Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΤΕ ΣΗΜΕΡΑ; #3
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Σήμερα στις 4:47 pm

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #133
από vasoula1 Σήμερα στις 3:55 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο 7!!!
από demaki88 Σήμερα στις 3:50 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014!!!
από μπεμπουλα* Σήμερα στις 3:39 pm

» ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ CLUB!!!
από kateri Σήμερα στις 3:24 pm

» ΕΧΕΤΕ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΣΑΣ;;;;
από spiridoula27 Σήμερα στις 3:20 pm

» Μετα απο ποσες σπερματεγχυσεις εγινε το θαυματακι;;
από mary 30 Σήμερα στις 3:12 pm

» απορρυπαντικα planet
από ΕλένηΚ Σήμερα στις 2:35 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ (2) 2014!!!!!!
από ΕλένηΚ Σήμερα στις 2:25 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #11#
από irenehr Σήμερα στις 1:57 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2014!!!!
από Lollipop83 Σήμερα στις 1:00 pm

» ΝΚ ΕΞΕΤΑΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Σήμερα στις 12:30 pm

» Μανικιουρ-πεντικουρ-Τεχνητα νυχια-φρυδια-διατροφη
από Eirinomama Σήμερα στις 12:11 pm

» ΕΛΑΦΡΩΣ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗ!!!
από Mariza_30 Σήμερα στις 11:01 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 #21
από peristeraki Σήμερα στις 10:55 am

» Colorful Memories - Χειροποιητα Βιβλια ευχων
από momirene Σήμερα στις 9:23 am

» ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!
από filenada Χθες στις 7:41 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από Ntoritsa Χθες στις 4:29 pm

» Baby diper cake και συμβουλές
από Miaki Χθες στις 3:12 pm

» Γάλα FREZYLAC-PURE βιολογικό 0-6 μηνών
από eleftherna Χθες στις 12:59 pm

» Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!!
από Tintail Χθες στις 9:24 am

» Ποιο αντιηλιακό να πάρω??
από bebaki Χθες στις 9:21 am

» TI NA KANΩ ΜΕ ΤΟ ΝΟΝΟ ΜΑΣ?
από filenada Δευ Apr 14, 2014 8:11 pm

» ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΣΟΣ
από jijel Δευ Apr 14, 2014 12:10 pm

» ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ !!
από mariloy Δευ Apr 14, 2014 8:36 am

» εχει παρει θεση το αντρακι μας!
από μιτατα Σαβ Apr 12, 2014 11:08 pm

» ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
από Tinkerbell10 Σαβ Apr 12, 2014 10:45 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Σαβ Apr 12, 2014 9:19 pm

» μηπως ειμαι εγκυος ???
από κουνελάκι Σαβ Apr 12, 2014 8:49 pm

» Κεραλοιφή της Ελένης
από Helen M. Σαβ Apr 12, 2014 8:11 pm

» Σαλπιγγογραφια....που την κανατε;ποσο κοστισε;
από poppaki Σαβ Apr 12, 2014 7:35 pm

» μακιγιαζ βραδυνο μονο 25 ευρω στον χωρο σας θεσσαλονικη
από mamamia12 Σαβ Apr 12, 2014 12:45 am

» MAKE UP ARTIST PEGY-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
από mamamia12 Σαβ Apr 12, 2014 12:41 am

» KAΛΑΘΑΚΙ ΜΕ ΚΑΛΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΔΩΡΟ....
από elin1 Παρ Apr 11, 2014 10:13 pm

» Περιμένωντας το μικρο μου θαυματάκι!
από Tzeni84 Παρ Apr 11, 2014 9:56 pm

» πράσινος άργιλος
από margdimitra Παρ Apr 11, 2014 2:23 pm

» ΥΨΟΣ 13 ΜΗΝΩΝ!!!!
από tinag Παρ Apr 11, 2014 9:20 am

» ευχαριστημενες απο τον παιδικο σταθμος σας και γιατι??
από filenada Πεμ Apr 10, 2014 6:30 pm

» Μαμαδες Μαρτιου - Απριλίου 2013 Νο1
από tinag Πεμ Apr 10, 2014 3:45 pm

» καρότσι stokke
από valentinavale Πεμ Apr 10, 2014 1:09 pm

Παρόντες χρήστες
529 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 9 μέλη, 0 μη ορατοί και 520 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

annoyla, antonia32, eleftherna, elin1, katerinoula, Lollipop83, popi_dim, roxanne87, κουνελάκι

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1 Κοριτσια, θα ηθελα τις γνωμες σας... στό Τετ Μαϊος 11, 2011 1:26 pm

georgia84

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ειμαι στη 31η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου και χτες συναντησα τη μαια με την οποια συνεργαζεται η γυναικολογος μου στο Ιασω που θα γεννησω. Θελω να σας πω τι συζητησαμε περιπου και να μου πειτε τη γνωμη σας για το τι να κανω...
Στη συναντηση λοιπον που ειχαμε στο μαιευτηριο με ξεναγησε στους χωρους που γινεται ο τοκετος και μου ειπε καποια πραγματα για τους πονους, πως νιωθεις, πως ερχονται οι συσπασεις,κτλ. Μου ειπε οτι ποτε δε στελνει αντικαταστατρια, ειναι εκει ολη την ωρα οση ωρα κι αν μου παρει να γεννησω και δε χρησιμοποιει φαρμακα που μπορει να επισπευσουν τον τοκετο παρα μονο επισκληριδιο οταν οι συσπασεις γινονται ανα τρια λεπτα (δηλαδη στο τελευταιο σταδιο του τοκετου).
Ειναι 100% υπερ του θηλασμου και μαλιστα μου ειπε οτι θα ζητησουμε rooming in για να ειμαστε σιγουρες οτι το μωρο δε θα παρει ξενο γαλα...

Γενικα σε οσα συζητησαμε με ηρεμησε παρα πολυ και οι αποψεις της ταυτιζονταν με τις δικες μου. Και η γυναικολογος μου μου εχει πει πολυ καλα λογια για τη μαια. flower

Τα δυσκολα αρχισαν οταν τη ρωτησα για συναντησεις και ποσο θα κοστισουν. Μου ειπε οτι για αλλες τεσσερις συναντησεις η τιμη ειναι συνολο 450 ευρω! Φανταζομαι οτι περιλαμβανει και τη παρουσια της στο τοκετο αν και δε τη ρωτησα γιατι το θεωρησα δεδομενο αφου συνεργαζεται με τη γυναικολογο μου!
Το θεμα ειναι οτι η τιμη μου φανηκε "τσιμπημενη" (βαλτε και τις βενζινες γιατι δε μενουμε Αθημα...). Απο την αλλη ομως πιστευω οτι οι συναντησεις μας θα με ηρεμησουν και θα μου μαθουν πραγματα για να μπορεσω να ανταπεξελθω καλυτερα στο τοκετο και το θηλασμο. Ειναι το πρωτο μου παιδακι και δε ξερω τι με περιμενει...
Τι λετε να κανω? Να τα δωσουμε τα 450 αφου ειναι για το μωρο και εμενα η να το αφησω και οτι γινει?
Μηπως αν τα δωσουμε και συνεργαστουμε πιο στενα με τη μαια εχω και αλλη αντιμετωπιση στο μαιευτηριο (ειδικα στο θηλασμο)?
Εγω σκεφτομαι να τα δωσουμε και να κανω τις συνατησεις με τη μαια αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι και δε μας περισσευουν κιολας...
Εχετε να μου προτεινετε μηπως καποια εναλλακτικη?
Μανουλες τη βοηθεια σας! Shocked Very Happy

CHRISLA2216

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
georgia84 έγραψε:
Το θεμα ειναι οτι η τιμη μου φανηκε "τσιμπημενη" (βαλτε και τις βενζινες γιατι δε μενουμε Αθημα...). Απο την αλλη ομως πιστευω οτι οι συναντησεις μας θα με ηρεμησουν και θα μου μαθουν πραγματα για να μπορεσω να ανταπεξελθω καλυτερα στο τοκετο και το θηλασμο. Ειναι το πρωτο μου παιδακι και δε ξερω τι με περιμενει...
Τι λετε να κανω? Να τα δωσουμε τα 450 αφου ειναι για το μωρο και εμενα η να το αφησω και οτι γινει?
Μηπως αν τα δωσουμε και συνεργαστουμε πιο στενα με τη μαια εχω και αλλη αντιμετωπιση στο μαιευτηριο (ειδικα στο θηλασμο)?
Εγω σκεφτομαι να τα δωσουμε και να κανω τις συνατησεις με τη μαια αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι και δε μας περισσευουν κιολας...
Εχετε να μου προτεινετε μηπως καποια εναλλακτικη?
Μανουλες τη βοηθεια σας! Shocked Very Happy

ΓΕΩΡΓΙΑ ΜΟΥ, ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ, ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΑΙΑ..
ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΣΙΓΚΟΥΝΑ, ΑΠΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΣΠΑΤΑΛΗ,ΧΑΣΙΜΟ ΤΟΣΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ!!
ΦΥΣΙΚΑ Κ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΜΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ, ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ, ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ,ΚΤΛ ΚΤΛ...
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΒΕΒΑΙΑ!
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Κ ΤΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ,ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Κ ΘΑ ΣΕ ΗΡΕΜΗΣΕΙ, ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΩΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΑΡΟΛΕΣ ΤΙΣ "ΓΝΩΣΕΙΣ" ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ, ΠΑΛΙ ΘΑ ΑΓΧΩΘΕΙΣ Κ ΠΑΛΙ ΘΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ..
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΑΥΤΗ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ. Η' ΓΙΑ ΤΟ ROOMING IN ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ- ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ,ΚΙ ΕΣΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ..... ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ- ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΕΝΟΣ ΜΩΡΟΥ..
ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΛΕΩ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ Σ'ΕΠΗΡΡΕΑΣΩ..
ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΑΝΤΩΣ Κ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ, ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΥΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!

elenimagou

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κορίτσι μου τι να σου πω δε νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν κάπου συγκεκριμένα αυτές οι επισκέψεις, την ώρα εκείνη του τοκετού όλοι θα σε καθοδηγούν και θα σε βοηθήσουν σε ότι χρειάζεται, ίσως και από την αγωνία σου να μη θυμάσαι κι αυτά που σου έχει πει. είναι πολλά τα χρήματα για κάτι που δεν είναι απαραίτητο. οι περισσότερες τις μαίες μας τις συναντήσαμε την ώρα του τοκετού, κι εγώ προσωπικά είχα μια πολύ καλή μαία που τη γνώρισα εκείνη την ημέρα και δεν έφυγε λεπτό από το πλάι μου.
Α! και για το θηλασμό επειδή θήλαζα το μικρό μου 1 χρόνο πίστεψε με αν έχεις θέληση να θηλάσεις θα τα καταφέρεις και μόνη σου.
αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα πως νιώθεις και αν πραγματικά σου κάνει καλό ψυχολογικά κάνε το. ελπίζω να μη σε μπέρδεψα. συγνώμη για το μεγάλο post

nopi30

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα συμφωνησω με την Χρυσλα...
Δεν ειναι εποχες για εξοδα εκτος κι αν τα 'χεις...
Κι εγω σε δημοσιο χωρις μαια προσωπικη, αλλα τη μαια της βαρδιας η οποια επισης με βοηθεισε την ωρα της γεννας. Εγω πιστευω οτι αν ακουσεις το σωμα σου εκεινη τη στιγμη αυτο ξερει τι πρεπει να κανει. Πριν γεννησω διαβασα βιβλια για την διαδικασια του φυσιολογικου τοκετου... Ολα εγιναν ετσι ακριβως οπως τα εγραφαν τα βιβλια... Ηξερα τι με περιμενει και η γνωση ειναι οπλο...
Οσο για την επισκληριδιο, εγω νομιζα οτι αν σου την κανουν τελευταια στιγμη μπορει να γεννησεις και μετα να πιασει ή να καθυστερησει τον τοκετο αλλα... μαλλον λαθος νομιζα. Εγω δεν εκανα επισκληριδιο οποτε δεν εχω προσωπικη εμπειρια να σου πω...

Βασικα εχω εκνευριστει αφανταστα με ολα αυτα που ακουω... Η αδερφη μου ειναι εγκυος και ειναι λες και εχει καποια βαρια αρρωστια, εξετασεις κοντρα εξετασεις, τροφοβλαστη για το τιποτα... και μια αντιμετωπηση λες και ψαχνει να βρει απο τι πασχει για να το αντιμετωπισει... ελεος πια.. εχουν κανει την εγκυμοσυνη και τη γεννα εμποριο...
Εγω εμεινα εγκυος σε ενα νησι που δεν ειχε γυναικολογο της προκοπης και αν παθαινα κατι σημαντικο θα με εστελναν Αθηνα κι ομως ποτε μα ποτε δεν φοβηθηκα οτι κατι θα παει στραβα, βεβαια δεν γεννησα εκει αλλα εμεινα εκει μεχρι και τον 8ο μηνα...
Η γεννα ειναι το πιο φυσιολογικο πραγμα στον κοσμο...
Γι' αυτο σε συμβουλευω να κανεις αυτο που εσυ νιωθεις... αλλα επισης σε συμβουλευω να μην φοβασε, ολα θα πανε καλα, φυσιολογικα, θα γεννησεις οπως τοσες γυναικες, δεν εχεις να φοβασε τιποτα...

Ευάκι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
απο τη στιγμη που στο ιδιωτικο μαιευτηριο θα δωσεις ενα καρο λεφτα νομιζω ειναι υπερβολικα τα χρηματα που σου ζηταει.κι εγω εκανα μαθηματα ανωδυνου,4 επισκεψεις,στο χωρο μου,με την προισταμενη της μαιευτικης κλινικης,εδωσα 100 ευρω και αυτο γιατι τοσο εκαναν τα μαθηματα ανωδυνου στο μαιευτηριο και τοσα πληρωσα και κατ'οικον...δε μπορει κανεις να ξερει την οικονομικη σου κατασταση καλυτερα απο εσενα οποτε η αποφαση ειναι δικη σου...να σου πω μονο πως 500 ευρω κοστιζει ενα καλο καροτσι με καθισματακι αυτοκινητο και καλαθουνα ασφαλειας...

valerakievelinaki

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν ξερω πως θα το παρετε αλλα εγω θα πω την γνωμη μου ! αλωστε δημοκρατια εχουμε ! μου φαινονται πολλα αυτα τα χρηματα και κυριως ασκοπα ! θα μπορουσες να τα ξοδεψεις σε χρησιμα πραγματα για το μωρακι σου με το καλο και οχι στην εν λογο κυρια που οφειλει να ειναι εκει στην ωρα του τοκετου και πληρωνεται ουτως η αλλως απο τον μισθο της ! στο ελενας γινονται μαθηματα δωρεαν αλλα ...... ξερεις πως πανε αυτα ιασω σου λεει δεν θες ;; εχεις χρηματα οποτε σκασε τωρα το 450αρακι και αν θες ! και να σκεφτεις οτι καποτε γεννουσαν οι γυναικες στα χωραφια μονες τους !

CHRISLA2216

nopi30 έγραψε:
Βασικα εχω εκνευριστει αφανταστα με ολα αυτα που ακουω... ελεος πια.. εχουν κανει την εγκυμοσυνη και τη γεννα εμποριο...
Η γεννα ειναι το πιο φυσιολογικο πραγμα στον κοσμο.....

ΠΟΣΟ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΝΟΠΗ.. ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ Κ ΠΗΓΑ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ... ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΤΟΟΟΟΟΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ, ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ Κ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!!!! ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΑ, ΚΑΙ ΞΟΔΕΥΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΣΗ Κ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ..
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ- ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕΣ....

Σούλα

Γεωργία εγώ έκανα μαθήματα τοκετού,αλλά όχι με τέτοια τιμή και όχι μόνο τοσες συναντήσεις..
για 10 μαθήματα 2ωρα δώσαμε 200 και για να είναι η μαία μαζί μου άλλα 200..
έχω ξαναπεί και σε άλλο ανάλογο θέμα πως θα το ξαναέκανα,με βοήθησαν ΠΑΡΑ πολύ..ήξερα σε ποια φάση βρίσκομαι και με τις αναπνοές κατάφερα να είμαι συνεργάσιμη..για εμένα εκείνη την στιγμή που είχα δίπλα μου έναν άνθρωπο που τον είχα δει κάποιες φορές μου έφτανε από μόνο του!!
νομίζω ότι είναι λίγο ακριβή η μαία του γιατρού σου,αν και θα έπρεπε να την ρωτήσεις αν μέσα σε αυτά τα χρήματα είναι και η μέρα του τοκετού..και οι συναντήσεις σας λίγες είναι αλλά ο καθένας δουλεύει διαφορετικάβ τι να πώ?
εγώ είμαι υπέρ πάντος..

αλικακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μόλις δίαβασα τις πρώτες σειρές είπα..τι καλή μαία!!!!Αλλά τελικά όλα έχουν το τίμημά τους ε???Αν δεν κάνω λάθος πριν μέρες μιλάγανε τα κορίτσια για μαθήματα ανώδυνου μέσω ΙΚΑ και κάποιων άλλων νοσοκομείων..θα πληρώσεις ελάχιστα και όχι ένα σκασμό λεφτά...και μην πέφτεις στην παγίδα "για το καλό του παιδιού μου" γιατί μπορεί να βρεθούν πολλοί επιτήδιοι που προσπαθούν να αρπάξουν λεφτά...στο νοσοκομείο γιατί να ξεναγηθείς???Μήπως πρόκειται να το αγοράσεις???Όσο για την βοήθειά της,εφ'όσον είναι μαία του γιατρού σου είναι υποχρεωμένη να σε βοηθήσει...
Εμείς βέβαια της δώσαμε και κάτι,και δεν ήθελε κιόλας να τα πάρει,και με βοήθησε και τα πάντα μου εξηγούσε εκείνες τις δύσκολες ώρες...
Προσωπική μου άποψη...όπως λέει και το ευάκι,πήγαινε καλύτερα να ψωνίσεις για το μωράκι σου!!!!
Με το καλό!!!!!!!!!!!!!

10 Απ: Κοριτσια, θα ηθελα τις γνωμες σας... στό Τετ Μαϊος 11, 2011 11:07 pm

georgia84

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσια σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας! Πραγματικα οσα γραψατε -υπερ και κατα- ειναι αυτα που στριφογυριζουν στο μυαλο μου!
Η αληθεια ειναι οτι οσο συζητουσαμε σκεφτομουν οτι εχω βρει τη τελεια μαια για μενα! Αλλα μολις ακουσα τη τιμη σκαλωσα.Αν μου ελεγε λιγοτερα δε θα το σκεφτομουν. Δυστυχως ομως επειδη ηταν μαζι και μια αλλη κοπελα που ειχε παει συστημενη ντραπηκα να ρωτησω τις λεπτομερειες (πχ τι περιλαμβανει η τιμη). Σκεφτομαι ομως να τη παρω τηλεφωνο.
Οσο για μαθηματα στο ΙΚΑ ρωτησα και εδω που μενω δεν εχει.(Ειμαι επαρχια κοντα στην Αθηνα ομως) Σκεφτομαι να παρω τηλεφωνο στο Ελενα να ρωτησω τι παιζει εκει...
Σκεφτομαι ομως και αυτο που ειπατε καποιες..Αν δηλαδη δεν την ειχα συναντησει τωρα και την εβλεπα κατευθειαν στο μαιευτηριο θα αλλαζε πολιτικη? Σα μαια λογικα θα εχει ενα τροπο που δουλευει τοσα χρονια (και της εχει δωσει τη φημη που εχει) και που δε νομιζω να επηρεαζεται απο το αν μια κοπελα εχει κανει μαθηματα η οχι μαζι της. Αλλωστε η γιατρος μου μου ειπε οτι μ'αυτη συνεργαζεται αρα αυτη δε θα ερθει οταν ερθει η ωρα του τοκετου?

Παντως οσον αφορα την εμπορευματοποιηση της γεννας ειναι αληθεια οτι παιζει και πεφτει πολυ χρημα πολλες φορες χωρις λογο. Εγω θεωρω οτι ειμαι απο τις τυχερες γιατι παρολο που θα γεννησω στο Ιασω - σημειωτεον απλα και μονο γιατι η γιατρος μου ειναι εκει - η γυναικολογος μου δε νιωθω να μας εχει εκμεταλευτει με ανουσιες εξετασεις και υπερηχους ουτε στιγμη! Μαλιστα μας κανει και καλυτερη τιμη επειδη παμε απο επαρχια και γενικα δε νιωθω να μας κοιταει στη τσεπη, κατι που εκτιμω πολυ!

11 Απ: Κοριτσια, θα ηθελα τις γνωμες σας... στό Τετ Μαϊος 11, 2011 11:16 pm

georgia84

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Α! Και κατι αλλο.. Η μαια δε θα πληρωθει ουτως ή αλλως απο το νοσοκομειο η τη γιατρο μου? (Δε ξερω πως πανε αυτα..) Αν μεσα στη τιμη ειναι και η πληρωμη της για να ειναι στο τοκετο δεν ειναι λιγο σα να της δινω "φακελακι"?
Εχω βαλει και μια φιλη μου να ρωτησει μια ξαδερφη της που γεννησε με την ιδια γιατρο με μενα μηπως μαθω κι απο κει λεπτομερειες! Very Happy

Ελπιζω να μη με λετε τρελη ακομα! Χαχα! Απλα εχω αγωνια να πανε ολα καλα και ψαχνομαι συνεχως! Ισως δε θα επρεπε βεβαια γιατι πολλα δεν ειναι στο χερι μας....Ελπιζω στο δευτερο να ειμαι πιο ψυχραιμη! Very Happy Σας ευχαριστω και παλι ολες για την ανταποκριση!

12 Απ: Κοριτσια, θα ηθελα τις γνωμες σας... στό Τετ Μαϊος 11, 2011 11:20 pm

αλικακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αν είναι η μαία του γιατρού σου εννοείται ότι θα'ναι μαζί σου..τώρα αν δεν την πληρώσεις για τα μαθήματα υπάρχει περίπτωση να "συμπεριφερθεί"αλλιώς..
Για παράδειγμα μπορεί να μην είναι συνέχεια συνέχεια μαζί σου και μπορεί να μην ενδιαφερθεί για το rooming in.
Μπορείς όμως να της τηλεφωνήσεις όπως λες και να την ρωτήσεις..
Πάντως κι εγώ που γέννησα στο ΙΑΣΩ υπάρχουν πολλές μαίες,νοσοκόμες τι ήταν δεν ξέρω,που θα σε βοηθούν συνέχεια..και επίσης δεν θα είναι και ο άντρας σου εκεί???Οπότε θα έχεις την αμέριστη συμπαράσταση του αντρούλη σου,να σου κρατάει και το χεράκι..που είναι και δωρεάν!!!!
Οτι και να αποφασίσεις με το καλό σου εύχομαι!!!!!!

13 Απ: Κοριτσια, θα ηθελα τις γνωμες σας... στό Τετ Μαϊος 11, 2011 11:25 pm

αλικακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
georgia84 έγραψε:Α! Και κατι αλλο.. Η μαια δε θα πληρωθει ουτως ή αλλως απο το νοσοκομειο η τη γιατρο μου? (Δε ξερω πως πανε αυτα..) Αν μεσα στη τιμη ειναι και η πληρωμη της για να ειναι στο τοκετο δεν ειναι λιγο σα να της δινω "φακελακι"?
Εχω βαλει και μια φιλη μου να ρωτησει μια ξαδερφη της που γεννησε με την ιδια γιατρο με μενα μηπως μαθω κι απο κει λεπτομερειες! Very Happy

Ελπιζω να μη με λετε τρελη ακομα! Χαχα! Απλα εχω αγωνια να πανε ολα καλα και ψαχνομαι συνεχως! Ισως δε θα επρεπε βεβαια γιατι πολλα δεν ειναι στο χερι μας....Ελπιζω στο δευτερο να ειμαι πιο ψυχραιμη! Very Happy Σας ευχαριστω και παλι ολες για την ανταποκριση!

Καλά τρελή δεν είσαι σίγουρα....απλά ρωτάς τα απαραίτητα...Το θέμα της πληρωμής είναι άλλο ένα θέμα...εμένα ο γιατρός μου έχει 2 μαίες.Εγώ γέννησα με την μία,η οποία παίρνει ότι προσφέρει ο γονιός.Η άλλη που γέννησε η κουμπάρα μου,τους το είπε απ'την αρχή..εγώ παίρνω τόσα.Αυτό μάλλον είναι αναλόγως τον γιατρό και την μαία.Μπορείς να την ρωτήσεις ευθέως ή την γιατρό σου.
Δεν είναι κακό...πως θα ξέρετε κι εσείς να υπολογίσετε τα έξοδά σας???

14 Απ: Κοριτσια, θα ηθελα τις γνωμες σας... στό Τετ Μαϊος 11, 2011 11:33 pm

georgia84

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αλικακι κι εγω τη "συμπεριφορα" σκεφτομαι,μηπως αυτα τα ωραια που μου ελεγε χτες αλλαξουν αν δε κανω τα μαθηματα. Αλλα απ'οτι ελεγε ετσι δουλευει τοσα χρονια. Παντως τις ερωτησεις εγω θα τις κανω και μιση ντροπη δικη τους, μιση δικη μου! Very Happy
Η αληθεια ειναι οτι ο αντρουλης μου θα ειναι εκει και θα ειναι η πιο πολυτιμη συμπαρασταση, αν και δωρεαν! I love you

Υ.Γ. Να προσπαθησω να σου στειλω προσωπικο μηνυμα με το ονομα της μαιας μηπως την ειχε παρει το ματι σου η το αυτι σου στο Ιασω??

15 Απ: Κοριτσια, θα ηθελα τις γνωμες σας... στό Τετ Μαϊος 11, 2011 11:34 pm

snoopy

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
egw den tha sou pw tin apopsi mou gia ti maia giati dika soy einai ta xrimata kai ta kaneis oti theleis..kai opws aisthanesai kalitera...egw tha sou pw tin apopsi mou gia to rooming in..epeidi kai mena propathousan na me pisoun na parw idiko dwmatio sto mitera gia na exw apoklistika to mwro mera nixta..den to ekana giati pragmatika tha eisai arketa kourasmeni ,,kai tha thes estw aytes tis 4 meres paramonis ekei na eisai oso pio xalari mporeis..pistepse me meta arxizoun ta diskola!!!!tha exeis to mwro oli ti mera tha mpenovgenoun oloi panw apo to mwro..tha prepei eite ponas eite oxi na eisai apiko...epidi tha eisai sinexeia apo panw tou otan tha epistrepseis spiti akouse me kai des to maieytirio san xenodoxeio kai kane diakopes!!!eilikrina mou leipei apisteyta ayti i xekourasi!!!me to kalooooooo

16 κοριτσια θα ηθελα τιςγνωμες σας... στό Τετ Μαϊος 11, 2011 11:37 pm

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΓΕΩΡΓΙΑ,ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ.ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΕΡΙΣΕΥΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΝΗΣΙ(ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ) ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΚΑΙ Η ΜΑΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΑΡΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΗΚΗ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΠΝΟΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΑΣΧΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΧΓΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΣΕ ΟΛΑ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΩΝ.Η ΚΑΛΗ ΜΑΙΑ ΕΙΤΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΕΙΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ,ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ.

17 Απ: Κοριτσια, θα ηθελα τις γνωμες σας... στό Τετ Μαϊος 11, 2011 11:41 pm

georgia84

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
snoopy το ιδιο μου ειπε και η γυναικολογος μου οταν τη ρωτησα την αποψη της για το rooming in! Να ξεκουραστω στο μαιευτηριο και να μαζεψω δυναμεις γιατι θα μου χρειαστουν μετα! Και ο αντρας μου συμφωνει με αυτη την αποψη. Εγω ο μονος λογος που το σκεφτομουν ειναι για το θηλασμο, γιατι τους δινουν ξενο ακομα κι αν εχεις ζητησει αποκλειστικο θηλασμο! Mad
Αληθεια,υπαρχουν ειδικα δωματια η το εχεις μαζι σου στο κλασικο τρικλινο? Εγω νομιζα οτι ισχυει το δευτερο.
Τουρτιτσα δικιο εχεις...

18 Απ: Κοριτσια, θα ηθελα τις γνωμες σας... στό Τετ Μαϊος 11, 2011 11:51 pm

snoopy

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
georgia84 έγραψε:snoopy το ιδιο μου ειπε και η γυναικολογος μου οταν τη ρωτησα την αποψη της για το rooming in! Να ξεκουραστω στο μαιευτηριο και να μαζεψω δυναμεις γιατι θα μου χρειαστουν μετα! Και ο αντρας μου συμφωνει με αυτη την αποψη. Εγω ο μονος λογος που το σκεφτομουν ειναι για το θηλασμο, γιατι τους δινουν ξενο ακομα κι αν εχεις ζητησει αποκλειστικο θηλασμο! Mad
Αληθεια,υπαρχουν ειδικα δωματια η το εχεις μαζι σου στο κλασικο τρικλινο? Εγω νομιζα οτι ισχυει το δευτερο.
Τουρτιτσα δικιο εχεις...
giayto den eimai sigouri alla sigoura den tha eisai sto klasiko me tis mamades pou den exoun ta mwra mazi..

19 Απ: Κοριτσια, θα ηθελα τις γνωμες σας... στό Τετ Μαϊος 11, 2011 11:58 pm

valerakievelinaki

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλο ειναι να εισαι χαλαρη και ξεγνοιαστη στο μαιευτηριο αλλα και εκεινο το δολιο το νεογεννητο θελει κοντα την μαμα του και μονο την μαμα του συνεχεια !

20 Απ: Κοριτσια, θα ηθελα τις γνωμες σας... στό Πεμ Μαϊος 12, 2011 12:05 am

snoopy

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
valerakievelinaki έγραψε:καλο ειναι να εισαι χαλαρη και ξεγνοιαστη στο μαιευτηριο αλλα και εκεινο το δολιο το νεογεννητο θελει κοντα την μαμα του και μονο την μαμα του συνεχεια !
den pathenei tipota gia 3-4 meres..sto fernoun sinexeia..prwsopika me kaisariki kai tetoious ponous na eixa to mwro na to frontizw apokleistika moni mou tis prwtes meres den ipirxe periptwsi...oi kaliteres diakopes epanalamvanw einai sto nosokomeio...ekana paragelia ti tha faw ekana tis voltoules mou,,alla meta ta kefalia mesa!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your own blog