Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Μανούλες Νοεμβρίου 2013 Νο 9!!!
από ΖΩΗ13 Σήμερα στις 4:52 am

» τη ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ....ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...τη συμβουλή σας...ειμαι χαλια....
από anaisanais Σήμερα στις 1:01 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από kikimam Σήμερα στις 12:42 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από ifigenia84 Σήμερα στις 12:24 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από πορτοκαλι Σήμερα στις 12:11 am

» τα φιλια μου απο θεσσαλονικη
από πορτοκαλι Σήμερα στις 12:10 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από Jannete Χθες στις 10:58 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από αγγελακι στον ουρανο Χθες στις 9:25 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από RITAKI30 Χθες στις 5:48 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΕΣΠΑ: ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΗΜΑΤΑ?
από snoopy Χθες στις 5:16 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Χθες στις 4:59 pm

» ΒΙΒΛΙΑ ΕΥΧΩΝ - something special
από mariameint Χθες στις 4:57 pm

» AΓια Ειρηνη Χρυσοβαλαντω
από Jorji Χθες στις 3:15 pm

» ΕΣΠΑ 2014 - 2015 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από melissoula84 Χθες στις 1:56 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από peristeraki Χθες στις 11:43 am

» τη ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ....ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...τη συμβουλή σας...ειμαι χαλια....
από anaisanais Δευ Sep 01, 2014 9:57 pm

» Υποαλλεργικά προϊόντα φροντίδας
από kerasoula Δευ Sep 01, 2014 4:04 pm

» Παιδικός σταθμός ή κοπέλα στο σπίτι;
από margdimitra Δευ Sep 01, 2014 8:49 am

» ΕΣΠΑ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από victoria Κυρ Aug 31, 2014 11:33 pm

» Ανάγκη για Avercap 0.1
από melina_1234 Κυρ Aug 31, 2014 5:05 pm

» εσας ποσο κοστισε ο ερχομος του μωρου σας
από Chris_E Σαβ Aug 30, 2014 6:55 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΚΑΙ ΕΣΠΑ
από motheroula 30 Σαβ Aug 30, 2014 3:53 am

» βιοψια ορχεως
από fountouni Παρ Aug 29, 2014 10:20 pm

» TSH - Έλεγχος Θυρεοειδούς
από Vassiliki_ Παρ Aug 29, 2014 8:04 pm

» πειτε οτι θελετε
από kerasoula Παρ Aug 29, 2014 12:32 pm

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!
από xrisili Παρ Aug 29, 2014 10:40 am

» πεθερα=τα νευρα μου
από Chris_E Παρ Aug 29, 2014 7:28 am

» ΣΟΣ παθαμε στοματιτιδα
από dimitra al Παρ Aug 29, 2014 1:03 am

» ΕΞΑΜΗΝΟ ΟΑΕΔ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ
από ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ Πεμ Aug 28, 2014 10:59 pm

» αδυναμια στη γιαγια
από tonsot123 Πεμ Aug 28, 2014 10:34 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ 2014
από nektar Πεμ Aug 28, 2014 10:01 pm

» !!!!MAD ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ Βάπτισης- WEVENT.GR
από Βίκυ Πεμ Aug 28, 2014 5:51 pm

» Kάθισμα φαγητού BLOOM Fresco Loft ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ!!!
από RousTwins Πεμ Aug 28, 2014 4:22 pm

» ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ
από MARITSA123 Πεμ Aug 28, 2014 3:14 pm

» σπυρακια και εγκυμοσυνη
από souzan Πεμ Aug 28, 2014 9:41 am

» APOKOLISI...
από elena33sam Πεμ Aug 28, 2014 9:32 am

» ΑΓΟΡΑΚΙ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΥΨΟΣ!
από maryloo Πεμ Aug 28, 2014 9:15 am

» δεν μπορω πια να διαχειριστω τα νευρα μου, βοηθεια..!
από mama*maria Πεμ Aug 28, 2014 9:13 am

» Πότε Βγάλατε Τα Μωράκια Σας Έξω Πρώτη Φορά ???
από maryloo Πεμ Aug 28, 2014 9:12 am

» ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ
από maro28 Πεμ Aug 28, 2014 8:27 am

Παρόντες χρήστες
146 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 1 μέλος, 0 μη ορατοί και 145 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

griniaroula

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

toniabillia

Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
υπαρχει καποια κοπελα που να γεννησε προσφατα στο ελενα να μου δωσει τα φωτα της για τα πραγματα που χρειαζετε να εχω μαζι μου για
το μωρο για το συγκεκριμενο νοσοκομειο γιατι εχω ακουσει διαφορα και μαλλον με βλεπω να κουβαλαω ολο το σπιτι μαζι

mariketi

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεννησα στο Ελενα τον Μαιο. Λοιπον εκτος απο νυχτικα και ειδη προσωπικης φροντιδας δικα σου (απαραιτητως σερβιετες μεγαλες) για το μωρο θα χρειαστεις:
7-8 φανελακια
1 ρουχαλακι για την εξοδο
καλτσουλες (για τον κλιματισμο)
3-4 πανιτσες -σεντονακια
2 πετσετες μπανιου
4-5 σαλιαρες
2 πετσετακια για να ρευεται
Εγω ειχα παρει και μερικες πανες για αλλαγμα και ενα σελτεδακι και μωρομαντηλα αλλα δεν ειναι απαραιτητα. Ελπιζω να βοηθησα. Με το καλο να γεννησεις, με ενα πονο. Το πρωτο σου παιδακι ειναι;

MARYBA

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα κι εγώ στο Ελενα θα γεννήσω πρωτα ο θεός και εχω και εγώ πολλές απορίες  
σχετικά με το τι πρεπει να έχει η βαλίτσα.
Μας κατατόπισες αρκετά mariketi , να σε ρωτησω και κάτι άλλο ,δηλαδη θα έχουμε στο δωμάτιο μας με το καλό 24 ωρες το μωράκι μας ? Οπότε εμείς θα το αλλάζουμε θα το κάνουμε μπανάκι κλπ? Rolling Eyes 

toniabillia

καλη σας μερα αν ολα πανε καλα με το μωρο και στο ευχομαι το εχεις 24 ωρες διπλα σου ναι εγω αλλο ηθελα να ρωτησω ρουχαλακια δεν περνουμε για το μωρο εκτος απο ζιπουνακια γυμνο θα το χουμε και κατι εχω ακουσει για μπιμπερο οτι περνουμε βραστηρεσ υσχυουν αυτα? οχι δεν ειναι το πρωτο μου αλλα στο ελενα πρωτη φορα γενναω

toniabillia

για το μπανακι απο οσο ξερω σε ρωτανε αν δεν μπορεις στο κανουνε οι μαιες

toniabillia

ποσο μηνων εισαι μαριμπα

nanakaboubou

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
σορυ που ξετρυπωνω... Laughing Laughing Laughing 
με το καλο ολες να κρατησετε το μωρακι σας!!!
με εκανε παρα πολυ μεγαλη εντυπωση ολα αυτα που λετε.. ειναι νοσοκομειο αυτο η κλινικη?? 24 ωρες το μωρο μαζι σου και να το αλλαζετε εσεις??? Shocked Shocked  εσεις που θα ειστε ταλαιπωρημενες απο την γεννα ποτε θα ξεκουραστητε? και στο δωματιο θα ειστε μονες οι και αλλες μαμαδες και αλλα παιδακια?? σορυ για τις ερωτησεις αλλα πρωτη φορα το ακουω και με εκανε μεγαλη εντυπωση

MARYBA

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Είμαι στον 8ο μήνα εχω πητ 26/8 . Κι εμένα μου κάνει εντύπωση γι αυτο ρωτάω ,κοπέλες που έχουν γεννήσει εκεί ξέρουν να μας πούν .

MARYBA

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εσύ τόνια πόσο μηνων είσαι? Ποιο γιατρό έχεις στο Ελενα?

nanakaboubou

MARYBA έγραψε:Είμαι στον 8ο μήνα εχω πητ 26/8 . Κι εμένα μου κάνει εντύπωση γι αυτο ρωτάω ,κοπέλες που έχουν γεννήσει εκεί ξέρουν να μας πούν .

γιατι δεν καετε ενα τηλεφωνο να σας κατατοπησουν πληρως? να μας φυγει και η απορια δηλαδη
και ειδικα αυτο με το μπανιο?? που θα το κανεις μπανιο δηλαδη? μεσα στο δωματιο?? εγω μολις γενννησα φοβομουν να την πιασω οχι να την κανω και μπανιο ωρων μωρο... τι να πω πλεον ολα να τα παριμενεις ετσι οπως γιναμε..
εμενα με την φερνανε ανα 3 ωρες για 45 λεπτα για να την ταισω μονο.. δεν αφηναν λεπτο παρπανω.. μπαινοβγενε κοσμος ειχε κι αλλες μανουλες ηταν επικυνδινο με τα μιρκοβια.. εκει πως θα γινει κατι τετοιο? το χα ακουσει στη κλιικη μου αυτο αλλα ηταν μονο για οσεσ θα κανουν αποκλειστικο θηλασμο σε μονοκλινο δωματιο και κανενας αλλοσ εκτος μπαμπα δεν επιτρποταν να μπει ουτε για να δει τη λεχονα ουτε καν το μωρο... τι να πεις!!!!!!

toniabillia

κοριτσια μην μπερδευεστε μιλαμε για το ελενα αυτα υσχυουν για το συγκεκριμενο νοσοκομειο αν ολα ειναι μια χαρα με το μωρο το χεις 24 ωρες διπλα σου βειτε παρεις μονοκλινο ειτε 3κλινο μπανιο δεν το κανεις στην τουαλετα του δωματιου σου ελεοσ υπαρχει ειδεικος χωρος

toniabillia

τον κολιοπουλο εχω εσυ?

nanakaboubou

toniabillia έγραψε:κοριτσια μην μπερδευεστε μιλαμε για το ελενα αυτα υσχυουν για το συγκεκριμενο νοσοκομειο αν ολα ειναι μια χαρα με το μωρο το χεις 24 ωρες διπλα σου βειτε παρεις μονοκλινο ειτε 3κλινο μπανιο δεν το κανεις στην τουαλετα του δωματιου σου ελεοσ υπαρχει ειδεικος χωρος

ναι οκ αν ειδες στη αρχη ρωτησα τι ειναι??
αν ειναι νοσοκομειο η οχι δεν γινετε να το ξερουν ολοι το συγκεκριμενο γιαυτο και ρωτησα τι γινετε..

να σας πανε ολα καλα με το καλο

toniabillia

δημοσιο νοσοκομειο της αθηνας ειναι και γω ρωταω γιατι το πρωτο το χα γεννησει σε αλλο νοσοκομειο που το μωρο δεν το ειχα διπλα μου γιαυτο το επισημαινω δεν λειτουργουν ολα τα νοσοκομεια το ιδιο

MARYBA

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κι αυτό με τις επισκέψεις είναι θέμα..γιατί οντως θα έρχονται διαφοροι στο δωμάτιο ,και καλά η μαμά αλλά το μωράκι χρειάζεται ηρεμία και ειδικά για τα μικρόβια ε δεν είναι και οτι καλύτερο να έρχεται σε επαφή με πολλούς..

Τον Παπαδή έχω.

toniabillia

εννοειτε οτι δεν θα σου ερχονται οι αρρωστοι για επισκεπτηριο βρε κοπελιτσα μου και πως θα τα κολησει τα μικροβια το μωρο το ποιανει οποιος θες εσυ.

toniabillia

υπαρχουν και τα μονοκλινα αν δεν θες κοσμο και τα λουξ που εισαι μονη σου για τον παπαδη πηγαινα και εγω αλλα δεν μπορουσε να με αναλαβει μου την εσπασε κιολας λιγο να σου πω την αληθεια εχω ακουσει και δυο τρια σκηνικα αυτος δεν παιρνει και χρηματα λενε ε?

mariketi

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λοιπον κοριτσια επειδη ηταν η τριτη μου γεννα στο Ελενας να σας πω οτι μπανιο κανουν τα μωρα οι μαιες καθε πρωι. Το αλλαγμα της πανας το κανετε εσεις σε ειδικα διαμορφωμενο χωρο και το μωρο ειναι μαζι σας συνεχως. Αυτα ισχυουν εδω και τουλαχιστον 6 χρονια. Στην κοπελα που ρωτησε στην αρχη δεν ειπα για ρουχαλακια γιατι ειναι καλοκαιρι, οποτε με ενα κοντομανικο φανελακι το μωρο ειναι καλλυμενο. Με το καλο ολα τα μπεμπε.

MARYBA

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα..Μιλάω για συγγενείς και φίλους που θα σε επισκέπτονται και φυσικά δεν μπορείς σε κανένα να πείς μην το αγγίζεις!
Τελοςπάντων το θέμα είναι να πάνε ολα καλα με τη γέννα και να είναι γερό το μωράκι μας..και ολα τα αλλα γίνονται.

Μariketi γενικά εμεινες ευχαριστημένη απο το ελενα και απο τις μαιές και γενικά απο όλη τη γέννα και τη νοσηλεία σου ?

margdimitra

Φυσικά και μπορείς να πεις με τον τρόπο σου να μην το αγγίζουν. Τα μωράκια είναι πολύ ευαίσθητα. Αυτό μας έλειπε. Να έρχεται ο κάθε επισκέπτης.. ακόμα και τους παππούδες εννοώ...και να θέλουν να το πιάνουν. Αν σώνει και ντε κάποιος πολύ κοντινός σου θέλει το μωράκι, ας του το δώσεις, αλλά με κουβερτούλα αγκαλιάς φυσικά.
Το μωράκι εξάλλου θα κοιμάται συνέχεια. Και όταν θα είναι ξύπνιο θα το έχεις συνέχεια εσύ για να το θηλάσεις.
Μη σκέφτεσαι τους επισκέπτες. Το μωράκι να σκέφτεσαι. Και μην διστάσεις σε τίποτα.
Με το καλό...Smile 

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Free blog