Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 11
από nafs Σήμερα στις 2:49 pm

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από tzeni27 Σήμερα στις 10:28 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13#
από jollie Σήμερα στις 9:04 am

» egkyoules iounioy-iouliou 2015
από zeta86 Σήμερα στις 7:19 am

» Ενδομητριωση
από κουνελάκι Σήμερα στις 4:36 am

» Εργασία και χαρά(;;;)
από Evagelia3 Χθες στις 9:48 pm

» ολονυκτιο ξυπνημα!
από HappyMama Χθες στις 9:18 pm

» Παπαδάκης Μιλτιάδης γυναικολόγος
από Evagelia3 Χθες στις 7:00 pm

» 1 έτους: φρέσκο, εβαπορέ ή σκόνη;
από kikimam Χθες στις 5:01 am

» Εγκυος μάλλον....
από HappyMama Δευ Nov 24, 2014 9:47 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από RITAKI30 Δευ Nov 24, 2014 7:30 pm

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015
από depy302 Δευ Nov 24, 2014 6:09 pm

» γνωμη για θρησκευτικο γαμο
από vasoulagal Κυρ Nov 23, 2014 7:10 pm

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από mamy land Σαβ Nov 22, 2014 7:20 pm

» Μαμάδες από Αχαρνές (Μενίδι) και γύρω περιοχές!
από Evagelia3 Σαβ Nov 22, 2014 4:45 pm

» ΚΑΦΕ ΒΛΕΝΗ
από tzeni27 Σαβ Nov 22, 2014 1:33 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2014!!!!
από vblue Παρ Nov 21, 2014 9:45 am

» Συνεχείς ωτίτιδες και διαφορετικές απόψεις γιατρών
από anipomoni Παρ Nov 21, 2014 12:16 am

» ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ'ΟΙΚΩΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ??
από xrisili Παρ Nov 21, 2014 12:02 am

» ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΠΑΝΕΣ
από HappyMama Πεμ Nov 20, 2014 11:43 pm

» θηλασμος και περιοδος?
από iouliana Πεμ Nov 20, 2014 11:02 pm

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΜΠΡΕΛΟΚ ΚΟΡΩΝΑ.....
από φραουλα Τετ Nov 19, 2014 8:34 am

» gunaikologos
από tania1422 Τετ Nov 19, 2014 3:06 am

» εξοπλισμός σε άριστη κατάσταση
από vdimak Τρι Nov 18, 2014 8:08 am

» ΠΩΣ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΠΙΠΙΛΑ???
από HappyMama Δευ Nov 17, 2014 9:46 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από pennytol Δευ Nov 17, 2014 6:12 pm

» Συγνώμη για την ερώτηση!
από Evagelia3 Δευ Nov 17, 2014 5:53 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από efaki27 Δευ Nov 17, 2014 9:25 am

» θεματακι με την περιοδο....
από maro28 Σαβ Nov 15, 2014 6:27 pm

» γινεται 2 χρονων και ακομα πινει γαλα τη νυχτα
από elin1 Παρ Nov 14, 2014 11:16 pm

» Πως βάζω φωτογραφία;;
από tassoula Παρ Nov 14, 2014 10:01 am

» ποσο καιρο προσπαθουσατε για μωρακι??
από afroula_27 Παρ Nov 14, 2014 7:02 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από Helen M. Πεμ Nov 13, 2014 9:10 pm

» soldesanil !!
από efffie Πεμ Nov 13, 2014 8:18 pm

» φρουτόκρεμα και κρέμες...
από kikimam Πεμ Nov 13, 2014 4:59 am

» πεθερα εντομοκτονο
από tassoula Τετ Nov 12, 2014 9:17 am

» Θέματα Ιδιωτικής Ασφάλισης
από alexbox Τετ Nov 12, 2014 4:20 am

» Η ΝΥΧΤΑ....ΜΕΡΑ....
από iouliana Τετ Nov 12, 2014 1:31 am

» Παιδικός σταθμός ή κοπέλα στο σπίτι;
από mariatsak Τρι Nov 11, 2014 6:29 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΣ Η ΒΡΕΦΙΚΟΣ?
από mariatsak Τρι Nov 11, 2014 6:01 pm

Παρόντες χρήστες
184 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 2 μέλη, 0 μη ορατοί και 182 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Evagelia3, roulakriti

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τετ Jan 23, 2013 2:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

1 ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Τρι Aug 24, 2010 6:17 pm

olganna 100

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!
Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΦΕΤΟΣ ΣΕ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΟ..ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ (ΤΑΠΕΡ ΠΛΑΣΤΙΚΑ,ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ,ΠΟΤΗΡΑΚΙΑ ΚΤΛ) ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΜΑΖΙ??Κ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΔΗ??
ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ..

2 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Τρι Aug 24, 2010 6:39 pm

ANGEL

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Συνήθως στα ολοήμερα ζεσταίνουν το φαγητό σε φούρνο μικροκυμάτων.Οπότε πρέπει να πάρεις ένα μπολ-τάπερ που να είναι κατάλληλο.Νομίζω ότι τα μεταλλικά δεν κάνουν, τα πυρίμαχα δυστυχώς σπάνε και τα αποφεύγουμε.Εγώ στο σπίτι μου χρησιμοποιώ της Tapper ware που έχει ένα κατάλληλο πλαστικό για φούρνο μικροκυμάτων.Πιθανώς να βρεις κάτι αντίστοιχο στην "Παρουσίαση" ή σε "Notos Home",εκεί που πουλάνε δηλαδή είδη σπιτιού.
Γενικά τα πλαστικά μπαίνουν στα μιρκοκύματα αλλά λένε ότι είναι βλαβερα (χωρίς να είμαι ειδική).

Θα χρειάζεσαι ένα μαχαιροπίρουνο-κουτάλι,χαρτοπετσέτες πάντα! Όσο για ποτηράκι,νομίζω ότι είναι πιο βολικό ένα παγουρίνο σαν θερμός,που κλείνει καλά.Τέτοια φέρνει και το jumbo και τώρα που αρχίζουν τα σχολικά φέρνουν διάφορα.

Αν στο παιδάκι σου θα στέλνεις μαζί και σαλάτα ή φρούτο, θα μπαίνουν σε χωριστό ταπεράκι ώστε να μην το ζεσταίνουν.Άρα κοίτα μήπως χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 ταπεράκια.

Καλή αρχή!

3 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Τρι Aug 24, 2010 6:55 pm

olganna 100

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ANGEL Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΩ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ,ΝΑ ΔΕΛΕΑΣΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ!!!!!
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ

4 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Τρι Aug 24, 2010 11:56 pm

Μιλουπακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμας στο χαρτι αναφερουν μεταλλικο ταπερ για να βαζουν να ζεσταινουν, αλλα δεν το εψαξα γιατι θα παμε κλασσικο οποτε εμεινα στο πλαστικο ταπερακι που θα εχει το κολατσιο του, επισης ειπα θα του δωσω παγουρακι μαζι και με στραβοκοιταξε η δασκαλα και ειπε ποτηρακι θελουμε, εγω παντως παγουρακι του πηρα σιγα μην γεμιζει συνεχεια με νερο το ποτηρι ο νεροφυδας μου, αν πας να το γραψεις δινουν και ενα χαρτι μαζι που αναφερουν τι χρειαζεται να εχει μαζι το παιδακι

5 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Τετ Aug 25, 2010 4:17 am

ANGEL

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Στο δικό μου σχολείο (εργάστηκα πρόπερσι σε ολοήμερο δημοτικό) ένα παιδάκι είχε φέρει μεταλλικό κατσαρολάκι κι "έτριζε" στο φούρνο μικροκυμάτων και γι' αυτό τους λέγαμε να φέρνουν πλαστικά (ή πυρίμαχα αλλά έσπαγαν).

Η δασκάλα μπορεί να σου είπε για ποτήρι και όχι παγουρίνο πιθανώς για να μην πίνει νερό συνέχεια μες στην τάξη. Δε γνωρίζω βέβαια από νήπια,αλλά στο δημοτικό που πίνουν (κακώς) μέσα στο μάθημα, τακτικά βρέχουν τετράδια, βιβλία, μπουφάν κλπ. Αν θέλεις, ρώτα για ποιο λόγο ζητάν ποτήρι.

6 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Τετ Aug 25, 2010 4:33 am

Μιλουπακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
για να μην πιανει χωρο μου ειπε, τι να της πεις τωρα, τεσπα η τσαντα που του πηρα εχει θηκη και μπαινει εκει το παγουρακι στην ουσια σαν μικρο μπουκαλακι ειναι

7 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Τετ Aug 25, 2010 6:45 pm

ANGEL

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Α,καλά!!!Από χαζομάρες άλλο τίποτα!!!! Καλά έκανες τότε!

8 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Σαβ Aug 28, 2010 9:10 am

naysika

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τεπερ μπορεις να βρεις ακομα και σε μερικα σουπερ μαρκετ αλλα να μπορουν να μπουν στο φουρνακι!!επειδη περιση ειχα το γιο μου στο ολοημερο εκτος απο το φαγητο που του εβαζα ,του εβαζα και καποιες φορες τοστ η καποιο φρουτο οπως μπανανα για να μπορει να το καθαρισει μονο του ή καποιο αλλο φρουτο αφου βεβαια το καθαρισεις!!οσο για το νερακι εμασ μας ειχε πει καλυτερα ειναι τα μπουκαλακια τα πλαστηκα και οχι παγουρινο γιατι συνηθως δεν κλεινουν πολυ καλα και ετσι γινονται μουσκεμα.ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ!!

9 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Σαβ Aug 28, 2010 10:55 am

Μιλουπακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
naysika έγραψε:τεπερ μπορεις να βρεις ακομα και σε μερικα σουπερ μαρκετ αλλα να μπορουν να μπουν στο φουρνακι!!επειδη περιση ειχα το γιο μου στο ολοημερο εκτος απο το φαγητο που του εβαζα ,του εβαζα και καποιες φορες τοστ η καποιο φρουτο οπως μπανανα για να μπορει να το καθαρισει μονο του ή καποιο αλλο φρουτο αφου βεβαια το καθαρισεις!!οσο για το νερακι εμασ μας ειχε πει καλυτερα ειναι τα μπουκαλακια τα πλαστηκα και οχι παγουρινο γιατι συνηθως δεν κλεινουν πολυ καλα και ετσι γινονται μουσκεμα.ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ!!

ασε ρε ελενη και εγω της ειπα μπουκαλακι πλαστικο μικρο να του δωσω οχι μου ειπε αυτη Twisted Evil Twisted Evil

10 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Σαβ Aug 28, 2010 8:42 pm

naysika

Μιλουπακι έγραψε:
naysika έγραψε:τεπερ μπορεις να βρεις ακομα και σε μερικα σουπερ μαρκετ αλλα να μπορουν να μπουν στο φουρνακι!!επειδη περιση ειχα το γιο μου στο ολοημερο εκτος απο το φαγητο που του εβαζα ,του εβαζα και καποιες φορες τοστ η καποιο φρουτο οπως μπανανα για να μπορει να το καθαρισει μονο του ή καποιο αλλο φρουτο αφου βεβαια το καθαρισεις!!οσο για το νερακι εμασ μας ειχε πει καλυτερα ειναι τα μπουκαλακια τα πλαστηκα και οχι παγουρινο γιατι συνηθως δεν κλεινουν πολυ καλα και ετσι γινονται μουσκεμα.ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ!!

ασε ρε ελενη και εγω της ειπα μπουκαλακι πλαστικο μικρο να του δωσω οχι μου ειπε αυτη Twisted Evil Twisted Evil

ΦΑΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΜΑΣ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ!!

11 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Σαβ Aug 28, 2010 10:56 pm

Μιλουπακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
naysika έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:

ΦΑΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΜΑΣ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ!!

ασε με και γενικα στο συγκεκριμενο νηπιο δεν ηθελα να τον παω, στο αλλο που ειχα ρωτησει ηταν πολυ ευγενικες καμια σχεση αλλα δεν το παιρναν δυστιχως, εγω πηρα αυτα τα μπουκαλακια τα μικρα που σηκωνεις το στρογγυλο που εχουν πινεις και το κατεβαζεις αστην να λεει, να του παρω ποτηρακι να τα χυνει παντου και να θελει συνεχεια να το γεμιζει; ε οχι

12 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Σαβ Aug 28, 2010 11:15 pm

Crazy

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μπορεί να σου λένε ποτηράκι κι όχι παγουράκι για να μην πίνει συνέχεια νερο = λιγότερες φορές στην τουαλέτα.. Wink

13 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Κυρ Aug 29, 2010 12:49 am

ANGEL

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Όντως από τα περισσότερα παγουρίνα το νερό χύνεται!Δεν είχα σκεφτεί καθόλου το πλαστικό μπουκαλάκι!
Επίσης πολλά τάπερ πουλάνε στο σούπερ μάρκετ και μπαίνουν στο φούρνο μκροκυμάτων αλλά λένε ότι δεν είναι "ειδικά" και είναι βλαβερά!Δεν ξέρω κατα πόσο είναι όμως επιστημονική άποψη!!

14 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Παρ Sep 03, 2010 11:54 pm

ευουλα

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εμενα η κορη μου πηγε περσυ πρωτη φορα ολοημερο προνηπιο.το φαγητο της το εβαζα σε ανοξοιδωτο ταπερ γιατι στην αρχη που πηγα πλαστικο παρολο που στις οδηγιες ελεγε οτι μπαινει σε φουρνο δεν το δεχτηκαν.τετοια πουλαει σιγουρα ο σκλαβενιτης και ακομη θα χρειαστεις κουταλι πηρουνι και παγουρινι με το στρογγυλο καπακι που δεν χυνεται το νερο!α! εξοπλισου και με μερικα σεντονια γιατι καθε 2 μερες τα δινουνε για πλυσιμο.αυτα τα βασικα.τωρα καθε σχολειο εχει τους δικους του κανονες.αντε και καλη αρχη σε ολα τα παιδακια!!!

15 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Πεμ Sep 23, 2010 8:29 pm

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ!

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ, ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ,ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ!!!! ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΦΟΥΡΝΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ. ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ "ΚΑΣΤΑΝΙΑ" (ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΜΠΩΛ ΜΕ ΚΑΠΑΚΙ),ΠΕΤΣΕΤΑ ΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΟΜΑΝΤΗΛΟ,ΠΙΡΟΥΝΑΚΙ,ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ Κ ΠΑΓΟΥΡΙΝΟ!!! Very Happy Very Happy Very Happy

16 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Τρι Dec 07, 2010 6:22 pm

linmak88

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμένα πάλι άλλο με προβληματίζει! Η κόρη μου πάει σε ολοήμερο - τα παιδια είναι 26 ή 27, τα 12 είναι προνήπια και τα υπόλοιπα νήπια! Μπήκα στο site του υπουργείου παιδείας και είδα το αναλυτικό πρόγραμμα των μεγάλων νηπίων και η διαφορά στο τι πρέπει να μαθαίνουν τα μεγάλα από τα προνήπια είναι τεράστια! Του χρόνου στην Α' δημοτικού θα αντιμετωπίσουμε δυσκολίες! Τα νήπια πρέπει να μάθουν όλα τα γράμματα και τους αριθμούς, πρόσθεση και αφαίρεση με αντικείμενα βέβαια, γεωμετρικά σχήματα και πολλά πολλά άλλα! Αντιθέτως τα προνήπια έχουν μόνο τραγούδια, ζωγραφική και χαρτοκοπτική! Η δασκάλα μας παραπονιέται ότι εξαιτίας των προνηπίων καθυστερεί πάρα πολύ στην ύλη των νηπίων και του χρόνου τα παιδάκια στην Α'τάξη θα δυσκολευτούν! Εγώ της μαθαίνω της κόρης μου από μόνη μου λίγα-λίγα από τον Σεπτέμβρη και ξέρει ήδη όλα τα γράμματα και τους αριθμούς, γιατί έτσι όπως πάμε του χρόνου θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε και αν από την αρχή το παιδί παραφορτωθεί με πολλά μπορεί να πάρει το σχολείο με κακό μάτι και τότε φασκελοκουκούλωστα!

17 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Πεμ Dec 16, 2010 8:13 am

mama

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμενα η δικια μου φετος πηγε νηπιαγωγείο και οταν μας κάλεσε η νηπιαγωγός για να γνωριστούμε, μπροστά σε ολες τις μαμάδες μας ξεκαθαρισε πως τα παιδια στα νηπια δεν μαθαινουν ουτε την Α-Β ουτε να γράφουν τπτ. Μου εκανε μεγάλη εντύπωση και ετσι αναζήτησα το πρώτο τετράδιο ( ετσι το λενε) το εχει και στα jambo που εχει την υλη της πρώτης Δημοτικού. Κάθε φορά που εχει ορεξη η μικρή (δεν την πιέζω καθόλου) κανουμε απο καμια σελίδα. Το εχουμε παρει σαν παιχνίδι με το μολύβι, την γομολάστιχα, το αριθμητήριο, την ξυστρα και ετσι καθε 2 - 3 μερες κανουμε και απο μια σελίδα. Πάει πολύ καλά και ηδη εχει στρώσει το χεράκι της και γράφει ομορφα το ονομα της. Πεντακάθαρα.. απλά καμια φορά το γράφει ανάποδα.. ( ΑΥΕ - ΕΥΑ) χαχαχα

- μαμά σημερα εγω ετσι το θελω... χαχαχα

Δοκίμασε σιγα σιγα να πιάσετε ενα ενα τα γραμματακια υπάρχουν πολλα βοηθήματα. Αν ασχολείστε και με τον υπολογιστη εχω να σου δωσω πολλες λυσεις να κάνετε μαζί.... οτι χρειαστεις πες μου...

18 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Πεμ Aug 25, 2011 3:42 am

manoula_24xr

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ανεβασα παρομοιο θεμα που εξαφανιστηκε.Εγω εχω επισης τις εξης αποριες,τι πρωινο στελνετε στα παιδια κι αν τα φρουτα τα στελνετε καθαρισμενα,γτ μαλλον καμια δν θα κατσει να καθαρισει φρουτο.
Στην ταπεργουεαρ ειδα κατι ταπερακια για μικροκυματων,κι ενα αλλο για κολατσιο,κι μια σποντα που ειχα πεταξει σαυτην μ ειχε αναφερει το μεταλλικο μπολ.Ενω αυτο που βρηκα στην ταπερ ειναι μπολ με ποτηρακι μαζι κι με μαχαιροπιρουνο κολλημενα ολα σε ειδικη θηκη στο καπακι του μπολ.Δν θα τα δεχτουν αν τα παρω?Ουφ,επισης τα παιδια τα καθαριζουν στην τουαλετα εκει?Γτ η δικια μου δν ξερει καλα με το χαρτι κι προσπαθω να μαθουμε με μωρομαντηλα,αλλα θα την αφησουν να τα πιανει απο την τσαντα της?Ουφ,εχω τρομερο αγχος με το νηπιο,γτ ειμαι κ οξυθυμη κι με βλεπω να μαλλιοτραβιεμαι με δαυτες.

19 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Παρ Aug 26, 2011 5:11 am

geli

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
manoula_24xr έγραψε:Ανεβασα παρομοιο θεμα που εξαφανιστηκε.Εγω εχω επισης τις εξης αποριες,τι πρωινο στελνετε στα παιδια κι αν τα φρουτα τα στελνετε καθαρισμενα,γτ μαλλον καμια δν θα κατσει να καθαρισει φρουτο.
Στην ταπεργουεαρ ειδα κατι ταπερακια για μικροκυματων,κι ενα αλλο για κολατσιο,κι μια σποντα που ειχα πεταξει σαυτην μ ειχε αναφερει το μεταλλικο μπολ.Ενω αυτο που βρηκα στην ταπερ ειναι μπολ με ποτηρακι μαζι κι με μαχαιροπιρουνο κολλημενα ολα σε ειδικη θηκη στο καπακι του μπολ.Δν θα τα δεχτουν αν τα παρω?Ουφ,επισης τα παιδια τα καθαριζουν στην τουαλετα εκει?Γτ η δικια μου δν ξερει καλα με το χαρτι κι προσπαθω να μαθουμε με μωρομαντηλα,αλλα θα την αφησουν να τα πιανει απο την τσαντα της?Ουφ,εχω τρομερο αγχος με το νηπιο,γτ ειμαι κ οξυθυμη κι με βλεπω να μαλλιοτραβιεμαι με δαυτες.

Έλα μωρέ, καλή συνεργασία να υπάρχει κι όλα θα κυλήσουν ομαλά! Γιατί να μαλλιοτραβηχτείς;; Δεν έχετε τίποτα να χωρίσετε! Λοιπόν, απάντηση στις ερωτήσεις σου...

Για πρωινό μπορείς να βάλεις γιαουρτάκι ή υγιεινό κεκάκι φτιαγμένο από σένα ή τόστ ή κρυο σάντουιτς με κασεράκι ή φέτα και ντοματούλα. Απέφυγε κρουασάν ή κάτι όχι και τόσο υγιεινό...Φρούτο εννοείτε είναι σούπερ ιδέα όμως, καθαρισμένο! Φαντάζομαι πως αν η νηπιαγωγός έχει 20 παιδιά θα είναι λίγο δύσκολο να καθαρίσει στο σωστό χρόνο 20 μήλα Laughing Καλά, μια μπανάνα τώρα δεν θέλει καθάρισμα από πριν!

Τώρα, όσον αφορά το τάπερ. Στα νηπιαγωγεία έχει ή φούρνο μικροκυμάτων ή κανονικό φούρνο. Στην πρώτη περίπτωση φυσικά, θα δεχτούν οποιοδήποτε τάπερ είναι κατάλληλο. Στη δεύτερη, ζητούν μεταλλικά δοχεία με καπάκι ουτως ώστε να μπορούν να τα βάζουν στην ηλεκτρική κουζίνα.

Καλά, για τουαλέτα, δεν το συζητώ. Μόνα τους σκουπίζονται. Εδώ δεν βοηθούσαν την κόρη μου πέρυσι που πήγαινε σε δημοτικό παιδικό και ήταν 3 Rolling Eyes
Ε, μωρομάντηλα επιτρέπουν, βέβαια!
Δεν είναι και μπαμπούλες!

20 Απ: ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ στό Πεμ Sep 08, 2011 7:26 pm

manoula_24xr

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σευχαριστω πολυ.Λεω οτι θα μαλλιοτραβηχτω γτ οταν πηγα για την εγγραφη επεμενε να σκεφτω καλα γτ ειναι πολλες ωρες κτλ κι δν μαφηνε να προχωρησω τη εγγραφη κι οταν πηγε ο αντρας μου το Σεπτεμβρη να δωσει ενα χαρτι του λεει α τελικα εδω θαρθει κι της λεει μηπως υπαρχει καποιο προβλημα μαζι μας,γτ εξαρχης επειμενατε να παμε αλλου,αν δν θελετε,να ενημερωσουμε την πρωτοβαθμια οτι κολλυεστε,κι το βουλωσε η βλαμμενη.Λες κι δν μας ηθελε εκανε.Γτ λεει εφοσον δν δουλευετε να πηγαινει το παιδι ολοημερο,προβλημα μας της απανταει.Εμεις ημαστε γονεις εμεις ξερουμε το καλυτερο.

Τωρα οσο αφορα ταπερ κτλ,της πηρα μονο το παγουρι κι ενα μεταλλικο για το πρωινο της οχι για το μεσημεριανο,κι χωραει αρκετα ειναι βαθυ κ κλεινει κ καλα κι μπορει να το ανοιγει η ιδια ευκολα.

Σκεφτηκα οτι γιαουρτι δν μπορω να της στελνω γτ αυτο που τρωει ανοιγει δυσκολα η συσκευασια εδω εγω κι δυσκολευομαι οποτε θα το τρωει απογευμα,κι σκεφτηκα μαζι με το φρουτο να της βαζω μια μπαρα δημητριακων που της αρεσουν κι πηρα σακουλακια για τα φρουτα.

Καθε αρχη κι δυσκολη αλλα μαζι τους θα μαθουμε κι εμεις.Καλη χρονια σε ολους!!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create a free blog