Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 11
από Anastasie Σήμερα στις 12:47 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13#
από kikimam Σήμερα στις 12:29 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από tzeni27 Χθες στις 8:54 pm

» ''Έμπνευσις'' βάπτιση-γάμος
από supermama Χθες στις 8:06 pm

» ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΥΛΑΖΩ?
από mariatsak Χθες στις 6:02 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Χθες στις 5:33 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από ΜΑΡΙΑΜ1 Χθες στις 4:33 pm

» Face-paintig για παιδικά πάρτυ Θεσσαλονίκη
από fenaki22 Χθες στις 7:22 am

» egkyoules iounioy-iouliou 2015
από paourina Χθες στις 3:06 am

» www.candyland .gr
από candyland Πεμ Oct 30, 2014 7:32 pm

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από paourina Πεμ Oct 30, 2014 6:48 pm

» Site μανικιούρ-πεντικιούρ-shellac με τιμούλες.
από Superb Mommy Πεμ Oct 30, 2014 6:15 pm

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 10
από griniaroula Πεμ Oct 30, 2014 1:58 am

» ΤΕΣΤ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑΣ
από anna4 Πεμ Oct 30, 2014 1:38 am

» μαθαμε στα χερακια!!
από αφροδιτη! Τετ Oct 29, 2014 11:00 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από kaatrin Τρι Oct 28, 2014 5:22 pm

» 22 μηνων ου βγαζει την πιστη με το φαγητο!
από dimitra al Τρι Oct 28, 2014 11:08 am

» ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΙΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ
από Superb Mommy Τρι Oct 28, 2014 8:30 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από maria2013 Τρι Oct 28, 2014 6:07 am

» ΑΦΙΕΡΩΣΕΙΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ.
από Λιτσα34 Τρι Oct 28, 2014 4:31 am

» Πουλάω 2 κούνιες που γίνονται παιδικά κρεβάτια + 1 αλαξιέρα+1 συρταριέρα
από ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ Δευ Oct 27, 2014 8:14 pm

» ΚΑΦΕ ΒΛΕΝΗ
από ζουζουνακι Δευ Oct 27, 2014 8:13 pm

» γεννα στο Ρεα και επιδόματα!
από Vassiliki_ Δευ Oct 27, 2014 8:10 pm

» Κανακάκης Σταύρος στο Έλενα?Κάποια βοήθεια?
από Superb Mommy Δευ Oct 27, 2014 7:11 pm

» Αυχενικη διαφανεια θεσσαλονικη
από jollie Δευ Oct 27, 2014 3:01 am

» 6 ΜΗΝΟ ΟΑΕΔ.
από vagann Κυρ Oct 26, 2014 5:39 am

» prwtes ebdomades eggymoshnhs
από kerasoula Κυρ Oct 26, 2014 4:54 am

» Καλως σας βρηκα ξανα!
από ria Κυρ Oct 26, 2014 3:20 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2014!!!!!
από eyakos Σαβ Oct 25, 2014 8:39 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Παρ Oct 24, 2014 9:47 pm

» Συνεχεις ιωσεις, φαρμακευτική αντιμετωπιση συμπτωματων
από HappyMama Παρ Oct 24, 2014 7:53 pm

» 17 εβδομάδες και 6 ημέρες κράτησε το όνειρο μου!!!!
από VANESSA1984 Παρ Oct 24, 2014 10:25 am

» ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΑΛΚ
από κοκκινοσκουφιτσα Πεμ Oct 23, 2014 9:53 pm

» ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ INGLESINA TRILOGY
από RITAKI30 Τρι Oct 21, 2014 4:39 pm

» Γιατρός στο Έλενα
από welcome 2 Τρι Oct 21, 2014 7:09 am

» Ποσότητα ρυζαλευρου?
από kerasoula Τρι Oct 21, 2014 6:27 am

» Τιναζεται στον υπνο του
από kerasoula Τρι Oct 21, 2014 6:15 am

» Χοριακη & υπέρηχος δεν είδε τίποτα βοήθεια εαν ξερετε
από maro28 Τρι Oct 21, 2014 5:10 am

» Διαιτολογος σε ζωγραφου κ γυρω περιοχες
από kikimam Δευ Oct 20, 2014 7:07 pm

» παιδιατρος στην καλλιθεα
από victoria Δευ Oct 20, 2014 6:10 am

Παρόντες χρήστες
594 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 5 μέλη, 1 μη ορατός και 588 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

kikimam, lili lille, Ricola, ΖΩΗ13, μαρακι27

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τετ Jan 23, 2013 2:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

1 utrogestan στό Πεμ Sep 09, 2010 7:55 pm

xristinoula

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
βοηθεια!!! εχω αιμορραγια εδω και 10 μερες...ειμαι στην 9 εβδομαδα.ο γιατρος μου εδωσε utrogestan. καποιες απο εσας το πηρατε,αλλα τι ανεπιθυμητες ενεργειες ειναι αυτες που γραφει? (ακμη, απωλεια τριχων ή υπερτριχωση,καταθλιψη πυρετος, κεφαλαλγια και αλλα πολλα)ειχατε κατι απο ολα αυτα? ειναι και για κολπικη χρηση διαβασα. ειναι καλυτερα ή μηπως η χορηγηση απο το στομα?

2 Απ: utrogestan στό Πεμ Sep 09, 2010 7:58 pm

nomikoula

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΣΤΑ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΤΗ ΑΛΛΗ ΑΝ ΘΕΣ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ Κ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ..
[You must be registered and logged in to see this image.]

3 Απ: utrogestan στό Πεμ Sep 09, 2010 7:58 pm

sktv

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
το επερνα στη δευτερη εγκυμοσυνη μου γιατι ειχα αιμορραγια δεν ειδα ποτε τα συμπτωματα αλλα το εμβρυο δεν ειχε την επιθυμυτη καταληξη!

υπομονη κ παντα με τις οδηγιες του γιατρου!

4 Απ: utrogestan στό Πεμ Sep 09, 2010 8:00 pm

nomikoula

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
xristinoula έγραψε:βοηθεια!!! εχω αιμορραγια εδω και 10 μερες...ειμαι στην 9 εβδομαδα.ο γιατρος μου εδωσε utrogestan. καποιες απο εσας το πηρατε,αλλα τι ανεπιθυμητες ενεργειες ειναι αυτες που γραφει? (ακμη, απωλεια τριχων ή υπερτριχωση,καταθλιψη πυρετος, κεφαλαλγια και αλλα πολλα)ειχατε κατι απο ολα αυτα? ειναι και για κολπικη χρηση διαβασα. ειναι καλυτερα ή μηπως η χορηγηση απο το στομα?

Χορηγείται στην αρχή της εγκυμοσύνης για να υποστηρίξουν το ενδομήτριο ωστε να δημιουργηθεί κατάλληλο περιβάλλον για το έμβρυο.
Οπως κάθε φάρμακο αναγράφει στο κουτί πιθανές παρενέργειες[ακόμα και το Ντεπόν] για να είναι καλυμμένη η φαρμακευτική εταιρία που το παράγει.
Ακόμα και τις παρενέργειες που γράφει στο Ντεπόν να διαβάσεις θα τρομάξεις.Να μην ανησυχείς.
ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ...

5 Απ: utrogestan στό Πεμ Sep 09, 2010 8:04 pm

athineta

Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
xristinoula έγραψε:βοηθεια!!! εχω αιμορραγια εδω και 10 μερες...ειμαι στην 9 εβδομαδα.ο γιατρος μου εδωσε utrogestan. καποιες απο εσας το πηρατε,αλλα τι ανεπιθυμητες ενεργειες ειναι αυτες που γραφει? (ακμη, απωλεια τριχων ή υπερτριχωση,καταθλιψη πυρετος, κεφαλαλγια και αλλα πολλα)ειχατε κατι απο ολα αυτα? ειναι και για κολπικη χρηση διαβασα. ειναι καλυτερα ή μηπως η χορηγηση απο το στομα?

Κούκλα μου εγώ τα utrogestan από το στόμα τα έπερνα από την 4η εβδομάδα της κύησης μέχρι 2 εβδομάδες πριν γεννήσω.

Μαζί με αυτά λόγο θρομβοφιλίας άλλα 10 χαπάκια + ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ κάθε μέρα + ένεση στην κοιλίτσα μου κάθε μέρα.

Δεν είχα καμία παρενέργεια, και για να σου τα έδωσε ο γιατρός σου ξέρει.Να τον ακούς.

6 Απ: utrogestan στό Πεμ Sep 09, 2010 8:06 pm

markellajohny

τα επαιρνα στη 2η εγκυμοσυνη μου για 15 μερες επειδη ειχα προωρες συσπασεις στον 8ο μηνα. δεν ειχα καμια παρενεργεια και ολα πηγαν καλα!!!στην πρωτη εγκυμοσυνη επαιρνα prepar για τον ιδιο ακριβως λογο, στον ιδιο μηνα.

7 Απ: utrogestan στό Πεμ Sep 09, 2010 10:00 pm

manoula29

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΘΑ ΚΥΛΗΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 6η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΒΛΕΝΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΞΑΠΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΣΧΕΔΟΝ 20 ΜΕΡΕΣ ΩΣΠΟΥ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ DEPON!!!!ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕΣΑ.ΑΠΛΑ ΛΙΓΗ ΥΠΝΗΛΙΑ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!!!

8 Απ: utrogestan στό Πεμ Sep 09, 2010 10:09 pm

xristinoula

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλες μου σας ευχαριστω πολυ! ειναι διαφορετικα οταν σου μιλαει καποια απο εμπειρια και απο προσωπικα βιωματα απο οτι να σου μιλαει με λογια του αερα! να ειστε καλα κοριτσακια μου! ευχομαι ολα να πενε καλα στο μπεμπε μου...

9 Απ: utrogestan στό Πεμ Sep 09, 2010 10:15 pm

ANGEL

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΠΑΙΡΝΑ UTROGETSAN ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ (4-5 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΑΙΜΑ) ΚΑΙ ΣΤΗ 2 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΚΑΦΕ.ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ! ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΚΟΛΠΙΚΗ ΧΡΗΣΗ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΜΕΣΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ.ΕΓΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΧΡΗΣΗ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ... ΒΑΡΥΣΤΟΜΑΧΙΑΣ, ΕΝΩ ΚΟΛΠΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ.
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ!

10 Απ: utrogestan στό Πεμ Sep 09, 2010 10:41 pm

Tziz

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ τα έπαιρνα από την 5η-6η περίπου εβδομάδα (μόλις έκανα το τεστ κι ενημέρωσα το γιατρό, μου είπε να τα ξεκινήσω μαζί με το filicine) και μέχρι περίπου την 10η-11η εβδομάδα.
Δεν είχα αίμα ή καμία άλλη επιπλοκή και υπέθεσα ότι ή μου τα έδωσε προληπτικά ή λόγω διαταραγμένων ορμονών...

Η μόνη παρενέργεια που είχα ήταν ζαλαδίτσες κυρίως το μεσημέρι (ζέστη, υπνηλία, γεμάτο στομάχι μετά το φαΐ).
Αυτά.

Γιατί? Εσύ τι αισθάνεσαι?

11 Απ: utrogestan στό Πεμ Sep 09, 2010 10:47 pm

anastazia

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ειμαι κ εγω στην 9 εβδομαδα κ λογο μιας μικρης αιμοραγιας τα πηρα και εγω αφου μου τα πρτεινε ο γιατρος.απο την επομενη στιγμη λιγοστεψε τπο αιμα οσπου σταματησε!καμμια παρενεργεια παντως..ευχομαι να πανε ολα καλα!

12 Απ: utrogestan στό Παρ Sep 10, 2010 12:37 am

Crazy

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εγώ τα'χω πάρει στο παρελθόν, αλλά δεν είχα τέτοιες παρενέργειες. Όλα όσα αναγράφονται στις παρενέργειες των φαρμάκων δε σημαίνει ότι θα τα πάθουμε κιόλας!! Συνήθως οι περισσότερες από αυτές σπάνια εμφανίζονται.

Κάτι που θα πρέπει να προσέξεις είναι ότι πιθανόν να'χεις κατακράτηση υγρών. Γι'αυτό προσπάθησε να περιορίσεις το αλάτι και τη ζάχαρη αυτό το διάστημα. Εμένα δε μου το'χαν πει και πρήστηκα..

Όλα να πάνε καλά με το μπεμπάκι σου!!

13 Απ: utrogestan στό Παρ Sep 10, 2010 1:28 am

Despoinaki

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και εγώ τα πήρα από την πρώτη στιγμή που έμεινα έγκυος γιατί είχα κάτι πονάκια... μην φανταστείς τρελά... σαν να περίμενα περίοδο! Το μωράκι αυτό δυστυχώς δεν γεννήθηκε ποτέ αλλά παρόλα αυτά δεν πιστεύω ότι έφταιγαν αυτά! Ήταν να γίνει!! Το μόνο που είχα παρατηρήσει ήταν πολλή έντονη τριχόπτωση!!! Αφού έλεγα πάει... θα μείνω γουλί!!! Όλα καλά θα πάνε! Μην ανησυχείς! Σε φιλώ!

14 Απ: utrogestan στό Παρ Sep 10, 2010 2:31 am

xristinoula

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Tziz έγραψε:Εγώ τα έπαιρνα από την 5η-6η περίπου εβδομάδα (μόλις έκανα το τεστ κι ενημέρωσα το γιατρό, μου είπε να τα ξεκινήσω μαζί με το filicine) .........
Η μόνη παρενέργεια που είχα ήταν ζαλαδίτσες κυρίως το μεσημέρι (ζέστη, υπνηλία, γεμάτο στομάχι μετά το φαΐ).
Αυτά.

Γιατί? Εσύ τι αισθάνεσαι?

εγω σημερα το ξεκινησα ακομα δεν καταλαβα κατι,απλως αγχωθηκα με αυτα που διαβασα....

15 Απ: utrogestan στό Παρ Sep 10, 2010 2:50 am

naysika

και εγω τα επερνα στην τελευταια μου εγκυμοσυνη για περιπου 15 μερες αφου ειχα δει λιγο αιμα μετα ολα καλα!!αλλα να σε ρωτησω !αφου λες οτι εδω και 10 μερες εχεις αιμοραγια γιατι εχεις αργισει να παρεις τα χαπια?και τα πηρες σημερα?αυτο μπορει να ειναι κακο!!

16 Απ: utrogestan στό Παρ Sep 10, 2010 4:13 am

ANGEL

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δυστυχώς πολλοί ιατροί δε δίνουν τα χάπια και είναι κρίμα.Εμένα ήταν ολοφάνερο ότι με βοήθησαν τα χάπια και επιπλέον έκανα ενέσεις προλουτόν (ή κάπως έτσι) οι οποίες καθήλωσαν το έμβρυο στη μήτρα και έτσι κατάφερα να γεννήσω την κόρη μου έχοντας τακτική αιμοραγία για 4 μήνες.Ευτυχώς στο μωρό που περιμένω τώρα ο ιατρός ήταν πλέον ψιλιασμένος ότι κάτι τρέχει και εξαρχής πήρα τα χάπια και τις ενέσεις και πήγα πολύ καλά (με κάτι λίγα μπεζ-καφέ πέρασα το πρώτο τρίμηνο) κι όλα πάνε κατ'ευχήν.

Τα χάπια να μην τα φοβάσαι.Το θέμα είναι να μας τα χορηγούν!

17 Απ: utrogestan στό Παρ Sep 10, 2010 4:19 am

xristinoula

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
naysika έγραψε:και εγω τα επερνα στην τελευταια μου εγκυμοσυνη για περιπου 15 μερες αφου ειχα δει λιγο αιμα μετα ολα καλα!!αλλα να σε ρωτησω !αφου λες οτι εδω και 10 μερες εχεις αιμοραγια γιατι εχεις αργισει να παρεις τα χαπια?και τα πηρες σημερα?αυτο μπορει να ειναι κακο!!

ο γιατρος δεν μου τα προτεινε, πηγα και σε 2ο γιατρο ουτε αυτος μου τα αναφερε.(και ειπε μαλιστα οτι ειναι να γινει,θα φροντισει η φυση γι αυτο,εχουνε χαθει εμβρυα,σε γυναικες οι οποιες τα περνανε...)σημερα το πρωι πηρα τον γιατρο μου και τον ρωτησα ''διαβασα ...ετσι ...και ετσι ...μηπως να τα παρω?'' και μου ειπε αν και δεν κανουν θαυματα, αλλα παρτα.ετσι εγω τα πηρα κατευθειαν γιατι διαβασα εδω μεσα αρκετες περιπτωσεις παρομοιες...που σωθηκαν τελικα τα μωρακια. δεν ξερω αν ηταν τελικα απο τα χαπια αλλα οτι ειναι δυνατον να γινει ,ας γινει...

18 Απ: utrogestan στό Παρ Sep 10, 2010 4:26 am

allegra

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τα έπερνα απο την 9η εβδομαδα μέχρι 4 μηνών.. Από ότι διάβασα όμως σε κάτι papers αφού το σώμα παράγει προγεστερόνη αρκετή για να μείνεις έγκυος παράγει και στην συνέχεια.. Αν κατι πάει στραβα δε σε σώνει το χάπι.. Απλά βοηθά πολύ στην ψυχολογία ότι παίρνεις κάτι.. Από παρενέργειες δεν είχα καμία..

Μη μασάς.. Κάνε ότι σου λέει ο γιατρός σου και πολύ μα πολύ ξεκούραση.. Το θαύμα της ζωής είναι του Θεού, της φύσης, τελοσπάντων πολύ πολυπλοκο θέμα και εμείς απλά παρακολουθούμε την πορεία της εγκυμοσύνης με δέος..

Σου εύχομαι να πάνε όλα τελεια και να έχεις το αγγελούδι σου στα χέρια σου σε 31 εβδομάδες το αργότερο!!

19 Απ: utrogestan στό Παρ Sep 10, 2010 4:48 am

marianna

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γλυκιά μου και γω το παιρνω εδω και ενα μηνα, κολπικη χρηση ομως γιατι εχω πολλες συσπασεις και επειδη ειμαι διδυμη κυηση φοβόμαστε τον πρόωρο τοκετό. Δεν έχω καμία παρενέργεια από αυτές που γράφει.
Χθες που πήγα στον καινούριο γιατρό (άλλαξα γιατρό γιατί την προηγούμενη γιατρό μου την στέλνουν στην Αθήνα), μου είπε ότι να παίρνω 3 φορές την μέρα utrogestan, αλλά όχι τα κολπικά!!!
Δεν νομίζω να έχουν περενέργειες ούτε αυτά.
Νομίζω ότι είναι καλύτερα να ακούσεις τον γιατρό σου, κάτι ξέρει παραπάνω αυτός!!!!
Καλλή υπομόνη και όλα θα πάνε καλά!!!

20 Απ: utrogestan στό Δευ Sep 20, 2010 11:26 pm

xara petsiou

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
επαιρνα utrogestan σε ολη την εγκυμοσυνη λογω σπερματεγχυσης... αν εξαιρεσεις μια ελαφρια καταθλιψουλα που ουτως η αλλως ειχα προδιαθεση δεν μου κανανε κατι αλλο... εχω ακουσει ομως οτι η μεγαλη εκθεση των εμβρυων σε αυτο το φαρμακο τους δημιουργει πολλες αλλεργιες αργοτερα... η δικια μου δεν εχει δειξει ακομα τπτ αλλα κραταω πισινη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forums | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your blog