Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 10
από ΖΩΗ13 Σήμερα στις 3:02 pm

» ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΙΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ
από Superb Mommy Σήμερα στις 1:55 pm

» ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΑΛΚ
από κοκκινοσκουφιτσα Σήμερα στις 1:53 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13#
από jollie Σήμερα στις 1:53 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Σήμερα στις 12:38 pm

» 22 μηνων ου βγαζει την πιστη με το φαγητο!
από dimitra al Σήμερα στις 12:25 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από efaki27 Σήμερα στις 12:03 pm

» Συνεχεις ιωσεις, φαρμακευτική αντιμετωπιση συμπτωματων
από Areti2 Χθες στις 10:56 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από lgyftog Χθες στις 10:32 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από anatoligew Χθες στις 6:37 pm

» ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΥΛΑΖΩ?
από mariatsak Τρι Oct 21, 2014 9:34 am

» ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ INGLESINA TRILOGY
από RITAKI30 Τρι Oct 21, 2014 8:39 am

» Γιατρός στο Έλενα
από welcome 2 Δευ Oct 20, 2014 11:09 pm

» Ποσότητα ρυζαλευρου?
από kerasoula Δευ Oct 20, 2014 10:27 pm

» Τιναζεται στον υπνο του
από kerasoula Δευ Oct 20, 2014 10:15 pm

» Χοριακη & υπέρηχος δεν είδε τίποτα βοήθεια εαν ξερετε
από maro28 Δευ Oct 20, 2014 9:10 pm

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από perperouna Δευ Oct 20, 2014 7:53 pm

» Διαιτολογος σε ζωγραφου κ γυρω περιοχες
από kikimam Δευ Oct 20, 2014 11:07 am

» παιδιατρος στην καλλιθεα
από victoria Κυρ Oct 19, 2014 10:10 pm

» αγχος με βαρος μωρου
από ANGEL Κυρ Oct 19, 2014 7:01 pm

» Αν η κορη σας έμενε έγκυος στην εφηβεία τι θα κάνετε ?
από supermama Παρ Oct 17, 2014 4:23 pm

» καρότσι καλαθούνα πάρκο κάθισμα ριλάξ προς πώληση
από vdimak Παρ Oct 17, 2014 1:23 am

» παθολογικη ζηλια απο την συνυφαδα μου;
από Chris_E Πεμ Oct 16, 2014 6:56 pm

» ποσο καιρο προσπαθουσατε για μωρακι??
από perperouna Πεμ Oct 16, 2014 5:34 pm

» τι μπορω να κανω???
από Ana Πεμ Oct 16, 2014 2:12 pm

» ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
από mariatsak Τετ Oct 15, 2014 12:35 pm

» γινεται 2 χρονων και ακομα πινει γαλα τη νυχτα
από HappyMama Τρι Oct 14, 2014 11:22 pm

» Αυχενικη διαφανεια θεσσαλονικη
από jollie Τρι Oct 14, 2014 12:20 am

» Ψαχνω Φορεμα !!
από Ιφιγένεια Δευ Oct 13, 2014 11:29 pm

» Καδρακια για το παιδικο
από μιτατα Δευ Oct 13, 2014 11:09 pm

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από fatsoulini Δευ Oct 13, 2014 10:51 am

» Η Βάπτιση της Σόνιας μου!!!
από kerasoula Κυρ Oct 12, 2014 10:06 pm

» Γυναικολόγος Καραγιαννίδης Λάζαρος ;;;
από stavroula Κυρ Oct 12, 2014 9:30 pm

» THELW NA MEINW EGKUOS
από tsifaki Κυρ Oct 12, 2014 6:48 pm

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από tsifaki Κυρ Oct 12, 2014 6:46 pm

» 17 εβδομάδες και 6 ημέρες κράτησε το όνειρο μου!!!!
από fatsoulini Κυρ Oct 12, 2014 4:55 pm

» σταγονες για τη λαρυγγιτιδα δοσολογια
από φραουλα Κυρ Oct 12, 2014 11:15 am

» Ζήλεια ανάμεσα στα αδέλφια (νήπια)
από HappyMama Παρ Oct 10, 2014 11:32 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΣ Η ΒΡΕΦΙΚΟΣ?
από HappyMama Παρ Oct 10, 2014 11:01 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Παρ Oct 10, 2014 7:18 pm

Παρόντες χρήστες
611 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 17 μέλη, 0 μη ορατοί και 594 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Anastasie, apol1979, Areti2, Despoinaki123, dimitra88, kat_laz, kerasoula, mamana, maria_dou, olga m, RITAKI30, roulakriti, snoopy, Superb Mommy, thali-alex, twisters, ΖΩΗ13

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1 πολυκυστικες ωοθηκες στό Πεμ Oct 03, 2013 9:40 pm

nanakaboubou

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια καλησπερα μολις γυρισα απο τον γυναικολογο μου ειχα ενα μηνα καθυστερηση με καμια πιθανοτητα εγκυμοσυνης. φανταζομουν καμια κυστη αλλα τελικα ειναι πολες. πολυκυστικες ωοθηκες.. μαλιστα οταν το ρωτησα απο που προεκυψε αυτο? με ειπε εφοσον δεν εχεις ιστορικο λογο αγχους... κουραστηκα με ολα... μαλιστα οτσν τον ρωτησα αν ειναι κατι κακο για μελλοντικα με ειπε οχι βρε χαζη δεν εισαι 16 χρονων π.χ. και να μην εχεις κανει παιδι εχεις ηδη ενα παιδι. τι εννοουσε δηλαδη οτι οκ μπορει να μην μπορεσεις να ξανακανεις αλλα μη σκας εχεις ηδη ενα? ειμαι να σκασω ηρθε και εδεσε το κερασακι στη θεοπικρη τουρτα μου.. μ εδωσε αντισυληπτικα να τα περνω για 6 μηνες και ανα 2 μερες παιδκη ασπιρινη για να αποφυγουμε την θρομβωση... ποσο ευκολα φευγει αυτο το πραμα και τι επιπτωσεις εχει? ειναι ανησυχιτικο? να τονισω οτι εχω ηδη παραπανω κιλα και με ειπε οτι για να μη γινω αλλη τοση ας περναει και μερα που να λεω πειναωωω!! τα φωτα σας κοριτσια !!!Crying or Very sad 

2 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Πεμ Oct 03, 2013 9:46 pm

demaki88

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νανακα μην αγχωνεσαι για αυτο,δεν ειναι δα και τοοοσο σοβαρο!!!φυσικα και μπορεις να ξανακανεις παιδακι!!
πολυκυστικες ωοθηκες ειχε η αδερφη και μου και η μαμα μου και πολλες φορες εμφανιζω και εγω κυστη.η αδερφη μου πηρε τα αντισυλιπτικα για κανενα 6μηνο αν θυμαμαι πριν 3 χρονια κι τωρα εχει μωρακι 1 χρονων!!
απλα προσεχε και την διατροφη σου γιατι οντως σε πριζουν τα αντισυλλιπτικα.

3 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Πεμ Oct 03, 2013 9:50 pm

nanakaboubou

διαβασα οτι καποιοι εχουν και χρονια.. δεν αντιμετοπιζετε αμεσα? δηλαδη ειναι ακτι που μπορει να μην μπορει να φυγει? γνωριζεις?

4 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Πεμ Oct 03, 2013 10:02 pm

poivre

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Νανά οι χρόνιες περιπτώσεις είναι κυρίως κληρονομικές. Θα καθαρίσεις μην ανησυχείς .

5 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Πεμ Oct 03, 2013 10:08 pm

nanakaboubou

poivre έγραψε:Νανά οι χρόνιες περιπτώσεις είναι κυρίως κληρονομικές. Θα καθαρίσεις μην ανησυχείς .
makari!

6 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Πεμ Oct 03, 2013 10:11 pm

demaki88

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
poivre έγραψε:Νανά οι χρόνιες περιπτώσεις είναι κυρίως κληρονομικές. Θα καθαρίσεις μην ανησυχείς .
εχω την εντυπωση οτι και οι χρονιες μπορουν να φυγουν απλα ξαναεμφανιζοντε(φαυλος κυκλος).νομιζω πως ο γιατρος στην αδερφη μου για χρονιες της ειπε,αλλα θα μαθω αυριο για σιγουρα και θα σας πω!

7 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Πεμ Oct 03, 2013 10:14 pm

demaki88

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νανα για αυτο που σου ειπε ο γιατρος οτι εχεις ηδη ενα παιδακι μαλλον σου το ειπε γιατι θα σκεφτικε οτι δεν θα εχεις κατα νου για δευτερο παιδακι αμεσα ωσπου να τελειωσει η θεραπεια!μετα εννοειτε οτι μπορει να κανεις!Wink 

8 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Πεμ Oct 03, 2013 10:21 pm

poivre

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μμμμ νομίζω θα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. Μιλάω έχοντας μυαλό μια φίλη μου που είχε κληρονομήσει το πρόβλημα από την μαμά της και ήταν πολύ σοβαρό. Έκανε και 9 μήνες χωρίς περίοδο (+άλλα παρελκόμενα) , έπαιρνε αντισυλληπτικά για την ρύθμιση της περιόδου και με την διακοπή τους ξανά μανά.. Αλλά της Νανάς το πρόβλημα είναι επίκτητο, χωρίς ιστορικό, θα φύγει. Νομίζω υπάρχουν κοπέλες εδώ που αντιμετωπίζουν το θέμα, θα ξέρουν καλύτερα.

9 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Πεμ Oct 03, 2013 10:25 pm

ntina_kostas

nanakaboubou έγραψε:κοριτσια καλησπερα μολις γυρισα απο τον γυναικολογο μου ειχα ενα μηνα καθυστερηση με καμια πιθανοτητα εγκυμοσυνης. φανταζομουν καμια κυστη αλλα τελικα ειναι πολες. πολυκυστικες ωοθηκες.. μαλιστα οταν το ρωτησα απο που προεκυψε αυτο? με ειπε εφοσον δεν εχεις ιστορικο λογο αγχους... κουραστηκα με ολα... μαλιστα οτσν τον ρωτησα αν ειναι κατι κακο για μελλοντικα με ειπε οχι βρε χαζη δεν εισαι 16 χρονων π.χ. και να μην εχεις κανει παιδι εχεις ηδη ενα παιδι. τι εννοουσε δηλαδη οτι οκ μπορει να μην μπορεσεις να ξανακανεις αλλα μη σκας εχεις ηδη ενα? ειμαι να σκασω ηρθε και εδεσε το κερασακι στη θεοπικρη τουρτα μου.. μ εδωσε αντισυληπτικα να τα περνω για 6 μηνες και ανα 2 μερες παιδκη ασπιρινη για να αποφυγουμε την θρομβωση... ποσο ευκολα φευγει αυτο το πραμα και τι επιπτωσεις εχει? ειναι ανησυχιτικο? να τονισω οτι εχω ηδη παραπανω κιλα και με ειπε οτι για να μη γινω αλλη τοση ας περναει και μερα που να λεω πειναωωω!! τα φωτα σας κοριτσια !!!Crying or Very sad 
Νανά μου καλησπέρα...Επειδή ξέρω από πολυκυστηκές,έχω κάνει θεραπεία για 9 μήνες με αντισυλληπτικά.Μετά μου είπε ο γιατρός μου να τα σταματήσω.Οι επιπτώσεις που μπορεί να έχει αυτό είναι αστάθεια στον κύκλο,τριχοφυία κ άλλα άσχετα από την ωορρηξία.Τα αντισυλληπτικά μπορεί να αυξήσουν το βάρος γι' αυτό πρόσεχε λιγάκι τη διατροφή σου.Μετά τη θεραπεία σου θα έχεις καλύτερο κύκλο και σαφώς και θα μπορείς να κάνεις κι άλλο παιδάκι!!!Δες εμένα!!!Έγκυος.Και μάλιστα 2η εγκυμοσύνη(η 1η μου δε συνεχίστηκε λόγω αποβολής)...Οπότε μην αγχώνεσαι.Μια θεραπειούλα είναι.Αλήθεια,σε έβαλε να κάνεις ορμονικές εξετάσεις;;;

10 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Πεμ Oct 03, 2013 10:41 pm

snoopy

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
γεια σου και απο μενα.ειχα πολυκυστικες απο την εφηβεια μου.χρονια θεραπεια.μια σταματαγα και μια ξανα απο την αρχη.ολα αντιμετωπιζονται ομως.ειναι το λιγοτερο που μπορεις να παθεις(γυναικολογικο εννοω).μην ανησυχεις καθολου

11 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Παρ Oct 04, 2013 9:27 am

μυρτω

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερααα!
κ εγω εχω πολυκυστικες ωοθηκες κ εχω ηδη δυο παιδακια κ τωρα περιμενω με το καλο το τριτο.
δλδ αν αυτο που σε απασχολει ειναι αν θα κανεις αλλο παιδακι,βλεπεις πως δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις το ιδιο,εγω δλδ δε δυσκολευτηκα καθολου σε κανενα απ τα παιδια(για τη συλληψη εννοω)
κατα τ αλλα,ολες με πολυκυστικες ωοθηκες εχουμε παρει αντισυλληπτικα νομιζω.δεν ειναι κ οοοο,τι καλυτερο,αλλα σιγουρα ρυθμιζουν τον κυκλο.
εμενα παντως οι πολυκυστικες μετα την πρωτη γεννα μου εφυγαν!

12 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Παρ Oct 04, 2013 10:37 am

nanakaboubou

κοριτσια καλημερα σας! ευχαριστω για τις απαντησεις σας με ηρεμησαν πραματικα.. δεν με ειπε να κανω ορμονολογικες εξετασεις μονο με ρωτησε για τον θυροειδη μου τον οποιο ειχα κανει εξετασεις τον ιουνιο και ηταν μια χαρα. εχω παρει πολλα χαπια απο τοτε που γεννησα μια φορα κοντα ενα μηνα για να φυγει το ουρεοπλασμα μετα για μηκυτες και τωρα αυτο . το αλλο που με ανεφερε για την παιδικη ασπιρινη για να αποφυγουμε θρομβωσεις τι ειναι παλι? οπως επισης αν οφειλετε στο αγχος που με ειπε εχω παρα πολυ χθες ξυπνησα κοντα 7-8 φορες και εχανα τον υπνο μου εχω και την μικρη αρρωστη και ολο ειχα το μυαλο μου εκει... δεν ξερω τι να κανω για να ηρεμησω και να το αποβαλω οσο μπορω δηλαδη...

13 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Παρ Oct 04, 2013 6:30 pm

maria1984

Πολυκυστικες ωοθηκες εχω εγω απο μικρη κ εμεινα εγκυος στον δευτερο μηνα προσπαθειων χωρις να κανω καμμια απολυτως θεραπεια...

14 Ενδομητρίωση- αντισυλληπτικά στό Πεμ Aug 07, 2014 6:57 pm

MelinaM

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα,
πήγα πριν λίγες μέρες στη γυναικολόγο μου για να τις δείξω κάτι αποτελέσματα και μου είπε ότι δεν ήταν φυσιολογικά και ότι πρέπει να πάρω αντισυλληπτικά για 6 μήνες.
Καταρχάς, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε να μου πείτε ποια η διαφορά μεταξύ πολυκυστικών ωοθηκών και ενδομητρίωσης. Το έψαξα στο google γιατί η γυναικολόγος μου ανέφερε και τα δυο και δεν βρήκα κάποια διαφορά. Επίσης, αγχώθηκα για τα αντισυλληπτικά. Δεν έχω πάρει ποτέ και απ'ότι εψαξα στο ιντερνετ θα πρέπει να κάνει κανείς εξετάσεις θρομβοφιλίας πριν πάρει αλλά εμένα δε μου είπε τίποτα. Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει παρακαλώ;

15 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Πεμ Aug 07, 2014 7:39 pm

poivre

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
melina εμένα οι πολυκυστικές διαπιστώθηκαν υπερηχογραφικά, αλλά δεν είχα συμπτώματα ποτέ, η περίοδος πάντα με ερχόταν κανονικά. Εσένα πως σου έρχεται?
Περαιτέρω για ενδομητρίωση δεν γνωρίζω. Πάντως για τα αντισυλληπτικά μην αγχώνεσαι, τα έπαιρνα για αντισύλληψη για κάποια διαστήματα, αλλά οι κύστες δεν εξαφανίστηκαν. Και ναι όντως πρέπει να κάνεις τις εξετάσεις που ανέφερες καθώς και να σου πάρει ο γιατρός ένα ιστορικό καρκίνου. Άμα είσαι ΟΚ δεν υπάρχει λόγος να τα φοβάσαι.

Προσπαθείς για εγκυμοσύνη?

16 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Πεμ Aug 07, 2014 10:48 pm

MelinaM

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Όχι δεν προσπαθώ για εγκυμοσύνη. Η περίοδος μου έρχεται κάθε μήνα αλλά πάντα καθυστερεί 5-20 μέρες. Επίσης, πονάω πολύ την πρώτη μέρα, μάλλον λόγω των 2 σοκολατοειδών κυστεων που έχω.
Αντισυλληπτικά δε θέλω να πάρω γιατί μια φίλη μου έχει πρηστεί αρκετά και μια άλλη όταν έπαιρνε της δημιουργούσε κάποια ψυχολογικά προβλήματα.
Επίσης, μου κάνει εντύπωση που, ενώ έχω ρωτήσει 3 γυναικολόγους για την περίπτωσή μου, ο καθένας έχει διαφορετική άποψη. Δεν θα έπρεπε να είναι στάνταρ κάποια πράγματα;;;

17 Απ: πολυκυστικες ωοθηκες στό Παρ Aug 08, 2014 10:12 am

poivre

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ έπαιρνα αρκετά ελαφριά χάπια και δεν είχα τέτοια συμπτώματα πάντως. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ και ρώτα πάντως
http://www.gyn.gr/index.php?option=com_ccboard&view=topiclist&forum=2&Itemid=140

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your blog