Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #11#
από gallida Σήμερα στις 6:15 pm

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #133
από Σοφία 26 Σήμερα στις 6:11 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ (2) 2014!!!!!!
από Σοφία 26 Σήμερα στις 6:03 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014!!!
από evagelia_81 Σήμερα στις 5:13 pm

» Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!!
από iouliana Σήμερα στις 4:52 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 #21
από kaatrin Σήμερα στις 3:39 pm

» μηπως ειμαι εγκυος ???
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Σήμερα στις 2:05 pm

» Μετα απο ποσες σπερματεγχυσεις εγινε το θαυματακι;;
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Σήμερα στις 1:59 pm

» Σεξ στην εγκυμοσυνη?
από κοκκινοσκουφιτσα Σήμερα στις 9:50 am

» παραπανίσια κιλα...
από kiki_28 Σήμερα στις 12:48 am

» ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
από κουνελάκι Χθες στις 10:45 pm

» ΕΛΑΦΡΩΣ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗ!!!
από olgitsa 5 Χθες στις 8:01 pm

» ευχαριστημενες απο τον παιδικο σταθμος σας και γιατι??
από filenada Χθες στις 5:33 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο 7!!!
από roxanne87 Χθες στις 12:20 pm

» ΤΡΙΔΥΜΑ!!!
από magicmouse Σαβ Apr 19, 2014 6:14 pm

» πράσινος άργιλος
από acer Παρ Apr 18, 2014 8:34 pm

» ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ
από μιτατα Πεμ Apr 17, 2014 6:21 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2014!!!!
από fatsoulini Πεμ Apr 17, 2014 5:46 pm

» ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΤΕ ΣΗΜΕΡΑ; #3
από poppaki Πεμ Apr 17, 2014 11:18 am

» ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ CLUB!!!
από kateri Τετ Apr 16, 2014 11:05 pm

» ΕΧΕΤΕ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΣΑΣ;;;;
από spiridoula27 Τετ Apr 16, 2014 3:20 pm

» απορρυπαντικα planet
από ΕλένηΚ Τετ Apr 16, 2014 2:35 pm

» ΝΚ ΕΞΕΤΑΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Τετ Apr 16, 2014 12:30 pm

» Μανικιουρ-πεντικουρ-Τεχνητα νυχια-φρυδια-διατροφη
από Eirinomama Τετ Apr 16, 2014 12:11 pm

» Colorful Memories - Χειροποιητα Βιβλια ευχων
από momirene Τετ Apr 16, 2014 9:23 am

» ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!
από filenada Τρι Apr 15, 2014 7:41 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από Ntoritsa Τρι Apr 15, 2014 4:29 pm

» Baby diper cake και συμβουλές
από Miaki Τρι Apr 15, 2014 3:12 pm

» Γάλα FREZYLAC-PURE βιολογικό 0-6 μηνών
από eleftherna Τρι Apr 15, 2014 12:59 pm

» Ποιο αντιηλιακό να πάρω??
από bebaki Τρι Apr 15, 2014 9:21 am

» TI NA KANΩ ΜΕ ΤΟ ΝΟΝΟ ΜΑΣ?
από filenada Δευ Apr 14, 2014 8:11 pm

» ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΣΟΣ
από jijel Δευ Apr 14, 2014 12:10 pm

» ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ !!
από mariloy Δευ Apr 14, 2014 8:36 am

» εχει παρει θεση το αντρακι μας!
από μιτατα Σαβ Apr 12, 2014 11:08 pm

» ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
από Tinkerbell10 Σαβ Apr 12, 2014 10:45 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Σαβ Apr 12, 2014 9:19 pm

» Κεραλοιφή της Ελένης
από Helen M. Σαβ Apr 12, 2014 8:11 pm

» Σαλπιγγογραφια....που την κανατε;ποσο κοστισε;
από poppaki Σαβ Apr 12, 2014 7:35 pm

» μακιγιαζ βραδυνο μονο 25 ευρω στον χωρο σας θεσσαλονικη
από mamamia12 Σαβ Apr 12, 2014 12:45 am

» MAKE UP ARTIST PEGY-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
από mamamia12 Σαβ Apr 12, 2014 12:41 am

Παρόντες χρήστες
532 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 9 μέλη, 1 μη ορατός και 522 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

amazona, demaki88, gallida, griniaroula, Lollipop83, NIKH990990, Tintail, viki1988, κουνελάκι

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

νατασσα

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
poivre έγραψε:Δεν νομίζω πως έχει σχέση με την εθνικότητα της μαμάς. Πάντως να ξέρεις πως 4.5 μηνών το μωρό δεν έχει ξεχωρίσει καν πως είναι διαφορετική οντότητα από την μητέρα του. Τα μωρά αλλάζουν πρόγραμμα στον ύπνο πολύ συχνά μωρέ...
Για την ιστορία υπάρχει και ένα άλλο βιβλίο το no cry sleep solution. Αυτάααα
Σαφως και το γνωριζω αλλα τα περισσοτερα βιβλια που εχω διαβασει περιγραφουν την διακοπη και τον διαχωρισμο απο το δωματιο των γονιων απο τον 6 μηνα.Ειναι διαφορετικα τα παιδακια μεταξυ τους,εμενα το κοψε ευκολα,ακουω αλλες μαμαδες τυρανιουνται.

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

newmum

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω μολις διαβασα και εφαρμοσα αυτα που λεει το βιβλιο, σωθηκα!! Ναι μεν ειναι σκληρο να το αφηνεις να κλαιει αλλα οταν μεσα σε 3-4 μερες μαθει να κοιμαται σερι, θα το εχεις ξεπερασει και εσυ και το μωρο. Η καθε μαμα ξερει τι ειναι το σωστο για το μωρο της, και για ολη την οικογενεια

adore3

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα.το εφάρμοσα κ ένα εχω να σου πω.το σσ κ υ λ ο μ ε τ α ν ο ι ω σ α.έπιασε στην αρχή αλλά στην συνέχεια το παιδί πάλι θα αλλάξει συνήθεια κ θα σου δείξει αυτό που έχει ανάγκη.παράδειγμα ,με το βιβλίο κοιμόταν πλέον μόνη της στο κρεβάτι(ενώ την κοιμίζα αγκαλιά) κ εγώ έξω από το δωμάτια.μετά από λίγο καιρό με ήθελε στο δωμάτιο.ε δεν μπορούσα να της το στερησω κ αυτό.με λίγα λόγια είναι πολύ σκληρή μέθοδος κ δεν σου την συστήνω.ο ίδιος ο συγγραφέας αργότερα δήλωσε ότι είναι ακατάλληλη η μέθοδος για παιδιά κάτω των τριών ετών.σου εύχομαι να βρείτε τους ρυθμούς σας σύντομα.

grammatiki

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ο προβληματισμος μου κοριτσια σε αυτη τη φαση δεν ειναι τοσο τον να μαθει να κοιμαται μονος του στο δωματιο του και να μη θελει κουνημα αλλα να μαθει να κοιμαται στο κρεβατι του το οποιο ακομη ειναι στην κρεβατοκαμαρα μου.αυτος καθε μια ωρα μες τη νυχτα ξυπναει και θελει αγκαλια να κοιμηθουμε επανω μου να με νιωθει.το εμαθε απο τον θηλασμο αυτο απο τις πρωτες μερες που ξεκινησαν οι κολικοι και δε ξερω πραγματικα πως θα του το κοψω.με αποτελεσμα ετσι να μη κοιμαται σχεδον καθολου και ολη τη μερα

adore3

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τι να σου πω γραμματική..είναι όντως δύσκολη η περιπτωση σας.αν θέλεις πάρε το βιβλίο κ ότι θεωρείς πιο ανώδυνο για το παιδί κανε το.εμένα μέχρι πριν τρεις μήνες αν δεν κάνωλάθος ξυπνούσε τουλάχιστον δύο φορές την νύχτα για αγκαλιά κ φυσικά της την έδινα.τώρα είναι δυόμισι

Eleen

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
snoopy έγραψε:δυστυχως εμενα απο μωρο απο την ωρα που αρχιζε να κλαιει εκανε και εμετο.ειναι 3 χρονων και ακομα το κανει!ολοι νομιζαν οτι το ελεγα σαν δικαιολογια και κοιμομουν μαζι της αλλα δυστυχως ακομα αυτη ειναι η πικρη αληθεια.ο αντρας μου ποτε δεν ηθελε το παιδι στο κρεβατι και ουτε εγω βεβαια.για μενα το παιδι πρεπει να εχει το χωρο του και οι γονεις το δικο τους.το λεω εγω που εδω και 3 χρονια εχω απομακρυνθει με τον αντρα μου και η κατασταση ειναι ασχημη.κοιμομαστε σε χωριστα δωματια και βλεπω να αργει πολυ να επιστρεψουμε στα παλια οσο η ζωη συνεχιζει το βιολι του εμετου.ειπα τον πονο μουSad 
Χαζευα στο διαδίκτυο για το attachment parenting .ξερεις αυτη η άποψη ότι τα παιδια μεχρι τα 2 έτη πρέπει να είναι συνέχεια με την μαμα και εκείνη να ανταποκρίνεται άμεσα σε οποιαδήποτε ανάγκη του παιδιου(αγκαλια,θηλασμος,co sleeping,baby wearing)..ωραια πράγματα... Αλλα δυστυχώς απο Δευτέρα δουλεια...
Τέλος πάντων, εκει που Χαζευα,βρήκα μια ανάρτηση σου απο το 2011,όπου μιλούσες για το ίδιο θέμα, με αρκετά έντονο ύφος και κατηγορώντας το παιδι.
Στεναχωρήθηκα,ειλικρινα. Και για το παιδι και για εσάς. Τελικά,ότι και να πιστεύει ο καθένας, η ουσία είναι να είναι ευτυχισμένος στις επιλογές του. Και εσυ και ο άντρας σου δεν είστε.οποτε κανε κάτι. Δυο χρονια είναι πολυ. Εάν αντιδρα τόσο άσχημα με εμετους, βρείτε έναν παιδοψυχολογο να σας βοηθήσει για το πως να το χειριστείτε   για  να προσαρμοστεί καλύτερα . Κρίμα όμως να έχετε τέτοια ένταση στο σπιτι γίαυτό...

snoopy

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ξερεις η παιδιατρος μου εχει πει οτι ειναι καθαρα συμπεριφορα χειριστικη.εγω ομως ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι μονο αυτο.το στομαχι της ηταν ευαισθητο απο τοτε που γεννηθηκε.εχει πολυ ευκολο τον εμετο σε σχεση με αλλους ανθρωπους.μπορει να σου φανηκε σκληρο αυτο που διαβασες αλλα ωρες ωρες ανθρωπος ειμαι και χανω την υπομονη μου.σαφεστατα και δεν φταιει το παιδι αλλα η δικη μου αντιμετωπιση προς αυτη απο μωρο.εγω την εχω κανει ετσι κολλημενη πανω μου και ολη της η συμπεριφορα οφειλεται σε δικους μου λαθος χειρισμους.

Eleen

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
snoopy έγραψε:ξερεις η παιδιατρος μου εχει πει οτι ειναι καθαρα συμπεριφορα χειριστικη.εγω ομως ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι μονο αυτο.το στομαχι της ηταν ευαισθητο απο τοτε που γεννηθηκε.εχει πολυ ευκολο τον εμετο σε σχεση με αλλους ανθρωπους.μπορει να σου φανηκε σκληρο αυτο που διαβασες αλλα ωρες ωρες ανθρωπος ειμαι και χανω την υπομονη μου.σαφεστατα και δεν φταιει το παιδι αλλα η δικη μου αντιμετωπιση προς αυτη απο μωρο.εγω την εχω κανει ετσι κολλημενη πανω μου και ολη της η συμπεριφορα οφειλεται σε δικους μου λαθος χειρισμους.
Όχι καλέ, δεν σε κατηγορω για κάτι... Για όνομα του θεού...
Απλα ήθελα να πω΅ ότι σε αντίθεση με ότι έλεγα μεχρι τώρα,εσείς μάλλον πρέπει να κάνετε κάτι άμεσα για να βγει η μικρη απο το δωμάτιο. Και αν δυσκολευεστε μόνοι, ζητήστε βοήθεια.. Φιλικά σου το είπα...

snoopy

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eleen έγραψε:
snoopy έγραψε:ξερεις η παιδιατρος μου εχει πει οτι ειναι καθαρα συμπεριφορα χειριστικη.εγω ομως ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι μονο αυτο.το στομαχι της ηταν ευαισθητο απο τοτε που γεννηθηκε.εχει πολυ ευκολο τον εμετο σε σχεση με αλλους ανθρωπους.μπορει να σου φανηκε σκληρο αυτο που διαβασες αλλα ωρες ωρες ανθρωπος ειμαι και χανω την υπομονη μου.σαφεστατα και δεν φταιει το παιδι αλλα η δικη μου αντιμετωπιση προς αυτη απο μωρο.εγω την εχω κανει ετσι κολλημενη πανω μου και ολη της η συμπεριφορα οφειλεται σε δικους μου λαθος χειρισμους.
Όχι καλέ, δεν σε κατηγορω για κάτι... Για όνομα του θεού...
Απλα ήθελα να πω΅ ότι σε αντίθεση με ότι έλεγα μεχρι τώρα,εσείς μάλλον πρέπει να κάνετε κάτι άμεσα για να βγει η μικρη απο το δωμάτιο. Και αν δυσκολευεστε μόνοι, ζητήστε βοήθεια.. Φιλικά σου το είπα...
η μικρη κοιμαται απο 7 μηνων στο κρεβατι της στο δικο της δωματιο.με τη διαφορα οτι κοιμαμαι και γω μαζι της!!!!εχουμε κανει προσπαθειες πολλες φορες να την αφησω μονη να κλαιει οπως μου λεει η παιδιατρος.θα συνηθησει μου λεει δεν γινεται αλλιως.αλλα ειλικρινα σου μιλαω κουραστηκα να μαζευω εμετους και ειδικα το χειμωνα στειλαμε 3 φορες το χαλι της για καθαρισμα.αν θες το πιστευεις!

elitsa

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
SNOOYPY, ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙΣ???ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΣΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΧΗΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΩΣ ΣΕ ¨ΠΑΙΖΕΙ¨....ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΣΑΙ ΑΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ...ΕΜΕΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ....ΑΠΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΛΙΓΑΚΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΑΚΤΙΚΗ ΜΑΖΙ ΤΗΣ...

μυρτω

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
να πω κ εγω τον πονο μου;θα τον πω!
η μεγαλη μου η κορη,ειναι τωρα σχεδον 2,5 χρονων,δεν ειχε ποτε μα ποτε προβλημα με τον υπνο.απο 40 ημερων κοιμοταν στο κρεβατακι της,στο δωματιο της κ δεν ξυπνουσε ουτε καν για γαλα(δλδ εκανε τελευαιο γευμα στις 12 κ πρωτο στις 7).
εχει ομως καποιους μηνες που:
1.αν κοιμηθει στο κρεβατι της,πρεπει να ειμαστε κανα μισαωρο απο διπλα κ να τη χαιδευουμε.μπορει κ παραπανω
2.για να κοιμηθει μονη της,πρεπει να τη βαλω στην κρεβατοκαμαρα,κοιμαται σε 10 λεπτα το πολυ,μονη της κ μετα τη μεταφερω μεσα.
ομως,καθε μα καθε βραδυ ξυπναει γυρω στις 6-7 φορες κ καθε φορα θελει να τη χαιδευω κανα 10λεπτο για να κοιμηθει.
ομως την αλλη μερα κ δουλευω κ εχω κ αλλο ενα μωρακι να φροντισω.
εχω απελπιστει!μα γιατι ξυπναει τοσες φορες;
μηπως φταιει το γεγονος οτι αλλου την παιρνει ο υπνος(κρεβατοκαμαρα)κ αλλου ξυπναει μετα(παιδικο δωματιο);
το βιβλιο το εχω διαβασει κ μπορω να το προσαρμοσω καπως στα δικα μας δεδομενα..
αλλα με το που τη βαζω στο κρεβατι,σηκωνεται κ φευγει.ανοιγει κ την πορτα κ ερχεται στο σαλονι!
τι να κανωωωωωω;
ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ!!

lilitsi

Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κοριτσια εχω ενα μωρακι 7,5 μηνων..Ειχα πολλα προβληματα με τον υπνο της.Περασαμε απο ολα τα σταδια..Κοιμοταν μονο αγκαλια,με κουνημα περπατημα και τραγουδι(ταυτοχρονα ολα αυτα) με στηθος-πιπιλα, με βολτα το καροτσι..Ειχε κοιμηθει μονο μια φορα μονη της καιωαυτο καποια στιγμη που ηταν πολυ κουρασμενη.Ειχα φτασει στο αμην και πηρα αυτο το βιβλιο,το οποιο ηξερα απο την αρχη οτι δεν θα εφαρμοσω,γιατι ειμαι κατα του κλαμματος σε βρεφη.Ωστοσο το διαβασα απο περιεργια.Διαπιστωσα οτι εχει πολλα χρησιμα πραγματα σχετικα με τον βρεφικο και παιδικο υπνο,απλα η τακτικη του ελεγχομενου η μη κλαμματος εμενα δεν με βρισκει συμφωνη.Θα ηθελα μονο να πω οτι η εφαρμογη της μεθοδου ειναι για μωρακια ανω των 6 μηνων και εφοσον δεν θπαρχει φυσιοπαθολογια(π.χ. Αλλεργια η παλινδρομηση κ.α) συνεπως αντενδεικνυται για την δικη σου περιπτωση καθως το παιδακι σου ειναι ακομα μικρουλακι.
Εγω διαβασα ενα ενα αλλο βιβλιο,"τα παιδια ειναι ανθρωποι της νυχτας".Ειναι ενα βιβλιο με ηπιες μεθοδους και γενικοτερα πιο "υπερ" του παιδιου.
Εμενα πια η κορη μου,η οποια θηλαζει και κοιμαται μαζι μας, κοιμαται μονη της,με τη προυποθεση οτι θα ειμαι διπλα της.Δεν με ενοχλει καθολου..Θα συνεχισω μεχρις οτου εκεινη αποφασισει για κατι αλλο!!!

grammatiki

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lilitsi έγραψε:Κοριτσια εχω ενα μωρακι 7,5 μηνων..Ειχα πολλα προβληματα με τον υπνο της.Περασαμε απο ολα τα σταδια..Κοιμοταν μονο αγκαλια,με κουνημα περπατημα και τραγουδι(ταυτοχρονα ολα αυτα) με στηθος-πιπιλα, με βολτα το καροτσι..Ειχε κοιμηθει μονο μια φορα μονη της καιωαυτο καποια στιγμη που ηταν πολυ κουρασμενη.Ειχα φτασει στο αμην και πηρα αυτο το βιβλιο,το οποιο ηξερα απο την αρχη οτι δεν θα εφαρμοσω,γιατι ειμαι κατα του κλαμματος σε βρεφη.Ωστοσο το διαβασα απο περιεργια.Διαπιστωσα οτι εχει πολλα χρησιμα πραγματα σχετικα με τον βρεφικο και παιδικο υπνο,απλα η τακτικη του ελεγχομενου η μη κλαμματος εμενα δεν με βρισκει συμφωνη.Θα ηθελα μονο να πω οτι η εφαρμογη της μεθοδου ειναι για μωρακια ανω των 6 μηνων και εφοσον δεν θπαρχει φυσιοπαθολογια(π.χ. Αλλεργια η παλινδρομηση κ.α) συνεπως αντενδεικνυται για την δικη σου περιπτωση καθως το παιδακι σου ειναι ακομα μικρουλακι.
Εγω διαβασα ενα ενα αλλο βιβλιο,"τα παιδια ειναι ανθρωποι της νυχτας".Ειναι ενα βιβλιο με ηπιες μεθοδους και γενικοτερα πιο "υπερ" του παιδιου.
Εμενα πια η κορη μου,η οποια θηλαζει και κοιμαται μαζι μας, κοιμαται μονη της,με τη προυποθεση οτι θα ειμαι διπλα της.Δεν με ενοχλει καθολου..Θα συνεχισω μεχρις οτου εκεινη αποφασισει για κατι αλλο!!!
τελικα πως καταφερες να κοιμηθει εστω διπλα σου και οχι επανω σου;γιατι εχει καταντησει αηδια αυτο το πραγμα μετα απο καποια ωρα μες τη νυχτα ενω κοιμαται στο κρεβατι του να ξυπναει και να θελει να κοιμηθει επανω μου

lilitsi

Grammatiki μου,εχω ενωσει την κουνια υης με το κρεβατι μας.Την εχω δεσει με σχοινια για να μην κανει κενο και πεσει υο μωρο.Εχω βγαλει το καγκελο που ριναι συηωπκευρα του κρεβατιου μου.Η κουνια ειναι ελαχιστα πιο ψηλη αλλα εβαλα κουβερτες και ηρθαν τα δυο επιπλα στο ιδιο επιπεδο.Η δικια μου επειδη ακομα θηλαζει θελει να με εχει διπλα της.Τη θυλαζω καθιστη,τη κραταω λιγο στα χερια και μετα τη βαζω στη κουνια της με εμενα διπλα της.Εχω σβηστα φωτα,της δινω ενα κουκλακι ιποκαμπο που εχει φως και τραγουδαει νανουρισματα(το πηρα απο το τζαμπο,γνωστη μαρκα παιχνιδιων,ειναι ροζ) την αφηνω να παιζει.Οταν κουραζεται βλεπω τα μαυακια της να τρεμοπαιζουν,τοτε τησ βαζω την πιπιλα τησ,την γυρναω στα πλαγια προς το στηθος μου(σα να θυλαζει) και μετα κοιμαται μονη της.Ειναι μια διαδικασια που θελει λιγο χρονο.Αν θελεις να το προσπαθησεις κανε το καθε βραδυ,για να παρει το παιδι το μηνυμα οτι τωρα κοιμομαστε.μπορει να μου ξυπνησει μετ απο λιγο,αλλα ξαναπαω διπλα της,βαριανασενω για να ακουει την αναπνοη μου και ξανακοιμαται.
Μετα απο μια εβδομαδαωκαι κατι μερες η δικια μου εκανε ολο αυτο μονη της και κοιμοταν.Αν θελεις προσπαθησε το..αν παλι δεν γινει κατι μην απογοητευτεις.ακαθε μωρακι ειναι διαφορετικο και περναει τη φαση του.Αλλαζει μονο του καποια στιγμη κ γινεται πιο συνεργασιμο.
Καλη επιτυχια!

lilitsi

Αλοιμονο αν καταλαβαινεις τι γραφω!!!Γραφω απο κινητο!!!

grammatiki

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε ευχαριστω πολυ καταλαβα τι γραφεις ναι .να του παρω και εγω τοτε κατι νανουριστικο να το παιρνει αγκαλια και ν ατο κανω αυτο που λες μπας και κοιμηθω καποιο βραδυ χωρις να εχω 7 κιλα μωρο αγκαλια μου.θα παρω βεβαια και το βιβλιο που ειπες γιατι διαβασα οτι ειναι πιο ηπιων τονων απο το κοιμησου παιδι μου

lilitsi

Στην αρχη μπορει να παιζει με αυτο,μην απογοητευτεις!!!Δωσε του το χρονο του να καταλαβει οτι ειναι ωρα για νανι..βεβαια ειναι πολυ μικρουλακι για νε καταλαβει,αλλα τουλαχιστον εχεις κανει καλη προετοιμασια να δεχτει οτι τπαρχει στη καθυμερινοτητα και ο υπνος..Μπορεις βεβαια νε το παραποιησεις λιγακι και να κανις κατι αλλο..οπως να τραγουδασψστο αυτακι του χαμηλοφωνα..οπως και να εχει ολα θα αλλαξουν συντομα,μεγαλωνει και στο εξαμηνο θα δεις αλλαγη!!καλη επιτυχια!

grammatiki

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lilitsi έγραψε:Στην αρχη μπορει να παιζει με αυτο,μην απογοητευτεις!!!Δωσε του το χρονο του να καταλαβει οτι ειναι ωρα για νανι..βεβαια ειναι πολυ μικρουλακι για νε καταλαβει,αλλα τουλαχιστον εχεις κανει καλη προετοιμασια να δεχτει οτι τπαρχει στη καθυμερινοτητα και ο υπνος..Μπορεις βεβαια νε το παραποιησεις λιγακι και να κανις κατι αλλο..οπως να τραγουδασψστο αυτακι του χαμηλοφωνα..οπως και να εχει ολα θα αλλαξουν συντομα,μεγαλωνει και στο εξαμηνο θα δεις αλλαγη!!καλη επιτυχια!
σε ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου μακαρι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Free blog