Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» είμαι καινούρια αλλά..
από mhtsaina Σήμερα στις 12:13 am

» Κακόβουλοι χρήστες!!
από pigkoulinaki Σήμερα στις 12:13 am

» Μανούλες Νοεμβρίου 2013 Νο 9!!!
από Anastasie Σήμερα στις 12:07 am

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από loulou_29 Χθες στις 11:58 pm

» ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ
από Mamma Tomato Χθες στις 11:56 pm

» Εγκυουλες Δεκεμβριου 2014!!!
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Χθες στις 11:51 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από αγγελακι στον ουρανο Χθες στις 11:49 pm

» σας εχει συμβει;
από kerasoula Χθες στις 11:45 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014!!!
από valgreg Χθες στις 11:44 pm

» ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
από Mamma Tomato Χθες στις 11:43 pm

» τεστ με αχνη γραμμη
από kerasoula Χθες στις 11:37 pm

» Ας μαζευτουμε εδω οσες προσπαθουμε για μωρακι #140
από den antexo allo Χθες στις 11:32 pm

» καλώς σας βρήκα!
από zenaki Χθες στις 11:32 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από mamagoriou29 Χθες στις 10:53 pm

» Μικρες μανουλες!!!
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Χθες στις 10:16 pm

» Να 'χαμε να λέγαμε του ντουρνοθύρη λόγια....
από Mamma Tomato Χθες στις 8:51 pm

» Μ Α Κ Α Ρ Ι !!
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Χθες στις 7:51 pm

» Αρνηση για βοηθεια
από zenaki Χθες στις 7:22 pm

» για να περασει η ωρα:( σας εχουν κανει οι γιαγιαδες την μαγκανια με τον σταυρο???)
από Lillybell Χθες στις 7:15 pm

» ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΛΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ!!
από Βάνα Κ. Χθες στις 6:36 pm

» ΕΣΠΑ 2014 - 2015 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από Σύλβια Χθες στις 6:25 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από souzan Χθες στις 5:53 pm

» ΠΛΥΣΙΜΟ ΔΟΝΤΙΩΝ
από Βάνα Κ. Χθες στις 4:50 pm

» Καλως σας βρηκα απο ΠΕΙΡΑΙΑ
από zenaki Χθες στις 4:16 pm

» ΟΙ 8 ΣΥΝΗΘΕΣΤΕΡΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ!
από Σύλβια Χθες στις 3:42 pm

» ΣΗΦΗΣ ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΑΚΗΣ - ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ
από Σύλβια Χθες στις 3:42 pm

» Χαμηλη χοριακη !!
από ANGEL Χθες στις 2:46 pm

» ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ
από efil87 Χθες στις 1:58 pm

» ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ
από efil87 Χθες στις 1:47 pm

» ΘΕΛΩ Κ ΕΓΩ ΜΩΡΑΚΙ
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Χθες στις 1:18 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από jollie Χθες στις 12:17 pm

» b'epipedou!
από stilvy1982 Χθες στις 10:03 am

» Καμπυλη ζαχαρου ποτε πρεπει να την κανω
από stilvy1982 Χθες στις 10:00 am

» Πολλα υγρα
από stilvy1982 Χθες στις 9:52 am

» Club Αυπνιας!
από zenaki Χθες στις 9:09 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2014!!!!
από vblue Χθες στις 1:41 am

» ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΟΥ
από Stevi_tasos Τρι Jul 29, 2014 11:14 pm

» Μαμα στα 40
από Stevi_tasos Τρι Jul 29, 2014 11:10 pm

» το τεστ μου... κ εχω μπερδευτει!!
από Stevi_tasos Τρι Jul 29, 2014 10:52 pm

» Καλημερα κι απο εμενα!
από zenaki Τρι Jul 29, 2014 10:48 pm

Παρόντες χρήστες
709 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 36 μέλη, 3 μη ορατοί και 670 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

200810, af.ch, alex-paula, Anastasie, Areti2, dada9, daskala23, demaki88, den antexo allo, efaki27, eleonora giannopoulou, elife, elila, evanka, irenehr, kerasoula, loulou_29, love1988, love4, Marianna50, mhtsaina, Natassasmile, pennytol, pigkoulinaki, PINAKIII, popix, primadona, Psaraki, rise, roxanne87, zanna, zenaki, zouzounoasteroskoni, Σοφία η μέλλουσα μανούλα, μαρακι27, μιτατα

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

koukida

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πειτε καλά μου κοριτσια τι αν αποφυγω οπωσδηποτε- γιατι απ'οτι καταλαβα κ διαβασα- τα παντα μπορει να πειραζουν Sad
δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να 'ξεχασω' οπωσδηποτε για να μην εχει κολικους το κουφετάκι μου???

mary85

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω δεν έτρωγα καθόλου όσπρια και αρακά-φασολάκια,γενικά οτιδήποτε σου φέρνει αέρια νομίζω κάνει και τη κοιλίτσα του μωρου να πονάει.επίσης σοκολάτα και καφέ.τουλάχιστον για αρχή γιατι μετά τους δύο μήνες έτρωγα σχεδόν τα πάντα.

koukida

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ε νατα λοιπον -και καφε ηπια- (ντεκαφ) και σοκολατα εφαγα- και οσπρια επισης. τα αποκλειω λοιπον- αν ξερετε κ για καμια αλλη τροφη πειτε κοριτσια να μην ταλαιπωρω το μωρο μου

Matilda

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
kai piperia! o anipsios mou ena vradu den kserame ti na ton kanoume apo to klama eixe faei i aderfi mou piperia kai eixe pristei i koilitsa tou.

zouzounaki 24

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kai i sokolata??????????oxi re gamoto
ta xorta kserw me sigouria to marouli,laxano,spanaki,oti genika exei na kanei me prasino!emena ton diko mou ton pirazoun afta!

Ευάκι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα οτι και να δοκιμασα να κοψω δεν ειδα προκοπη!8-12 τη νυχτα ειχαμε δρομολογια αγκαλιτσα γιατι ειχε κολικους!αυτο βεβαια ειναι στο καθε παιδι διαφορετικο!κανε μια λιστα και δες τι το πειραζει το μωρακι σου για να τα αποφευγεις!εμενα πχ δεν ειχε θεμα αν ετρωγα κρεμυδια ενω μια φιλη μου τα ειχε κοψει,ενοχλουσαν τη μπεμπουλα της! Wink

βιολετα3

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αυτο που δεν κανει ειναι τ μπαχαρικα οσπρια χορταρικα λαχανο επισης κ τα πολλα γαλακτοκομοικα οιξηροι καρποι.εγω γεννικα αυτο που ετρωγα ηταν ψητα πολλες σουπες απο σαλατα κανει το μαρουλι τ κολοκυθακια

cassiani

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
koukida έγραψε:πειτε καλά μου κοριτσια τι αν αποφυγω οπωσδηποτε- γιατι απ'οτι καταλαβα κ διαβασα- τα παντα μπορει να πειραζουν Sad
δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να 'ξεχασω' οπωσδηποτε για να μην εχει κολικους το κουφετάκι μου???
to morouli sou exei kolikous idi i thes na tous apofigeis ?ego prosopika etroga ta pada kai ola afta pou lene ta koritsia ektos apo kafe kai salates giati den mou aresoun apla.kai poli sokolata parapoli kai ospria ta pada.i mikri den perase katholou kolikous alla oute eixe deiksei pote anisixia meta apo kapoio gevma apo afta pou etroga.makari kai to diko sou na na min to peirazei kanena fagito.o giatros mou eipa fae ta pada kai an deis pos kati to enoxlei stamata to.

momirene

Εγω θηλασα 8 μηνες...κανενα προβλημα, ετρωγα τα παντα εκτος απο κουκια. Ηταν το μονο που μου ειπε η παιδιατρος να αποφυγω κι αυτο γιατι μπορει να εκανε αλεργια το παιδι. Καφε χωρις καφεϊνη και τιποτε αλλο δεν εκοψα. Μου ειπε ομως οτι θα δω...αν φαω πχ λαχανο που γενικα καποια ατομα τα φερνει πρηξιμο και δω οτι και το μωρο εχει μια δυσκολια στο να το χωνεψει..ε αυτο δεν θα το ξαναφαω. Δεν σου απαγορευουν τιποτα. Δοξα το θεο μονο 3 μερες εκανε κατι που ισως ηταν κολικοι εκει στους 3 μηνες και τιποτε αλλο. Ειναι καθαρα θεμα οργανισμου. Very Happy

nena1988

κουκιδα μου και εσυ αγχωμενη μανουλα και εγω λοιπον ο παιδιατρος μου ειπε να τρωω αφθονο μαρουλι καροτο ντοματα αγγουρι,να τρωω σε πολυ πολυ μικρες ποσοτητες πιπερια,κολοκυθι,λαχανο,λαχανακια βρυξελων,παντζαρι,κουνουπιδι,μπροκολο,οσπρια..Να αποφευγω το ωμο κρεμμυδι και σκορδο λογω μυρωδιας περναει και στο γαλα και μπορει να δυσανασχετει το μωρο,καθως επισης και τη σοκολατα και τον καφε σε πολυ μικρες ποσοτητες ημερησιως,και μου ειπε οτι ακομα και αν την φας μετα που θηλασεις θα περασει στο γαλα διοτι τα συστατικα της σοκολατας ο οργανισμος θελει 38 ωρες για να τα αποβαλει..Πολλα υγρα αν μπορεις και 3 λιτρα την μερα νερο χυμους τσαγια,κρεατακι καθημερινα αν οχι μερα παρα μερα για τον σιδηρο και την πρωτεινη που εχει..Μια φορα στο τοσο μπορεις να πιες και το ποτακι σου,οπως επισης να αποφευγεις και τα ανθρακουχα,με λιγα λογια ολα με μετρο,αυτα που ενοχλουν εσενα μπορει να ενοχλησουνε και το μωρο!Φιλακια καλους θηλασμους

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

cinderella

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δες εδώ http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/10/180.html
εγώ τρώω τα πάντα εδώ και 16 μήνες που θηλάζω, εκτός από καφέ και αλκοόλ. παν μέτρον άριστον! το μωρό έχει ανάγκη από πολλές γεύσεις!

cassiani

momirene έγραψε:Εγω θηλασα 8 μηνες...κανενα προβλημα, ετρωγα τα παντα εκτος απο κουκια. Ηταν το μονο που μου ειπε η παιδιατρος να αποφυγω κι αυτο γιατι μπορει να εκανε αλεργια το παιδι. Καφε χωρις καφεϊνη και τιποτε αλλο δεν εκοψα. Μου ειπε ομως οτι θα δω...αν φαω πχ λαχανο που γενικα καποια ατομα τα φερνει πρηξιμο και δω οτι και το μωρο εχει μια δυσκολια στο να το χωνεψει..ε αυτο δεν θα το ξαναφαω. Δεν σου απαγορευουν τιποτα. Δοξα το θεο μονο 3 μερες εκανε κατι που ισως ηταν κολικοι εκει στους 3 μηνες και τιποτε αλλο. Ειναι καθαρα θεμα οργανισμου. Very Happy
bravo kai emena mono ta koukia mou eipe na min troo.ola ta alla kanonika kai paidia sokolata etroga para poli oli mera den adexa xoris afti.einai sto pedi kalo einai na fa ta pada kaina deis an kati to enoxlisei min ta vgaleis apo tin diatrofi sou amesos alloste mpoorei na thilazeis poli kaio mporei kai xrono giati na min tros oti thes?

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cassiani έγραψε: kalo einai na fa ta pada kaina deis an kati to enoxlisei min ta vgaleis apo tin diatrofi sou amesos alloste mpoorei na thilazeis poli kaio mporei kai xrono giati na min tros oti thes?

Συμφωνώ! Εγώ μόνο καφείνη δεν παίρνω και αλκοόλ. Τα άλλα όλα κανονικά.

momirene

Ακομα και καφε και ποτο μπορεις να πιεις αλλα θα θηλασεις μετα απο 1,5 ωρα τουλαχιστον μου ειπε. Α! Μπυρα χωρις αλκοολ λεμε οτι βοηθαει να εχεις γαλα. Δεν το δοκιμασα να σας πω την αληθεια. Εγω αυτο που παθαινα οταν θηλαζα ηταν οτι διψουσα απιστευτα! Το λιτρο διπλα μου συνεχεια και το μωρο θηλαζε... Laughing

koukida

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eιναι λεχουδακι ακομη και ειμαστε στην περιοδο προσαρμογης κ γνωριμιας ακομη. Απλα εχει 3 μερες με ανησυχια τα απογευματα- κ ειναι κολικοι μου ειπε η παιδιατρος οποτε κ να προσεχω τι τρωω.
αααχ τυχερες μανουλες που δεν ειχατε προβλημα- ευχομαι κ εμεις να το ξεπερασουμε γιατι οσο το βλεπω να ταλαιπωρειται τοσο στεναχωριεμαι κ γω κ ποναει η ψυχη μου που δεν μπορω να το βοηθησω οσο θελω..

momirene

οι κολικοι δεν σημαινουν οτι σιγουρα κατι στο φαγητο το πειραξε. Υπαρχουν 1000000 λογοι που μπορει να εχει κολικους. σε καμια περιπτωση μην νοιωσεις τυψεις οτι κατι εκανες. Απλως προσεχε λιγο την διατροφη σου. Very Happy

aristina

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εγω στην αρχη προσεχα χωρις να εχει κατι το παιδακι μου...οσπρια κυριως κολοκυθακια και κατι αλλα λαχανικα...αυτα πειραζουν εμενα...οποτε τα απεφευγα...για 2 μηνες αυτο μετα ετρωγα τα παντα,βεβαια αν εβλεπα οτι ειχε ενοχλησεις θα το συνεχιζα αν και πιστευω οτι εχει να κανει και με το παιδι.Καλη συνεχεια με τους θηλασμους σας και να σου ζησει το παιδακι σου! Smile

Dim

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καταρχήν στους κολικούς κάνεις το σταυρό σου και λίγη γιόγκα για χαλάρωση. Στη διατροφή εγώ έκανα το εξής και από ότι αποδείχτηκε ήταν σωτήριο. Στην αρχή δημιούργησα ένα στάνταρ μενού, με λίγα πράγματα όπως ψωμί, ψητό, ένα είδος σαλάτας, φρούτα (μήλο, αχλάδι), λίγα γαλακτοκομικά. Μετά από λίγες μέρες έβαζα δειλά δειλά και κάτι ακόμα πχ λίγο κρεμμύδι την πρώτη μέρα, έβλεπα αντιδράσεις και αν δεν την πείραζε, την επόμενη περισσότερο, αν την πείραζε οι παρενέργειες ήταν μικρές λόγο της ελάχιστης ποσότητας. Έτσι κατέληξα πριν τον σαραντισμό να τρώω να πάντα και να ξέρω τι πειράζει το δικό μου παιδί πχ πράσο. Επίσης αν μια μέρα έτρωγα ένα βαρύ φαγητό (κοκκινιστό με πατάτες τηγανιτές ας πούμε) την επόμενη έτρωγα κάτι πιο λάιτ. Και εγώ κουκιά δεν έφαγα ποτέ, όπως επίσης θαλασσινά και όσπρια έβαλα μετά τους 3 μήνες.

nena1988

ξερει καμια αν οι πατατες και τα μακαρονια μπορουν να κανουν κολικους?Ρωταω γιατι δυο μερες τωρα ο μικρος μου εχει κολικους εχω την εντυπωση οτι ειναι απο τα μακαρονια και απο τις πατατες που εφαγα,γιατι κατι αλλο διαφορετικο δεν εφαγα αυτες τις μερες

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

selini-giorgos

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Νομιζω πως δεν ειναι απο αυτες τις τροφες.Μην ξεχναμε οτι δεν χρειαζεται παντα ενα μωρακι να εχει κολικους επειδη τρωμε εμεις κατι...απλα οταν ενα μωρο εχει κολικους τοτε απλα προσεχουμε λιγο με οσπρια για μπορει να φερουν παραπανω αερια αρα ισως και παραπανω πονο.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create a blog