Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από ANGEL Σήμερα στις 11:58 am

» Είμαι ξανά έγκυος!!
από ANGEL Σήμερα στις 11:50 am

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Σήμερα στις 11:45 am

» καισαρικη με επισκληριδιο?
από helen prl Σήμερα στις 11:45 am

» απορίες εν μεσω μερικής αποκόλλησης
από Yasmina Σήμερα στις 11:38 am

» Ας μαζευτουμε εδω οσες προσπαθουμε για μωρακι #139
από Marianna50 Σήμερα στις 11:32 am

» προσπαθεια σπερματεγχυσης
από ANGEL Σήμερα στις 11:32 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014!!!
από valgreg Σήμερα στις 11:27 am

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΔΑΝΙΚΑ ΩΑΡΙΑ
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Σήμερα στις 11:21 am

» τεραστιος λεκιθικος ασκος ??
από ANGEL Σήμερα στις 11:19 am

» ΕΣΠΑ 2014 - 2015 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από snoopy Σήμερα στις 11:18 am

» ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ!!!!!!!!!
από tinag Σήμερα στις 9:53 am

» Αρνηση για βοηθεια
από ANGEL Σήμερα στις 9:52 am

» Μανούλες Νοεμβρίου 2013 Νο 9!!!
από μαρακι27 Σήμερα στις 9:40 am

» ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ?
από Marianna50 Σήμερα στις 8:09 am

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από kaatrin Σήμερα στις 12:45 am

» ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΚΛΗΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ
από kerasoula Σήμερα στις 12:34 am

» ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΓΙΑ ΒΑΠΤΙΣΗ/ΠΑΡΤΥ
από Emilynik Σήμερα στις 12:27 am

» δεν λεει ποτε οτι θελει τουαλετα τι να κανω να το βοηθησω???
από maria maroui Σήμερα στις 12:16 am

» Τουρτοπάνες & Cupcakes!!!
από anatoligew Χθες στις 11:18 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από ΜΑΡΙΑΜ1 Χθες στις 10:36 pm

» ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΕΞΙΩΣΗ ΒΑΦΤΙΣΗΣ!!!
από kerasoula Χθες στις 10:32 pm

» ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ μερος 3
από famozina Χθες στις 9:41 pm

» παραξενα ονειρα
από maro28 Χθες στις 5:27 pm

» ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ
από Stevi_tasos Χθες στις 3:30 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ 2014
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Χθες στις 3:14 pm

» Κλαψ κλαψ...... :(
από kerasoula Χθες στις 3:09 pm

» ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ μερος2
από ede37 Χθες στις 1:09 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από jollie Χθες στις 12:52 pm

» MAKE UP ARTIST PEGY-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
από mamamia12 Χθες στις 11:32 am

» συσπασεις...
από Dori Χθες στις 11:08 am

» Ρουχα/παπουτσια για αγορια&κοριτσια απο 0-7 χρ. σε συμβολικες τιμες
από Joana Χθες στις 2:06 am

» χειροποίητα προσκλητήρια- μπομπονιέρες
από Stevi_tasos Τετ Jul 23, 2014 11:27 pm

» mipos eimai egkuos
από Anna lamda Τετ Jul 23, 2014 10:59 pm

» Να 'χαμε να λέγαμε του ντουρνοθύρη λόγια....
από ede37 Τετ Jul 23, 2014 10:56 pm

» ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
από gallida Τετ Jul 23, 2014 9:13 pm

» Εγκυουλες Δεκεμβριου 2014!!!
από danae_93 Τετ Jul 23, 2014 7:23 pm

» Εσείς αισθανθήκατε πόνο κατά την εμφύτευση του ωαρίου;
από depytsilo Τετ Jul 23, 2014 1:52 pm

» sos mono zimarika
από ANGEL Τετ Jul 23, 2014 1:07 pm

» Χαμηλη χοριακη !!
από fanouria Τετ Jul 23, 2014 1:04 pm

Παρόντες χρήστες
683 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 37 μέλη, 0 μη ορατοί και 646 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

anaisanais, ANGEL, Catty, den antexo allo, Despoina90, DESPOINAMIA, despoinaro, ede37, esprit, evianna80, fanouria, helen prl, iouliana, katerinoula, Liontarina29, love4, lucky25, madmommy, margdimitra, Marianna50, maro28, merentoula, primadona, Psaraki, Rina80, sevi29, Silver away, snoopy, stellina87, Stevi_tasos, tinag, tzeni27, valgreg, Yasmina, ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ, Σοφία η μέλλουσα μανούλα, μαρακι27

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giouli73 έγραψε:Ευχαριστώ κοριτσάκια. Δεν μπορώ να καταλάβω πως βγήκε αυτό και για πιο λόγο. Μου μπήκανα ιδέες τώρα να ψάξω όλο το ιντερνετ. Το χωριό της μαμάς μου ας πούμε είναι προς μεθώνη μεν αλλά πάνω σε βουνό. Η θάλασσα είναι μακριά ακόμα και το τηλ. Ποτάμια κλπ απ όσο θυμάμαι δεν έχουν. Δηλαδή αυτοί οι άνθρωποι εκεί τι κάνουν? κι άμα δεν έχουν κι αυτοκίνητο θα πρέπει να ταλαιπωρηθούν πόσες ώρες με τα λεωφορεία? Για πείτε μου καμιά ιδέα πως να το ψάξω στο ιντερνετ κι αν βρω κάτι να σας πω.

επειδη βουνισια ειμαι και εγω,εκει τα πλενουν σπιτι και το νερο το πηγαινουν στην εκκλησια και το πετανε στο χωνευτηρι,αυτο μονο εκαναν οι παλιες.Αλλιως στα λουλουδια εκει που δεν πατιεται το χωμα. Επειδη θεωρειται ιερο το νερο κ το λαδι που βαφτιστηκε το παιδι γι αυτο και δεν το πετανε οπου να ναι.Αυτο ξερω δλδ, και μου ακουγεται λογικο.
Οταν βαφτισαμε τον Γιαννη μου ειχε λερωσει το φορεμα με λαδια κ νερα,μου ειχαν πει θυμαμαι να το πλυνω κ αυτο μαζι με τα βαφτιστικα.
εσυ με ρωτησες απο ποια Κυριακη τα παμε να κοινωνησουν μετα την βαφτιση? Εσυ που βαφτισες Σαββατο θα το πας (θα το πηγες,μιας και ειναι Δευτερα) την Κυριακη μετα την βαφτιση (χθες δλδ). Smile
Καλοφωτιστη και παλι η κορη!

supermama

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι καιγω.. τα ξεπλυνα με σκετο νερακι καλα και το εριξα στα λουλουδια στην αυλη. ειναι σεενα πεζουλακι που εχουμε οποτε δε πατιετε. μετα τα πλυνα κανονικα στο πλυντηριο.

lenaki1982

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι άλλο που διάβασα σημερα στο google...το μωρό μετά τη βάφτιση το πλένει ο νονός?
γιατί διάβασα ότι αυτός που το λαδώνει πρέπει να το ξελαδώσει.
εγώ δεν το ήξερα αυτο...

stardust

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
lenaki1982 έγραψε:κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι άλλο που διάβασα σημερα στο google...το μωρό μετά τη βάφτιση το πλένει ο νονός?
εγώ δεν το ήξερα αυτο...
την τριτη μερα ερχεται ο νονος -α και το πλενει με σκετο νερακι και υστερα με αφρολουτρο.οπως δηλαδη και τα λαδοπανα τα οποια τα πλενουμε με νερακι εμεις και μετα το νερο η το ριχνουμε σε γλαστρα η το παμε στην εκκλησια .και υστερα κανονικα με απορυππαντικο.

Athin@

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lenaki1982 έγραψε:κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι άλλο που διάβασα σημερα στο google...το μωρό μετά τη βάφτιση το πλένει ο νονός?
εγώ δεν το ήξερα αυτο...

Εγώ πάντως την έκανα κνονικά μπάνιο με το που γυρίσαμε απο το τραπέζι.

MariaM

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:
εγώ δεν το ήξερα αυτο...

Σαν και εμένα και εσύ! Στην πυρά θα μας ρίξουν! Laughing

supermama

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xaxaa σοβαρα? στις 3 μερες πρεπει να πλυθει το μωρο και κατα προτιμηση ναι να το κανει η νονα.. ελα μωρε εθιμα ειναι δε πειραζει

FOYNTOYKAKI

Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
KAΛΗΜΕΡΑ,ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΛΑΔΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΛΗΣΙΑ Η ΤΟ ΡΙΧΝΕΙΣ ΣΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΜΠΑΝΙΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΝΟΝΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΡΟΝ ΠΗΡΑ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΙΞΑ ΣΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ.

desT

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
FOYNTOYKAKI έγραψε:KAΛΗΜΕΡΑ,ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΛΑΔΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΛΗΣΙΑ Η ΤΟ ΡΙΧΝΕΙΣ ΣΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΜΠΑΝΙΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΝΟΝΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΡΟΝ ΠΗΡΑ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΙΞΑ ΣΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ.

Αμαρτωλή!
Δεν πέταξες τα νερά στη θάλασσα αμέσως μετά τη βάφτιση; Θα πας στην κόλαση!
Έκανες ήδη το μωρό μπάνιο χωρίς τη νονά; Τσ, τσ, τσ;
Ντροπή!

Athin@

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
Athin@ έγραψε:
Σαν και εμένα και εσύ! Στην πυρά θα μας ρίξουν! Laughing

desT έγραψε:
Έκανες ήδη το μωρό μπάνιο χωρίς τη νονά; Τσ, τσ, τσ;
Ντροπή!

Λέτε γι'αυτό να κάνει το παιδί μου συνέχεια σαν δαιμονισμένο;Rolling Eyes scratch

manoula_24xr

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμεις καναμε την βαφτιση στην Καλαματα,κ την ιδια μερα που γυρισαμε απο το γλεντι μας φιλοξενουσε η κουμπαρα μου κ λεει το παιδι θα μεινει αλουστο 3 μερες,ναιιι της λεω,και καθοντουσαν στον κηπο,μπηκα μεσα εγω να την αλλαξω,κι πηγα στο μπανιο την ελουσα στον νιπτηρα,κι της εβαλα μπολικο λαδι απο ενα λαδακι πουεχουμε βραζιλιανικο,κ δν καταλαβε κανεις τπτ κ ετσι εκανα 3 μερες!Βεβαια μετα μου ειπανε,πανε στο ποταμι εδω χαμω πλυνε της τα ρουχα,κι τους λεω ακουστε την βαφτισα για να δειξω οτι σεβομαι την θρησκεια του αντρα μου,αποκει κ περα αυτα τα εθιμα αμα θελετε τα τηρειται εσεις,εγω να παω να πλυνω ρουχα σε ποταμι δν υπαρχει περιπτωση,κ τελικα πηγαν οι νονοι,εγω δν υπηρχε περιπτωση να το κανω,σεβομαι μεχρι εκει ομως.

MariaM

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:Εμεις καναμε την βαφτιση στην Καλαματα,κ την ιδια μερα που γυρισαμε απο το γλεντι μας φιλοξενουσε η κουμπαρα μου κ λεει το παιδι θα μεινει αλουστο 3 μερες,ναιιι της λεω,και καθοντουσαν στον κηπο,μπηκα μεσα εγω να την αλλαξω,κι πηγα στο μπανιο την ελουσα στον νιπτηρα,κι της εβαλα μπολικο λαδι απο ενα λαδακι πουεχουμε βραζιλιανικο,κ δν καταλαβε κανεις τπτ κ ετσι εκανα 3 μερες!Βεβαια μετα μου ειπανε,πανε στο ποταμι εδω χαμω πλυνε της τα ρουχα,κι τους λεω ακουστε την βαφτισα για να δειξω οτι σεβομαι την θρησκεια του αντρα μου,αποκει κ περα αυτα τα εθιμα αμα θελετε τα τηρειται εσεις,εγω να παω να πλυνω ρουχα σε ποταμι δν υπαρχει περιπτωση,κ τελικα πηγαν οι νονοι,εγω δν υπηρχε περιπτωση να το κανω,σεβομαι μεχρι εκει ομως.

Και αφού το έλουσες το παιδί και καλά έκανες κατά την γνώμη μου, γιατί μετά του ξαναέβαλες λάδι;

Νενεν

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τη μικρη πραγματικα δεν θυμαμαι αλλα ΝΟΜΙΖΩ οτι την αφησα 3 μερες με το λαδι (αισχος)... Οσο για τα ρουχα, ακομα γελανε μαζι μου στον Παρασκευα! Μια βδομαδα μετα τη βαφτιση κανονιζουμε με τους νονους να παμε να πλυνω τα ρουχα Παρασκευα και μετα scuba για καφε (οσες ειναι απο Πειραια ξερουν). Σκαω μυτη ντυμενη μοντελακι και εκει που πλενω και εχω γινει θεαμα ετσι κι αλλιως, ερχεται απονερο απο το πουθενα και με κανει ΛΟΥΤΣΑ!!! Για το λογο αυτο λοιπον, στο δευτερο παιδακι ( αν και οταν) ή θα κανω ονοματοδωσια ή δεν θα τηρησω κανενα εθιμο!!!!!!

giouli73

[quote="Και αφού το έλουσες το παιδί και καλά έκανες κατά την γνώμη μου, γιατί μετά του ξαναέβαλες λάδι;[/quote]
Κι εγώ αυτή την απορία έχω. Το Βραζιλιάνικο λάδι δεν κολλάει όπως το ελληνικό ελαιόλαδο? Πάντως κορίτσια ο καθένας με τον εαυτό του και τα παιδιά του κάνει ότι θέλει κι ότι νομίζει πως είναι καλύτερο. Εγώ της εκκλησίας δεν είμαι στην ανάσταση πάω στο παρά πέντε για το φως. Αλλά κάποια έθιμα μ αρέσει να κρατάω. Ούτε ξέρω πως βγήκαν όλα αυτά και γενικά τα έθιμα. Την άφησα τη μικρή με λίγο λαδάκι 3 μέρες και τι έπαθε? Δεν χάλασε και ο κόσμος. Πως λες ας πούμε μωρέ σε γάμο θα πάω ή βάπτιση μαύρα θα βάλω? Ένα χρωματάκι σαν όλα τα άλλα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your blog