Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Club Αυπνιας!
από μαρακι27 Σήμερα στις 2:53 am

» Μανούλες Νοεμβρίου 2013 Νο 9!!!
από μαρακι27 Σήμερα στις 2:09 am

» Μαμάδες με 3 παιδιά!
από love4 Σήμερα στις 12:27 am

» πεθερα=τα νευρα μου
από argyro 2 Χθες στις 11:14 pm

» Στρουμφιβάπτιση, help!!!!!!
από mariameint Χθες στις 10:42 pm

» βιοψια ορχεως
από efaki27 Χθες στις 10:40 pm

» φαγουρα στα γεννητικα οργανα στον 8ο μηνα
από mariameint Χθες στις 10:28 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από efaki27 Χθες στις 10:19 pm

» Ας μαζευτουμε εδω οσες προσπαθουμε για μωρακι #140
από Liontarina29 Χθες στις 7:38 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από irene-_- Χθες στις 7:15 pm

» Να 'χαμε να λέγαμε του ντουρνοθύρη λόγια....
από ede37 Χθες στις 6:46 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από Catty Χθες στις 6:15 pm

» ΤΣΙΣΑ ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΚΑ
από HappyMama Χθες στις 4:07 pm

» Πότε Βγάλατε Τα Μωράκια Σας Έξω Πρώτη Φορά ???
από kerasoula Χθες στις 3:44 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από irenehr Χθες στις 3:27 pm

» ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ
από Titino Χθες στις 3:22 pm

» ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ
από MARITSA123 Χθες στις 3:13 pm

» ti na perimeneis ta prwta xronia
από Areti2 Χθες στις 1:10 am

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΝΓΙΑ ΜΩΡΟ
από mamy land Τετ Aug 20, 2014 11:49 pm

» Πωλειται νυφικο
από lilitsi Τετ Aug 20, 2014 12:12 pm

» Πωλειται νυφικο
από lilitsi Τετ Aug 20, 2014 12:10 pm

» Πωλειται νυφικο
από lilitsi Τετ Aug 20, 2014 12:10 pm

» ροζ υγρα μετα απο επαφη
από Lillybell Τρι Aug 19, 2014 6:21 pm

» Καθυστέρηση
από maro28 Τρι Aug 19, 2014 5:41 pm

» ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΟΥ
από mamamanous Τρι Aug 19, 2014 5:37 pm

» Πότε θα κόψουμε το babylino??
από k@terin@ Τρι Aug 19, 2014 4:08 pm

» χτενισμα για βαφτιση
από JELLYFISH Τρι Aug 19, 2014 1:59 pm

» ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΡΕΤΕ???
από demaki88 Τρι Aug 19, 2014 12:44 pm

» Κεραλοιφή της Ελένης
από Helen M. Τρι Aug 19, 2014 12:05 pm

» ** Φίλοι...Εδώ γελάνε! **
από μιτατα Τρι Aug 19, 2014 2:09 am

» ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ -ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !
από μιτατα Τρι Aug 19, 2014 1:46 am

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από loulou_29 Δευ Aug 18, 2014 7:34 pm

» Ποιο βιβλίο διαβάσατε τελευταία;
από Rina80 Δευ Aug 18, 2014 3:27 pm

» Σχεση ζευγαριου
από Rina80 Δευ Aug 18, 2014 2:56 pm

» ΜΑΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ
από HappyMama Δευ Aug 18, 2014 10:51 am

» camping με μωρό?εχετε πάει?
από HappyMama Δευ Aug 18, 2014 10:34 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από lgyftog Δευ Aug 18, 2014 9:03 am

» Εγκυμοσύνη μετά απο αφαίρεση ινομυώματος?
από Rina80 Κυρ Aug 17, 2014 11:00 pm

» ΠΑΙΔΙΚΑ ΔΑΝΤΕΛΕΝΙΑ ΦΟΡΕΜΑΤΑΚΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ!!!!!!!
από babycity Κυρ Aug 17, 2014 9:54 pm

» ..............
από christinelle Κυρ Aug 17, 2014 8:52 am

Παρόντες χρήστες
84 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 84 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

kaatrin

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειμαι στην 36η εβδομαδα.δηλαδη κοντευω για τον μπεμπη...αν και εχω ανεβει 1 νουμερο σε σουτιεν και οι θηλες μου εχουν σκουρυνει αρκετα,αισθανομαι οτι εχουν αρχισει να ειναι ευαισθητες και φοβαμαι μηπως επρεπε να ηταν πιο σκληρες για να αντεξω στον θηλασμο.και αναρωτιεμαι επρεπε ;υπαρχει στο εμποριο κρεμα για αυτην την δουλεια;εσεις κανατε καποια προετοιμασια για τον θηλασμο σας;

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Υπάρχουν κρέμες αλλά δε χρειάζεται να βάλεις. Καταρχήν οι κρέμες μαλακώνουν τη θηλή ενώ εσυ θέλεις να είναι πιο σκληρή για να μην πονάς. Όταν ξεκινήσεις το θηλασμό θα πονάς από λίγο ως πολύ αλλά αν το μωράκι πιάνει σωστά, σε μερικές εβδομάδες δε θα νιώθεις τίποτα. Αυτό που μπορείς να προμηθευτείς είναι κρέμα λανολίνης όπως purelan που θα σε βοηθήσει αφού αρχίσει ο θηλασμός αν κάνεις πληγές να επουλώνονται. Αυτή η κρέμα δε θέλει να την ξεπλένεις πριν θηλάσεις, αρκεί ένα σκούπισμα.

Despoinaki

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ σήμερα παρέλαβα αυτή!

http://mamalydia.wordpress.com/waxbee_mamalydia/

chicken

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Συμφωνώ απόλυτα με την Rinoula, είναι πολύ σωστά αυτά που σου λεει.
Εγώ θα σου πρότεινα να δεις στο youtube video με στάσεις θηλασμού & να οπλιστείς με υπομονή & εμπιστοσύνη στον εαυτό σου.
Ο θηλασμός στην αρχή μπορεί να είναι εξουθενωτικός. Καλό είναι να το γνωρίζεις αυτό, μη βρεθείς προ εκπλήξεως!
Επίσης να σου πω πως δεν υπάρχει αυτό το συναίσθημα του να θηλάζεις & να θρέφεις το παιδί σου. Το βλέπεις να μεγαλώνει μέρα με τη μέρα, να μη χωράει στην αγκαλιά σου που χώραγε σα λεχουδάκι & δεν μπορώ καν να σου περιγράψω τα συναισθήματα! Είναι αναντικατάστατα & υπέροχα Very Happy Very Happy
Με το καλό λοιπόν, να έχεις έναν καλό τοκετό και έναν εδαιωμένο θηλασμό Very Happy Very Happy

kaatrin

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ευχαριστω πολυ κοριτσια.θελω παρα πολυ να καταφερω να θηλασω...κι ο γιατρος τα ιδια μου ειπε!!!να ειστε καλα!

ardo

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα η μαία μου είπε από την 31η εβδομάδα να τρίβω και να "τραβάω" ελαφρά τη θηλή με οινόπνευμα (σκληραίνει τη θηλή και βελτιώνει το σχήμα της).Το κάνω και όντως, βλέπω αποτέλεσμα!!

totula

μου ειχε δωσει η γιατρος μου μια (ενα κιτρινο σωληναριο) καισ μαλιστα μου ειχαν δωσει και στο μαιευτηριο δειγμα αλλα ξερω οτι και το οινοπνευμα κανει δουλεια

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Despoinaki έγραψε:Εγώ σήμερα παρέλαβα αυτή!

Και αυτή είναι για τις πληγες που μπορεί να δημιοθυργηθούν κατά τη διάρκεια του θηλασμού, όχι για προετοιμασία.

Despoinaki

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:

Και αυτή είναι για τις πληγες που μπορεί να δημιοθυργηθούν κατά τη διάρκεια του θηλασμού, όχι για προετοιμασία.

Ναι... σωστά!

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Despoinaki έγραψε:
Rinoula έγραψε:

Ναι... σωστά!
flower

kaatrin

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ardo έγραψε:Εμένα η μαία μου είπε από την 31η εβδομάδα να τρίβω και να "τραβάω" ελαφρά τη θηλή με οινόπνευμα (σκληραίνει τη θηλή και βελτιώνει το σχήμα της).Το κάνω και όντως, βλέπω αποτέλεσμα!!
καλο φαινεται αυτο!!!

tatianoula

γεια σου ευχομαι με το καλο να ερθει το μωρακι σου κ φυσικα να το θηλασεις μεχρι οσο θελεις εσυ..επειδη και''γω ειμαι εγκυος κ''γω εχω της ανησυχιες σου περι θηλασμου μου εχουν προτεινει για αρχη αυτα εδω

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090202&itmid=1399598

ειναι σε περιπτωση που δεν μπορει να πιασει την θηκη σου το βοηθαει κ δεν το χρησιμοποιης παντα απλα στην αρχη ''μεχρι να μαθει'!!!

evvi

εμενα απ το μαιευτηριο μου εδωσαν αυτην [You must be registered and logged in to see this image.] κανει καλη δουλεια

totula

evvi έγραψε:εμενα απ το μαιευτηριο μου εδωσαν αυτην [You must be registered and logged in to see this image.] κανει καλη δουλεια

ναι αυτη ειναι που μου ειχε προτεινει η γιατρος

αλικακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμβουλή του γυναικολόγου μου...πλένεις τις θηλές κάθε μέρα,με ένα βαμβάκι ποτισμένο σε αλατόνερο για να σκληρήνουν και να είναι ανθεκτικές και επίσης τράβηγμα των θηλών, ελαφρώς,προς τα έξω,αυτό που είπε και η ardo.
Η purelan είναι για μετά,όταν θα θηλάζετε,η οποία εμένα με βοήθησε αρκετά.Όπως επίσης,αν ερεθίζονται εύκολα και πονάνε,βαμβακερό ύφασμα στις θηλές για να μην ακουμπάνε απευθείας στον στηθόδεσμο.

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:Συμβουλή του γυναικολόγου μου...πλένεις τις θηλές κάθε μέρα,με ένα βαμβάκι ποτισμένο σε αλατόνερο για να σκληρήνουν και να είναι ανθεκτικές και επίσης τράβηγμα των θηλών, ελαφρώς,προς τα έξω,αυτό που είπε και η ardo.
Η purelan είναι για μετά,όταν θα θηλάζετε,η οποία εμένα με βοήθησε αρκετά.Όπως επίσης,αν ερεθίζονται εύκολα και πονάνε,βαμβακερό ύφασμα στις θηλές για να μην ακουμπάνε απευθείας στον στηθόδεσμο.

Αλικάκι σε βοήθησε αυτή η μέθοδος? Αφού έκανες πληγές έτσι κι αλλιώς μήπως ήταν άδικος κόπος?

Για το βαμβακερό ύφασμα συμφωνώ, προσοχή στα επιθέματα, καλύτερα τα υφασμάτινα.

bonheur

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια εγώ στα δύο πρώτα παιδιά είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα με πληγωμένες θηλές (μιλάμε ερχόταν η ώρα να θηλάσω κι έκλαιγα προκαταβολικά Crying or Very sad ). Ευτυχώς μετά "ξύπνησα" από το λήθαργο "γυναικολόγος-μαία κλινικής=γνώσεις περί θηλασμού", πήρα δυο σωστές επαγγελματίες μαίες και συμβούλους θηλασμού και θήλασα τα επόμενα αποκλειστικά και για πολύ καιρό.
Η θηλή πρέπει να είναι μαλακή, διότι αν σκληρύνει αφυδατώνεται και γίνεται πιο ευάλωτη σε πληγές. Πολύ βασικό όμως είναι το σωστό πιάσιμο της θηλής.

αλικακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:
αλικακι έγραψε:Συμβουλή του γυναικολόγου μου...πλένεις τις θηλές κάθε μέρα,με ένα βαμβάκι ποτισμένο σε αλατόνερο για να σκληρήνουν και να είναι ανθεκτικές και επίσης τράβηγμα των θηλών, ελαφρώς,προς τα έξω,αυτό που είπε και η ardo.

Αλικάκι σε βοήθησε αυτή η μέθοδος? Αφού έκανες πληγές έτσι κι αλλιώς μήπως ήταν άδικος κόπος?

Για το βαμβακερό ύφασμα συμφωνώ, προσοχή στα επιθέματα, καλύτερα τα υφασμάτινα.

Ναι,με βοήθησε,αρκετά.Πληγές δεν είχα απλά ήταν λαίμαργος ο μικρός και άγαρμπος,και την έπιανε με δύναμη.Στην μία μόνο είχα πρόβλημα,που απ'την αρχή της εγκυμοσύνης ήταν μέσα.

happiness

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
απο τον 3ο μηνα κυησης ξεκινησα την fissan mama για το στηθος
μετα που γεννησα χρησιμοποιουσα κι εγω αυτη της medela ...πολυ καλη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create a blog