Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από stel87 Σήμερα στις 12:45 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014!!!
από valgreg Σήμερα στις 12:44 pm

» Κακόβουλοι χρήστες!!
από mhtsaina Σήμερα στις 12:32 pm

» Μανούλες Νοεμβρίου 2013 Νο 9!!!
από roxanne87 Σήμερα στις 12:16 pm

» ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΛΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ!!
από ANGEL Σήμερα στις 12:15 pm

» ενα προσκλητηριο που εφτιαξα μονη μου!!!σας αρεσει??
από mhtsaina Σήμερα στις 12:09 pm

» ΕΣΠΑ 2014 - 2015 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από Silver away Σήμερα στις 11:50 am

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από alex-paula Σήμερα στις 11:25 am

» MAKE UP ARTIST PEGY-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
από mamamia12 Σήμερα στις 10:55 am

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από αγγελακι στον ουρανο Σήμερα στις 10:27 am

» είμαι καινούρια αλλά..
από margdimitra Σήμερα στις 8:59 am

» Πολλα υγρα
από Σύλβια Σήμερα στις 8:51 am

» Ας μαζευτουμε εδω οσες προσπαθουμε για μωρακι #140
από Titino Σήμερα στις 12:59 am

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Σήμερα στις 12:51 am

» για να περασει η ωρα:( σας εχουν κανει οι γιαγιαδες την μαγκανια με τον σταυρο???)
από darsel Σήμερα στις 12:33 am

» σας εχει συμβει;
από kerasoula Χθες στις 11:19 pm

» ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ
από Σύλβια Χθες στις 11:02 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από ANGEL Χθες στις 10:11 pm

» Μικρες μανουλες!!!
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Χθες στις 7:09 pm

» ΦΘΗΝΕς ΠΑΝΕς ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ!
από anneyim Χθες στις 6:44 pm

» Almiron pepti 2
από Nifitsa Χθες στις 6:34 pm

» Εγκυουλες Δεκεμβριου 2014!!!
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Χθες στις 6:13 pm

» Είμαι ξανά έγκυος!!
από ANGEL Χθες στις 6:10 pm

» Να 'χαμε να λέγαμε του ντουρνοθύρη λόγια....
από darsel Χθες στις 6:06 pm

» ΘΕΛΩ Κ ΕΓΩ ΜΩΡΑΚΙ
από mhtsaina Χθες στις 5:21 pm

» καισαρικη με επισκληριδιο?
από zenaki Χθες στις 4:56 pm

» Απίστευτα κι όμως ελληνικά!
από mhtsaina Χθες στις 3:16 pm

» Εγκυμοσύνη μετά απο αφαίρεση ινομυώματος?
από Rina80 Χθες στις 1:22 pm

» χειροποίητα προσκλητήρια- μπομπονιέρες
από mpempakos Χθες στις 1:10 pm

» Γιατί να ασφαλίσω το παιδί μου;
από alexbox Χθες στις 12:59 pm

» τεστ με αχνη γραμμη
από stel87 Χθες στις 9:22 am

» ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
από Mamma Tomato Τετ Jul 30, 2014 11:43 pm

» καλώς σας βρήκα!
από zenaki Τετ Jul 30, 2014 11:32 pm

» Μ Α Κ Α Ρ Ι !!
από Σοφία η μέλλουσα μανούλα Τετ Jul 30, 2014 7:51 pm

» Αρνηση για βοηθεια
από zenaki Τετ Jul 30, 2014 7:22 pm

» ΠΛΥΣΙΜΟ ΔΟΝΤΙΩΝ
από Βάνα Κ. Τετ Jul 30, 2014 4:50 pm

» Καλως σας βρηκα απο ΠΕΙΡΑΙΑ
από zenaki Τετ Jul 30, 2014 4:16 pm

» ΟΙ 8 ΣΥΝΗΘΕΣΤΕΡΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ!
από Σύλβια Τετ Jul 30, 2014 3:42 pm

» ΣΗΦΗΣ ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΑΚΗΣ - ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ
από Σύλβια Τετ Jul 30, 2014 3:42 pm

» Χαμηλη χοριακη !!
από ANGEL Τετ Jul 30, 2014 2:46 pm

Παρόντες χρήστες
674 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 19 μέλη, 1 μη ορατός και 654 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

alex-paula, Anastasie, ANGEL, Despoina90, dimitra88, Dori, elila, elpidenia, kat_laz, love4, mamamia12, merentoula, mhtsaina, Psaraki, rise, roxanne87, Silver away, stilvy1982, valgreg

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1 ΛΑΙΜΑΡΓΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ;; στό Σαβ Jul 24, 2010 2:31 pm

ANGEL

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΘΗΛΑΣΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ.ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ 15' ΛΕΠΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΛΑΙΜΑΡΓΗ!ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΒΓΑΖΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ 3-4 ΩΡΕΣ.ΑΡΑ ΗΤΑΝ ΧΟΡΤΑΤΗ.ΛΟΓΩ ΛΑΙΜΑΡΓΙΑΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΖΕ ΣΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
ΑΥΤΗ Η ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ.ΜΗ ΔΕΙ ΦΑΓΗΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ...ΧΑΘΗΚΑΜΕ!!

ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ λιχουδικο μωρο;ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΑΞΙΛΑΡΙ;ΔΕΝ ΘΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ;ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΟΥΣ,ΘΕΛΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!

euapap

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το μαξιλάρι δεν είναι υποχρεωτικό Smile μπορεί να σε βοηθήσει μπορεί και όχι.
ΤΟ σημαντικό είναι να σου πει καποιος αν έχεις σωστά το μωρό στο στήθος.
Οταν ρουφάει πρεέπι να μην πονάς. και αν πονάς να σταματάει, να είναι μόνο στην αρχή. Δες βιντεάκια για τη σωστή τοποθέτηση
Λαίμαργη είναι και εμένα η Ερατώ μου... αλλα στο θηλασμό δε βάζουμε χρονόμετρα, μας οδηγεί το μωρό πόσο θα φάει,και τρωει όσο χρειάζεται. Αυτό θα το βοήθήσει και στη μετέπειτα ζωή του να βάζει όριο στην όρεξή του από μόνο του

http://www.annoulasmom.blogspot.com

Kate

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το μαξιλάρι είναι πολύ χρήσιμο. Αλλά το βασικό είναι η σωστή στάση για να μη σε τραυματίσει. Θα φροντίζεις να έχει όλη τη θηλή μέσα και τη θηλαία άλω. Τις θηλές δε θα τις πλένεις με σαπούνι και θα τις αφήνεις συνέχεια να αερίζονται. Εαν είναι χειμώνας, πάρε αυτά τα κοραλάκια με τις τρυπίτσες. Aquasol κρέμα αν τις νιώθεις ερεθισμένες και υπομονή.

Αυτά στα λέω γιατί τις πρώτες σαράντα μέρες μάτωσα, κυριολεκτικά. Πονούσα αφόρητα από τις πληγωμένες θηλές ακόμα κι όταν δε θηλάζαμε. Όταν ανακάλυψα τα κοχυλάκια άρχισαν να επουλώνονται οι πληγές μου (και στις δυο μου θηλές ακόμα λείπει κομμάτι!!!) και να απολαμβάνω το θηλασμό. Είναι πέντε μηνών και τον θηλάζω ακόμα.

http://skiouromanoula.blogspot.com

Mar-Vik

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπερα ANGEL
καταρχην σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και μια υπεροχη γεννα!!!
εχω δυο γιους, εναν 2 χρονων και τον θηλαζα 11μηνες (9,5 μηνες αποκλειστικα) και το μικρο ζουζουνι 4μηνων που το θηλαζω αποκλειστικα. Προσωπικη μου αποψη και εμπειρια ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΠΟΤΕ ΡΟΛΟΙ !!!! ο θηλασμος ειναι το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο και εχει εναν υπεροχο μηχανισμο που αν ποτε το αναλυσουμε οι περισσοτεροι θα παθουν πλακα. Ενα μωρο οπως σιγουρα θα ξερεις δεν θηλαζει μονο απο πεινα...καποια στιγμη διψαει, ποναει, ειναι ακεφο, θελει απλως την μαμα του, βγαζει δοντια...το στηθος ειναι η φωλιτσα του. Γι αυτο μην κρατας ρολοι και μην μετρας ποσες φορες τον θηλασες.
Τον πρωτο καιρο εγω απλα χρησιμοποιουσα ενα μαξιλαρι του κρεβατιου μας ωστε να μην επιβαρυνετε η μεση μου αλλα συντομα και τα δυο μωρα τα θηλαζω ξαπλωμενη, ετσι και οι δυο βολευομαστε και μπορουμε και να χουζουρεψουμε παρεα. Επισης καλο ειναι να ερθεις σε επαφη με μια Συμβολο Θηλασμου ωστε να σου δειξει πως να βαζεις σωστα το μωρο στο στηθος ωστε να μην σε πληγωνει, αν ομως σε πληγωσει τοτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις μονη σου λιγο γαλα και επιτοπου να το απλωσεις γυρω απο την θηλη!!!!! το γαλα εχει αντισηπτικες ιδιοτητες και ειναι το καλυτερο φαρμακο

NATASHA

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mar-Vik έγραψε:Καλησπερα ANGEL
καταρχην σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και μια υπεροχη γεννα!!!
εχω δυο γιους, εναν 2 χρονων και τον θηλαζα 11μηνες (9,5 μηνες αποκλειστικα) και το μικρο ζουζουνι 4μηνων που το θηλαζω αποκλειστικα. Προσωπικη μου αποψη και εμπειρια ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΠΟΤΕ ΡΟΛΟΙ !!!! ο θηλασμος ειναι το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο και εχει εναν υπεροχο μηχανισμο που αν ποτε το αναλυσουμε οι περισσοτεροι θα παθουν πλακα. Ενα μωρο οπως σιγουρα θα ξερεις δεν θηλαζει μονο απο πεινα...καποια στιγμη διψαει, ποναει, ειναι ακεφο, θελει απλως την μαμα του, βγαζει δοντια...το στηθος ειναι η φωλιτσα του. Γι αυτο μην κρατας ρολοι και μην μετρας ποσες φορες τον θηλασες.
Τον πρωτο καιρο εγω απλα χρησιμοποιουσα ενα μαξιλαρι του κρεβατιου μας ωστε να μην επιβαρυνετε η μεση μου αλλα συντομα και τα δυο μωρα τα θηλαζω ξαπλωμενη, ετσι και οι δυο βολευομαστε και μπορουμε και να χουζουρεψουμε παρεα. Επισης καλο ειναι να ερθεις σε επαφη με μια Συμβολο Θηλασμου ωστε να σου δειξει πως να βαζεις σωστα το μωρο στο στηθος ωστε να μην σε πληγωνει, αν ομως σε πληγωσει τοτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις μονη σου λιγο γαλα και επιτοπου να το απλωσεις γυρω απο την θηλη!!!!! το γαλα εχει αντισηπτικες ιδιοτητες και ειναι το καλυτερο φαρμακο
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου,θηλασα τον μεγαλο 12 μηνες με 6 μηνες αποκλειστικο θηλασμο και τον μικρο τον θηλαζω ακομα.Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΡΟΛΟΙ.Ο θηλασμος ειναι οταν πειναει το μωρο για οσο πειναει και οσες φορες πεινασει....πολλες φορες ειναι και η πιπιλα τους το στηθος μας....(εγω να φανταστεις δεν εχω δωσει πιπιλα ουτε στον εναν ουτε στον αλλον)και οντως το καλυτερο φαρμακο ειναι το γαλα σου η αλλιως μια οποιαδηποτε κρεμα που δεν χρειαζεται ξεβγαλμα(συνηθως φυτικες).....καλη απολαυση!!!!!!

Kate

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα, ο θηλασμός είναι ελεύθερος ρολογιού. Εγώ δεν του έχω δώσει ποτέ μπιμπερό, ούτε πιπίλα. Όποτε θέλει παρηγοριά, την έχει. Αν και τώρα πια θηλάζει 5 φορές σχεδόν σε τακτικές ώρες. Έχει φτιάξει πρόγραμμα μόνος του. Στην αρχή πάντως, απελευθέρωση, όποτε, για όσο, και όσο θέλει.

http://skiouromanoula.blogspot.com

fatsoulinaki

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το ρολοι "δεν υπαρχει" στο θηλασμο,αφηνουμε το μωρακι μας να φαει οσο χρειαζεται..οσο για την πιπιλα κ το μπιμπερο,εγω μπιμπερο εδωσα αναγκαστηκα-εχω γραψει την ιστορια θηλασμου μου!!!κ επειτα εδωσα κ πιπιλα!αυτο δε μας επηρεασε καθολου!!!Θηλαζω την μικρη μου κουκλιτσα που θα ειναι σε 6 μερες 7 μηνων!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your free blog