Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Αν η κορη σας έμενε έγκυος στην εφηβεία τι θα κάνετε ?
από kerasoula Σήμερα στις 10:41 pm

» COLOSTROUM ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ
από SPINAKOS7 Σήμερα στις 10:29 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από mamagoriou29 Σήμερα στις 10:24 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από kikimam Σήμερα στις 10:01 pm

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 10
από Anastasie Σήμερα στις 9:57 pm

» ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ
από tania1422 Σήμερα στις 9:02 pm

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από κουνελάκι Σήμερα στις 8:21 pm

» Κόστος Β επιπέδου
από φραουλα Σήμερα στις 6:51 pm

» παιδιά με down και αυτισμο
από Catty Σήμερα στις 6:34 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Σήμερα στις 5:59 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από efaki27 Σήμερα στις 4:50 pm

» Προβλημα με τη τουαλετα....
από newmum Σήμερα στις 4:23 pm

» Κορίτσια είμαι στα πρόθυρα κάτάθλιψης...
από Jorji Σήμερα στις 3:40 pm

» ΚΑΦΕ ΚΗΛΙΔΕΣ, ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ;
από Jorji Σήμερα στις 3:32 pm

» Καλλιεργεια σπερματος!
από Jorji Σήμερα στις 3:26 pm

» Καλλιεργεια σπερματος
από Jorji Σήμερα στις 3:25 pm

» Aναλαμβανω καθαρισμα και σιδερο
από pusi Σήμερα στις 10:25 am

» Πουλάω 2 κούνιες που γίνονται παιδικά κρεβάτια + 1 αλαξιέρα+1 συρταριέρα
από Jannete Σήμερα στις 2:26 am

» διαιτολογος
από dioni27 Χθες στις 11:48 pm

» ΑΝΤΩΝΙΑ 123 ΕΙΝΑΙ Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ???
από ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ Χθες στις 4:31 pm

» ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ!!!!
από Chris_E Χθες στις 3:51 pm

» ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΙΣΚΟΣ :( ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΦΙΛΗ
από vasoulagal Χθες στις 11:47 am

» agxoos !!!!!
από vasoulagal Χθες στις 11:09 am

» diagrafh apo to forum 3erei kamia pws ginete?
από kerasoula Χθες στις 1:02 am

» www.candyland .gr
από candyland Κυρ Sep 28, 2014 6:22 pm

» ΘΕΛΩ ΓΝΩΜΕΣ!!!!
από Antonia 123 Κυρ Sep 28, 2014 6:04 pm

» ΠΕΛΟΠΙΔΑΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗΣ
από nanou Κυρ Sep 28, 2014 3:55 pm

» Μπομπονιερες -κεραλοιφες!!! ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ
από pusi Κυρ Sep 28, 2014 2:33 pm

» Περιδεση στην 13η εβδομαδα , μετα τι?
από EnVy26 Σαβ Sep 27, 2014 10:24 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από lgyftog Σαβ Sep 27, 2014 10:00 pm

» Επιπλα απο Εντος/Ανδρεαδης ?
από κοκκινοσκουφιτσα Σαβ Sep 27, 2014 7:52 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Πεμ Sep 25, 2014 7:08 pm

» Πως μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά με Δυσλεξία - Διάσπαση προσοχής στο διάβασμα;;
από Καλλιόπη Τζιλέρογλου Πεμ Sep 25, 2014 5:09 pm

» Παιδικός σταθμός ή κοπέλα στο σπίτι;
από bebaki Πεμ Sep 25, 2014 2:50 pm

» κατέστρεψα τον γάμο μου και τώρα θα υποστώ τις συνέπειες
από bebaki Πεμ Sep 25, 2014 2:22 pm

» Μεγαλη Τρελα
από Antonia 123 Πεμ Sep 25, 2014 2:03 pm

» Almiron pepti 2
από Nifitsa Πεμ Sep 25, 2014 11:15 am

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από mamy land Πεμ Sep 25, 2014 8:51 am

» Τιμες για αγγλικα α junior
από Areti2 Πεμ Sep 25, 2014 12:56 am

» ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΟΛΙΣΜΟΥ ΒΑΠΤΙΣΗΣ 150 ΕΥΡΩ
από elfoula Τετ Sep 24, 2014 8:45 pm

Παρόντες χρήστες
841 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 23 μέλη, 3 μη ορατοί και 815 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Anastasie, Catty, Dori, ede37, efaki27, elife, fountouni, griniaroula, iouliana, kerasoula, kikimam, nafs, Psaraki, Ricola, roodie, roulakriti, SAL4, SPINAKOS7, tania1422, thali-alex, vasiaki, ΖΩΗ13, μιτατα

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

MAKS

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΙΔΕΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑ ΔΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xoxlidaki έγραψε:Συμφωνω...και εγώ που παντρευομαι προσκλητηρια, μπομπο τα εχω κανει μονη μου....όπως και στολισμο τραπεζιου

να εισαι καλα...

και αυτα μονη τα εκανα Very Happy
DIY!!!
Καλυτερα τα κανουμε και τα χαιρομαστε κιολας!

noni

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν ξέρω να σε βοηθήσω αλλά η ιδέα σου είναι φοβερή... Respect Η πιο γλυκιά βάφτιση!!!!

areti1

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kai ego tha sumfoniso...polu oraia idea...

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πρεπει να πετυχω και τα γλυκα ομως,μια μικρη λεπτομερεια Razz αν μου βγουν καλα θα ανεβασω λεπτομερη αναφορα στο φορουμ,

xoxlidaki

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos έγραψε:πρεπει να πετυχω και τα γλυκα ομως,μια μικρη λεπτομερεια Razz αν μου βγουν καλα θα ανεβασω λεπτομερη αναφορα στο φορουμ,

Θα κάνεις δική σου συνταγη;;; Εγω θα επαιρνα τα Betty Kroger μειγμα στο κουτι. Εχοντας ζησει πολλα χρονια αμερικη ξερω οτι ειναι πολύ πετυχημενα και νοστιμοτατα!!!!!

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xoxlidaki έγραψε:
litsakos έγραψε:πρεπει να πετυχω και τα γλυκα ομως,μια μικρη λεπτομερεια Razz αν μου βγουν καλα θα ανεβασω λεπτομερη αναφορα στο φορουμ,

Θα κάνεις δική σου συνταγη;;; Εγω θα επαιρνα τα Betty Kroger μειγμα στο κουτι. Εχοντας ζησει πολλα χρονια αμερικη ξερω οτι ειναι πολύ πετυχημενα και νοστιμοτατα!!!!!

θα κανω μια συνταγη μιας ιταλιδας φιλης που εχει χομπυ τη ζαχαροπλαστικη,κανει πολυ ωραια πραγματα.δεν τα ξερω τα Β.Κ.,για plan B ομως ακουγεται καλο Smile

αυτο ειναι το blog της Alessandra
http://almalusplace.blogspot.com/

ολιβ ειναι ΟΚ που το βαζω ε?

χοχλιδακι ειπες παντρευεσαι?η ωρα η καλη σου ευχομαι!

xoxlidaki

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ok, τοτε...απλα το προτεινα οπως το λες και εσύ για σχεδιο διάσωσης αν και ευχομαι να πανε όλα καλα και να μην χρειαστει το κουτι Razz

ναι, ειπαμε να μπουμε στο κλουμπ, μπας και με χειροτονήσετε και μενα σύντομα πιστεύω μαμα!

υγ. Ολιβ, επειδή δεν ξερω τους κανονισμους εδω περι διαφήμισης αν ανάρτησα κατι που δεν επρεπε ζηταω συγγνωμη προκαταβολικα

Bachiemama

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ όπου έψαξα για έτοιμα cupcakes ήταν γύρω στα 1,80 - 2 ευρώ. Μια λύση είναι να τα ψήσεις με τις κλασικές φορμίτσες μιας χρήσης και μετά να τα ντύσεις με ζαχαρόπαστα οπότε δεν θα χρειάζονται χάρτινα κυπελάκια. Επίσης υπολόγισε και πλαστικά σακουλάκια για να τα βάλεις μέσα και κορδελίτσα για να τα δέσεις

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Bachie καλες μου φαινονται οι τιμες αυτες.σακουλακια δεν θα χω,θα σερβιρεται σε αυτο το wrapper που ανεφερε το xoxlidaki πιο πανω.Η ζαχαροπαστα καλη ιδεα αλλα προσωπικα δεν μ αρεσει η γευση Embarassed την εχω υποψη για καμια τουρτα γενεθλιων παντως. Very Happy

happy_mother

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:αυτο δεν το χα σκεφτει,σωστο!ξερεις κανενα vefa's στα βορεια (Αθηνα),δεν προλαβαινω να κατεβω στο κεντρικο στο Hondo γμτ!

vefas house έχει σελίδα στο ίντερνετ όπου μπορείς να παραγγείλεις
αν θυμάμαι καλά είναι www.vefashouse.gr

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
happy_mother έγραψε:
litsakos έγραψε:αυτο δεν το χα σκεφτει,σωστο!ξερεις κανενα vefa's στα βορεια (Αθηνα),δεν προλαβαινω να κατεβω στο κεντρικο στο Hondo γμτ!

vefas house έχει σελίδα στο ίντερνετ όπου μπορείς να παραγγείλεις
αν θυμάμαι καλά είναι www.vefashouse.gr

ευχαριστω Very Happy το χω βρει και γω και χαζευα τις προαλλες.

happy_mother

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:Σχεδιαζω την βαφτιση της μικρης μου,και σκεφτηκα να κανω εγω τα γλυκακια.Θελω να κανω cupcakes,εχω βρει τα χαρτακια/κυπελλακια ψησιματος (αν εχετε βεβαια προτασεις για να βρω οικονομικα δεκτες!) κι θελω τωρα να βρω χαρτι που μπαινει γυρω γυρω ,σορυ δεν ξερω πως λεγεται.Σαν αυτο στη φωτο!Το πανω αριστερα.
[You must be registered and logged in to see this image.]

μια λυση που εχω ειναι αν τα φτιαξω εγω και αν τα παω για τυπωμα αλλα θα θελα να γλυτωσω χρονο.
Μπορειτε να βοηθησετε?

ξέρεις τι σκέφτηκα, δεν ξέρω αν θα σου αρέσει....
μπορείς να πάρεις το σχέδιο της 4 εικόνας που είναι πολύ εύκολο να βρεις σε διάφορα χρώματα κόκκινο, φουξ, κίτρινο κτλ Νόμιζω ότι μπορείς να βρεις και οικονομική συσκευασία 50τεμ. Είναι και φθηνά, και τα ψήνεις και κατευθείαν

Λεω λοιπόν να βάλεις ένα άσπρο ή απαλό ροζ για βάση για να ψηθούν και μετά από επάνω να βάλεις ένα άλλο με έντονο χρώμα, το οποίο θα το έχεις κόψει πιο κοντό για να φαίνεται η διχρωμία και για να στερεωθεί καλύτερα μπορείς να βάλεις λίγη κόλλα τοπικά στο χαρτί.

Μετά μπορείς να δέσεις παρδαλές κορδέλες γύρω γύρω σε μερικά, σε άλλα να βάλεις αυτά αυτοκόλλητα ή να γράψεις με ειδικούς μαρκαδόρους ζαχαροπλαστικης το όνομα της μπέμπας
Επίσης μπορείς να ράψεις κουμπία σε διάφορα χρώματα ή να βάλεις αυτά που καθαρίζουμε τις πίπες, έχει και σε παρδαλά.

μπορείς να κάνεις ότι θες όρεξη να έχεις.
Ακόμα και τούλι μπορείς να βάλεις σαν φουστίτσα, και να κάνεις πάνω στο κεικ ματάκια κτλ σαν ζωάκι

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εξυπνη προταση,και γρηγορη.θα ναι και πολλα τα γλυκα (θα ναι στο χωριο της πεθερας μου η βαφτιση και τρεμω στην ιδεα οτι θα ρθει πολυς κοσμος Shocked ελπιζω να μην ξεπερασουμε τους 150...αλλιως θα ψηνω μερονυχτα).κανω λιστα τωρα με το ποσο στοιχιζουν γενικα για να διαλεξω αυτο που συμφερει.ευχαριστω για την ιδεα,μ αρεσει πολυ!

anthi

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
happy_mother έγραψε:
litsakos έγραψε:Σχεδιαζω την βαφτιση της μικρης μου,και σκεφτηκα να κανω εγω τα γλυκακια.Θελω να κανω cupcakes,εχω βρει τα χαρτακια/κυπελλακια ψησιματος (αν εχετε βεβαια προτασεις για να βρω οικονομικα δεκτες!) κι θελω τωρα να βρω χαρτι που μπαινει γυρω γυρω ,σορυ δεν ξερω πως λεγεται.Σαν αυτο στη φωτο!Το πανω αριστερα.

μια λυση που εχω ειναι αν τα φτιαξω εγω και αν τα παω για τυπωμα αλλα θα θελα να γλυτωσω χρονο.
Μπορειτε να βοηθησετε?

ξέρεις τι σκέφτηκα, δεν ξέρω αν θα σου αρέσει....
μπορείς να πάρεις το σχέδιο της 4 εικόνας που είναι πολύ εύκολο να βρεις σε διάφορα χρώματα κόκκινο, φουξ, κίτρινο κτλ Νόμιζω ότι μπορείς να βρεις και οικονομική συσκευασία 50τεμ. Είναι και φθηνά, και τα ψήνεις και κατευθείαν

Λεω λοιπόν να βάλεις ένα άσπρο ή απαλό ροζ για βάση για να ψηθούν και μετά από επάνω να βάλεις ένα άλλο με έντονο χρώμα, το οποίο θα το έχεις κόψει πιο κοντό για να φαίνεται η διχρωμία και για να στερεωθεί καλύτερα μπορείς να βάλεις λίγη κόλλα τοπικά στο χαρτί.

Μετά μπορείς να δέσεις παρδαλές κορδέλες γύρω γύρω σε μερικά, σε άλλα να βάλεις αυτά αυτοκόλλητα ή να γράψεις με ειδικούς μαρκαδόρους ζαχαροπλαστικης το όνομα της μπέμπας
Επίσης μπορείς να ράψεις κουμπία σε διάφορα χρώματα ή να βάλεις αυτά που καθαρίζουμε τις πίπες, έχει και σε παρδαλά.

μπορείς να κάνεις ότι θες όρεξη να έχεις.
Ακόμα και τούλι μπορείς να βάλεις σαν φουστίτσα, και να κάνεις πάνω στο κεικ ματάκια κτλ σαν ζωάκι

Πολύ ωραίες ιδέες!
Μπράβο κορίτσια!
Θα περιμένουμε και συνταγή.

Να ρωτήσω μόνο κάτι: το wrapper (αυτό το πλισέ Very Happy ) το βάζουμε κάτω από το μίγμα ή ψήνουμε το κέικ και το βαζουμε μετά;;;;; Shocked

Bachiemama

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:Bachie καλες μου φαινονται οι τιμες αυτες.σακουλακια δεν θα χω,θα σερβιρεται σε αυτο το wrapper που ανεφερε το xoxlidaki πιο πανω.Η ζαχαροπαστα καλη ιδεα αλλα προσωπικα δεν μ αρεσει η γευση Embarassed την εχω υποψη για καμια τουρτα γενεθλιων παντως. Very Happy

Από Θεσσαλονίκη τα δικά μου τα πήρα 1,80 ήταν πολύ νόστιμα, ήρθαν στην εκκλησία κατευθείαν και δεν κουράστηκα Razz άσε που επειδή περίσσεψαν αρκετά έτρωγα κάθε μέρα Razz Εμένα η ζαχαρόπαστα μου αρέσει γιαυτό στο πρότεινα χεχε Και η τούρτα της μικρής γύρω γύρω ζαχαρόπαστα είχε Razz

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
anthi με το πλισε ψηνεται!αν δεις τα wrappers που προτεινει το xoxlidaki ατην 1η σελ. ειναι για ντεκορ,εχει κατι απιθανα σχεδια.

Bachie η αληθεια ειναι οτι με την ζαχαροπαστα κανεις ντεκορ σουπερ στα γλυκα κ στις τουρτες!Εδω Αθηνα για την βαφτιση του γιου μου περσι εβρισκα και καλες τιμες κ απλησειαστες,αλλα για αυτα τα γλυκα δεν ειχα ψαξει για να πω την αληθεια,του ειχα παρει μαλλι της γριας σε ατομικες συσκευασιες (το δικο μας ηταν τετραγωνο)
ηταν νοστιμο και εφετζιδικο,το χα βρει 1,40 το κομματι.Και δεν λερωνε τα χερια παρα την ζεστη.

happy_mother

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="anthi"][quote="happy_mother"]
litsakos έγραψε:
Να ρωτήσω μόνο κάτι: το wrapper (αυτό το πλισέ Very Happy ) το βάζουμε κάτω από το μίγμα ή ψήνουμε το κέικ και το βαζουμε μετά;;;;; Shocked

Ανθή, αυτό το πλισέ, το βάζεις στις ειδικές θήκες για κεκάκια, μέσα βάζεις την ζύμη και μετά τα ψήνεις. Γίνεται και ανάποδα αλλά τζάμπα κόπος....

markellajohny

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
πολυ ωραιες οι ιδεες σας κοριτσια!!!ευχομαι καλη επιτυχια!!!να μας αναρτησεις τη συνταγη!!!

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοιπον κοπελες μου στειλε η φιλη ιταλιδα συνταγες για cupcakes και macarons,τις εχει κανει η ιδια και κατα τα λεγομενα της ειναι νοστιμοτατα.Σας τις βαζω για οποια ενδιαφερεται:
Vanilla Cupcakes

Ingredients
115 g butter room temperature (it has to be like a cream)
130 g sugar
3 eggs
210 gr flour
1 pinch of salt
2 teaspoons of baking powder
60 ml milk
1 teaspoon vanilla extract

Water Icing
200 g icing/confectioners' sugar
2-3 spoons of water

Pre-heat ovet at 180°-200°
Butter a muffin pan or use baking cups.
Put all dry ingredients in a bowl: flour, baking powder, salt.
Flavour the milk with the vanilla extract.

Mix together the butter with the sugar. Add one egg at the time. Add the flour, with the baking powder and salt.
Add the milk.

Scoop into the prepared muffin cups.

Bake 20-25 minutes in the pre-heated oven.

To prepare the water icing: sift the icing sugar. Add two spoons of tepid water and mix together. Add some water if needed. You can add some food coloring (maybe pink)!

Put the icing on the cupcakes.

Strawberry Cupcakes

Ingredients
115 g melted butter room temperature
130 g sugar
3 eggs
210 gr flour
1 pinch of salt
3 spoons strawberry jam
20-30 ml milk only if needed

Icing:
125 icing sugar
10g melted butter room temperatured
tepid water
2 spoons strawberry jam

Flavour the milk with the vanilla extract.

Mix together the butter with the sugar. Add one egg at the time. Add the flour, with the baking powder and salt. Add the strawberry jam. If needed add some milk (usually I do not add milk).

To prepare the water icing: sift the icing sugar. Add two spoons of tepid water and mix together. Add the strawberry jam. Add some water if needed.

Put the icing on the cupcakes.
Decorate with strawberries.

Chocolate chips banana cupcakes with cream cheese cinnamon frosting

Ingredients
120 g melted butter room temperature
170 g sugar
2 eggs
220 gr flour
1 pinch of salt
2 mashed bananas
30 ml milk
a handful of chocolate chips

Cinnamon Cream Cheese Frosting
350 gr room temperature cream cheese
80 gr melted butter
160 gr icing sugar
1 teaspoon of cinnamon

Pre-heat ovet at 170°-180°
Mash the bananas with a fork.

Mix together the butter with the sugar. Add one egg at the time. Add mashed bananas. Add the flour, with the baking powder and salt. Add some milk.

Prepare the frosting: mix together butter and cream cheese; add the icing sugar and keep mixing until the mixture is creamy and smooth.

Decorate cupcakes with the frosting.

Chocolate cupcakes with chocolate fudge frosting

Ingredients
50 gr bitter cocoa powder
150 ml boiling hot water
115 gr melted butter
200 gr sugar
2 eggs
180 gr flour
a pinch of salt
2 teaspoons of of baking powder

Frosting
120 gr dark chocolate
150 gr mashed butter
160 icing sugar

Put the boiling hot water and the bitter cocoa powder in a bowl and mix together. Let cool.

Mix together the butter with the sugar. Add one egg at the time. Add the flour, with the baking powder and salt. Add the cocoa and water mixture.

Prepare frosting: melt chocolate in a double-saucepan and let cool. Mix the butter and add slowly the icing sugar. Add the melted chocolate.

Decorate the cupcakes with the frosting.

Chocolate Macarons

Ingredients
120 gr almonds flour
90 gr egg whites (they have to be kept in the refrigerator for a couple of days)
30 gr sugar
20 gr bitter cocoa powder
red food coloring
1 pinch of salt
some drops of lemon

Pre-heat oven at 145°-155° and leave the pan you'll use for the macarons inside it.

Mix with the pulse function the almond flour, the sugar and cocoa powder.

Whip the egg whites, add the pinch of salt and some lemon drops.

Add VERY SLOWLY the sugar with a wood spoon and the food coloring.

Add half of the powder mixture in the egg whites. Mix slowly from the bottom to the top. Add the remaining powder mixture.

Put the wax paper on the pan. You have to do 2 centimeters diameter circles with the mixture.

Bake 15 minutes in the pre-heated oven.

Let them cool.

Dark Chocolate Ganache
60 gr+120gr cream
10 gr burro

Melt chocolate in a double-saucepan. Boil cream and add it to the chocolate. When the mixtures reaches 40° add the butter. Let cool and when it's completely cooled add the 120 g cream.

Macarons have to be kept in the refrigerator for a day.

σορυ για το αγγλικο αλλα δε μιλαει ελληνικα η κοπελα Razz

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your free blog