Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 11
από Irene14 Σήμερα στις 8:32 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13#
από tassoula Σήμερα στις 8:26 am

» egkyoules iounioy-iouliou 2015
από pumpkin Σήμερα στις 5:06 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από RITAKI30 Σήμερα στις 2:26 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από mamy land Σήμερα στις 1:50 am

» 1 έτους: φρέσκο, εβαπορέ ή σκόνη;
από mary 30 Σήμερα στις 12:25 am

» γνωμη για θρησκευτικο γαμο
από vasoulagal Χθες στις 7:10 pm

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από mamy land Σαβ Nov 22, 2014 7:20 pm

» Εργασία και χαρά(;;;)
από Evagelia3 Σαβ Nov 22, 2014 7:11 pm

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015
από popix Σαβ Nov 22, 2014 7:02 pm

» Μαμάδες από Αχαρνές (Μενίδι) και γύρω περιοχές!
από Evagelia3 Σαβ Nov 22, 2014 4:45 pm

» ΚΑΦΕ ΒΛΕΝΗ
από tzeni27 Σαβ Nov 22, 2014 1:33 pm

» Ενδομητριωση
από κουνελάκι Σαβ Nov 22, 2014 5:17 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2014!!!!
από vblue Παρ Nov 21, 2014 9:45 am

» Συνεχείς ωτίτιδες και διαφορετικές απόψεις γιατρών
από anipomoni Παρ Nov 21, 2014 12:16 am

» ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ'ΟΙΚΩΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ??
από xrisili Παρ Nov 21, 2014 12:02 am

» ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΠΑΝΕΣ
από HappyMama Πεμ Nov 20, 2014 11:43 pm

» θηλασμος και περιοδος?
από iouliana Πεμ Nov 20, 2014 11:02 pm

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΜΠΡΕΛΟΚ ΚΟΡΩΝΑ.....
από φραουλα Τετ Nov 19, 2014 8:34 am

» gunaikologos
από tania1422 Τετ Nov 19, 2014 3:06 am

» εξοπλισμός σε άριστη κατάσταση
από vdimak Τρι Nov 18, 2014 8:08 am

» ΠΩΣ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΠΙΠΙΛΑ???
από HappyMama Δευ Nov 17, 2014 9:46 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από pennytol Δευ Nov 17, 2014 6:12 pm

» Συγνώμη για την ερώτηση!
από Evagelia3 Δευ Nov 17, 2014 5:53 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από efaki27 Δευ Nov 17, 2014 9:25 am

» θεματακι με την περιοδο....
από maro28 Σαβ Nov 15, 2014 6:27 pm

» γινεται 2 χρονων και ακομα πινει γαλα τη νυχτα
από elin1 Παρ Nov 14, 2014 11:16 pm

» Πως βάζω φωτογραφία;;
από tassoula Παρ Nov 14, 2014 10:01 am

» ποσο καιρο προσπαθουσατε για μωρακι??
από afroula_27 Παρ Nov 14, 2014 7:02 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από Helen M. Πεμ Nov 13, 2014 9:10 pm

» soldesanil !!
από efffie Πεμ Nov 13, 2014 8:18 pm

» ολονυκτιο ξυπνημα!
από maryloo Πεμ Nov 13, 2014 5:43 pm

» φρουτόκρεμα και κρέμες...
από kikimam Πεμ Nov 13, 2014 4:59 am

» πεθερα εντομοκτονο
από tassoula Τετ Nov 12, 2014 9:17 am

» Θέματα Ιδιωτικής Ασφάλισης
από alexbox Τετ Nov 12, 2014 4:20 am

» Η ΝΥΧΤΑ....ΜΕΡΑ....
από iouliana Τετ Nov 12, 2014 1:31 am

» Παιδικός σταθμός ή κοπέλα στο σπίτι;
από mariatsak Τρι Nov 11, 2014 6:29 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΣ Η ΒΡΕΦΙΚΟΣ?
από mariatsak Τρι Nov 11, 2014 6:01 pm

» Ξεκινημα στερεων τρωφων με δυσκολια!
από mariatsak Τρι Nov 11, 2014 5:50 pm

» αγχος με βαρος μωρου
από maro28 Τρι Nov 11, 2014 4:58 pm

Παρόντες χρήστες
721 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 12 μέλη, 1 μη ορατός και 708 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Anastasie, evanka, griniaroula, Irene14, kikimam, maria_dou, matinaki1990, Nifitsa, primadona, Ricola, tassoula, μαρακι27

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τετ Jan 23, 2013 2:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

21 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Σαβ Sep 18, 2010 4:51 pm

nomikoula

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
dimitroula έγραψε:Καταρχην σταματα να διαβαζεις απο το ιντερνετ! Για το λογο πως οτι και να διαβασεις θα ειναι σαν να βλεπεις το γιο σου. Σου εχει μπει η ιδεα και βλεπεις παντου συμπτωματα που θεωρεις οτι τα εχει ο γιος σου. Το ιδιο επαθα και εγω οταν άρχισα να ψαχνομαι για το γιο μου επειδη ειχε παει 3,5 και δεν μιλουσε. Σε ενα δημοσιο κεντρο λοιπον (που τον ειδαν 2 φορες απο 1 ωρα) μου ειπαν οτι ο Μητσακος εχει καποια μορφη αυτισμου και οτι πρεπει να ξεκινησει αμεσα εργοθεραπεια - λογοθεραπεια. Καταλαβαίνεις οτι τρελάθηκα. Εκατσα λοιπον και εψαχνα πληροφοριες στο ιντερνετ και σε οτι διαβαζα που αφορουσε τον αυτισμο ελεγα να ο Μητσακος μου. Καποιοι φιλοι λοιπον που ξερουν τον Μητσακο μου ελεγαν αποκλειται να παιζει κατι τετοιο και μου ειπαν να παρω 2η γνωμη. Τελικα τον πηγα σε ενα αλλο δημοσιο κεντρο, παραρτημα του Παιδων και του Αιγινητειου και η διαγνωση ειναι οτι απλα εχει καθυστέρηση στην ομιλια και τιποτα παραπάνω. Τωρα θα ξεκινησουμε λογοθεραπειες μονο και μονο για να τον βοηθησουμε να εξελιχθει πιο γρηγορα. Να σημειωσω οτι και ο δικος μου δεν καθεται στιγμη. Συνεχεια κατι κανει! Κυριως ζημιες! χαχαχαχα

Χαλαρωσε λοιπον και καλυτερα να συμβουλευτείς καποιον ειδικο εφοσον νιωθεις οτι κατι δεν παει καλα. Προσεχε ομως γιατι τα τελευταια χρονια παίζεται ενα τεραστιο παιχνιδι γυρω απο τις λογοθεραπειες.
Στο 1ο δημοσιο κεντρο που διεγνωσαν αυτισμο μας εστελναν σε συγκεκριμενο ιδιωτικο κεντρο διοτι ειναι το καλυτερο μας ειπαν. Ενω σε αυτο που παμε τωρα τον παρακολουθουσαν επι 1 χρονο με πολυ διακριτικό τρόπο, λογοθεραπευτρια και παιδοψυχολογος δίνοντάς μας οδηγιες για το τι να κανουμε καθε φορα και τωρα θα ξεκινησουμε λογοθεραπειες. Θελω να σου πω σιγουρευτηκαν οτι το μονο θεμα ειναι η καθυστερηση στην ομιλια και μετα μου πρότειναν λογοθεραπεια και χωρις να μου υποδειξουν που θα παω. Ηδη εχει εξελιχθει μεσα σε 1 χρονο πολυ καλα χωρις λογοθεραπεια απλα οπως σου ειπα ξεκιναμε τωρα να τον βοηθησουμε λιγο παραπανω για να παει πιο γρηγορα. Εσεις εχετε θεμα με την ομιλια?

Ολα καλα να πανε ευχομαι και να εισαι ψυχραιμη γιατι ειναι κριμα να στεναχωριεσαι τελικα χωρις λογο.
Περιμενουμε νεα!

ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ΜΟΥ,
ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ 2-3 ΑΤΟΜΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΩ ΚΑΙ ΓΩ? ΕΔΩ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΗΝ ΔΕΥΕΤΕΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΝΑ ΔΟΥΜΕ..ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ.
ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ ΑΡΧΙΣΑΜΕ 19 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΓΛΩΣΣΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΑΡΓΗΣΕ Ο ΓΙΟΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ.ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΑ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.ΑΦΟΥ ΑΡΧΙΣΑΤΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ..ΧΑΙΡΟΜΑΙ..ΘΑ ΣΤΑ ΠΕΙ ΜΑΖΕΜΕΝΑ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑ..ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΝΤΩΣ...

22 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Σαβ Sep 18, 2010 4:54 pm

nomikoula

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΒΑΝΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΝΗΠΙΟ.ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙ ΠΩΣ ΠΑΕΙ.ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΝΗΣΙ...ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΝΕΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ..
ΦΙΛΙΑΑ Cool Cool Cool

23 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Σαβ Sep 18, 2010 5:45 pm

markellajohny

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
θα περιμενουμε νεα!!!

24 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Σαβ Sep 18, 2010 7:33 pm

Μαρία

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βρε αγάπη μου καλημέρα! με τρόμαξες εχτές με το μήνυμα! το παιδί είναι μόλις 3,5 χρονών! σε αυτήν την ηλικία να φοβάσαι αν το παιδί είναι νωθρό και δεν συμμετέχει πουθενά και είναι συνεχώς σαν να κοιμάται όρθιο, όχι όταν είναι δραστήριο! εγώ πιστεύω ότι αυτό το βλέπεις μεγαλώνοντας και αρχίσει και το παιδί σχολείο και δεν συγκεντρώνεται στο μάθημα και εκεί που κάτι το ρωτάς και σου απαντάει, ξαφνικά αλλάζει κουβέντα και σου λέει άλλα ντάλον!
αν είναι έτσι όπως τα έγραψες τότε και το δικό μου και όλα τα υπόλοιπα παιδιά είναι υπερκινητικά! ρώτα σε έναν παιδοψυχολόγο να σου λυθεί και η απορία αλλά πάνω από όλα ηρέμησε!

25 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Σαβ Sep 18, 2010 7:54 pm

dimitroula

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλα γλωσσα μεσα του δεν εβαζε ετσι κι αλλιως απλα ελεγε τα δικα του! χαχαχαχα

Εφόσον δεν εχετε θεμα με την ομιλια μην αγχώνεσαι. Ολα τα παιδια ειναι υπερκινητικά. Δες πως θα πηγαινει με το σχολειο μιλα και με τον φιλο σου και βλεπεις. Αλλα προ Θεου μη μπαίνεις στο τρυπακι να ακους τον καθε ασχετο. Μονο εσυ ξερεις το παιδι σου στην καθημερινότητά του και μονο τη δικια σου μαρτυρία θα λαβει υπόψιν του ο εκάστοτε γιατρός.

Μη μου στεναχωριέσαι! Περιμενουμε νεα!

26 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Σαβ Sep 18, 2010 11:45 pm

xrysa 1981

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
νομιζω πως διαγνωση για αυτο το συνδρομο γινετε μετα τα 5 χρονια του παιδιου!!
αλλα καλο θα ηταν να μιλησεις με εναν παιδοψυχολογο ακομα και απο το τηλεφωνο αν δεν μπορεις να βρεις καποιον στο νησι!!!!!!

27 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Κυρ Sep 19, 2010 9:59 am

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nomikoula στα γρηγορα που μιλησα με την ξαδερφουλα μου,μου ειπε οτι διαγνωση δεν γινεται ετσι χωρις να δει καποιος ειδικος το παιδι,ειναι φυσιολογικο ενα παιδι να κινειται τοσο (και ο δικος μου δεν καθεται στιγμη) ειναι απαραιτητο για την αναπτυξη τους να κινουνται πολυ (αυτο το ειχα διαβασει και απο διαφορους γιατρους).Κοινως αν το εχεις αγχος μπορεις να απευθυνθεις σε καποιον λογοθεραπευτη,λογοπεδικο να κανουν τεστ αξιολογησης στο παιδι,να το δουν απο κοντα και να κρινουν.
Δυστυχως δεν μπορουσε να μου πει πολλα γιατι τα στοιχεια που της εδωσα ηταν λιγα κ οπως ειπα πιο πανω αν δεν δει ενα παιδι δεν κανει αξιολογηση,ασε που νομιζε οτι την ξαναρωταγα για τον δικο μου (ναι,ειχα και εγω αυτη την απορια χεχ) και με κατσαδιαζε Smile

28 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Κυρ Sep 19, 2010 3:31 pm

nomikoula

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:nomikoula στα γρηγορα που μιλησα με την ξαδερφουλα μου,μου ειπε οτι διαγνωση δεν γινεται ετσι χωρις να δει καποιος ειδικος το παιδι,ειναι φυσιολογικο ενα παιδι να κινειται τοσο (και ο δικος μου δεν καθεται στιγμη) ειναι απαραιτητο για την αναπτυξη τους να κινουνται πολυ (αυτο το ειχα διαβασει και απο διαφορους γιατρους).Κοινως αν το εχεις αγχος μπορεις να απευθυνθεις σε καποιον λογοθεραπευτη,λογοπεδικο να κανουν τεστ αξιολογησης στο παιδι,να το δουν απο κοντα και να κρινουν.
Δυστυχως δεν μπορουσε να μου πει πολλα γιατι τα στοιχεια που της εδωσα ηταν λιγα κ οπως ειπα πιο πανω αν δεν δει ενα παιδι δεν κανει αξιολογηση,ασε που νομιζε οτι την ξαναρωταγα για τον δικο μου (ναι,ειχα και εγω αυτη την απορια χεχ) και με κατσαδιαζε Smile
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΛΙΤΣΑΚΟ ΜΟΥ.......ΔΕΥΕΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΝΑ ΔΩ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΝΕΑ...

29 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Κυρ Sep 19, 2010 3:31 pm

nomikoula

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΣΑΣ...,ΟΛΙΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΕΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ....

30 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Τρι Sep 21, 2010 8:28 am

xazomammy

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα. Nomikoula.

Αρχικά να αναφέρω ότι είμαι Εργοθεραπεύτρια.
Δεν θα σου κάνω διάγνωση γιατί την διάγνωση δεν την κάνουμε ούτε εμείς οι Εργοθεραπευτές, ούτε η Λογοθεραπευτές ούτε οι Εκπαιδευτικοί κ.τ.λ. Αλλά κυρίως οι Παιδοψυχίατροι. Εμείς συμμετέχουμε στην διάγνωση κάνοντας αξιολόγηση κ στην συνέχεια εφόσον έχουμε την διάγνωση από τον γιατρό αξιολογούμε –σχεδιάζουμε κ προβαίνουμε σε θεραπευτική παρέμβαση. Επίσης εφόσον δεν εχω δει το παιδί, δεν θα μπορούσα να πω τίποτα με σιγουριά χωρίς να το εχω αξιολογήσει (ούτε εγώ, ούτε κανένας ειδικός). Δουλεύοντας όμως 8 χρόνια με παιδιά με αναπτυξιακές διαταραχές (ανάμεσα του κ ΔΕΠ(Υ)) , θα σου πω ότι στην ηλικία που αναφέρεις είναι φυσιολογική η συγκεκριμένη συμπεριφορά, τουλάχιστον έτσι όπως την περιγράφεις. Συνήθως από τα 5 έτη κ μετά μας ανησυχούν παρόμοιες συμπεριφορές. Εάν όμως έχεις παρατηρήσει ότι η συμπεριφορά κ απόδοση του παιδιού σου διαφέρει πολυ από την ανάλογη συμπεριφορά κ απόδοση συνομήλικων του κ προβληματίζεσαι γενικά μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο δημόσιο κέντρο αξιολόγησης, για να διαπιστώσεις εάν υπάρχει κάποιο θέμα που χρήζει παρέμβασης. Εύχομαι να είναι απλά οι υπερβολικές ανησυχίες μια γλυκιάς μανούλας.

31 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Τετ Sep 22, 2010 6:58 am

nomikoula

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
xazomammy έγραψε:Καλησπέρα. Nomikoula.

Αρχικά να αναφέρω ότι είμαι Εργοθεραπεύτρια.
Δεν θα σου κάνω διάγνωση γιατί την διάγνωση δεν την κάνουμε ούτε εμείς οι Εργοθεραπευτές, ούτε η Λογοθεραπευτές ούτε οι Εκπαιδευτικοί κ.τ.λ. Αλλά κυρίως οι Παιδοψυχίατροι. Εμείς συμμετέχουμε στην διάγνωση κάνοντας αξιολόγηση κ στην συνέχεια εφόσον έχουμε την διάγνωση από τον γιατρό αξιολογούμε –σχεδιάζουμε κ προβαίνουμε σε θεραπευτική παρέμβαση. Επίσης εφόσον δεν εχω δει το παιδί, δεν θα μπορούσα να πω τίποτα με σιγουριά χωρίς να το εχω αξιολογήσει (ούτε εγώ, ούτε κανένας ειδικός). Δουλεύοντας όμως 8 χρόνια με παιδιά με αναπτυξιακές διαταραχές (ανάμεσα του κ ΔΕΠ(Υ)) , θα σου πω ότι στην ηλικία που αναφέρεις είναι φυσιολογική η συγκεκριμένη συμπεριφορά, τουλάχιστον έτσι όπως την περιγράφεις. Συνήθως από τα 5 έτη κ μετά μας ανησυχούν παρόμοιες συμπεριφορές. Εάν όμως έχεις παρατηρήσει ότι η συμπεριφορά κ απόδοση του παιδιού σου διαφέρει πολυ από την ανάλογη συμπεριφορά κ απόδοση συνομήλικων του κ προβληματίζεσαι γενικά μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο δημόσιο κέντρο αξιολόγησης, για να διαπιστώσεις εάν υπάρχει κάποιο θέμα που χρήζει παρέμβασης. Εύχομαι να είναι απλά οι υπερβολικές ανησυχίες μια γλυκιάς μανούλας.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΜΕΝΩ ΚΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΕΝΤΡΑ ΕΔΩ.ΑΡΧΕΣ ΟΚΤΩΒΡΗ ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΗ.ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΙΔΕΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΔΙΚΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΑΘΩ 100%..

32 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Τετ Sep 22, 2010 7:41 am

Αννα

Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Έχω περάσει κι εγώ τα ίδια με τη βανια και τη dimitroula. Το παιδάκι μου 3 χρονών δεν μιλούσε, ανησύχησα και ο γιατρός μου με έστειλε σε μια super ειδικό με πτυχία εντός εκτός και επι τα αυτά. Είδε το παιδί και για 15 λεπτά και διέγνωσε ότι το παιδί μου βρίσκεται στο φάσμα του αυτισμού (φάσμα σημαίνει ότι έχει έστω και ένα χαρακτηριστικό από τα 8 πόσα είναι του αυτισμού) και με σύστησε σε δικό της κέντρο. Τρελάθηκα... Της ζήτησα γραπτή διάγνωση και μου είπε ότι δεν κάνουν τέτοια σε παιδιά 3 χρονών. Την ταμπέλα όμως ήξερε να τη βάλει στο παιδί στο πρώτο τέταρτο που το είδε. Πάμε σε άλλο γιατρό ο οποίος διέγνωσε Υπερκινητικότητα αλλά πάλι δεν μου υπέγραψε διάγνωση. Πάμε σε γιατρό του δημοσίου που μίλησε για φάσμα του Asberger (λόγω του ότι ήξερε να μετράει μέχρι το 20 ενώ η ομιλία του δεν ήταν άρτια) και με σύστησε σε ιδιωτικό γιατρό στον οποίο πήγα μια φορά και μετά τα παράτησα γιατί με είχανε τρελάνει με τις βαρύγδουμπες διαγνώσεις τους χωρίς όμως σφραγίδα και υπογραφή.
Τέλος πήγα στο Κεντρο Παιδοψυχικής Υγιεινής του ΙΚΑ και η γιατρός μου είπε ότι έχει μεν καθυστέρηση στην ομιλία αλλά δεν βλέπει κάποιο σύνδρομο και να ξεκινήσουμε λογοθεραπείες. Ξεκινήσαμε λογοθεραπείες σε ένα πολύ καλό κεντρο, που επέλεξα εγώ κοντά στο σπίτι μου. Αποτέλεσμα δύο χρόνια μετά το παιδί μου μιλάει ασταμάτητα, με σωστή άρθρωση σε σημείο που η δασκάλα στο νηπιαγωγείο μου είπε ότι αν δεν της έλεγα ότι κάνει λογοθεραπεία δεν θα το πίστευε και φυσικά δεν έχει κανένα σύνδρομο. Καταλήγοντας...βάλε στο μυαλό σου πώς ότι έχει σχέση με παιδί είναι ένα τεράστιο εμπόριο. Εμπορεύονται την ψυχή σου, το άχγος σου και την προσπάθεια να προσφέρεις στο παιδί σου τα καλύτερα εφόδια. Δεν θα τους βάλω όλους τους ειδικούς στο ίδιο τσουβάλι σίγουρα υπάρχουν και καλοί τους οποίους δεν έτυχε να γνωρίσω. Κάθε παιδί έχει τη δική του προσωπικότητα και δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα άλλο. Τα παιδιά είναι υπερκινητικά. Στα δικά μας χρόνια που δεν υπήρχαν τόσα κέντρα απλά έλεγαν ζωηρό παιδί, αφηρημένο παιδί, δεν παίρνει τα γράμματα, χωρίς όμως να βάζουν ταμπέλες. Στην Αθήνα αν θα δεις σε κάθε γειτονιά υπάρχουν 2 και 3 κέντρα λογοθεραπείας και για σύνδρομα. αυτοί πώς θα ζήσουν??? Από τα λεφτά σου!!!! Δεν σου λέω να μην το ψάξεις γιατί σαν μάνα έχεις την υποχρέωση να το κάνεις απλά να μην δεχτείς καμία διάγνωση χωρίς τη σφραγίδα και υπογραφή του ειδικού που να είσαι σίγουρη κανείς δεν θα βάλει σε παιδί της ηλικίας αυτής γιατί αυτό θα το κάνουν μόνο σε κραυγαλέα περιστατικά. Περιμένω τα νέα σου όταν μιλήσεις με τον ειδικό..

33 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Τετ Μαϊος 23, 2012 7:07 am

veeee

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
koukoulitsa έγραψε:Το κεντρο ειναι στα Ανω πατησια διπλα στον σταθμο δινεις 480ευρω μια φορα μεχρι να παει 18 χρονων και σου κανουν ευκολιες πληρωμης δηλ εγω καθε φορα που παω δινω 40ευρω μεχρι να ξεχρεωσω τα 480τα δινεις μια φορα.δεν ειναι αναγκη να πηγαινεις καθε μηνα εγω εχω να παω απο τον ιουλιο αλλα την παιδοψυχολογο την παιρνω συχνα στο τηλεφωνο και τωρα που θα ξεκινησει παιδικο θα της στελνω και τις ζωγραφιες για να με ενημερωνει μεσα απο αυτες για το παιδι.π.χ την πηρα τηλεφωνο για να την ρωτησω γιατι δεν θελει να κοιμαται το μεσημερι και μου ειπε οτι δεν ειναι αναγκη να τον βαζω υποχρεωτικα για υπνο να του λεω οτι πρεπει να ξεκουραστει στο κρεβατι του εστω και με τα παιχνιδια του αρκει να μην κατεβει απο κει.Αυτο στο εφερα για παραδειγμα.Εχω τηλ αν θες να σου δωσω.Παντως ειναι πολυ καλο και εμενα τυχαια με ενημερωσαν για αυτα τα προγραμματα.

Ειδα αυτο το πολυ χρησιμο ποστ τυχαια ψαχνοντας για συνδρομο υπερκινητικοτητας και ελλειματικης προσοχης.
koukoulitsa εψαξα διπλα και γυρω-γυρω απο το σταθμο Ανω Πατησιων για αυτο το κεντρο που αναφερεις αλλα δεν βρηκα τιποτα σχετικο εκτος απο καποια κεντρα λογοθεραπειας. Μηπως μπορεις να μου πεις περισσοτερα γιαυτο? Καποιο τηλεφωνο η διευθυνση. Αν δεν γινεται να το γραψεις εδω στειλε μου προσωπικο μυνημα σε παρακαλω.
Ψαχνω καιρο να βρω κατι αναλογο γιατι θελω να κανω τεστ στο παιδι μου για να δουμε αν εχει η οχι συνδρομο ελλειματικης προσοχης (ειναι μεγαλυτερο απο τις ηλικιες που αναφερονται εδω,παει ηδη σχολειο).

Ευχαριστω πολυ Smile
vee

EDIT: Eιδα τωρα οτι το ποστ ξεκινησε πριν 2 χρονια Shocked και η koukoulitsa εχει καιρο να επισκεφτει το φορουμ... Ισως ξερει καποιος αλλος το συγκεκριμενο κεντρο...
Η τουλαχιστον ελπιζω να εδωσε η Koukoulitsa τη διευθυνση σε σενα litsakos που τη ρωτησες τοτε μηπως μπορεσω να τη βρω και γω.. Cool

34 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Τετ Μαϊος 23, 2012 6:01 pm

????????

Επισκέπτης

35 Απ: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΑΣ.. στό Τετ Μαϊος 23, 2012 7:25 pm

manoula_24xr

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:απο μονη σου το διεγνωσες αυτο? cyclops και ποια χαπια καλε? και να ειναι υπερκινητικο το παιδι ποιος δινει χαπια? Λοιπον μαζεψου!! Αν θες να μαθεις στην τελικη συζητα με καποιον λογοθεραπευτη,εργοθεραπευτη,παιδοψυχολογο καποιον τελοσπαντων που θα μπορει να διαγνωσει κατι τετοιο.

Δν διαβασα ολες τις απαντησεις αλλα θα συμφωνησω,το συνδρομο υπερκινητικοτητας ειναι ο επιστημονικος ορος του οτι το παιδι ειναι ζωηρο,πρεπει συνεχως να κανει κατι να ασχολειται με κατι,αυτο δν σημαινει οτι πρεπει να θεραπευτει,ισα ισα που οταν μεγαλωσει θα γινει δραστηριο παιδι κι θα εχει μια δραστηρια ζωη,ο ξαδερφος μου ηταν ετσι,κι συνεχως παιζει μπαλα ασχολειται με αθλητισμο κτλ,μην αγχωνεσαι!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your free blog