Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο 7!!!
από demaki88 Σήμερα στις 10:02 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #11#
από irenehr Σήμερα στις 10:01 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #133
από vasoula1 Σήμερα στις 9:18 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ (2) 2014!!!!!!
από AngelMommy Χθες στις 11:11 pm

» Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!!
από vasoulagal Χθες στις 9:17 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 #21
από mamagoriou29 Χθες στις 8:22 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014!!!
από Mar1987 Χθες στις 8:04 pm

» ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ
από μιτατα Χθες στις 6:21 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2014!!!!
από fatsoulini Χθες στις 5:46 pm

» ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΤΕ ΣΗΜΕΡΑ; #3
από poppaki Χθες στις 11:18 am

» ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ CLUB!!!
από kateri Τετ Apr 16, 2014 11:05 pm

» ΕΧΕΤΕ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΣΑΣ;;;;
από spiridoula27 Τετ Apr 16, 2014 3:20 pm

» Μετα απο ποσες σπερματεγχυσεις εγινε το θαυματακι;;
από mary 30 Τετ Apr 16, 2014 3:12 pm

» απορρυπαντικα planet
από ΕλένηΚ Τετ Apr 16, 2014 2:35 pm

» ΝΚ ΕΞΕΤΑΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Τετ Apr 16, 2014 12:30 pm

» Μανικιουρ-πεντικουρ-Τεχνητα νυχια-φρυδια-διατροφη
από Eirinomama Τετ Apr 16, 2014 12:11 pm

» ΕΛΑΦΡΩΣ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗ!!!
από Mariza_30 Τετ Apr 16, 2014 11:01 am

» Colorful Memories - Χειροποιητα Βιβλια ευχων
από momirene Τετ Apr 16, 2014 9:23 am

» ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!
από filenada Τρι Apr 15, 2014 7:41 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από Ntoritsa Τρι Apr 15, 2014 4:29 pm

» Baby diper cake και συμβουλές
από Miaki Τρι Apr 15, 2014 3:12 pm

» Γάλα FREZYLAC-PURE βιολογικό 0-6 μηνών
από eleftherna Τρι Apr 15, 2014 12:59 pm

» Ποιο αντιηλιακό να πάρω??
από bebaki Τρι Apr 15, 2014 9:21 am

» TI NA KANΩ ΜΕ ΤΟ ΝΟΝΟ ΜΑΣ?
από filenada Δευ Apr 14, 2014 8:11 pm

» ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΣΟΣ
από jijel Δευ Apr 14, 2014 12:10 pm

» ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ !!
από mariloy Δευ Apr 14, 2014 8:36 am

» εχει παρει θεση το αντρακι μας!
από μιτατα Σαβ Apr 12, 2014 11:08 pm

» ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
από Tinkerbell10 Σαβ Apr 12, 2014 10:45 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Σαβ Apr 12, 2014 9:19 pm

» μηπως ειμαι εγκυος ???
από κουνελάκι Σαβ Apr 12, 2014 8:49 pm

» Κεραλοιφή της Ελένης
από Helen M. Σαβ Apr 12, 2014 8:11 pm

» Σαλπιγγογραφια....που την κανατε;ποσο κοστισε;
από poppaki Σαβ Apr 12, 2014 7:35 pm

» μακιγιαζ βραδυνο μονο 25 ευρω στον χωρο σας θεσσαλονικη
από mamamia12 Σαβ Apr 12, 2014 12:45 am

» MAKE UP ARTIST PEGY-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
από mamamia12 Σαβ Apr 12, 2014 12:41 am

» KAΛΑΘΑΚΙ ΜΕ ΚΑΛΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΔΩΡΟ....
από elin1 Παρ Apr 11, 2014 10:13 pm

» Περιμένωντας το μικρο μου θαυματάκι!
από Tzeni84 Παρ Apr 11, 2014 9:56 pm

» πράσινος άργιλος
από margdimitra Παρ Apr 11, 2014 2:23 pm

» ΥΨΟΣ 13 ΜΗΝΩΝ!!!!
από tinag Παρ Apr 11, 2014 9:20 am

» ευχαριστημενες απο τον παιδικο σταθμος σας και γιατι??
από filenada Πεμ Apr 10, 2014 6:30 pm

» Μαμαδες Μαρτιου - Απριλίου 2013 Νο1
από tinag Πεμ Apr 10, 2014 3:45 pm

Παρόντες χρήστες
387 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 9 μέλη, 0 μη ορατοί και 378 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

anastascia, goldy213, iouliana, kate_85, maria1979, vasoula1, vasoulagal, ΕλένηΚ, κουνελάκι

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

1 ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Δευ Jun 06, 2011 2:57 pm

mama katerina

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σας κοριτσακια θα ηθελα τη πολυτιμη γνωμη σας ακομη μια φορα! θηλαζω τη μικρη μου ενα μηνα τωρα και ολα ητανε μια χαρα ωσπου ειδα πως αρχισε να μη χορταινει επινε κανονικα στην αρχη 20 λεπτα και κοιμοτανε 3ωρες τωρα τελευταια ομως καθεται και 40 λεπτα στο στηθος και μετα την πιανει ενας εκνευρισμος και μου σπρωχνει τη θηλη σαν να μη θελει αλλο και μενει ξυπνια πεινωντας μετα στη μιαμιση ωρα παλι γκρινιαζοντας!!! γαλα εχω και δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται 2 μερες τωρα λοιπον δοκιμασα και της εδωσα συμπληρωμα και ειναι πολυ ηρεμη κοιμαται περισσοτερο και δεν γκρινιαζει καθολου και κανει κακα πιο συχνα ενω πριν εκανε καθε 2 μερες! τι γινεται να συνεχισω ετσι?? θελω το καλυτερο για τη μικρουλα μου! ακουω γνωμες....

2 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Δευ Jun 06, 2011 4:00 pm

chicken

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα!
Εσύ πως το αισθάνεσαι το στήθος σου? το αισθανεσαι γεμάτο? την ακούς να καταπίνει οταν είναι στο στήθος σου?
Δυστυχώς τα μωράκια συνηθίζουν πολύ γρήγορα και αν της έχεις δώσει αρκετές φορές ξένο είναι πιθανό να μη θέλει να προσπαθήσει να πιεί απο το στήθος σου.
Επίσης, αν έχεις αδιαθετήσει, απο ότι έχω ακούσει(εγώ αδιαθέτησα όταν η μικρή μου ήταν 8 μηνών και πέρα απο την πρώτη μέρα που είχε έναν εκνευρισμό το μωρο -μπορεί και να ήταν τυχαίο- δεν παρατήρησα τίποτα άλλο), λένε πως μειώνεται το γάλα και πρέπει να το αφηνεις το μωρο πιο πολυ στο στήθος για να χορτάσει.
Κατά τα άλλα, θεωρώ πως αφού έχεις πετύχει αποκλειστικό θηλασμό τόσο καιρό είναι κρίμα να σταματήσεις τόσο νωρίς Very Happy Very Happy

3 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Δευ Jun 06, 2011 4:27 pm

anastasia78

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εμένα μου φαίνεται φυσιολογικό. εγώ τον πρώτο καιρό τον είχα να κρέμεται από το στήθος. ώρες θήλαζα. επίσης τώρα είναι η περίοδος που θα αυξήσει την παραγωγή σου οπότε το καλύτερο είναι να θηλάζεις όσο συχνά θέλει. αν δωσεις συμλήρωμα δεν θα αυξηθεί το γαλατάκι σου τόσο όσο να τον φτάνει.

4 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Δευ Jun 06, 2011 4:32 pm

bou-boukitsa

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
.αν θες να συνεχισεις το θυλασμο κακως δινεις ξενο....το ξενο ειναι η αρχη για να αποθυλασεις..επισηε ενας μηνας δεν ειναι πολυ..δεν εχει εδραιωθει ακομη η γαλουχια...οποτε και να θελει το μωρο μπορεις να του δινεις...δεν ειναι απαραιτητο να κανει προγραμμα τοσο γρηγορα....
οποτε ειναι στο χερι σου ..αν εχεις ορεξη και διαθεση να συνεχισεις ποκλειστικα καλυτερα μη ξαναδωσεις ξενο...

5 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Δευ Jun 06, 2011 4:44 pm

mama katerina

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας ξενο της εδωσα μονο 2 μερες και και αυτο συμπληρωμα με το δικο μου τη θηλη τη βγαζει μια εβδομαδα περιπου ειχα πει να θηλασω μεχρι 6 μηνες στην αρχη πηγαινε καλα και δεν εχω προβλημα να τη βαζω οσο συχνα θελει αλλα το παιδι δεν ειναι ηρεμο κατα τη διαρκεια της μερας ηταν συνεχεια ξυπνια ενω τωρα κοιμαται περισσοτερο δεν ξερω ισως να φταιει οτι εχει παλλινδρομηση και με το ξενο που ειναι αντιαναγωγικο δεν βγαζει γουλιες ενω με το δικο μου βγαζει συνεχεια και επισης με το δικο μου εκανε ανα 2 μερες κακα και γκρινιαζε γιατι προσπαθουσε ενω τωρα μου κανει καθε μερα δεν ξερω παντως ειδα μεγαλη διαφορα στην ηρεμια του παιδιου και κατα συνεχεια και στη δικη μου που το βλεπω πως ειναι καλυτερα!!! αχ δεν ξερω τι να κανω!!!!

6 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Δευ Jun 06, 2011 5:01 pm

sofffy25

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
koritsia tha ithela k ego tin voitheia/apopsi sas pano se kati <>.o mpempis mou einai molis 35 imeron k to <> ksekinise apo tin arxi.einai to proto mou paidaki k eno sti diarkeia tis ekgimosinis eixa diavasei arketa pragmata ofeilo na omologiso pos sxetika me to thilasmo imoun entelos anenimeroti.stin kliniki ksekinisame me kseno gala k apo ti deuteri mera arxisa na ton thilazo.gia kaki mas tixi omos o mikros anevase iktero k i sumvoules ton <> itan na tou parexo k sumpliroma oste na pesei pio grigora o ikteros.apo tote thilazo alla polles fores xreiazotan k sumpliroma.tora eimai stin diadikasia na auksiso to gala mou mias k thelo na thilaso apoklistika.to provlima einai pos kathe fora pou <> sumpliroma k den tou dino alla epimeno me to stithos ekneurizete,stamataei na dexetai ti thili k den koimatai.spania gkriniazei alla to na min koimatai me anoisixei polu.ti na kano?exo pelagosei....

7 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Δευ Jun 06, 2011 5:35 pm

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:Γεια σας κοριτσακια θα ηθελα τη πολυτιμη γνωμη σας ακομη μια φορα! θηλαζω τη μικρη μου ενα μηνα τωρα και ολα ητανε μια χαρα ωσπου ειδα πως αρχισε να μη χορταινει επινε κανονικα στην αρχη 20 λεπτα και κοιμοτανε 3ωρες τωρα τελευταια ομως καθεται και 40 λεπτα στο στηθος και μετα την πιανει ενας εκνευρισμος και μου σπρωχνει τη θηλη σαν να μη θελει αλλο και μενει ξυπνια πεινωντας μετα στη μιαμιση ωρα παλι γκρινιαζοντας!!! γαλα εχω και δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται 2 μερες τωρα λοιπον δοκιμασα και της εδωσα συμπληρωμα και ειναι πολυ ηρεμη κοιμαται περισσοτερο και δεν γκρινιαζει καθολου και κανει κακα πιο συχνα ενω πριν εκανε καθε 2 μερες! τι γινεται να συνεχισω ετσι?? θελω το καλυτερο για τη μικρουλα μου! ακουω γνωμες....
το κανουν αυτο τα μωρακια, δεν σημαινει οτι δεν χορταινουν. Εξαλλου οταν πειναει θα ζητησει να θηλασει,ειτε σε μια ωρα ειτε σε τρεις,οσο μεγαλωνει θα αλλαζει συμπεριφορα συχνα, μην σε προβληματιζει αυτο.Συνεχισε αποκλειστικα,δεν εχεις λογο να δωσεις συμπληρωμα . Το οτι εχει κενωσεις καθε 2 μερες επισης ειναι φυσιολογικο για μωρο που θηλαζει αποκλειστικα,παλι δεν αποτελει αντενδειξη για τον θηλασμο. Keep going και μην αγχωνεσαι Very Happy

8 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Δευ Jun 06, 2011 5:39 pm

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sofffy25 έγραψε:koritsia tha ithela k ego tin voitheia/apopsi sas pano se kati <>.o mpempis mou einai molis 35 imeron k to <> ksekinise apo tin arxi.einai to proto mou paidaki k eno sti diarkeia tis ekgimosinis eixa diavasei arketa pragmata ofeilo na omologiso pos sxetika me to thilasmo imoun entelos anenimeroti.stin kliniki ksekinisame me kseno gala k apo ti deuteri mera arxisa na ton thilazo.gia kaki mas tixi omos o mikros anevase iktero k i sumvoules ton <> itan na tou parexo k sumpliroma oste na pesei pio grigora o ikteros.apo tote thilazo alla polles fores xreiazotan k sumpliroma.tora eimai stin diadikasia na auksiso to gala mou mias k thelo na thilaso apoklistika.to provlima einai pos kathe fora pou <> sumpliroma k den tou dino alla epimeno me to stithos ekneurizete,stamataei na dexetai ti thili k den koimatai.spania gkriniazei alla to na min koimatai me anoisixei polu.ti na kano?exo pelagosei....

το συμπληρωμα απο οτι καταλαβα το δινεις συχνα,σωστα? δεν το κοβεις αποτομα, σταδιακα μειωνεις γευματα ξενου και αυξανεις τους θηλασμους,βαζεις το μωρο στο στηθος οταν ειναι ηρεμο, θηλαζεις το βραδυ. Τηλεφωνησε σε εναν συμβουλο θηλασμου για να σου πει ακριβως πως θα κινηθεις.
Μπορεις εδω να επικοινωνησεις και αν σε καθοδηγησουν
http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/06/blog-post_14.html

9 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Δευ Jun 06, 2011 7:00 pm

marilu33

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
λιγο ασχετο με το θεμα αλλα μολισ διαβασα οτι οσοι θηλαζουν κ εχουν κοψει τα γαλακτοκομικα, δεν πρεπει να παιρνουν συμπληρωμα ασβεστιου αλλα βιτμινησ d!προχθες η παιδιατρος με ρωτησε αν παιρνω ασβεστιο γιαυτο τον λογο Shocked προφανωσ ουτε εκεινη το ηξερε ομως δεν θα επρεπε;εσεις παιρνετε;

10 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Δευ Jun 06, 2011 7:22 pm

sofffy25

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγώ ναί συνεχίζω το συμπλήρωμα ασβεστίου όπως στην εγκυμοσίνη.Δεν κάνει λες?Πρέπει να το ψάξουμε αύτο.

11 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Δευ Jun 06, 2011 8:14 pm

marilu33

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
οχι δεν κανει απλωσ δεν ειναι απαραιτητο

12 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Δευ Jun 06, 2011 11:10 pm

mama katerina

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ευχαριστω κοριτσια θα συνεχισω τον αποκλειστικο θηλασμο και βλεποντας και κανοντας!

13 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Δευ Jun 06, 2011 11:54 pm

anastasia78

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
sofffy25 έγραψε:Εγώ ναί συνεχίζω το συμπλήρωμα ασβεστίου όπως στην εγκυμοσίνη.Δεν κάνει λες?Πρέπει να το ψάξουμε αύτο.

εμένα μου είπε η γυναικολόγος όσο θηλάζω να το παίρνω. βέβαια όλο το ξεχνάω. cal+D λέγετε. το έπαιρνα και στην εγκυμοσύνη μου.

14 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Τρι Jun 07, 2011 10:16 am

maryloo

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mama katerina μου κατ'αρχην να σου ζήσει το μωράκι!
Εγώ θηλασα για 14 μήνες και δεν εδωσα ποτέ συμπλήρωμα. Ειχα και εγώ τις δυσκολίες μου και τους "καλοθελητες" να μου λένε διάφορα του τύπου "δεν εχεις γαλα", δεν το χορταίνει" και δίαφορες τετοιες χαζομάρες..... αλλά είχα πείσμα. Very Happy

Το μωρό μέχρι να πάει 2 μηνών συνηθως είναι συνέχεια στο στήθος. Τότε εδραιώνεται και η γαλουχία.

Το ότι άλλαξε συνηθειες μπορεί να σημαίνει οτι περνάει άλμα ανάπτυξης και προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή σου. Ξέρει τί κάνει!

Μην ξαναδώσεις ξένο γιατί στην ηλικία που είναι, εύκολα μπορεί να προτημήσει την γρήγορη ροή του μπουκαλιού και να μην έχει την διάθεση να κοπιάσει για να θηλάσει.

Στον αποκλειστικό θηλασμό είναι φυσιολογικό να μην κάνει κακάκια εως και 1 εβδομάδα. Αυτό συμβαίνει διότι το μητρικό γάλα είναι γεμάτο από πολύτημα συστατικά τα οποια τα απορροφάει όλα ο οργανισμός του, οπότε και δεν υπάρχουν ακαθαρσιες. Σε αντίθεση με την φόρμουλα.

Επίσης το στήθος σου κάποια στιγμή θα ξεφουσκώσει. Δεν σημαίνει όμως οτι σταματάει την παραγωγη. Οι μαστοί δεν είναι αποθήκες γάλακτος. Το γααλα παράγεται την ώρα του θηλασμού.

Να επιμένεις όσο μπορείς. Αν θελεις αποκλειστικό θηλασμό ΜΗΝ καθεσαι με το ρολόι και ΜΗΝ θηλάζεις ανα συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα. Το μωρό θα σου δείξει πόσο θέλει και κάθε πότε θέλει.

Να δίνεις μόνο ένα στήθος ανα γευμα. Ετσι α) παίρνει και το τελευταίο "παχυ" γάλα και β) δίνει εντολή στον οργανισμό σου να παράγει περισσότερο γαλατάκι.

Αχ... δεν θέλω να σε κουράσω αλλο. Τα βασικά νομίζω σου τα είπα! Αν θελήσεις οτιδήποτε, πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω!

15 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Τρι Jun 07, 2011 1:12 pm

trilly

mama katerina αν μπορεις να θηλασεις αποκλειστικα αυτο ειναι και το καλυτερο για το παιδακι σου. θα πρεπει να τσεκαρεις ομως αν παιρνει βαρος κανονικα. αν δεν παιρνει μαλλον δεν του φτανει το γαλα σου. ειπες επισης οτι δεν κανει πολλα κακα? κι εγω ετσι την πατησα με την μπεμπα μου η καυμενη δεν χορταινε κι εγω νομιζα οτι ηταν δυσκοιλια. καμια σχεση υελικα δεν επαιρνε και βαρος για πολυ καιρο και τελικα εκανα μεικτη διατροφη. θηλαζα και εδινα και συμπληρωμα το γαλα της holle πουειναι απο τα καλυτερα βιολογικα. και σε πληροφορω οτι το γαλα μου δεν μειωθηκε καθολου, απλα δεν της εφτανε διοτι ειναι και αναπτυγμενο μωρο. κι ετσι πηρε τα πανω της. και βαρος και τα κακα της εστρωσαν. θελω να πω οτι οντως ο θηλασμος ειναι το καλυτερο δωρο που μπορουμε να κανουμε στα μπεμπακια μας αλλα δυστυχως δεν μας καθεται σε ολες ο αποκλειστικος θηλασμος. οποτε μην στεναχωριεσαι καθολου απτο να την εχεις στην πεινα κριμα ειναι.

16 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Τετ Jun 08, 2011 8:51 am

mama katerina

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maryloo έγραψε:mama katerina μου κατ'αρχην να σου ζήσει το μωράκι!
Εγώ θηλασα για 14 μήνες και δεν εδωσα ποτέ συμπλήρωμα. Ειχα και εγώ τις δυσκολίες μου και τους "καλοθελητες" να μου λένε διάφορα του τύπου "δεν εχεις γαλα", δεν το χορταίνει" και δίαφορες τετοιες χαζομάρες..... αλλά είχα πείσμα. Very Happy

Το μωρό μέχρι να πάει 2 μηνών συνηθως είναι συνέχεια στο στήθος. Τότε εδραιώνεται και η γαλουχία.

Το ότι άλλαξε συνηθειες μπορεί να σημαίνει οτι περνάει άλμα ανάπτυξης και προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή σου. Ξέρει τί κάνει!

Μην ξαναδώσεις ξένο γιατί στην ηλικία που είναι, εύκολα μπορεί να προτημήσει την γρήγορη ροή του μπουκαλιού και να μην έχει την διάθεση να κοπιάσει για να θηλάσει.

Στον αποκλειστικό θηλασμό είναι φυσιολογικό να μην κάνει κακάκια εως και 1 εβδομάδα. Αυτό συμβαίνει διότι το μητρικό γάλα είναι γεμάτο από πολύτημα συστατικά τα οποια τα απορροφάει όλα ο οργανισμός του, οπότε και δεν υπάρχουν ακαθαρσιες. Σε αντίθεση με την φόρμουλα.

Επίσης το στήθος σου κάποια στιγμή θα ξεφουσκώσει. Δεν σημαίνει όμως οτι σταματάει την παραγωγη. Οι μαστοί δεν είναι αποθήκες γάλακτος. Το γααλα παράγεται την ώρα του θηλασμού.

Να επιμένεις όσο μπορείς. Αν θελεις αποκλειστικό θηλασμό ΜΗΝ καθεσαι με το ρολόι και ΜΗΝ θηλάζεις ανα συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα. Το μωρό θα σου δείξει πόσο θέλει και κάθε πότε θέλει.

Να δίνεις μόνο ένα στήθος ανα γευμα. Ετσι α) παίρνει και το τελευταίο "παχυ" γάλα και β) δίνει εντολή στον οργανισμό σου να παράγει περισσότερο γαλατάκι.

Αχ... δεν θέλω να σε κουράσω αλλο. Τα βασικά νομίζω σου τα είπα! Αν θελήσεις οτιδήποτε, πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω!

σε ευχαριστω πολυ ειχα κανει διατριβη σε ολα αυτα αλλα στην πραξη ειναι λιγο δυσκολο τωρα βεβαια της δινω παλι μονο δικο μου γαλατακι και βλεποντας και κανοντας!

trilly και σενα σε ευχαριστω πολυ θα δειξει ο καιρος αν ειναι ετσι τα πραγματα! φιλακια κοριτσια!

17 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Τετ Jun 08, 2011 10:56 am

momirene

καταρχας μην νοιωθεις ασχημα που εδωσες 2 φορες ξενο γαλα. Δευτερον να σου πω οτι το μωρο μεγαλωνει παιρναει φασεις και θα δεις πολλες φορες να αλλαζει συμπεριφορα στη διατροφη του.
Γαλα πραγματικα πιστευω πως εχουν ολες οι γυναικες γιατι δεν μπορει ξαφνικα ολες οι γυναικες του αναπτυγμενου κοσμου να εχουν προβλημα και παντα οταν ειχα αμφιβολιες σκεφτομουν τις γυναικες στην Αφρικη που δεν εχουν γαλατα να δωσουν στα παιδια τους, δηλαδη αυτες τι κανουν? Και παντα να εχεις στο νου σου τον νομο περι προσφορας και ζητησης. Αμα το βαζεις στο στηθος θα εχεις γαλα αν δεν το βαζεις η παραγωγη θα λιγοστευει.

18 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Τετ Jun 08, 2011 2:57 pm

mama katerina

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
momirene έγραψε:καταρχας μην νοιωθεις ασχημα που εδωσες 2 φορες ξενο γαλα. Δευτερον να σου πω οτι το μωρο μεγαλωνει παιρναει φασεις και θα δεις πολλες φορες να αλλαζει συμπεριφορα στη διατροφη του.
Γαλα πραγματικα πιστευω πως εχουν ολες οι γυναικες γιατι δεν μπορει ξαφνικα ολες οι γυναικες του αναπτυγμενου κοσμου να εχουν προβλημα και παντα οταν ειχα αμφιβολιες σκεφτομουν τις γυναικες στην Αφρικη που δεν εχουν γαλατα να δωσουν στα παιδια τους, δηλαδη αυτες τι κανουν? Και παντα να εχεις στο νου σου τον νομο περι προσφορας και ζητησης. Αμα το βαζεις στο στηθος θα εχεις γαλα αν δεν το βαζεις η παραγωγη θα λιγοστευει.

σε ευχαριστω δεν νιωθω ασχημα γιατι ειδα πως το μωρο ειναι ησυχο και οχι νευρικο με τις 2φορες που της εδωσα! τωρα πεχω παλι ταιδια που δεν της δινω ξενο ενα μωρο νευρικο που δεν κοιμαται ολη μερα! το θεμα ειναι πως εχω γαλα καθεται και στο στηθος 1 ωρα αλλα δεν χορταινει χαλαει τον κοσμο σσυνεχεια πιπιλαει το χερι της και κλαιει δεν ξερω ποσο θα αντεξω να τη βλεπω ετσι το μονο σιγουρο ειναι πως πρεπει να ειναι το μωρο μου καλα κι αν αυτο συμπεριλαμβανει το συμπληρωμα θα της το δωσω να ειμαστε ολοι καλα!!!

19 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Τετ Jun 08, 2011 3:08 pm

Gianna_V

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια συγγνωμη που επεμβαινω γιατι δεν εχω ιδεα περι θηλασμου, αλλα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση? Αποκλειεται το μωρο να μην χορταινει με τον θηλασμο?Κοινως η Mama katerina να μην εχει την απαιτουμενη ποσοτητα ωστε να καλυψει τις αναγκες του μωρου? Δεν ειναι περιεργο που οταν δινει ξενο γαλα, το μωρο ειναι πιο ησυχο?
Επισης, ειχα ακουσει οτι οσα μωρα θηλαζουν αποκλειστικα μπορει να εχουν και 8 κενωσεις την ημερα αναλογως τις φορες που θηλαζουν σε αντιθεση με τα μωρα που τρωνε ξενο που κανουν πολυ λιγοτερες κενωσεις λογω οτι μπορει το γαλα να προκαλεσει δυσκιολιοτητα.

20 Απ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ στό Τετ Jun 08, 2011 4:54 pm

momirene

τα μωρα που θηλαζουν δεν εχουν ευκολα προβήμα με τις εκενωσεις τους. Σιγουρα δεν κανουν δυσκυλιοτητα. Γενικα το μητρικο γαλα ειναι ειδικα φτιαγμενο για τα μωρα Smile αρα ειανι οτι πιο καλο μπορεις να δωσεις. ΟΜΩΣ μπορει το γαλα σου να μην ειναι αρκετα παχυντικο (δεν ξερω και πωως να το γραψω) το μητρικο το χωνευουν γρηγορα και πεινανε πιο γρηγορα. Αλλα υπαχουν και μαμδες που το γαλατακι τους ειναι πιο Light οποτε οταν δινεις σκονη χορταινουν και ειναι ησυχα για πιο πολες ωρες. Θα μου πεις...προκειμενου να τυρανιεσαι και να μαντευεις καθε φορα και να εχεις την αγωνια του γιατι κλαιει καλυτερα να δινεις σκονη. Εσυ θα το δεις αυτο και θα αποφασισεις. Εγω θηλασα 8 μηνες και υπηρχαν φορες που δεν χορταινε με τιποτα αλλα εγω δεν εδωσα σκονη απλα τον ξαναεβαζα στο στηθος. Μερικες φορες τσατιζοταν και εκλαιγε και δεν επινε αλλα τον αφηνα να ηρεμησει και μετα παλι στο στηθος. Δοκιμασε να βγαλεις γαλα σε μπουκαλι να δεις ποσο πινει. Γεμισε το και δες τι θα πιει.
Παντα το πιο λιπαρο γαλα μας ειναι προς το τελος λενε οι μαιες.
Στειλε μηνυμα στον συλλογο θηλασμου ή παρε τηλεφωνο να σου πουν τι να κανεις ή τι φταει. Στην χειροτερη παρε τηλ την παιδιατρο σας. και εξηγησε της συμβαινει. Γιατι μπορει απλα για καποιο λογο να μην τρωει σωστα, να μην πιανει σωστα και κουραζεται. Παντα στον θηλασμο κουραζονται περισσοτερο τα ζουζουνια μας.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | Πολιτισμός | Mummys | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | To have a blog