Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» παιδιά με down και αυτισμο
από Catty Σήμερα στις 6:34 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από Catty Σήμερα στις 6:21 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από Mare Σήμερα στις 6:09 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Σήμερα στις 5:59 pm

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 10
από griniaroula Σήμερα στις 5:41 pm

» Αν η κορη σας έμενε έγκυος στην εφηβεία τι θα κάνετε ?
από margdimitra Σήμερα στις 5:39 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από efaki27 Σήμερα στις 4:50 pm

» Προβλημα με τη τουαλετα....
από newmum Σήμερα στις 4:23 pm

» Κορίτσια είμαι στα πρόθυρα κάτάθλιψης...
από Jorji Σήμερα στις 3:40 pm

» ΚΑΦΕ ΚΗΛΙΔΕΣ, ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ;
από Jorji Σήμερα στις 3:32 pm

» Καλλιεργεια σπερματος!
από Jorji Σήμερα στις 3:26 pm

» Καλλιεργεια σπερματος
από Jorji Σήμερα στις 3:25 pm

» Aναλαμβανω καθαρισμα και σιδερο
από pusi Σήμερα στις 10:25 am

» Πουλάω 2 κούνιες που γίνονται παιδικά κρεβάτια + 1 αλαξιέρα+1 συρταριέρα
από Jannete Σήμερα στις 2:26 am

» διαιτολογος
από dioni27 Χθες στις 11:48 pm

» ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ
από ζουζουνακι Χθες στις 9:01 pm

» ΑΝΤΩΝΙΑ 123 ΕΙΝΑΙ Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ???
από ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ Χθες στις 4:31 pm

» ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ!!!!
από Chris_E Χθες στις 3:51 pm

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από Titino Χθες στις 12:55 pm

» ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΙΣΚΟΣ :( ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΦΙΛΗ
από vasoulagal Χθες στις 11:47 am

» agxoos !!!!!
από vasoulagal Χθες στις 11:09 am

» diagrafh apo to forum 3erei kamia pws ginete?
από kerasoula Χθες στις 1:02 am

» www.candyland .gr
από candyland Κυρ Sep 28, 2014 6:22 pm

» ΘΕΛΩ ΓΝΩΜΕΣ!!!!
από Antonia 123 Κυρ Sep 28, 2014 6:04 pm

» COLOSTROUM ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ
από Antonia 123 Κυρ Sep 28, 2014 6:00 pm

» ΠΕΛΟΠΙΔΑΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗΣ
από nanou Κυρ Sep 28, 2014 3:55 pm

» Μπομπονιερες -κεραλοιφες!!! ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ
από pusi Κυρ Sep 28, 2014 2:33 pm

» Περιδεση στην 13η εβδομαδα , μετα τι?
από EnVy26 Σαβ Sep 27, 2014 10:24 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από lgyftog Σαβ Sep 27, 2014 10:00 pm

» Επιπλα απο Εντος/Ανδρεαδης ?
από κοκκινοσκουφιτσα Σαβ Sep 27, 2014 7:52 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Πεμ Sep 25, 2014 7:08 pm

» Πως μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά με Δυσλεξία - Διάσπαση προσοχής στο διάβασμα;;
από Καλλιόπη Τζιλέρογλου Πεμ Sep 25, 2014 5:09 pm

» Παιδικός σταθμός ή κοπέλα στο σπίτι;
από bebaki Πεμ Sep 25, 2014 2:50 pm

» κατέστρεψα τον γάμο μου και τώρα θα υποστώ τις συνέπειες
από bebaki Πεμ Sep 25, 2014 2:22 pm

» Μεγαλη Τρελα
από Antonia 123 Πεμ Sep 25, 2014 2:03 pm

» Almiron pepti 2
από Nifitsa Πεμ Sep 25, 2014 11:15 am

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από mamy land Πεμ Sep 25, 2014 8:51 am

» Τιμες για αγγλικα α junior
από Areti2 Πεμ Sep 25, 2014 12:56 am

» ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΟΛΙΣΜΟΥ ΒΑΠΤΙΣΗΣ 150 ΕΥΡΩ
από elfoula Τετ Sep 24, 2014 8:45 pm

» Aναζήτηση γυναίκας-παιδικού σταθμού
από love4 Τετ Sep 24, 2014 2:32 pm

Παρόντες χρήστες
585 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 16 μέλη, 1 μη ορατός και 568 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Anastasie, candyland, Catty, iouliana, kat_laz, love4, Mare, margdimitra, maro28, Psaraki, roulakriti, thali-alex, toxotina, vasoulagal, μαρακι27, φραουλα

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giouli73 έγραψε:Ευχαριστώ κοριτσάκια. Δεν μπορώ να καταλάβω πως βγήκε αυτό και για πιο λόγο. Μου μπήκανα ιδέες τώρα να ψάξω όλο το ιντερνετ. Το χωριό της μαμάς μου ας πούμε είναι προς μεθώνη μεν αλλά πάνω σε βουνό. Η θάλασσα είναι μακριά ακόμα και το τηλ. Ποτάμια κλπ απ όσο θυμάμαι δεν έχουν. Δηλαδή αυτοί οι άνθρωποι εκεί τι κάνουν? κι άμα δεν έχουν κι αυτοκίνητο θα πρέπει να ταλαιπωρηθούν πόσες ώρες με τα λεωφορεία? Για πείτε μου καμιά ιδέα πως να το ψάξω στο ιντερνετ κι αν βρω κάτι να σας πω.

επειδη βουνισια ειμαι και εγω,εκει τα πλενουν σπιτι και το νερο το πηγαινουν στην εκκλησια και το πετανε στο χωνευτηρι,αυτο μονο εκαναν οι παλιες.Αλλιως στα λουλουδια εκει που δεν πατιεται το χωμα. Επειδη θεωρειται ιερο το νερο κ το λαδι που βαφτιστηκε το παιδι γι αυτο και δεν το πετανε οπου να ναι.Αυτο ξερω δλδ, και μου ακουγεται λογικο.
Οταν βαφτισαμε τον Γιαννη μου ειχε λερωσει το φορεμα με λαδια κ νερα,μου ειχαν πει θυμαμαι να το πλυνω κ αυτο μαζι με τα βαφτιστικα.
εσυ με ρωτησες απο ποια Κυριακη τα παμε να κοινωνησουν μετα την βαφτιση? Εσυ που βαφτισες Σαββατο θα το πας (θα το πηγες,μιας και ειναι Δευτερα) την Κυριακη μετα την βαφτιση (χθες δλδ). Smile
Καλοφωτιστη και παλι η κορη!

supermama

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι καιγω.. τα ξεπλυνα με σκετο νερακι καλα και το εριξα στα λουλουδια στην αυλη. ειναι σεενα πεζουλακι που εχουμε οποτε δε πατιετε. μετα τα πλυνα κανονικα στο πλυντηριο.

lenaki1982

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι άλλο που διάβασα σημερα στο google...το μωρό μετά τη βάφτιση το πλένει ο νονός?
γιατί διάβασα ότι αυτός που το λαδώνει πρέπει να το ξελαδώσει.
εγώ δεν το ήξερα αυτο...

stardust

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
lenaki1982 έγραψε:κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι άλλο που διάβασα σημερα στο google...το μωρό μετά τη βάφτιση το πλένει ο νονός?
εγώ δεν το ήξερα αυτο...
την τριτη μερα ερχεται ο νονος -α και το πλενει με σκετο νερακι και υστερα με αφρολουτρο.οπως δηλαδη και τα λαδοπανα τα οποια τα πλενουμε με νερακι εμεις και μετα το νερο η το ριχνουμε σε γλαστρα η το παμε στην εκκλησια .και υστερα κανονικα με απορυππαντικο.

Athin@

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lenaki1982 έγραψε:κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι άλλο που διάβασα σημερα στο google...το μωρό μετά τη βάφτιση το πλένει ο νονός?
εγώ δεν το ήξερα αυτο...

Εγώ πάντως την έκανα κνονικά μπάνιο με το που γυρίσαμε απο το τραπέζι.

MariaM

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:
εγώ δεν το ήξερα αυτο...

Σαν και εμένα και εσύ! Στην πυρά θα μας ρίξουν! Laughing

supermama

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xaxaa σοβαρα? στις 3 μερες πρεπει να πλυθει το μωρο και κατα προτιμηση ναι να το κανει η νονα.. ελα μωρε εθιμα ειναι δε πειραζει

FOYNTOYKAKI

Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
KAΛΗΜΕΡΑ,ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΛΑΔΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΛΗΣΙΑ Η ΤΟ ΡΙΧΝΕΙΣ ΣΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΜΠΑΝΙΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΝΟΝΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΡΟΝ ΠΗΡΑ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΙΞΑ ΣΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ.

desT

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
FOYNTOYKAKI έγραψε:KAΛΗΜΕΡΑ,ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΛΑΔΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΛΗΣΙΑ Η ΤΟ ΡΙΧΝΕΙΣ ΣΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΜΠΑΝΙΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΝΟΝΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΡΟΝ ΠΗΡΑ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΙΞΑ ΣΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ.

Αμαρτωλή!
Δεν πέταξες τα νερά στη θάλασσα αμέσως μετά τη βάφτιση; Θα πας στην κόλαση!
Έκανες ήδη το μωρό μπάνιο χωρίς τη νονά; Τσ, τσ, τσ;
Ντροπή!

Athin@

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
Athin@ έγραψε:
Σαν και εμένα και εσύ! Στην πυρά θα μας ρίξουν! Laughing

desT έγραψε:
Έκανες ήδη το μωρό μπάνιο χωρίς τη νονά; Τσ, τσ, τσ;
Ντροπή!

Λέτε γι'αυτό να κάνει το παιδί μου συνέχεια σαν δαιμονισμένο;Rolling Eyes scratch

manoula_24xr

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμεις καναμε την βαφτιση στην Καλαματα,κ την ιδια μερα που γυρισαμε απο το γλεντι μας φιλοξενουσε η κουμπαρα μου κ λεει το παιδι θα μεινει αλουστο 3 μερες,ναιιι της λεω,και καθοντουσαν στον κηπο,μπηκα μεσα εγω να την αλλαξω,κι πηγα στο μπανιο την ελουσα στον νιπτηρα,κι της εβαλα μπολικο λαδι απο ενα λαδακι πουεχουμε βραζιλιανικο,κ δν καταλαβε κανεις τπτ κ ετσι εκανα 3 μερες!Βεβαια μετα μου ειπανε,πανε στο ποταμι εδω χαμω πλυνε της τα ρουχα,κι τους λεω ακουστε την βαφτισα για να δειξω οτι σεβομαι την θρησκεια του αντρα μου,αποκει κ περα αυτα τα εθιμα αμα θελετε τα τηρειται εσεις,εγω να παω να πλυνω ρουχα σε ποταμι δν υπαρχει περιπτωση,κ τελικα πηγαν οι νονοι,εγω δν υπηρχε περιπτωση να το κανω,σεβομαι μεχρι εκει ομως.

MariaM

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:Εμεις καναμε την βαφτιση στην Καλαματα,κ την ιδια μερα που γυρισαμε απο το γλεντι μας φιλοξενουσε η κουμπαρα μου κ λεει το παιδι θα μεινει αλουστο 3 μερες,ναιιι της λεω,και καθοντουσαν στον κηπο,μπηκα μεσα εγω να την αλλαξω,κι πηγα στο μπανιο την ελουσα στον νιπτηρα,κι της εβαλα μπολικο λαδι απο ενα λαδακι πουεχουμε βραζιλιανικο,κ δν καταλαβε κανεις τπτ κ ετσι εκανα 3 μερες!Βεβαια μετα μου ειπανε,πανε στο ποταμι εδω χαμω πλυνε της τα ρουχα,κι τους λεω ακουστε την βαφτισα για να δειξω οτι σεβομαι την θρησκεια του αντρα μου,αποκει κ περα αυτα τα εθιμα αμα θελετε τα τηρειται εσεις,εγω να παω να πλυνω ρουχα σε ποταμι δν υπαρχει περιπτωση,κ τελικα πηγαν οι νονοι,εγω δν υπηρχε περιπτωση να το κανω,σεβομαι μεχρι εκει ομως.

Και αφού το έλουσες το παιδί και καλά έκανες κατά την γνώμη μου, γιατί μετά του ξαναέβαλες λάδι;

Νενεν

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τη μικρη πραγματικα δεν θυμαμαι αλλα ΝΟΜΙΖΩ οτι την αφησα 3 μερες με το λαδι (αισχος)... Οσο για τα ρουχα, ακομα γελανε μαζι μου στον Παρασκευα! Μια βδομαδα μετα τη βαφτιση κανονιζουμε με τους νονους να παμε να πλυνω τα ρουχα Παρασκευα και μετα scuba για καφε (οσες ειναι απο Πειραια ξερουν). Σκαω μυτη ντυμενη μοντελακι και εκει που πλενω και εχω γινει θεαμα ετσι κι αλλιως, ερχεται απονερο απο το πουθενα και με κανει ΛΟΥΤΣΑ!!! Για το λογο αυτο λοιπον, στο δευτερο παιδακι ( αν και οταν) ή θα κανω ονοματοδωσια ή δεν θα τηρησω κανενα εθιμο!!!!!!

giouli73

[quote="Και αφού το έλουσες το παιδί και καλά έκανες κατά την γνώμη μου, γιατί μετά του ξαναέβαλες λάδι;[/quote]
Κι εγώ αυτή την απορία έχω. Το Βραζιλιάνικο λάδι δεν κολλάει όπως το ελληνικό ελαιόλαδο? Πάντως κορίτσια ο καθένας με τον εαυτό του και τα παιδιά του κάνει ότι θέλει κι ότι νομίζει πως είναι καλύτερο. Εγώ της εκκλησίας δεν είμαι στην ανάσταση πάω στο παρά πέντε για το φως. Αλλά κάποια έθιμα μ αρέσει να κρατάω. Ούτε ξέρω πως βγήκαν όλα αυτά και γενικά τα έθιμα. Την άφησα τη μικρή με λίγο λαδάκι 3 μέρες και τι έπαθε? Δεν χάλασε και ο κόσμος. Πως λες ας πούμε μωρέ σε γάμο θα πάω ή βάπτιση μαύρα θα βάλω? Ένα χρωματάκι σαν όλα τα άλλα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forums | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your blog