Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» egkyoules iounioy-iouliou 2015
από danik Σήμερα στις 3:51 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από tzeni27 Σήμερα στις 3:24 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13#
από maria_dou Σήμερα στις 1:38 am

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 11
από mary2 Σήμερα στις 1:35 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Σήμερα στις 1:33 am

» φοβος για εξωμήτριο
από maro28 Τετ Nov 26, 2014 8:41 pm

» ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!
από Evagelia3 Τετ Nov 26, 2014 7:37 pm

» ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!
από Evagelia3 Τετ Nov 26, 2014 7:33 pm

» Ενδομητριωση
από nanou Τετ Nov 26, 2014 6:12 pm

» Εργασία και χαρά(;;;)
από Evagelia3 Τρι Nov 25, 2014 9:48 pm

» ολονυκτιο ξυπνημα!
από HappyMama Τρι Nov 25, 2014 9:18 pm

» Παπαδάκης Μιλτιάδης γυναικολόγος
από Evagelia3 Τρι Nov 25, 2014 7:00 pm

» 1 έτους: φρέσκο, εβαπορέ ή σκόνη;
από kikimam Τρι Nov 25, 2014 5:01 am

» Εγκυος μάλλον....
από HappyMama Δευ Nov 24, 2014 9:47 pm

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015
από depy302 Δευ Nov 24, 2014 6:09 pm

» γνωμη για θρησκευτικο γαμο
από vasoulagal Κυρ Nov 23, 2014 7:10 pm

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από mamy land Σαβ Nov 22, 2014 7:20 pm

» Μαμάδες από Αχαρνές (Μενίδι) και γύρω περιοχές!
από Evagelia3 Σαβ Nov 22, 2014 4:45 pm

» ΚΑΦΕ ΒΛΕΝΗ
από tzeni27 Σαβ Nov 22, 2014 1:33 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2014!!!!
από vblue Παρ Nov 21, 2014 9:45 am

» Συνεχείς ωτίτιδες και διαφορετικές απόψεις γιατρών
από anipomoni Παρ Nov 21, 2014 12:16 am

» ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ'ΟΙΚΩΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ??
από xrisili Παρ Nov 21, 2014 12:02 am

» ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΠΑΝΕΣ
από HappyMama Πεμ Nov 20, 2014 11:43 pm

» θηλασμος και περιοδος?
από iouliana Πεμ Nov 20, 2014 11:02 pm

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΜΠΡΕΛΟΚ ΚΟΡΩΝΑ.....
από φραουλα Τετ Nov 19, 2014 8:34 am

» gunaikologos
από tania1422 Τετ Nov 19, 2014 3:06 am

» εξοπλισμός σε άριστη κατάσταση
από vdimak Τρι Nov 18, 2014 8:08 am

» ΠΩΣ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΠΙΠΙΛΑ???
από HappyMama Δευ Nov 17, 2014 9:46 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από pennytol Δευ Nov 17, 2014 6:12 pm

» Συγνώμη για την ερώτηση!
από Evagelia3 Δευ Nov 17, 2014 5:53 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από efaki27 Δευ Nov 17, 2014 9:25 am

» θεματακι με την περιοδο....
από maro28 Σαβ Nov 15, 2014 6:27 pm

» γινεται 2 χρονων και ακομα πινει γαλα τη νυχτα
από elin1 Παρ Nov 14, 2014 11:16 pm

» Πως βάζω φωτογραφία;;
από tassoula Παρ Nov 14, 2014 10:01 am

» ποσο καιρο προσπαθουσατε για μωρακι??
από afroula_27 Παρ Nov 14, 2014 7:02 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από Helen M. Πεμ Nov 13, 2014 9:10 pm

» soldesanil !!
από efffie Πεμ Nov 13, 2014 8:18 pm

» φρουτόκρεμα και κρέμες...
από kikimam Πεμ Nov 13, 2014 4:59 am

» πεθερα εντομοκτονο
από tassoula Τετ Nov 12, 2014 9:17 am

» Θέματα Ιδιωτικής Ασφάλισης
από alexbox Τετ Nov 12, 2014 4:20 am

Παρόντες χρήστες
632 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 2 μέλη, 1 μη ορατός και 629 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

maro28, tzeni27

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τετ Jan 23, 2013 2:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 5]

euaggelia83

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσια καλησπερα το θεμα μου ειναι ο μικροσ μου και ο μεσημεριανοσ του υπνοσ.δεν κοιμαται μονοσ αλλα μονο αν τον παρω αγκαλια και τον κουναω.το βραδυ δεν υπαρχει ακομα προβλημα γιατι τον θηλαζω και κοιμαται στον θηλασμο και μετα τον βαζω στο κρεββατι αλλα το μεσημερι τρωει φαγητο και ενω νυσταζει οταν τον βαζω στο κρεββατι του ακομα και με το παιχνιδακι με μουσικουλα κλαιει...προχτεσ που τον αφησα κοιμηθηκε μετα απο ενα τεταρτο αλλα σημερα με τιποτα...μετα απο ενα τεταρτο πλανταξε και τον πηρα αγκαλια και κοιμηθηκε!εσεισ τι κανατε?εμενα ο μεγαλοσ μου απλα γκρινιαζε αλλα πανω στο 15κοιμοταν...αυτοσ κλαιει πολυ δυνατα και με τρελο παραπονο ...ξεχασα να πω οτι ειναι 7,5 μηνων!

VickyP

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κι εμείς είμαστε 9 μηνών και ακόμα παιδευόμαστε με τον ύπνο. Το μεσημέρι κοιμάται πάντα με κάποιον αγκαλιά, ενώ το βράδυ μπορεί να αποκοιμηθεί, ενώ πίνει το γάλα της, αλλά σε μισή ώρα θα πεταχτεί και θα αρχίσει να κλαίει και μετά από μισή ώρα το ίδιο κτλ., οπότε πάλι θέλει αγκαλιά. Να την αφήσω στο κρεβάτι και να αποκοιμηθεί μόνη της, νομίζω ότι είναι κάτι που δε θα το βιώσω ποτέ! Και φυσικά, όλα γίνονται πιο εύκολα, όταν την παίρνουμε στο δικό μας κρεβάτι. Τότε, ως δια μαγείας, δεν ξαναξυπνάει ποτέ! Νομίζω πάντως ότι το σκοπό της, τον πετυχαίνει... Πάντα να έχει μια αγκαλίτσα... I love you

kallia28

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ο Κωνσταντίνος δεν ηθελε με τιποτα να κοιμηθει μονος του, δεν ηθελε να τον παρουμε αγκαλια, καθόταν στο καρεκλάκι φαγητου το οποίο γινόταν και ριλάξ κι ηθελε να τον κουνήσουμε, (δεν ηθελε το παιδι δηλ ετσι το ειχαμε μαθει) ή εστω και αν δεν τον κουνούσαμε να ειμαστε στον ιδιο χώρο με εκείνο!! Το πρόβλημα μου βεβαια δεν ηταν αυτο αλλα το οτι ξυπνούσε απο 3 εως 8 φορες μεσα στη νυχτα και φωναζε, κι ο λόγος??? η εικονα που ειχε οταν κοιμηθηκε δεν ταυτιζόταν με αυτη που εβλεπε οταν ανοιγε τα ματια του!!! Μου συνέστησαν λοιπόν το βιβλίο "ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ Πως να λύσετε το πρόβλημα του ύπνου στα παιδιά" Συγγραφέας: ΔΡ.ΕΣΤΙΒΙΛ ΕΔΟΥΑΡΔΟ
Εκδόσεις: ΠΑΤΑΚΗΣ. Με την βοηθεια αυτού του βιβλίου κατάφερα να τον κανω να κοιμάται μονος του σε 4 ημέρες.... Ο τρόπος που περιγράφει μέσα ειναι παρόμοιος με αυτόν που ακολουθούν οι νταντάδες αμέσου δράσης στο Σκαϊ αν εχετε δει ποτέ.... Βέβαια πρέπει να έχεις υπομονή και γερα νευρα γιατι τα πρωτα βράδια σπαράζει απο το κλάμα, τουλάχιστον ο δικός μου ετσι έκανε...

http://www.savetheplanet.gr

selini-giorgos

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καποια στιγμη επηρεασμενη απο καποια φιλη ειπα να δοκιμασω κι εγω την μεθοδο αυτου του βιβλιου.Την πρωτη μερα εφαρμογης,τα πρωτα λεπτα καταλαβα οτι αυτη η μεθοδος δεν ειναι σιγουρα για μενα και τα παιδια.Καταλαβα πως ολο αυτο,το να ζητανε μια ζεστη αγγαλια για να αφεθουν και να κοιμηθουν,δεν θα κρατησει για πολυ κι εγω θελω να το χορτασω και να μην τους το στερησω.Ισως κουραστω λιγο παεαπανω αλλα ειναι αυτο που θελωκι εγω και τα παιδια.Ζεστασια!

errika

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mia aporia exw egw twra k h dikh mou otan th thulazw (20 hmerwn einai) thn pernei o upnos ti na kanw na thn ksuonw gia na reutei k meta thelei pali sththos Razz pfffff eseis to vazete k koimatai etsi k den uparxei periptwsh na pnigei ??

Aurora

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Eπειδή ούτε και σε μένα ταίριαζε αυτη η μέθοδος ύπνου (δεν άντεχα να τον ακούω να κλαίει για μια αγκαλίτσα)
δημιούργησα μόνη μου μια δική μου "μέθοδο"
Τις πρώτες μέρες απλά έκοψα το κούνημα, ήμουν πάνω απο τη κούνια του και του έκανα μασαζάκι στα ποδαράκια και του τραγουδούσα...μετα απο 30 λεπτά κοιμήθηκε τη 2η μετα απο 20 τη 3η μετά απο 10 τη 4η αμέσως!!!
Την 5η μέρα έκοψα το μασάζ, μόνο τραγούδι..
την 7η έκοψα και το τραγούδι τον έβαζα στο κραβάτι του και έφευγα.
Πλέον έτσι κοιμάται πλην ελαχίστων περιπτώσεων που έχει πόνους και θέλει λίγο μασάζ για να κοιμηθεί.
Έτσι μας ήρθε απόλυτα φυσιολογικά η αλλαγή χωρίς να κλάψει το παιδί μου και χωρίς να πιθανώς νιώσει απόρριψη απο εμένα (γνώμη μου)

mariatwins

Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
αυτο ειναι ενα μεγαλο προβλημα για μενα, διοτι ειναι διδυμα και πως να τα αφησω στισ κουνιες τους να κοιμηθουν?? οταν κλαιει ο ενας κλαιει και ο αλλος με αποτελεσμα να μην ηρεμει κανεις να κοιμηθει αρα τους κουναω στο ριλαξ μεχρι να κοιμηθουν και μετα τους παω στις κουνιεσ τους!!! ολο λεω να προσπαθησω να τον αλλαξω τον τροπο αλλα εχουν μαθει ετσι και σε λιγο καιρο που δεν θα χωρανε στο ριλαξ δεν ξερω τι θα κανω. μπορει καμια να με βοηθησει????? kallia28 ποιον τροπο να κοιμηθουν τα μικρα γραφει αυτο το βιβλιο που λες? Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

εμενα κοιμοταν καποτε με κουνημα μετα με το να καθομαι μαζι του μεχρι να αποκοιμηθει.

καποια στιγμη αρχισε να κοιμαται μονος του,αυτο εγινε αφου περασαμε την φαση του αποχωρισμου

ετσι απο τοτε και μεχρι πριν 2 μηνες κοιμοταν σερι ολη νυχτα!!
το μεσημερι καθομαι μαζι του και απλα περιμενω να κοιμηθει

πριν 2 μηνες αρχισε ενα τρελο βραδυνο πανυγηρι!!!!!!!
κλαμματα,ουρλιαχτα κ.α
πηρα κι εγω το βιβλιο και το εφαρμοσα
απο την 7η μερα και μετα κοιμαται σαν πουλακι ολη νυχτα πλεον!!!!

μπορω να πω οτι δεν εκλαιγε στις αναμονες και σταματησε να ουρλιαζει
βεβαια εμενα ειναι και μεγαλυτερος και καταλαβαινε ολα οσα του ελεγα
ομως ξερω κοπελα που το εφαρμοσε σε διδυμα και μικρουλια και τωρα κοιμουνται ολοι τους πολυ πιο ηρεμα!!

αυτο παντα ειναι η δικη μου προσωπικη γνωμη και ουτε προτρεπω να την εφαρμοσει καποια κοπελα

καθε γονιος κανει αυτο που νομιζει σωστο και αυτο που αντεχει

tolazarakimou!

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
selini-giorgos έγραψε:Καποια στιγμη επηρεασμενη απο καποια φιλη ειπα να δοκιμασω κι εγω την μεθοδο αυτου του βιβλιου.Την πρωτη μερα εφαρμογης,τα πρωτα λεπτα καταλαβα οτι αυτη η μεθοδος δεν ειναι σιγουρα για μενα και τα παιδια.Καταλαβα πως ολο αυτο,το να ζητανε μια ζεστη αγγαλια για να αφεθουν και να κοιμηθουν,δεν θα κρατησει για πολυ κι εγω θελω να το χορτασω και να μην τους το στερησω.Ισως κουραστω λιγο παεαπανω αλλα ειναι αυτο που θελωκι εγω και τα παιδια.Ζεστασια!

Δίκιο έχεις, θέλουν μια ζεστή αγκαλιά! Άλλο παράδειγμα: Εχθές το βράδυ ήμουν στο σπίτι της αδελφής μου και παρά το γεγονός οτι υπήρχε αρκετός κόσμος και υπήρχε μια σχετική φασαρία, ο ανηψιός μου που είναι 4 ετών, καληνύχτισε και πήγε κατευθείαν για ύπνο, χωρίς παρακαλετά! Για αυτό το αποτέλεσμα η αδελφή μου δούλεψε από 7-8 μηνών και μετά (δεν ξέρω για πόσο). Μακάρι να καταφέρω κι εγώ τον δικό μου να κοιμάται τόσο εύκολα μεγαλώνοντας

ΑΓΑΠΗ@

selini-giorgos έγραψε:Καποια στιγμη επηρεασμενη απο καποια φιλη ειπα να δοκιμασω κι εγω την μεθοδο αυτου του βιβλιου.Την πρωτη μερα εφαρμογης,τα πρωτα λεπτα καταλαβα οτι αυτη η μεθοδος δεν ειναι σιγουρα για μενα και τα παιδια.Καταλαβα πως ολο αυτο,το να ζητανε μια ζεστη αγγαλια για να αφεθουν και να κοιμηθουν,δεν θα κρατησει για πολυ κι εγω θελω να το χορτασω και να μην τους το στερησω.Ισως κουραστω λιγο παεαπανω αλλα ειναι αυτο που θελωκι εγω και τα παιδια.Ζεστασια!

συμφωνω κι εγω!!!!
μεχρι πριν λιγους μηνες την κουνουσα στην αγκαλια μου να κοιμηθει και τωρα ξαπλωνει διπλα μου στον καναπε και αποκοιμιεται..βεβαια οταν δεν μπορω να την σηκωσω την βαζω στο κρεβατακι της απο νωρις και ξαπλωνω μαζι της!!! σε λιγα λεπτα κλεινει τα ματακια της η μαλαγανα!!! αφου πριν το κανει μου λεει μαμα μου σαγαπαου πουλυ και με σφιγγει σαν τον ανακοντα!!!!

sktv

δυσκολο!!!!εμεις ηθελε δε κ καλα στο ρηλαξ κοιμοταν τον μεταφεραμε στην κουνια,ξυπνουσε κατα τη διαρκει της νυχτας 2-3φορες κ ηθελε ρηλαξ!μεχρι που ο αντρας μου τα πηρε 20μηνων παιδι κ να κοιμαται στο ρηλαξ?κ του ειπαμε οτι το πηγαμε στα σκουπιδια οπως κ την πιπιλα του κ απο τοτε κοιμαται στο πατωμα Shocked κ τον μεταφερουμε στην κουνια του ευτυχως δεν ξυπναει τη νυχτα!ειναι τωρα 21μηνων!

Athin@

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκι μου η μόνη λύση είναι να το αφήνεις το μωρό να κλαίει (το χαζοκλάμμα εννοώ,αν αρχίζει να σπαράζει το παίρνεις αγκαλιά)
Εμάς όμως ο μπαμπάς δεν αντέχει να την ακούει να κλαίει και έτσι την κοιμίζουμε στο κρεβάτι μας και μετά την βάζουμε στο δικό της.Και το κάνουμε ένα βράδυ ο ένας και ένα βράδυ ο άλλος.Τώρα εγώ γιατί μπλέχτηκα σε όλο αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.Κανονικά έπρεπε να τον αναγκάσω να το κάνει κάθε βράδυ αφού δικό του δημιούργημα είναι αλλά τι να κάνω που με παρακαλάει σαν κουτάβι; Rolling Eyes

athina24

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η μεγαλη μου η κορη για να κοιμηθει θελει να της χαιδευω το χερι!ελαχιστα μεχρι να την παρει ο υπνος!αυτο βεβαια στη περιπτωση που δεν ειναι και πολυ ευχαριστημενη με την αποψη του να κοιμηθει!γιατι οταν νυσταζει κοιμαται χωρις κανενα βοηθημα........η μικρη μου δεν θελει τιποτα...απλα τη βαχεις στη κουνια και κοιμαται!!!!!!!φτανει να μην υπαρχει κανεις στο δωματιο βεβαια....γιατι εαν καταλαβει παρουσια μεχρι να τη παρει ο υπνος σηκωνεται,φωναζει και τετοια!!!!!!!!!

Vikoukou

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η μικρή μου κοιμάται τη μέρα μόνη της στο πάρκο.Παίζει με τις ώρες και πέφτει οπου να΄ναι.Το βράδυ ή την ώρα που πίνει γάλα της ή στην αγκαλία μας ευτυχώς χωρίς κούνημα, αγκαλίτσα και νάνι.

euaggelia83

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
euxaristw polu koritsia....ligo polu oles to klama xrhsimopoioumai kai etsi 8a oplistw me dunamh kai
apo aurio 8a arxhsw pali to krevvati kai klama mexri na koimh8ei...ki an den piasei 8a kanw auto pou leei h aurora an kai ston mikro den aresei na ton peirazoun otan einai ksaplwmenos pali klaiei 8a to dokimasw...8a parw kai to vivlio sou kalia28...8a sas pw nea se kamia vdomada!

lenaki1982

εμάς το βράδυ μόλις κάνει το μπανάκι της και πιεί το γαλατάκι της, την βάζουμε στην κούνια και φεύγουμε.
αυτό είναι, κοιμάται μόνη της...

jojo_mama

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
lenaki1982 έγραψε:εμάς το βράδυ μόλις κάνει το μπανάκι της και πιεί το γαλατάκι της, την βάζουμε στην κούνια και φεύγουμε.
αυτό είναι, κοιμάται μόνη της...

αχ και εμενα το ζουζουνι μου ετσι ηταν μικροτερο...μαμ και νανι μονο του...εχει τον τελευταιο μηνα που χτυπιεται και θελει μεμέ για να κοιμηθει ειτε για βραδυ η για υπνακο!

pana

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμενα εμαθε στο κουνιστο της φισερ πραις κουνιοταν και κοιμοτανε ουτε αγκαλιες ουτε τιποτα και τα 2 τα παιδια μου και ξαφνικα ο μπεμπης 3 μηνων τον εβαλα στο κρεβατι με πιπιλα εφυγα και κοιμηθηκε και η αννα ματρια ομως απο 5 μηνων κοιομοτανε μονη της με το νανι της και μια πιπιλα
θεωρω οτι το κουνιστο τα εκανε να κοιμουνται μονα τους

Kalokairini

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγώ πάλι με την σειρά μου δεν έκανα τίποτα διαφορετικό από τις άλλες βραδυές. Απλά τον έβαλα στην κούνια του στο δωμάτιό του.

Πιστεύω πως αν δεν δείξεις στο παιδί τον φόβο που έχεις μέσα σου (αχ θα βγάλει γουλιές? αχ λες να ξυπνήσει το βράδυ και να κλαίει? μήπως πεινάει και δεν τον/την πάρω χαμπάρι?...κλπ) το παιδί θα κοιμηθεί όπως κάθε άλλο βράδυ.

Φυσικά δεν κλείνεις και τις πόρτες στα υπνοδωμάτια. Τις έχεις ανοιχτές και καλού κακού βάζεις και μία ενδοεπικοινωνία.

Το μωρό στο δικό του κρεββατάκι έχει την άπλα του... την ησυχία του... μαθαίνει εύκολα... είναι ζυμαράκι ακόμη και το πλάθεις όπως θες εσύ! Wink

Μαρία Σ.

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κορίτσια να ρωτήσω κάτι γιατι εχω μπερδευτει???για ποιο βιβλίο λετε??? και τι λεει???????

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | To have a blog