Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από RITAKI30 Σήμερα στις 7:30 pm

» Εγκυος μάλλον....
από maro28 Σήμερα στις 7:23 pm

» 1 έτους: φρέσκο, εβαπορέ ή σκόνη;
από maryloo Σήμερα στις 7:11 pm

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015
από depy302 Σήμερα στις 6:09 pm

» egkyoules iounioy-iouliou 2015
από maro28 Σήμερα στις 5:42 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13#
από jollie Σήμερα στις 10:13 am

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 11
από Irene14 Σήμερα στις 8:32 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από mamy land Σήμερα στις 1:50 am

» γνωμη για θρησκευτικο γαμο
από vasoulagal Χθες στις 7:10 pm

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από mamy land Σαβ Nov 22, 2014 7:20 pm

» Εργασία και χαρά(;;;)
από Evagelia3 Σαβ Nov 22, 2014 7:11 pm

» Μαμάδες από Αχαρνές (Μενίδι) και γύρω περιοχές!
από Evagelia3 Σαβ Nov 22, 2014 4:45 pm

» ΚΑΦΕ ΒΛΕΝΗ
από tzeni27 Σαβ Nov 22, 2014 1:33 pm

» Ενδομητριωση
από κουνελάκι Σαβ Nov 22, 2014 5:17 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2014!!!!
από vblue Παρ Nov 21, 2014 9:45 am

» Συνεχείς ωτίτιδες και διαφορετικές απόψεις γιατρών
από anipomoni Παρ Nov 21, 2014 12:16 am

» ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ'ΟΙΚΩΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ??
από xrisili Παρ Nov 21, 2014 12:02 am

» ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΠΑΝΕΣ
από HappyMama Πεμ Nov 20, 2014 11:43 pm

» θηλασμος και περιοδος?
από iouliana Πεμ Nov 20, 2014 11:02 pm

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΜΠΡΕΛΟΚ ΚΟΡΩΝΑ.....
από φραουλα Τετ Nov 19, 2014 8:34 am

» gunaikologos
από tania1422 Τετ Nov 19, 2014 3:06 am

» εξοπλισμός σε άριστη κατάσταση
από vdimak Τρι Nov 18, 2014 8:08 am

» ΠΩΣ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΠΙΠΙΛΑ???
από HappyMama Δευ Nov 17, 2014 9:46 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από pennytol Δευ Nov 17, 2014 6:12 pm

» Συγνώμη για την ερώτηση!
από Evagelia3 Δευ Nov 17, 2014 5:53 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από efaki27 Δευ Nov 17, 2014 9:25 am

» θεματακι με την περιοδο....
από maro28 Σαβ Nov 15, 2014 6:27 pm

» γινεται 2 χρονων και ακομα πινει γαλα τη νυχτα
από elin1 Παρ Nov 14, 2014 11:16 pm

» Πως βάζω φωτογραφία;;
από tassoula Παρ Nov 14, 2014 10:01 am

» ποσο καιρο προσπαθουσατε για μωρακι??
από afroula_27 Παρ Nov 14, 2014 7:02 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από Helen M. Πεμ Nov 13, 2014 9:10 pm

» soldesanil !!
από efffie Πεμ Nov 13, 2014 8:18 pm

» ολονυκτιο ξυπνημα!
από maryloo Πεμ Nov 13, 2014 5:43 pm

» φρουτόκρεμα και κρέμες...
από kikimam Πεμ Nov 13, 2014 4:59 am

» πεθερα εντομοκτονο
από tassoula Τετ Nov 12, 2014 9:17 am

» Θέματα Ιδιωτικής Ασφάλισης
από alexbox Τετ Nov 12, 2014 4:20 am

» Η ΝΥΧΤΑ....ΜΕΡΑ....
από iouliana Τετ Nov 12, 2014 1:31 am

» Παιδικός σταθμός ή κοπέλα στο σπίτι;
από mariatsak Τρι Nov 11, 2014 6:29 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΣ Η ΒΡΕΦΙΚΟΣ?
από mariatsak Τρι Nov 11, 2014 6:01 pm

» Ξεκινημα στερεων τρωφων με δυσκολια!
από mariatsak Τρι Nov 11, 2014 5:50 pm

Παρόντες χρήστες
533 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 8 μέλη, 1 μη ορατός και 524 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Anastasie, Despoina90, geneka, maro28, maryloo, RITAKI30, roulakriti, vasoulagal

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τετ Jan 23, 2013 2:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1 παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 7:22 am

manoulitsa90

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γεια σας!!!!ο μικρουλης μ ειναι 11 μηνων κ θελει συνεχεια να περπαταει...μονος τ δε μπορει ακομα αλλα με τη δικη μας βοηθεια η τη βοηθεια καποιου επιπλου τα καταφερνει πολυ καλα.σκεφτομαι να τ παρω παπουσακια ορθοπεδικα αλλα ειναι πολυ μκρο το ποδαρακι τ(πανω κατω 17-18 νουμερο θελει),να τ παρω η να τν εχω με τα παπουτσακια αγκαλιας????μας εχουν παρει κατι παπουτσακι αλλα ειναι 20 νουμερο,οταν τα κλεινω ειναι σταθερα στο ποδαρακι τ αλλα απο μπροστα εχει περιθωριο...φανταζομαι οτι αυτο απαγορευεται......για πειτε τι να κανω?

2 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 7:34 am

αλικακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγώ την ίδια απορία είχα!!!
Ο δικός μου είναι 10 μηνών και προχθές πήγα στο crocodilino.
H πωλήτρια λοιπόν μου είπε ότι κανονικά απο 9 μηνών πρέπει να τους φοράμε παπουτσάκια!!
Εγώ του αγόρασα ένα ζευγάρι, πολύ ωραία είναι,21 νούμερο και είναι λίιιιγο μεγάλο γιατί τα δαχτυλάκια του δεν πρέπει να ακουμπάνε μπροστά..
Πρέπει να τους βαζουμε απο την ώρα που κάνουν βηματάκια..
Και κρατάει και το πέλμα πολύ σταθερά,και τα ευχαριστιέται τόσο πολύ!!!!!

3 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 7:40 am

fouskitsa

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
το παπουτσι πρεπει να ειναι ακριβως στοποδι του παιδιου ειδικα οταν το απιδι δεν εχει ακομη μαθει ννα περπαταει καλα.εγω του γιου μου του ειχα παρει 20 νουμερο αθλητικα παντα.βρηκα και nike και adidas και puma.21 ειχαμε timberland αλλα ηταν στενη η φορμα και του εκαναν μια χαρα.τωρα πια φοραει 25 και ειναι μολις 2 χρονων!!!!!καλες βολτες

4 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 8:00 am

erwtoulis

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Otan kai mena ksekinise na krataei ta epipla k na kanei bimatakia piga na tou paro papoutsia, oloi mou eipan oti kalitera einai mesa sto spiti to paidi na perpataei xoris papoutsakia. Ego bebea ithela na ton egklobiso oste na min bgazei kai tis kaltses tou, giati kaltson me patousakia apo kato den ebriska k glistrouse. Brika ena magazi to opoio exei papoutsakia idika gia ta prota bimata. Ta boleftike afantasta. Tou eixa parei k alla zeugaria apo to mouger k apo to krokodilino, san auta omos kanena. Parolo pou lene oti stin arxi ta papoutsakia tous prepei na einai imimpoto... auta itan kanonika k den eixame kanena problima.

5 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 8:03 am

MariaM

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμείς όταν ήταν 11 μηνών που ήταν η φάση μετάβασης από το μπουσούλημα στο περπάτημα είχαμε βρει παπουτσάκια κατάλληλα για αυτό το στάδιο στο mothercare. Ήταν λαστιχένια μεν, αλλά μαλακά και ευλύγιστα τα πέλματα για να μπορεί να σηκώνεται εύκολα.
Τον επόμενο μήνα που σταθεροποιήθηκε πήραμε παπουτσάκια αρκετά πιο σκληρά, όπως μας είχε συμβουλέψει ο ορθοπεδικός και η παιδίατρος.
Γενικά με τα νούμερα υπάρχει ένα θέμα γιατί έχουν διαφορές. Αυτά που φοράει τώρα είναι 22 νούμερο από το crocodilino. Τώρα που έχουμε την βάπτιση τον Μάιο πήγε ο νονός του στα alouette και του πήρε το 23. Ε, το μέγεθος είναι ακριβώς το ίδιο με τα crocodilino που υποτίθεται ότι είναι ένα νούμερο μικρότερο. Καλό είναι οταν αγοράσετε παπουτσάκια να έχετε και το παιδί μαζί.

6 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 8:49 am

Maria S

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμένα κορίτσια μου είπαν αθλητικά όχι πρίν τα 2,5 χρόνια. Και αν το παιδί αργήσει να περπατήσει να περπατάει τουλάχιστον 1,5 χρόνο πριν πάρω αθλητικά. Αλλά δεν θέλω και να με πιάνει υστερία, δηλαδή τα παιδάκια που φορέσανε τι πάθανε; Αλλά από την άλλη όταν στο λένε οι 'ειδικοί' τι να πείς; Κι εγώ από μούγερ και crocodilino της παίρνω παπουτσάκια και είμαι πολύ ικανοποιημένη αλλά κάθε 2 μήνες αλλάζουμε νούμερο και έχουμε ξεπαραδιαστεί κανονικά!!!

7 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 8:56 am

fouskitsa

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμενα παντως ο παιδιατρος του γιου μου ποτε δεν μου εχει πει κατι τετοιο.ισα ισα που καθε φορα εβλεπε και αλλο ζευγαρι και μου ελεγε ελεος με αυτα τα αθλητικα!!!!!και μια χαρα περπεταει απο 12 μηνων και πλεον που ειναι δυο εχει μια ωραιοτατη καμαρα.ισως να ειμαι λαθος αλλα επειδη εχω τρελα με τα παπουτσια του γιου μου οπως και με τα δικα μου θελω να ειναι ωραια δεν μπορω αλλιως να σας το εξηγησω.μου αρεσουν τα αθλητικα και σε μποτακια τα timberland και εννοειται οτι ολο το καλοκαιρι ειναι με crocs παλι μετα απο ερωτηση στον παιδιατρο του(τα γνησια εννοειται)

8 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 8:58 am

MariaM

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maria S έγραψε:Εμένα κορίτσια μου είπαν αθλητικά όχι πρίν τα 2,5 χρόνια. Και αν το παιδί αργήσει να περπατήσει να περπατάει τουλάχιστον 1,5 χρόνο πριν πάρω αθλητικά. Αλλά δεν θέλω και να με πιάνει υστερία, δηλαδή τα παιδάκια που φορέσανε τι πάθανε; Αλλά από την άλλη όταν στο λένε οι 'ειδικοί' τι να πείς; Κι εγώ από μούγερ και crocodilino της παίρνω παπουτσάκια και είμαι πολύ ικανοποιημένη αλλά κάθε 2 μήνες αλλάζουμε νούμερο και έχουμε ξεπαραδιαστεί κανονικά!!!

Υπομονή... Κάποτε σταματάει να μεγαλώνει το πόδι... Στα κορίτσια συνήθως αυτό συμβαίνει στο γυμνάσιο και στα αγόρια στον στρατό. Laughing Laughing Laughing

9 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 9:04 am

Maria S

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
MariaM έγραψε:

Υπομονή... Κάποτε σταματάει να μεγαλώνει το πόδι... Στα κορίτσια συνήθως αυτό συμβαίνει στο γυμνάσιο και στα αγόρια στον στρατό. Laughing Laughing Laughing

Μέχρι τότε μάλλον θα πρέπει να βρώ και άλλη δουλειά γιατί δεν με βλέπω καλά Razz Και καλά τώρα που δεν έχει άποψη, αργότερα να δώ...

10 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 5:49 pm

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οι καινούργιες οδηγίες στο εξωτερικό (και απόπολλούς γιατρούς στην Ελλάδα) λένε ότι το παπούτσι στην αρχή πρέπει να έχει πολύ μαλακή σόλα για να αισθάνεταιτο παιδί το έδαφος και να μπορεί να αναπτύξει σωστά την ισορροπία του. Μετά παίρνουμε και πιο σκληρά.
Όσο για την καμάρα, οι πρόγονοί μας που δε φορούσαν παπούτσια είχαν όλοι πλατυποδία? Όχι βέβαια... αφού συνήθως είναι κληρονομική!

11 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 6:26 pm

αλικακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:Κι εγώ την ίδια απορία είχα!!!
H πωλήτρια λοιπόν μου είπε ότι κανονικά απο 9 μηνών πρέπει να τους φοράμε παπουτσάκια!!
Εγώ του αγόρασα ένα ζευγάρι, πολύ ωραία είναι,21 νούμερο και είναι λίιιιγο μεγάλο γιατί τα δαχτυλάκια του δεν πρέπει να ακουμπάνε μπροστά..

19 νούμερο είναι τα παπουτσάκια του έκανα λάθος..τώρα για τα μαλακά παπουτσάκια άλλα δεν είναι της αγκαλιάς???γιατί της αγκαλιάς δεν κάνει απο την στιγμη που περπατάνε..όσο για τα αθλητικά και εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ και σίγουρα θα του πάρω αλλά γιατί απαγορεύονται??και εδώ δηλαδή οι απόψεις των παιδιάτρων διαφέρουν??

12 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 9:37 pm

renaten

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλησπερα... μεχρι να περπατησει καλα την ειχα χωρισ παπουτσια βεβαια ηταν κ καλοκαιρι.οταν περπατησε πηγα κ τησ αγορασα καλα παπουτσια οχι αθλητικα απο το crocodillino. k τα παπουτσια αγκαλιας της τα φοραγα πριν περπατησει για ομορφια δεν θεωρω οτι ειναι καλα για περπατημα.

13 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 10:27 pm

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:
αλικακι έγραψε:Κι εγώ την ίδια απορία είχα!!!

19 νούμερο είναι τα παπουτσάκια του έκανα λάθος..τώρα για τα μαλακά παπουτσάκια άλλα δεν είναι της αγκαλιάς???γιατί της αγκαλιάς δεν κάνει απο την στιγμη που περπατάνε..όσο για τα αθλητικά και εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ και σίγουρα θα του πάρω αλλά γιατί απαγορεύονται??και εδώ δηλαδή οι απόψεις των παιδιάτρων διαφέρουν??

Πάλι εγώ ξέρω το αντίθετο, ότι δηλαδή φοράμε στα παιδιά παπούτσια όταν αρχίσουν να περπατάνε καλα΄μόνα τους για να μπορέσει να αναπτυχθει ελεύθερα το πέλμα και η ισορροπία τους... Πάντως την έχω ξυπόλυτη. Επίσης και όταν αρχίσουν ν περπατάνε πάλι μέσα στο σπίτι όχι παπούτσι.
Τα μαλακά που λέω δεν είναιαγκαλιάς, είναι με δερμάτινη σόλα πολύ λεπτή και εύκαμπτη.
Πάντως κλασικά υπάρχουν πολλές απόψεις και αφού κάνουμε την έρευνά μας επιλέγουμε αυτή που πιστεύουμε ότι είναι η πιο σωστή.

14 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 11:05 pm

titoula

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πήραμε κι εμείς τα πρώτα μας παπουτσάκια νούμερο 18. Μέσα στο σπίτι δεν της τα φοράω αλλά όταν είμαστε έξω νομίζω χρειάζονται. Ειδικά όταν πηγαίνουμε στις κούνιες που έχει χαλικάκια φαντάζομαι πως πονάνε τα ποδαράκια της με τα αγκαλιάς. Smile

15 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 11:07 pm

daddycool

Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εδώ ισχύει το "less is ...more!". Το πιο φυσιολογικό πριν και μετά το πρώτο περπάτημα είναι η ξυπολταρία!Τώρα για έξω η για το κρύο πάτωμα, το αμέσως καλύτερο είναι τα μαλακά, δερμάτινα κυρίως, "μοκασίνια", με μαλακή αντιολισθητική σόλα, η αλλίως αγκαλιάς η καλτσοπάπουτσα.Κανονικό παπούτσι η αθλητικό έχουν...καιρό μπροστά τους να το βάλουν!Οι "καμάρες" και τα "ορθοπαιδικά" ορισμένων παιδιάτρων πάνε πίσω στην εποχή που μάλλον σπούδαζαν!Το παιδί , στα πρώτα του βήματα πρέπει να αισθάνεται που πατάει και τι κάνει, άρα όσο πιο "λίγη" σόλα τόσο καλύτερα

16 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 11:20 pm

Maya

Πειραζει το παιδι να περπαταει ξυπολητο? Ειδικα τωρα το καλοκαιρι, στο εξοχικο, στο σπιτι και στον κηπο κανενας απο την οικογενεια δε φοραει παπουτσια (ειναι στην παραλια), πως γινεται να ειμαστε ολοι ξυπολητοι και να φοραει η μπεμπα μονο? Δεν την βλεπω να συνεργαζεται.. Κανει κακο να περπατανε τα παιδακια ξυπολητα ή αλλιως ειναι υποχρεωτικο να φορανε τελικα παπουτσια?

17 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 11:27 pm

daddycool

Maya έγραψε:Πειραζει το παιδι να περπαταει ξυπολητο? Ειδικα τωρα το καλοκαιρι, στο εξοχικο, στο σπιτι και στον κηπο κανενας απο την οικογενεια δε φοραει παπουτσια (ειναι στην παραλια), πως γινεται να ειμαστε ολοι ξυπολητοι και να φοραει η μπεμπα μονο? Δεν την βλεπω να συνεργαζεται.. Κανει κακο να περπατανε τα παιδακια ξυπολητα ή αλλιως ειναι υποχρεωτικο να φορανε τελικα παπουτσια?

Ξυπόλητο είναι το καλύτερο!Αλλιώς καλτσοπάπουτσο...

18 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 11:28 pm

MariaM

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maya έγραψε:Πειραζει το παιδι να περπαταει ξυπολητο? Ειδικα τωρα το καλοκαιρι, στο εξοχικο, στο σπιτι και στον κηπο κανενας απο την οικογενεια δε φοραει παπουτσια (ειναι στην παραλια), πως γινεται να ειμαστε ολοι ξυπολητοι και να φοραει η μπεμπα μονο? Δεν την βλεπω να συνεργαζεται.. Κανει κακο να περπατανε τα παιδακια ξυπολητα ή αλλιως ειναι υποχρεωτικο να φορανε τελικα παπουτσια?

Οι παιδίατροι λένε υποχρεωτικά μέχρι τα 3 αλλά αν το παιδάκι δεν είχε κάποιο πρόβλημα πχ με τα ισχία ή με τα πέλματα και εγώ το θεωρώ υπερβολικό.

19 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 11:31 pm

αλικακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

Βασικά εγώ έχω διαβάσει ότι το ξυπόλυτο είναι το καλύτερο ή με καλτσάκια..τώρα για έξω δεν πρέπει να τους φοράμε κάτι???
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι το κακό έχουν τα ανατομικά παπουτσάκια???αφού είναι ανατομικά και ειδικά για παιδάκια.....

20 Απ: παπουτσια κ περπατημα στό Δευ Apr 11, 2011 11:33 pm

Maria S

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
daddycool έγραψε:

Ξυπόλητο είναι το καλύτερο!Αλλιώς καλτσοπάπουτσο...

Αυτά τα καλτσοπάπουτσα συνήθως φεύγουν από τα πόδια (τουλάχιστον της μικρή μου η οποία σκαρφαλώνει κάθεται, σηκώνεται και δεν μένουν στα πόδια της πάνω από 10 λεπτά). Εγώ έχω βρεί ησυχία μόνο με τις κάλτσες που έχουν απο κάτω αντιολισθιτικά πατουσάκια για να μη γλυστράει.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create a free blog