειάστε ένα μπουκάλι Cola, αφήστε το επί μία ώρα και μετά τραβήξτε το νερό.
2. Για να εξαφανίσετε τον λεκέ από κρασί σε ύφασμα, ρίξτε αλάτι και αφήστε για μισή ώρα. Μετά τρίψτε με σφουγγάρι βουτηγμένο σε ζεστό νερό με απορρυπαντικό. Ξεπλύνετε με κρύο νερό.
3. Ποτέ μη χρησιμοποιείτε χλωρίνη ή άλλα καυστικά καθαριστικά σε μαρμάρινες επιφάνειες, γιατί χάνουν τη γυαλάδα τους και θαμπώνουν. Το καλύτερο καθαριστικό είναι νερό και σαπούνι Μασσαλίας σε σκόνη. Αφού το πλύνετε τα μάρμαρα, θα πρέπει να ξεβγάλετε καλά και να τρίψετε με ένα στεγνό μάλλινο πανί για να εξαφανίσετε τυχόν θαμπάδες .
4. Αν από το μπάνιο σας ή το πλυντήριο το σιφόνι του μπάνιου βγάζει αφρούς, ρίξτε λίγο αλάτι πάνω στο σιφόνι. Ο αφρός θα «κάτσει».
5. Όταν έχετε στο ψυγείο σας τρόφιμα με έντονη μυρωδιά και μυρίζει δυσάρεστα, βάλτε στο μεσαίο ράφι και κοντά στην πλάτη του ψυγείου ένα κομματάκι κιμωλία, που έχει την ιδιότητα να απορροφά τις μυρωδιές και φροντίζετε να την αλλάζετε κάθε δύο βδομάδες.
6. Τοποθετήστε ένα μικρό κομμάτι βαμβάκι εμποτισμένο με το άρωμα της αρεσκείας σας σ' ένα "κρυφό" σημείο του σώματος καλοριφέρ. Όταν το σώμα ζεσταθεί, η μυρωδιά του θα απλωθεί στο χώρο και σεις θα το απολαύσετε... Ανανεώστε το άρωμα κάθε δυο-τρεις μέρες.
7. Για να καθαρίσετε τη βρομιά που επιμένει στον πάγκο της κουζίνας (λίπη, υπολείμματα τροφών κ.λπ.), χρησιμοποιήστε μαγειρική σόδα και νερό για να φτιάξετε ένα κρεμώδες μείγμα. Εφαρμόστε το στις βρόμικες επιφάνειες και αφήστε να δράσει για 2 ώρες περίπου. Απομακρύνετε με ένα πανί βουτηγμένο σε ξίδι.
8. Για να τα απολυμάνετε, προσθέστε 1/2 φλιτζάνι ξίδι σε 3 λίτρα νερό και περάστε τα πλακάκια με ένα σφουγγάρι.
9. Σε τακτά χρονικά διαστήματα, λειτουργείτε το πλυντήριο άδειο και στη θήκη του απορρυπαντικού τοποθετήστε μαγειρική σόδα. Είναι η καλύτερη προστασία για τα άλατα.
10. Για να αφαιρέσετε το κραγιόν από τον τοίχο σας, τρίψτε προσεχτικά με ένα νωπό σφουγγάρι και οδοντόπαστα.
11. Για να αφαιρέσετε τα καμένα λίπη από το φούρνο της κουζίνας, όσο αυτός είναι ζεστός ρίξτε χοντρό αλάτι. Όταν ο φούρνος κρυώσει, απομακρύνετε τα λίπη με ένα νωπό σφουγγάρι.
12. Για να καθαρίσετε από τον τοίχο μικρούς λεκέδες από μούχλα,σκουπίστε τους πρώτα με ένα καθαρό πανί, μετά περάστε τους με ένα υγρό πανί με χλωρίνη και μετά σκουπίστε τους με ένα στεγνό

39 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Πεμ Sep 15, 2011 9:03 pm

Lilliput

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

Καθαρίστε και γυαλίστε τα έπιπλα από ξύλο με ένα στιλβωτικό που θα φτιάξετε μόνη σας : Πάρτε λίγο ελαιόλαδο , προσθέστε χονδρό αλάτι φαγητού και ανακατέψτε πολύ καλά , μέχρι να διαλυθεί το αλάτι . Βρέξτε ένα πανί με το μείγμα και τρίψτε πολύ καλά το έπιπλο μέχρι να γυαλίσει . Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχετε και αν χρησιμοποιήσετε ένα μείγμα από λάδι και ξύδι, σε ίσες ποσότητες .

Τα τζάμια σας θα αστράψουν κυριολεκτικά , αν τα τρίψετε με ένα πανάκι βουτηγμένο σε άσπρο ξίδι ή κρύο τσάι ( χωρίς ζάχαρη !!) . Η βρεγμένη εφημερίδα είναι επίσης πολύ αποτελεσματική φτάνει να διαλέξετε την σωστή ποιότητα χαρτιού!!! Οι ιλουστρασιόν εφημερίδες με γλασέ χαρτί δεν προσφέρονται γι' αυτή τη δουλειά .

Το παρκέ ιδιαίτερα στα "πολυσύχναστα " σημεία του σαλονιού , δέχεται πολλές πιέσεις και ταλαιπωρίες . Περάστε το με βερνίκι ειδικό για κότερα ώστε να αντέξει .

40 Απ: Περί ξιδιού και σόδας στό Πεμ Sep 15, 2011 9:07 pm

stefy

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτο με το βραστηρα και το ξυδι ποσο συχνα το κανετε? Εμενα και την ιδια ακομη μερα πιανει αλατα και με εκνευριζει παρα πολυ. Το νερο για το γαλα της μπεμπας τις περισσοτερες φορες στο βραστηρα το ζεσταινω για ευκολια και ταχυτητα. Φοαβαμαι μην μυριζει το γαλα της μετα ξυδιλα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 11]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your own blog