Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Ας μαζευτουμε εδω οσες προσπαθουμε για μωρακι #139
από irene-_- Σήμερα στις 9:03 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από pennytol Σήμερα στις 8:46 pm

» ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
από vana83 Σήμερα στις 8:46 pm

» Μανούλες Νοεμβρίου 2013 Νο 9!!!
από demaki88 Σήμερα στις 8:45 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από irene-_- Σήμερα στις 8:18 pm

» Να 'χαμε να λέγαμε του ντουρνοθύρη λόγια....
από ede37 Σήμερα στις 8:17 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014!!!
από stilvy1982 Σήμερα στις 7:37 pm

» Είμαι ξανά έγκυος!!
από ANGEL Σήμερα στις 7:34 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από αγγελακι στον ουρανο Σήμερα στις 7:27 pm

» Εγκυουλες Δεκεμβριου 2014!!!
από danae_93 Σήμερα στις 7:23 pm

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από loulou_29 Σήμερα στις 5:46 pm

» συσπασεις...
από ANGEL Σήμερα στις 5:46 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΔΑΝΙΚΑ ΩΑΡΙΑ
από efaki27 Σήμερα στις 5:42 pm

» mipos eimai egkuos
από efaki27 Σήμερα στις 5:26 pm

» ΕΣΠΑ 2014 - 2015 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από Stevi_tasos Σήμερα στις 4:51 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από Mare Σήμερα στις 3:58 pm

» παραξενα ονειρα
από maro28 Σήμερα στις 2:55 pm

» προσπαθεια σπερματεγχυσης
από Stevi_tasos Σήμερα στις 2:36 pm

» Εσείς αισθανθήκατε πόνο κατά την εμφύτευση του ωαρίου;
από depytsilo Σήμερα στις 1:52 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ 2014
από ΜΑΡΙΑΜ1 Σήμερα στις 1:16 pm

» sos mono zimarika
από ANGEL Σήμερα στις 1:07 pm

» Χαμηλη χοριακη !!
από fanouria Σήμερα στις 1:04 pm

» ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ
από Stevi_tasos Σήμερα στις 8:13 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ, ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΑ LIDL
από Stevi_tasos Σήμερα στις 7:59 am

» Β' τριμηνο: Αυπνοια :(
από anaisanais Σήμερα στις 5:37 am

» Ινομυωμα και εκγυμοσυνη
από dora74 Χθες στις 9:46 pm

» Αναγνώριση Κυοφορούμενου Τέκνου
από dora74 Χθες στις 9:18 pm

» Παιδικοί σταθμοί περιοχής Δραπετσώνας-Κερατσινίου!
από ΣΤΑΜΑΤΟΥΛΑ 1970 Χθες στις 5:39 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ (2) 2014!!!!!!
από Aurora Χθες στις 3:52 pm

» ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ; ΑΓΟΡΑΣΕ ΦΙΔΙΑ-ΚΟΜΠΡΕΣ!!!!
από Stevi_tasos Χθες στις 3:50 pm

» σας εχει συμβει;
από maro28 Χθες στις 3:36 pm

» Προσπάθεια για μωρό και θάλασσα
από JELLYFISH Χθες στις 3:29 pm

» χοριακη στην εξωσωματικη
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Χθες στις 1:52 pm

» ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ-ΜΑΙΕΥΤΗΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ
από elin1 Χθες στις 12:59 pm

» έχει τύχει σε κάποια??
από Yasmina Χθες στις 11:44 am

» ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑ ΜΩΡΟΥ 20 ΜΗΝΩΝ
από Yasmina Χθες στις 11:30 am

» Μικρες μανουλες!!!
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Χθες στις 11:28 am

» ΝΕΑ ΜΟΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ.ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΕΦΑΝΟΒΑΠΤΙΣΗ ,ΠΑΝΤΡΕΨΟΥ ΕΝΑΝ 9ΧΡΟΝΟ .
από roodie Χθες στις 11:00 am

» Θέλω να γίνω μαμά αλλά.....
από Stevi_tasos Χθες στις 10:53 am

» χειροποίητα προσκλητήρια- μπομπονιέρες
από Stevi_tasos Χθες στις 10:51 am

Παρόντες χρήστες
524 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 25 μέλη, 1 μη ορατός και 498 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

annoyla, Catty, daskala23, demaki88, ede37, efaki27, eleni_23, irene-_-, Lillybell, Liontarina29, mamalina, margdimitra, maria_dou, maro28, MPOYMPOY, nikacat13, NOPITSA, pennytol, perperouna, tzeni27, valgreg, vana83, vasoulagal, zanna, ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1 ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ στό Σαβ Μαϊος 29, 2010 10:59 pm

Elena K.

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δυσκοιλιότητα στην εγκυμοσύνη
Από την Στέλλα Παπανικόλα 27 Αυγούστου 2009
Συνοδευτική φωτογραφία του άρθρού

Δυσκοιλιότητα στην εγκυμοσύνη
Παρότι είναι μια κατάσταση που μπορεί να προκαλέσει στρες και να μεταβάλλει την ποιότητα ζωής της εγκύου, μην ανησυχείτε, γιατί πολύ απλά ακόμα και αν εμφανιστεί, υπάρχουν τρόποι να την αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά.

Η δυσκοιλιότητα είναι ένα από τα δυσάρεστα συμπτώματα, που μπορεί να εμφανιστούν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (συνήθως κατά το δεύτερο μισό της), ακόμα και αν δεν υπήρχε ποτέ πριν κάποια δυσκολία. Στην περίπτωση αυτή παρατηρούνται αραιές κενώσεις ή πόνος κατά την αφόδευση. Προδιαθεσικοί παράγοντες κατά την εγκυμοσύνη μπορεί να είναι οι ορμονικές μεταβολές που επηρεάζουν την ομαλή λειτουργία του εντέρου (μειωμένη κινητικότητα παχέως εντέρου, μεγαλύτερη απορρόφηση νερού από το έντερο, κ.ά), το ολοένα αυξανόμενο μέγεθος της μήτρας που πιέζει το γαστρεντερικό σωλήνα, η λήψη κάποιων συμπληρωμάτων διατροφής στην εγκυμοσύνη, όπως π.χ. σιδήρου ή ακόμη και η μειωμένη φυσική δραστηριότητα της μητέρας.

Πάντως μην ανησυχείτε, υπάρχουν τρόποι να την αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά. Όσο και αν ακούγεται δύσκολο, είναι απλό. Αλλάξτε κάποιες συνήθειες και απαλλαχτείτε από το άγχος της δυσκοιλιότητας.

* Πίνετε άφθονο νερό, όποτε βρίσκετε την ευκαιρία. Δεν είναι ανάγκη να διψάτε για να το κάνετε, πρέπει ο οργανισμός να διατηρείται ενυδατωμένος. Αν δυσκολεύεστε με τη λήψη νερού, πίνετε χυμούς και γάλα.
* Προσπαθήστε να διατηρήσετε ένα σταθερό πρόγραμμα γευμάτων, καθώς ένα ακατάστατο διατροφικό πρόγραμμα επηρεάζει τη λειτουργία του γαστρεντερικού συστήματος.
* Τρώτε φρούτα, τουλάχιστον 3 μερίδες ημερησίως. Προτιμάτε δαμάσκηνα, ακτινίδια, σύκα, χουρμάδες, σταφύλια και βερίκοκα.
* Δώστε έμφαση στην υγιεινή διατροφή, κάτι που πρέπει έτσι και αλλιώς να κάνετε όχι μόνο για εσάς αλλά και για το μωρό σας. Στόχος είναι μια διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες.
* Υιοθετείστε καλό πρωινό με δημητριακά και μέλι. Τρώτε γιαούρτια, λαχανικά, προϊόντα ολικής άλεσης, φρουτοσαλάτες και όσπρια.
* Υιοθετείστε τη μεσογειακή διατροφή, που έχει ως βάση το ελαιόλαδο.
* Περιορίστε το ζωικό λίπος.
* Αποφύγετε πικάντικα φαγητά, τηγανιτά και τσιγαριστά.
* Να προτιμάτε πολύσπορο ψωμί και ολικής άλεσης.
* Μη διακόπτετε ή αναβάλλετε τη διαδικασία της αφόδευσης για κάποια άλλη στιγμή… Ικανοποιείστε τις ανάγκες του οργανισμού σας, όταν εκείνος θέλει και όχι όταν εσείς μπορείτε.
* Δώστε τον απαραίτητο χρόνο στον οργανισμό σας να χαλαρώσει μέσα στο w.c. Διαβάστε ένα περιοδικό ή κάτι άλλο και μην επικεντρώνεστε στη διαδικασία, είναι κάτι που θα έρθει από μόνο του.
* Βάλτε την άσκηση στη ζωή σας. Ακόμα και η ήπια μορφή άσκησης βοηθάει στην ομαλή κινητικότητα του εντέρου. Βάλτε στο ημερήσιο πρόγραμμα τουλάχιστον μισή ώρα περπάτημα. Θυμηθείτε, ότι η καθιστική ζωή επιβαρύνει τη λειτουργία του εντέρου.
* Εύκολο να το λέμε, αλλά… προσπαθήστε να περιορίσετε το άγχος, το οποίο επιβαρύνει την ομαλή λειτουργία του γαστρεντερικού συστήματος, όπως και των υπόλοιπων συστημάτων.
* Δώστε σημασία στο φυσιολογικό προσλαμβανόμενο βάρος κατά την εγκυμοσύνη. Η ελλιπής ή η υπερβολική διατροφή επηρεάζει το έντερο.
* Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, συμβουλευτείτε το γιατρό που σας παρακολουθεί για να σας δώσει κάποιο ήπιο υπακτικό, που θα βοηθήσει στις κενώσεις.

Μην ξεχνάτε, ότι η δυσκοιλιότητα είναι μια κατάσταση, η οποία αν δεν αντιμετωπιστεί, μπορεί μακροπρόθεσμα να δημιουργήσει διάφορα προβλήματα, όπως κακή λειτουργία του κυκλοφορικού, κολικούς, αιμορροΐδες, ραγάδες πρωκτικού δακτυλίου, κ.ά., που θα σας ταλαιπωρήσουν στο μέλλον.

2 Απ: ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ στό Σαβ Μαϊος 29, 2010 11:05 pm

faye

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πωπω τι μου θυμησες τωρα. Ειχα τρελαθει στην εγκυμοσυνη απο την δυσκοιλιοτητα . Ευτυχως μετα που γεννησα επανηλθα στα κανονικα μου χιχιχιχι

3 Απ: ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ στό Κυρ Μαϊος 30, 2010 11:05 am

Bachiemama

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τι πίκρα ήταν και αυτή?? 3 λιτρα νερό την μέρα (από τισ 10 - 3 γιατί μαζί με την συχνοουρία της εγκυμοσύνης αν έπινα νερό μετα τις 3 δεν κοιμόμουν καθόλου το βράδυ!!)και τεράστιες ποσότητες από δαμάσκηνα και ακτινίδια!!!! Όταν ανέβασα το ζάχαρο μου μου έπετρεπαν μόνο 2 δαμάσκηνα και 2 ακτινίδια και εκεί υπέφερα περισσότερο.

4 Απ: ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ στό Κυρ Μαϊος 30, 2010 11:25 am

afro81

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω ειχα προβλημα μεχρι τον 8 μηνα! Μετα ως δια μαγειας πηγαινα κανονικα. η γιατρος μου ειπε οτι το εντερο ετοιμαζοταν απο μονο του για τον τοκετο. Και πραγματι γεννησα με ΦΤ και το προηγουμενο βραδυ πρεπει να ειχα παει 7-8 φορες στην τουαλετα. Το πρωι οταν πηγα στην κλινικη με σπασμενα νερα δεν μου εκανα ουτε κλισμα διοτι το εντερο απο μονο του καθαρισε!

Maya

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμενα παντως μονο το γαλα μαγνησιας με εχει σωσει.. καθε 2-3 μερες και αφου δε βλεπω φως, εκει καταληγω...

Μιλουπακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ πονεμενο θεμα στην πρωτη εγκυμοσυνη μεγαλο προβλημα αλλα εξαφανιστηκε απο τον πεμπτο και μετα, στην δευτερη εγκυμοσυνη μεχρι τον 8ο ειχα θεμα δεν γινοταν τιποτα τα μικροκλυσματακια με ειχαν σωσει μονο, μετα ευτιχως επανηλθα και εγω γιατι ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα μονο στις εγκυμοσυνες μου, στην δευτερη με ποναγε και το εντερο ελεος δηλ

Gianna

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη που είχα πρόβλημα με έσωσε το dufalac! Μεγάλη πίκρα όμως μέχρι να το πάρω!

STAUROSZOO

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω το πρωι πινω-με το ζορι-μια φλιτζανα γαλα με all bran ολικης αλεσης και με βοηθαει.το πινω ομως με το ζορι στην κυριολεξια γιατι μου φερνει αναγουλες και ξυνιλες αλλα προκειμενου να χρησιμοποιήσω το μπανιο κανω υπομονη.αχ πολυ ασχημο πραγμα κοριτσια.εγω δεν τα καταφερα και εβγαλα και αιμοροειδες και κανω θεραπεια με κρεμες.αχ εχει πολες δυσκολίες η εγκυμοσυνη Crying or Very sad Crying or Very sad

ΗΡΩ

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΓΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ DUFALAC EΤΡΩΓΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΦΩΣ.ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΘΕΙΣ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ

Elena K.

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ πάλι έχω δυσκοιλιότητα ανέκαθεν!
Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη περίμενα να έχω πιο πολύ αλλα τελικά είχα το αντίθετο!!! Μια χαρά δούλευε το εντεράκι παρόλο που έπαιρνα και σίδηρο!
Τώρα στην 2 εγκυμοσύνη πάλι τα ίδια! Τι καλά!! Very Happy

11 ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ στό Τετ Jun 02, 2010 6:31 pm

naysika

ΑΧ !!!ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΣΤΡΑΒΗΞΑ!!ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΛΙΓΑΚΙ!!ΑΛΛΑ ΜΕ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΧΥΜΟΥΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ!!

sevaki

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
και εγώ κορίτσια υπέφερα μέχρι τον 5ο μήνα μετά ήταν λίγο καλύτερα . δαμάσκηνα , ακτινίδια, και all bran !

Olivia

Admin
Admin
Elena K. έγραψε:Εγώ πάλι έχω δυσκοιλιότητα ανέκαθεν!
Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη περίμενα να έχω πιο πολύ αλλα τελικά είχα το αντίθετο!!! Μια χαρά δούλευε το εντεράκι παρόλο που έπαιρνα και σίδηρο!

Ακριβώς το ίδιο και εγώ!!! Χαχαχαχα! Η καλύτερή μου ήταν η εγκυμοσύνη!!!

[You must be registered and logged in to see this image.]

Η ζωή με το μωρό μου: www.eimaimama.gr
http://www.eimaimama.gr

ladycat

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
οντως κ εγω με την εγκυμοσυνη ηρθα στα ισα μου για το πιπι ρουμ

http://www.gatospito.com

Veroniki

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγω σ'αυτη την εγκυμοσηνη ευτυχως δεν ειχα προβλημα,ωστοσο τις αιμορροιδες δεν τις απεφυγα Sad .Ενα μυστικο ειναι μισι ποτηρι φρεσκοστιμμενο χυμο πορτοκαλι ανακατεμενο με μισο ποτηρι γαλα.Κανει θαυματα σε μιση ωρα...

vasomits

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευτυχώς μου κράτησε ούτε μήνα...
αλλά με ταλαιπώρησε πάρα πολύ...Περισσότερο ο πόνος στην κοιλιά που με τρόμαζε...
Απο τότε ξεκίνησα κάθε πρωί fitness με γάλα, μετά δαμάσκηνα με αμύγδαλα, και πολυυυυ νερό!
Απο τότε δόξα τον θεούλη, δεν μου ξαναπαρουσιάστηκε!!!

eirini25

Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εγω παλι ειχα τρελο θεμα στην αρχη οταν ξεκινησα το σιδηρο....μετα εστρωσε και ημουν μια χαρα.....παντως με βοηθησαν και τα φρουτα και τα δαμασκηνα που ετρωγα ιδιατερα τα ακτινιδια...

mamavivo

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μια μερα μου ετυχε μονο και φρικιασα ..ελπιζω να μην υπαρξει αλλη ...περπατησα παντως και με βοηθησε εκεινη την φορα..

vasoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ το πρόβλημα της εγκυμοσύνης το αντιμετωπίζω αρκετά χρονάκια θα έλεγα και με ταλαιπωρεί αρκετά τώρα που είμαι έγκυος, θα μου δώσει ο γιατρός ένα σιρόπι/λάδι μου είπε, ελπιζω να κάνει τίποτα!!!

noni

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ενώ ήμουν πάντα δυσκοίλια και την έβγαζα με dufalac καθημερινά. Από τότε που έμεινα έγκυος είναι σαν έχω καινούργιο έντερο!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your free blog