Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από loulou_29 Σήμερα στις 3:17 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ 2014
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Σήμερα στις 3:14 pm

» ΕΣΠΑ 2014 - 2015 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από Stevi_tasos Σήμερα στις 3:13 pm

» Κλαψ κλαψ...... :(
από kerasoula Σήμερα στις 3:09 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014!!!
από mama prwti fora Σήμερα στις 3:09 pm

» Ας μαζευτουμε εδω οσες προσπαθουμε για μωρακι #139
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Σήμερα στις 3:03 pm

» ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ!!!!!!!!!
από kerasoula Σήμερα στις 3:01 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΔΑΝΙΚΑ ΩΑΡΙΑ
από nantia85 Σήμερα στις 2:52 pm

» Μανούλες Νοεμβρίου 2013 Νο 9!!!
από μαρακι27 Σήμερα στις 2:23 pm

» παραξενα ονειρα
από maro28 Σήμερα στις 2:00 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από ΜΑΡΙΑΜ1 Σήμερα στις 1:41 pm

» ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ μερος2
από ede37 Σήμερα στις 1:09 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από jollie Σήμερα στις 12:52 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από stellina87 Σήμερα στις 12:08 pm

» MAKE UP ARTIST PEGY-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
από mamamia12 Σήμερα στις 11:32 am

» συσπασεις...
από Dori Σήμερα στις 11:08 am

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από anatoligew Σήμερα στις 11:08 am

» απορίες εν μεσω μερικής αποκόλλησης
από Tinkerbell10 Σήμερα στις 10:08 am

» Είμαι ξανά έγκυος!!
από Stevi_tasos Σήμερα στις 9:38 am

» ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ
από Stevi_tasos Σήμερα στις 8:50 am

» προσπαθεια σπερματεγχυσης
από Stevi_tasos Σήμερα στις 8:42 am

» Ρουχα/παπουτσια για αγορια&κοριτσια απο 0-7 χρ. σε συμβολικες τιμες
από Joana Σήμερα στις 2:06 am

» χειροποίητα προσκλητήρια- μπομπονιέρες
από Stevi_tasos Χθες στις 11:27 pm

» mipos eimai egkuos
από Anna lamda Χθες στις 10:59 pm

» Να 'χαμε να λέγαμε του ντουρνοθύρη λόγια....
από ede37 Χθες στις 10:56 pm

» ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
από gallida Χθες στις 9:13 pm

» Εγκυουλες Δεκεμβριου 2014!!!
από danae_93 Χθες στις 7:23 pm

» Εσείς αισθανθήκατε πόνο κατά την εμφύτευση του ωαρίου;
από depytsilo Χθες στις 1:52 pm

» sos mono zimarika
από ANGEL Χθες στις 1:07 pm

» Χαμηλη χοριακη !!
από fanouria Χθες στις 1:04 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ, ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΑ LIDL
από Stevi_tasos Χθες στις 7:59 am

» Β' τριμηνο: Αυπνοια :(
από anaisanais Χθες στις 5:37 am

» Ινομυωμα και εκγυμοσυνη
από dora74 Τρι Jul 22, 2014 9:46 pm

» Αναγνώριση Κυοφορούμενου Τέκνου
από dora74 Τρι Jul 22, 2014 9:18 pm

» Παιδικοί σταθμοί περιοχής Δραπετσώνας-Κερατσινίου!
από ΣΤΑΜΑΤΟΥΛΑ 1970 Τρι Jul 22, 2014 5:39 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ (2) 2014!!!!!!
από Aurora Τρι Jul 22, 2014 3:52 pm

» ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ; ΑΓΟΡΑΣΕ ΦΙΔΙΑ-ΚΟΜΠΡΕΣ!!!!
από Stevi_tasos Τρι Jul 22, 2014 3:50 pm

» σας εχει συμβει;
από maro28 Τρι Jul 22, 2014 3:36 pm

» Προσπάθεια για μωρό και θάλασσα
από JELLYFISH Τρι Jul 22, 2014 3:29 pm

» χοριακη στην εξωσωματικη
από ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ Τρι Jul 22, 2014 1:52 pm

Παρόντες χρήστες
706 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 40 μέλη, 1 μη ορατός και 665 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Catty, demaki88, den antexo allo, depytsilo, Despoina90, Dori, ede37, efaki27, elife, esprit, evianna80, fanouria, kerasoula, loulou_29, mama prwti fora, mamalina, maria maroui, maria1979, MariaGeorge, maro28, mataki, merentoula, mikrimama, nantia85, newmum, pennytol, primadona, rise, roodie, rozalinda, stellitsa80, Stevi_tasos, thali-alex, xrysaki!, zanna, ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΘΗΝΑ, ΜΑΡΙΑ20, κοκκινοσκουφιτσα, κουνελάκι, μαρακι27

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

21 Απ: ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ στό Δευ Dec 03, 2012 2:20 pm

Evagelia3

Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Rinoula έγραψε:
Evagelia3 έγραψε:
Rinoula έγραψε:Κι εγω πιστεύω ότι καλό είναι να ξέρεις, για να προετοιμαστείς.
;Έτσι είναι.. Όσον αφορά την κυστική ίνωση πάντως, για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν την είχα ξανακούσει ούτε μου είχε μιλήσει κάποιος γιατρός(και έχω πάει σε πολλούς). Ο γιατρός που μου έκανε το Β επιπέδου μου πρότεινε να κάνω αμνιοπαρακέντηση αλλά δυστυχώς δεν είχα τόσα χρήματα.. Οπότε, αφού δεν μπορώ να κάνω και κάτι, θα μάθω μάλλον όταν γεννηθεί η μικρή μου..

Η εξάταση της κυστικής ίνωσης κοστίζει 50 ευρώ στο Ρέα πάντως. Δυστυχώς δε γράφεται. Γίνεται και στο λαικό αλλά αργούν τα ραντεβού, δεν παίρνεις ένα τηλεφωνο. Για να την κανεις εσύ λέω έτσι; Όχι το έμβρυο
Άμα την κάνω και είναι αρνητική(δεν είμαι φορέας) σημαίνει ότι ούτε το έμβρυο έχει; Αφού είναι καθαρά γενετικό το θέμα..

22 Απ: ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ στό Δευ Dec 03, 2012 2:31 pm

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γενετικό είναι, μεταδίδεται όπως το στίγμα μεσογειακής αναιμίας. Για να νοσεί το παιδί πρέπει να είναι και οι δύο γονείς φορείς.
Αν εσύ δεν είσαι φορέας, τότε αποκλείεται το παιδί να νοσεί. Βεβαια, η εξέταση αυτή δεν καλύπτει 100%, δηαδή υπάρχει περίπτωση να βγει αρνητική αλλά να είσαι φορέας, αλλά είναι απίθανο, όχι αδύνατο. Τώρα, μιας και είσαι ήδη στον 8ο μήνα, δε θα αλλάξει κάτι, απλά θα γνωρίζεις. Μπορείς να κάνεις εξέταση στο παιδί όταν γεννηθεί, εγώ το είπα μόνο για να μην αγχώνεσαι. Πιστεύω ότι θα είναι μια χαρά το μωρό σου!

23 Απ: ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ στό Δευ Dec 03, 2012 2:38 pm

Evagelia3

Σ' ευχαριστώ πολύ!!

24 Απ: ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ στό Δευ Dec 03, 2012 3:08 pm

ioanna85

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η εξεταση της κυστικης ινωσης ή αλλιως ινοκυστικης νοσου ειναι πολυ σημαντικη εξεταση!Η συγκεκριμενη παθηση δεν ειναι και τοσο σπανια στη χωρα μας οσο νομιζετε, ειναι η πιο κοινη κληρονομικη ασθενεια στη λευκη φυλη!Υπαρχουν αν δεν κανω λαθος 1900 μεταλλαξεις αλλα εδω στην Ελλαδα εξεταζονται οι πιο κοινες!Δυστυχως δεν τη συνιστουν ολοι οι γιατροι!Το παιδι για να νοσει πρεπει να ειναι φορεις της συγκεκριμενης μεταλλαξης κι οι 2 γονεις (κατι σαν τη μεσογειακη αναιμια)!Στα ατομα που νοσουν παραγεται μια ειδους βλεννα που φραζει τα ζωτικα οργανα κυριως τα πνευμονια!Τα πιο τυχερα ατομα με πολλες θεραπειες και νοσηλεια μηνων καθε χρονο φτανουν κοντα στα 30 οπου θα χρειαστουν μεταμοσχευση για να ζησουν λιγα χρονια ακομα!Τα λιγοτερο τυχερα ατομα ζουν πολυ λιγα χρονια μετα τη γεννηση τους!Το συγκεκριμενο θεμα προβληθηκε προσφατα απο τον Σταυρο Θεοδωρακη στους Πρωταγωνιστες!Υπαρχει επισης και συλλογος http://www.cfathess.gr/nosos.htm . Ειναι δυστυχως ανιατη ασθενεια!Αν και βρεθηκε θεραπεια για 1 μεταλλαξη καταλαβαινετε πως υπαρχει ακομα πολυ δρομος!
Κι εγω την εκανα αν και στην πολη μου δεν υπαρχει δυνατοτητα σε δημοσιο νοσοκομειο με χαμηλη συμμετοχη αν δεν εχεις ατομο που νοσει στην οικογενεια!Ετσι αν και δε μου περισσευαν ειναι η αληθεια την εστειλε ο γιατρος μου στην Αθηνα σε ιδιωτικο κεντρο και μου κοστισε 190€!Επισης εκανα και για βαρυκοϊα οχι τοσο απαραιτητη οσο η πρωτη αλλα ηθελα να ειναι σιγουρη για οσα περισσοτερα μπορω!
Την εξεταση η μαμα πρεπει να την κανει μονο μια φορα κι αν βγει θετικο, οτι δηλαδη ειναι φορεας πρεπει να την κανει κι ο πατερας κι απο εκει και περα αν ειναι κι οι δυο θετικοι μπαινουν σε αλλες διαδικασιες!
Θεωρω πως πρεπει να ειμαστε ενημερωμενες ασχετα αν θα κανουμε η οχι την εξεταση απο επιλογη!Ενημερωση!

Οσο για την Ευαγγελια3 κακως δεν εκανες για μενα ολες τις απαραιτητες εξετασεις!Οσο για το οικονομικο παω πασο αλλα οχι απο επιλογη!Περα απο το συνδρομο Νταουν (τρισωμια 21) στην αυχενικη διαφανεια εξεταζονται κι αλλα συνδρομα τρισωμια 13 και 18!
Εχει σημασια γιατι αν κρατησεις ενα παιδι με καποιες παραπανω αναγκες να ενημερωθεις πως μπορεις να το βοηθησεις απο την κοιλια σου κιολας αλλα και αφου γεννηθει!Συγνωμη που στο λεω ετσι αλλα ο γιατρος απαρσδεκτος!Οι εξετασεις δε γινονται για να αυξανεται ο λογαριασμος τους αλλα για να ενημερωνομαστε για τη σωστη αναπτυξη των παιδιων μας!

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ!

25 Απ: ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ στό Δευ Dec 03, 2012 4:23 pm

Evagelia3

Έχεις απόλυτο δίκιο και σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Έπρεπε να είχα κάνει τις εξετάσεις, το σίγουρο είναι ότι δε θα είχα άγχος τώρα!Πιστεύεις θα είχε νόημα να κοιτάξω τώρα αν είμαι φορέας; Παραπάνω το συζητούσα και με μια άλλη κοπέλα, ότι αν δηλαδή δεν είμαι φορέας δεν παίζει να έχει το παιδί αυτή την πάθηση. Μιας και είσαι ενημερωμένη επί του θέματος, τι λες, είναι αξιόπιστη αυτή η εξέταση; Γιατί δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω αμνιοπαρακέντηση...

26 Απ: ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ στό Δευ Dec 03, 2012 4:36 pm

ioanna85

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Evagelia3 έγραψε:Έχεις απόλυτο δίκιο και σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Έπρεπε να είχα κάνει τις εξετάσεις, το σίγουρο είναι ότι δε θα είχα άγχος τώρα!Πιστεύεις θα είχε νόημα να κοιτάξω τώρα αν είμαι φορέας; Παραπάνω το συζητούσα και με μια άλλη κοπέλα, ότι αν δηλαδή δεν είμαι φορέας δεν παίζει να έχει το παιδί αυτή την πάθηση. Μιας και είσαι ενημερωμένη επί του θέματος, τι λες, είναι αξιόπιστη αυτή η εξέταση; Γιατί δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω αμνιοπαρακέντηση...

To μωρακι σου απο οτι καταλαβα εχει λευκο εντερο ή αλλιως υπερηχογενες;
Αν ναι κι εγω την προηγουμενη βδομαδα που εκανα την β επιπεδου μου βρηκαν αυτο το συμπτωμα κι εκανα αμνιοπαρακεντηση!Ευτυχως ολα καλα!Το λευκο ενετερο μπορει να σημαινει πολλα ειτε κυστικη ινωση, ειτε συνδρομο νταουν ειτε οτι το μωρο καταπινει αιμα μαζι με το αμνιακο υγρο!
Αν κανεις τωρα την εξεταση φυσικα και θα σου δειξει αν εισαι φορεας αλλα ποιος ο λογος;Δεν εισαι 8 μηνων;Η εξεταση θελει και καμια 15αρια μερες να βγει που μπορει ηδη να εχεις γεννησει!Παντως ρωτα και τον παιδιατρο γιατι υπαρχει μια εξεταση αν δεν κανω λαθος που την κανεις με τον ιδρωτα του μωρου αφου γεννηθει με χαμηλο κοστος και μπορεις να μαθεις!

27 Απ: ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ στό Δευ Dec 03, 2012 4:55 pm

Rinoula

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι οντως εγώ της έλεγα ότι μπορεί να κάνει την εξέταση για να της φύγει το άγχος. Αλλά συμφωνώ με την Ιωάννα τεικά, καλύτερα όταν γεννηθεί το παιδί. Με το καλό και σου εύχομαι να έχεις ένα πολύ γερό μωράκι! Εϊμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!

28 Απ: ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ στό Δευ Dec 03, 2012 5:49 pm

GeorgiaM

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και γω την εκανα..απ τις πρωτες κιολας-μαζι με τον προγεννητικο ελεγχο..μμ..καλα ειναι να γινεται γιατι μπορει να 'εισαι' φορεας κ να μην το ξερεις-η α΄ληθεια ειναι πως πρεπει να χουν και οι 2 για να χει κ το παιδι αλλα καλα ειναι να ξερεις τι παιζει..εγω την εκανα στο ΛΑΙΚΟ-Σεβαστουπολεως.κ οντως ειναι κληρονιμικη σαν τη μεσογειακη αναιμια, κακως δεν τη βαζουν οι γιατροι, δεν θεωρειται πολυτελεια..

29 Απ: ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ στό Δευ Dec 03, 2012 6:16 pm

fey11gr

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Evagelia3 έγραψε:
;Έτσι είναι.. Όσον αφορά την κυστική ίνωση πάντως, για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν την είχα ξανακούσει ούτε μου είχε μιλήσει κάποιος γιατρός(και έχω πάει σε πολλούς). Ο γιατρός που μου έκανε το Β επιπέδου μου πρότεινε να κάνω αμνιοπαρακέντηση αλλά δυστυχώς δεν είχα τόσα χρήματα.. Οπότε, αφού δεν μπορώ να κάνω και κάτι, θα μάθω μάλλον όταν γεννηθεί η μικρή μου..

kleopatra1981 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Θα ρωτήσω το γιατρό και μάλλον θα την κάνω, δεν χάνω τίποτα. Έτσι για να μου φύγει η ιδέα γιατί ανγχώθηκα λίγο..

Επειδη μεχρι να παρουμε τα νινακια μας στην αγκαλια μας,οσες εξετασεις και να κανουμε θα εχουμε αγχος, ευχομαι σε ολες γερα και τελειομηνα μωρα I love you

30 Απ: ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ στό Δευ Dec 03, 2012 6:23 pm

ioanna85

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
fey11gr έγραψε:
Evagelia3 έγραψε:

kleopatra1981 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Θα ρωτήσω το γιατρό και μάλλον θα την κάνω, δεν χάνω τίποτα. Έτσι για να μου φύγει η ιδέα γιατί ανγχώθηκα λίγο..

Επειδη μεχρι να παρουμε τα νινακια μας στην αγκαλια μας,οσες εξετασεις και να κανουμε θα εχουμε αγχος, ευχομαι σε ολες γερα και τελειομηνα μωρα I love you

Μακαρι και σε σενα και σε ολες μας!

31 Απ: ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ στό Δευ Dec 03, 2012 8:30 pm

fey11gr

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ioanna85 έγραψε:
fey11gr έγραψε:
Evagelia3 έγραψε:

Μακαρι και σε σενα και σε ολες μας!

Σε ευχαριστώ!

32 Απ: ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ στό Δευ Dec 03, 2012 8:32 pm

kleopatra1981

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Evagelia3 έγραψε:
Αυτό είναι το θέμα, ότι άμα δεν κάνεις κάποιες εξετάσεις σου περνάνε διάφορα από το μυαλό και μπορεί να μην υπάρχει κανένας λόγος! Γι' αυτό καλό είναι να είσαι καλυμμένη.. Με το καλό!
. Με το καλό και σε σένα!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your blog