Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 10
από ΖΩΗ13 Χθες στις 11:45 pm

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από perperouna Χθες στις 10:08 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από mamagoriou29 Χθες στις 9:23 pm

» ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΙΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ
από Superb Mommy Χθες στις 9:15 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13#
από maria_dou Χθες στις 8:57 pm

» ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΑΛΚ
από κοκκινοσκουφιτσα Χθες στις 1:53 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Χθες στις 12:38 pm

» 22 μηνων ου βγαζει την πιστη με το φαγητο!
από dimitra al Χθες στις 12:25 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από efaki27 Χθες στις 12:03 pm

» Συνεχεις ιωσεις, φαρμακευτική αντιμετωπιση συμπτωματων
από Areti2 Τετ Oct 22, 2014 10:56 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από lgyftog Τετ Oct 22, 2014 10:32 pm

» ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΥΛΑΖΩ?
από mariatsak Τρι Oct 21, 2014 9:34 am

» ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ INGLESINA TRILOGY
από RITAKI30 Τρι Oct 21, 2014 8:39 am

» Γιατρός στο Έλενα
από welcome 2 Δευ Oct 20, 2014 11:09 pm

» Ποσότητα ρυζαλευρου?
από kerasoula Δευ Oct 20, 2014 10:27 pm

» Τιναζεται στον υπνο του
από kerasoula Δευ Oct 20, 2014 10:15 pm

» Χοριακη & υπέρηχος δεν είδε τίποτα βοήθεια εαν ξερετε
από maro28 Δευ Oct 20, 2014 9:10 pm

» Διαιτολογος σε ζωγραφου κ γυρω περιοχες
από kikimam Δευ Oct 20, 2014 11:07 am

» παιδιατρος στην καλλιθεα
από victoria Κυρ Oct 19, 2014 10:10 pm

» αγχος με βαρος μωρου
από ANGEL Κυρ Oct 19, 2014 7:01 pm

» Αν η κορη σας έμενε έγκυος στην εφηβεία τι θα κάνετε ?
από supermama Παρ Oct 17, 2014 4:23 pm

» καρότσι καλαθούνα πάρκο κάθισμα ριλάξ προς πώληση
από vdimak Παρ Oct 17, 2014 1:23 am

» παθολογικη ζηλια απο την συνυφαδα μου;
από Chris_E Πεμ Oct 16, 2014 6:56 pm

» ποσο καιρο προσπαθουσατε για μωρακι??
από perperouna Πεμ Oct 16, 2014 5:34 pm

» τι μπορω να κανω???
από Ana Πεμ Oct 16, 2014 2:12 pm

» ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
από mariatsak Τετ Oct 15, 2014 12:35 pm

» γινεται 2 χρονων και ακομα πινει γαλα τη νυχτα
από HappyMama Τρι Oct 14, 2014 11:22 pm

» Αυχενικη διαφανεια θεσσαλονικη
από jollie Τρι Oct 14, 2014 12:20 am

» Ψαχνω Φορεμα !!
από Ιφιγένεια Δευ Oct 13, 2014 11:29 pm

» Καδρακια για το παιδικο
από μιτατα Δευ Oct 13, 2014 11:09 pm

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από fatsoulini Δευ Oct 13, 2014 10:51 am

» Η Βάπτιση της Σόνιας μου!!!
από kerasoula Κυρ Oct 12, 2014 10:06 pm

» Γυναικολόγος Καραγιαννίδης Λάζαρος ;;;
από stavroula Κυρ Oct 12, 2014 9:30 pm

» THELW NA MEINW EGKUOS
από tsifaki Κυρ Oct 12, 2014 6:48 pm

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από tsifaki Κυρ Oct 12, 2014 6:46 pm

» 17 εβδομάδες και 6 ημέρες κράτησε το όνειρο μου!!!!
από fatsoulini Κυρ Oct 12, 2014 4:55 pm

» σταγονες για τη λαρυγγιτιδα δοσολογια
από φραουλα Κυρ Oct 12, 2014 11:15 am

» Ζήλεια ανάμεσα στα αδέλφια (νήπια)
από HappyMama Παρ Oct 10, 2014 11:32 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΣ Η ΒΡΕΦΙΚΟΣ?
από HappyMama Παρ Oct 10, 2014 11:01 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Παρ Oct 10, 2014 7:18 pm

Παρόντες χρήστες
678 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 11 μέλη, 0 μη ορατοί και 667 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Anastasie, Areti2, fountouni, griniaroula, kikimam, love4, newmum, Tinkerbell10, twins 2, ΖΩΗ13, μιτατα

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

sktv

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αυτοσυγκρατηση λεξη κλειδι!αυτο χρειαζομαστε ολες μας!εχω αλλα κ παλι οταν με φτανει στα ορια?απλα τον αφηνω κ τσιριζει!
(μου τι σπαει ομως που οταν τον αφηνω φωναζω η γειτονισσα γιαγια ειναι απο κατω φωναζει τι του κανεις του παιδιου καλε?ε αι στο καλο κυρα μου μου ρχεται να πω!χωρις να μεγαλωσεις παιδια ερχεσαι κ μου τι λες?)

newagemama

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάρτηση στο μπλογκ της Λυδίας. Κι εγώ έχω δώσει κατα καιρούς κανά δύο στον πωπό και μ΄έχουν ριμάξει οι Ερινύες. Υπάρχει εκτος από το ξύλο και η ψυχολογική βία μέσα από τις φωνές και το φόβο, αυτό με ανησυχεί πιο πολύ στην καθημερινότητα των πιο πολλών οικογενειών

http://newagemama.wordpress.com

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sktv έγραψε:αυτοσυγκρατηση λεξη κλειδι!αυτο χρειαζομαστε ολες μας!εχω αλλα κ παλι οταν με φτανει στα ορια?απλα τον αφηνω κ τσιριζει!
(μου τι σπαει ομως που οταν τον αφηνω φωναζω η γειτονισσα γιαγια ειναι απο κατω φωναζει τι του κανεις του παιδιου καλε?ε αι στο καλο κυρα μου μου ρχεται να πω!χωρις να μεγαλωσεις παιδια ερχεσαι κ μου τι λες?)

γραψτους Σοφακι, ολοι εχουν αποψη ,εμενα μου προτεινουν να το χτυπησω για να το συνετισω...

newagemama έγραψε:Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάρτηση στο μπλογκ της Λυδίας. Κι εγώ έχω δώσει κατα καιρούς κανά δύο στον πωπό και μ΄έχουν ριμάξει οι Ερινύες. Υπάρχει εκτος από το ξύλο και η ψυχολογική βία μέσα από τις φωνές και το φόβο, αυτό με ανησυχεί πιο πολύ στην καθημερινότητα των πιο πολλών οικογενειών

αυτο θελουμε οι περισσοτερες τουλαχιστον να αποφυγουμε, ολα εχουν αντικτυπο στην ψυχουλα τους. Sad

Nena

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κακά τα ψέμματα, το να τα χτυπήσεις δεν τα συνετίζει, απλά βγάζει το δικό μας άχτι, ξεσπάμε εμείς... Μερικές φορές με βγάζει τόσο εκτος εαυτου, που σκέφτομαι ότι αν τον χτυπούσα εκείνη τη στιγμή θα του άφηνα κουσούρι μόνιμο... Έχω δώσει μπουνιές άπειρες φορές σε μαξιλάρια, τουλάχιστον μου φεύγει η ένταση και κανείς δεν πληγωνεται.. Επίσης, μερικές φορές, από τα νεύρα μου, αρχίζω να συμμαζέυω

Κι εγώ του έχω δώσει μερικές ελαφρές πάνω από την πάνα, και με εκνέυριζε αφάνταστα το ότι γελούσε.. Μια φορά μόνο του έδωσα κάποιες πιο δυνατές που τον πόνεσαν, ήμουν έγκυος και ερχόταν κι έπεφτε πάνω μου ενώ καθόμουν, και μια-δυο-τρεις, αφου δεν άκουγε με το καλό, τις έφαγε. Και πρέπει να ξέφυγε μια και να τον πήρε στο μπούτι, και να πόνεσε, και άρχισε να κλαίει και να πιάνει το μπούτι του, το καημένο, και άρχισα να κλαίω κι εγώ, και να τον αγκαλιάζω, μιλάμε με είχαν φάει οι τύψεις. Και το αγόρι μου, μου έλεγε "μην κλαίς μαμά, να πέρασε, δεν πονάω άλλο, μην κλαις".. Ανατρίχιασα και μόνο που το σκέφτηκα..

Για κάποιο λόγο μας έχουν περάσει το μήνυμα ότι πρέπει να τα δέρνουμε για να γίνουν άνθρωποι, λες και πρέπει να σκληραγωγηθούν από νήπια..
Λιτσακι, πες μας κι εμάς την τακτική που θα ακολουθήσεις... Ακόμα και την φαρμακευτική αγωγή, lexotanil, υπογλώσσια, όλα, πού ξέρεις, μπορεί να βοηθήσει... Shocked Shocked

Gwgw81

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
δεν ξερω κοριτσια αν εχετε δει ποτε τη "νταντα πρωτων βοηθειων" στο σκαι.περα απο καποιες χαζοαμερικανιες,νομιζω οτι η τακτικη της απεναντι σ'ενα παιδι που ειναι εκτος εαυτου ειναι πολυ σωστη.που γονατιζει η μαμα στο υψος του παιδιου και του μιλαει με σοβαρο και κοφτο τονο.θελω τη γνωμη σας αν συμφωνειτε.
και κατι αλλο.εχω τελειωσει ψυχολογια και σε ενα μαθημα στο πανεπιστημιο μας ειπε μια καθηγητρια: "τα παιδια ενταξει,δεν τα χτυπαμε,αλλα αν παει για παραδειγμα στη χλωρινη και κανει πως την ανοιγει,θα το ΣΠΑΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ να μαθει να μην ξαναπαει"....................

Nena

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Gwgw81 έγραψε:δεν ξερω κοριτσια αν εχετε δει ποτε τη "νταντα πρωτων βοηθειων" στο σκαι.περα απο καποιες χαζοαμερικανιες,νομιζω οτι η τακτικη της απεναντι σ'ενα παιδι που ειναι εκτος εαυτου ειναι πολυ σωστη.που γονατιζει η μαμα στο υψος του παιδιου και του μιλαει με σοβαρο και κοφτο τονο.θελω τη γνωμη σας αν συμφωνειτε.
και κατι αλλο.εχω τελειωσει ψυχολογια και σε ενα μαθημα στο πανεπιστημιο μας ειπε μια καθηγητρια: "τα παιδια ενταξει,δεν τα χτυπαμε,αλλα αν παει για παραδειγμα στη χλωρινη και κανει πως την ανοιγει,θα το ΣΠΑΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ να μαθει να μην ξαναπαει"

Κι εγώ συμφωνώ με τη νταντά σε αρκετά σημεία, ειδικά σε αυτό με την τιμωρία και την επεξήγηση μετά, αλλά νομίζω ότι υπερβάλλει όσν αφορά ορισμένα ξεσπάσματα παιδιών. Θυμάμαι, ήταν ενα παιδάκι 2-3 ετών που πετούσε στο πάτωμα τα παιχνίδια του, τα χτυπούσε στο πάτωμα και γενικά έκανε φασαρία στο παιχνίδι του με τα αυτοκινητάκια κτλ. και η νταντα σχολιάζει "Θεέ μου, αυτό το παιδί είναι τελείως ανεξέλεγκτο, είναι από τις χειρότερες περιπτώσεις που έχω δει".
Πείτε μου εσείς δηλαδή, τα δικά σας παιδιά παίζουν μέσα στη μούγγα? Και δεν σκορπάνε τα παιχνίδια τους ΠΑΝΤΟΥ??? Και δεν αναποδογυρίζουν το καλάθι με τα παιχνίδια τους μόνο και μόνο για να ακούσουν αυτόν τον -άκρως ενοχλητικό για μας, το παραδέχομαι- ήχο του να πέφτουν όλα τα παιχνίδια κάτω????
Αν τα παιδιά σας ΔΕΝ είναι έτσι πείτε το μου με τρόπο, για να ξέρω να μας αρχίσω οικογενειακή ψυχανάλυση..

anastazia

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΑΠΟ
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΟΝΟΣ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΜΑΣ...ΑΚΟΜΑ Κ ΝΑ ΧΤΥΠΑΣ Η ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ .Η ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΣ ΑΛΛΑ Η ΦΩΝΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ...ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΙΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ!

Gwgw81

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="Nena"]
Gwgw81 έγραψε:δεν ξερω κοριτσια αν εχετε δει ποτε τη "νταντα πρωτων βοηθειων" στο σκαι.περα απο καποιες χαζοαμερικανιες,νομιζω οτι η τακτικη της απεναντι σ'ενα παιδι που ειναι εκτος εαυτου ειναι πολυ σωστη.που γονατιζει η μαμα στο υψος του παιδιου και του μιλαει με σοβαρο και κοφτο τονο.θελω τη γνωμη σας αν συμφωνειτε.
και κατι αλλο.εχω τελειωσει ψυχολογια και σε ενα μαθημα στο πανεπιστημιο μας ειπε μια καθηγητρια: "τα παιδια ενταξει,δεν τα χτυπαμε,αλλα αν παει για παραδειγμα στη χλωρινη και κανει πως την ανοιγει,θα το ΣΠΑΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ να μαθει να μην ξαναπαει"

Κι εγώ συμφωνώ με τη νταντά σε αρκετά σημεία, ειδικά σε αυτό με την τιμωρία και την επεξήγηση μετά, αλλά νομίζω ότι υπερβάλλει όσν αφορά ορισμένα ξεσπάσματα παιδιών. Θυμάμαι, ήταν ενα παιδάκι 2-3 ετών που πετούσε στο πάτωμα τα παιχνίδια του, τα χτυπούσε στο πάτωμα και γενικά έκανε φασαρία στο παιχνίδι του με τα αυτοκινητάκια κτλ. και η νταντα σχολιάζει "Θεέ μου, αυτό το παιδί είναι τελείως ανεξέλεγκτο, είναι από τις χειρότερες περιπτώσεις που έχω δει".
Πείτε μου εσείς δηλαδή, τα δικά σας παιδιά παίζουν μέσα στη μούγγα? Και δεν σκορπάνε τα παιχνίδια τους ΠΑΝΤΟΥ??? Και δεν αναποδογυρίζουν το καλάθι με τα παιχνίδια τους μόνο και μόνο για να ακούσουν αυτόν τον -άκρως ενοχλητικό για μας, το παραδέχομαι- ήχο του να πέφτουν όλα τα παιχνίδια κάτω????
Αν τα παιδιά σας ΔΕΝ είναι έτσι πείτε το μου με τρόπο, για να ξέρω να μας αρχίσω οικογενειακή ψυχανάλυση..[/quote

εχεις δικιο.ολα τα παιδακια το κανουν αυτο.αλλα κι αυτη πρεπει κατι να βρει για να κανει εκπομπη....
για μενα πραγματικα ανεξελεγκτο ειναι να χτυπαει το παιδι τους γονεις.δεν ξερω τι θα εκανα σ'αυτην την περιπτωση.....

Nena

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Gwgw81 έγραψε:
για μενα πραγματικα ανεξελεγκτο ειναι να χτυπαει το παιδι τους γονεις.δεν ξερω τι θα εκανα σ'αυτην την περιπτωση.....

Κοίτα, ένα παιδάκι δεν έχει προηγούμενες εμπειρίες να ξέρει τι είναι κακό και τι όχι. Όταν καταλάβει ότι είναι μεγάλο για να μπουσουλήσει, μπουσουλάει, όταν καταλάβει ότι ειναι μεγάλο για να περπατήσει, περπατάει, είναι δοκιμή και σφάλμα. Το θέμα είναι ότι εφόσον εμείς επιβραβεύουμε μια κατάσταση, αυτό μαθαίνει ότι είναι καλό να τη συνεχίσει.
Μέσα σε όλα, μπορεί και να μας χτυπήσει, και δε σημαίνει ότι μας μισεί ή ότι θα γίνει αιμοσταγής δολοφόνος όταν θα μεγαλώσει, απλά δε γνωρίζει τις συνέπειες (πχ ότι όταν με χτυπάς πονάω), το παιδί απλά εξωτερικεύει μια ένταση. Το θέμα είναι τι θα κάνουμε εμείς, αν δηλαδή του το ξεκόψουμε ότι κανόνας είναι να μη χτυπάμε, θα το μάθει με τον καιρό.
Αν πάλι κανόνας είναι να μη μας χτυπάει αυτό, αλλά να το χτυπάμε εμείς, τότε του περνάμε αντικρουόμενα μηνύματα. Και στην περίπτωση αυτή κάνει ό,τι βλέπει, και όχι ο,τι λέμε...

Gwgw81

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="Nena"
Μέσα σε όλα, μπορεί και να μας χτυπήσει, και δε σημαίνει ότι μας μισεί ή ότι θα γίνει αιμοσταγής δολοφόνος όταν θα μεγαλώσει, απλά δε γνωρίζει τις συνέπειες (πχ ότι όταν με χτυπάς πονάω), το παιδί απλά εξωτερικεύει μια ένταση. Το θέμα είναι τι θα κάνουμε εμείς, αν δηλαδή του το ξεκόψουμε ότι κανόνας είναι να μη χτυπάμε, θα το μάθει με τον καιρό.
Αν πάλι κανόνας είναι να μη μας χτυπάει αυτό, αλλά να το χτυπάμε εμείς, τότε του περνάμε αντικρουόμενα μηνύματα. Και στην περίπτωση αυτή κάνει ό,τι βλέπει, και όχι ο,τι λέμε...[/quote]

δεν μιλαω για χτυπηματα που κανει ενω παιζει.κι εμενα η μικρη μου μας κανει κουτουλιες,και παιζουμε.μιλαω για τις περιπτωσεις που εδειχνε και στη "νταντα".
και συμφωνω με τα υπολοιπα που ειπες,αλλα θα συμπληρωσω οτι θεωρω επισης αιτια,μια μανα αβουλη,ανικανη να επιβληθει.

mamadimi

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Gwgw81 έγραψε:εχω τελειωσει ψυχολογια και σε ενα μαθημα στο πανεπιστημιο μας ειπε μια καθηγητρια: "τα παιδια ενταξει,δεν τα χτυπαμε,αλλα αν παει για παραδειγμα στη χλωρινη και κανει πως την ανοιγει,θα το ΣΠΑΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ να μαθει να μην ξαναπαει"

Ωραία καθηγήτρια!! Το να ανεβάσει την χλωρίνη σε μέρος που να μην μπορεί το παιδάκι να το φτάσει δεν το σκέφτηκε προφανώς!! τι να πώ!! ωραία πράγματα διδάσκει!!

mamadimi

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το αγαπημένο μου video
http://www.youtube.com/watch?v=AsC6bV2fF84

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Κακά τα ψέμματα, το να τα χτυπήσεις δεν τα συνετίζει, απλά βγάζει το δικό μας άχτι, ξεσπάμε εμείς... Μερικές φορές με βγάζει τόσο εκτος εαυτου, που σκέφτομαι ότι αν τον χτυπούσα εκείνη τη στιγμή θα του άφηνα κουσούρι μόνιμο... Έχω δώσει μπουνιές άπειρες φορές σε μαξιλάρια, τουλάχιστον μου φεύγει η ένταση και κανείς δεν πληγωνεται.. Επίσης, μερικές φορές, από τα νεύρα μου, αρχίζω να συμμαζέυω

Κι εγώ του έχω δώσει μερικές ελαφρές πάνω από την πάνα, και με εκνέυριζε αφάνταστα το ότι γελούσε.. Μια φορά μόνο του έδωσα κάποιες πιο δυνατές που τον πόνεσαν, ήμουν έγκυος και ερχόταν κι έπεφτε πάνω μου ενώ καθόμουν, και μια-δυο-τρεις, αφου δεν άκουγε με το καλό, τις έφαγε. Και πρέπει να ξέφυγε μια και να τον πήρε στο μπούτι, και να πόνεσε, και άρχισε να κλαίει και να πιάνει το μπούτι του, το καημένο, και άρχισα να κλαίω κι εγώ, και να τον αγκαλιάζω, μιλάμε με είχαν φάει οι τύψεις. Και το αγόρι μου, μου έλεγε "μην κλαίς μαμά, να πέρασε, δεν πονάω άλλο, μην κλαις".. Ανατρίχιασα και μόνο που το σκέφτηκα..

Για κάποιο λόγο μας έχουν περάσει το μήνυμα ότι πρέπει να τα δέρνουμε για να γίνουν άνθρωποι, λες και πρέπει να σκληραγωγηθούν από νήπια..
Λιτσακι, πες μας κι εμάς την τακτική που θα ακολουθήσεις... Ακόμα και την φαρμακευτική αγωγή, lexotanil, υπογλώσσια, όλα, πού ξέρεις, μπορεί να βοηθήσει... Shocked Shocked

Laughing προς το παρον ενα ποτηρι καλο κοκκινο κρασι το βραδυ βοηθαει Laughing
οταν μεγαλωσει και η μικρη και φτασει τα 2 τοτε θα δω αν θα πεσω στα drugs χεχε, ενα 2χρονο ειναι ρε γμτ δεν θα το καταφερω??

και κατι αλλο.εχω τελειωσει ψυχολογια και σε ενα μαθημα στο πανεπιστημιο μας ειπε μια καθηγητρια: "τα παιδια ενταξει,δεν τα χτυπαμε,αλλα αν παει για παραδειγμα στη χλωρινη και κανει πως την ανοιγει,θα το ΣΠΑΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ να μαθει να μην ξαναπαει"....................

νο κομεντ για την καθηγητρια σου Γωγω..

με την νταντα εχω πολλες ενστασεις,την συγκεκριμενη δλδ γιατι με τον κλαδο γενικοτερα δεν εχω προβλημα Razz
σε καποιο επεισοδιο συμβουλευε μια μαμα να σταματησει τον θηλασμο της μικροτερης κορης της γιατι ετσι εμποδιζε το δεσιμο της μικρης με τον μπαμπα..καλο ε? Να διωξει την μικρη απο το δωματιο με την μεθοδο CIO-Crying It Out (ειμαι και γλωσσομαθης ενταξει κοριτσια?)-κοινως "κωλοχτυπησου μεχρι να σκασεις αλλα θα κοιμηθεις μονη σου!!", αυτα μου αρκουν για να βαλω Χ στην νταντα. Σιγουρα υπερβαλλει για χαρην τηλεθεασης το οποιο επισης ειναι αντιδεοντολογικο.
Και υστερα ρε παιδια αλλη μενταλιτε οι Αγγλοσαξονες ,αλλη η δικη μας στην Μεσογειο! Οι δομες της οικογενειας ειναι ας πουμε διαφορετικες εδω, και τις προτιμω ετσι, με τα προβληματα μας δε λεω αλλα και παλι αυτο το μοντελο εμενα μου κανει. Ειναι δεδομενο οτι ολα τα παιδια του κοσμου περνουν κοινα σταδια και φασεις αλλα μεγαλωνουν με διαφορετικες αντιληψεις σε καθε σημειο του πλανητη, με αλλη κουλτουρα, με αλλες υποδομες. Δεν μπορω να αναθρεψω τα παιδια μου σαν Βορειοευρωπαια την στιγμη που δεν ειμαι,και δεν θα θελα να ειμαι (αν εξαιρεσετε τα γονιδια της Σουηδης που πολυ θα τα θελα η αχλαδο-Μεσογεια,αντε και την κοινωνικη προνοια κ την ισοτητα,μεχρι εκει ομως ετσι? Smile ).

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamadimi έγραψε:Το αγαπημένο μου video
http://www.youtube.com/watch?v=AsC6bV2fF84

καιριο!to the point! το βαζω και στο fb τωρα.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Παρ Oct 29, 2010 3:44 pm, 1 φορά

Nena

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
http://forum.eimaimama.gr/forum-f39/topic-t2501.htm

Σε ταρακουνάει, ε???
confused confused confused

Gwgw81

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos έγραψε:

νο κομεντ για την καθηγητρια σου Γωγω..

με την καθηγητρια κι εγω ειχα μεινει αφωνη,παρολο που το σκεπτικο της ηταν οτι τη ΜΙΑ φορα που θα δειρεις το παιδι,να το κανεις για καποιον πολυ σημαντικο λογο ετσι ωστε να το θυμαται(π.χ.να μην φευγει μακρια σου αναμεσα στον κοσμο,να μην ανεβαινει στα μπαλκονια,πραγματα που ειναι πολυ επικινδυνα)εννοουσε οτι για να προστατευτει η ζωη του δεν πειραζει αν τις φαει μια δυο φορες.(για τοσο σοβαρους λογους ομως,οχι γιατι εσπασε το τασακι).
δεν εχω καταληξει ακομα αν εχει δικιο ή αδικο να σου πω την αληθεια....

με την νταντα εχω πολλες ενστασεις,την συγκεκριμενη δλδ γιατι με τον κλαδο γενικοτερα δεν εχω προβλημα Razz
σε καποιο επεισοδιο συμβουλευε μια μαμα να σταματησει τον θηλασμο της μικροτερης κορης της γιατι ετσι εμποδιζε το δεσιμο της μικρης με τον μπαμπα..καλο ε? Να διωξει την μικρη απο το δωματιο με την μεθοδο CIO-Crying It Out (ειμαι και γλωσσομαθης ενταξει κοριτσια?)-κοινως "κωλοχτυπησου μεχρι να σκασεις αλλα θα κοιμηθεις μονη σου!!", αυτα μου αρκουν για να βαλω Χ στην νταντα.

[/quote]

και για τη νταντα εχεις δικιο σ'αυτα που λες.εγω μιλησα μονο για τον τροπο που μιλαει στα παιδια.ηρεμα,αποφασιστικα και "στο υψος τους".για το θηλασμο φυσικα εχεις δικιο.οσο για τον υπνο,σε αυτα που εχω δει εγω,δεν ειναι μονο του το παιδι στο δωματιο και κλαιει.απ'ο,τι εχω δει η μητερα καθεται κατω διπλα στο παιδι,χωρις ομως να του μιλαει αρκετη ωρα.και οταν φευγει απο το δωματιο και σηκωνεται το παιδι,το ξαναπηγαινει μεσα χωρις να του μιλαει.

lenaki1982

σ'αυτό με την νταντά πρώτων βοηθειών συμφωνώ και εγώ.
χρησιμοποιεί πολύ καλές μεθόδους διαπαιδαγώγησης!!

mamadimi

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos έγραψε:

αυτο θελουμε οι περισσοτερες τουλαχιστον να αποφυγουμε, ολα εχουν αντικτυπο στην ψυχουλα τους. Sad

Το θέμα είναι κούκλα μου οτι είσαι συνειδητοποιημένη και θέλεις να γίνεις καλύτερη. Αναγνωρίζεις τα λάθη σου και παλεύεις να τα διορθώσεις και δεν ντρέπεσαι να τα εξομολογηθείς. Αυτο και μόνο σημαίνει οτι είσαι καταπληκτική μανούλα. Βλεπω πολλές που υποστιρίζουν οτι κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους και φωνάζουν και δέρνουν τα παιδιά τους. Και η συγκεκριμένη για την οποία μιλάω είχε το παιδί της στο καρότσι μέχρι 1,5 χρονών γιατί βαριόταν να τρέχει απο πίσω του. Το μωρό είναι υπέρβαρο και δεν φτάνει που το έχει συνέχεια στο καρότσι το ταίζει και με το ζόρι. Αυτό για εμένα είναι κοκοποίηση. Και νομίζει οτι κάνει και καλά την δουλειά της. όταν της δίνω κάποια συμβουλή μόνο που δεν με βρίζει.Τέλεια μανούλα δεν υπάρχει. Πολύ καλή μανούλα είναι αυτή που παλεύει να διορθώνεται να ενημερώνεται και να ανησυχεί

Nena

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamadimi έγραψε:Τέλεια μανούλα δεν υπάρχει. Πολύ καλή μανούλα είναι αυτή που παλεύει να διορθώνεται να ενημερώνεται και να ανησυχεί

+1000

Gwgw81

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Nena έγραψε:
mamadimi έγραψε:Τέλεια μανούλα δεν υπάρχει. Πολύ καλή μανούλα είναι αυτή που παλεύει να διορθώνεται να ενημερώνεται και να ανησυχεί

+1000

συμφωνω απολυτα.ειναι τοσο δυσκολο να εισαι μανουλα,καθε μερα κανεις λαθη,και καθε μερα πρεπει να προσπαθεις... παντα εχεις αμφιβολιες για ο,τι κανεις και παντα θελεις το καλυτερο για τα μωρακια σου...δεν υπαρχει σωστο και λαθος.μαλλον υπαρχει κατι σωστο και απολυτο: καλη μανουλα ειναι αυτη που δινει ΠΟΛΛΗ ΠΟΛΛΗ ΠΟΛΛΗ ΠΟΛΛΗ ΑΓΑΠΗ στα παιδια της.κι να υπαρχουν τσακωμοι και νευρα και αγχος....τα παιδια αν παιρνουν αγαπη τα ξεχνανε ολα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your free blog