Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13#
από jollie Σήμερα στις 10:13 am

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 11
από Irene14 Σήμερα στις 8:32 am

» egkyoules iounioy-iouliou 2015
από pumpkin Σήμερα στις 5:06 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από RITAKI30 Σήμερα στις 2:26 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από mamy land Σήμερα στις 1:50 am

» 1 έτους: φρέσκο, εβαπορέ ή σκόνη;
από mary 30 Σήμερα στις 12:25 am

» γνωμη για θρησκευτικο γαμο
από vasoulagal Χθες στις 7:10 pm

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από mamy land Σαβ Nov 22, 2014 7:20 pm

» Εργασία και χαρά(;;;)
από Evagelia3 Σαβ Nov 22, 2014 7:11 pm

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015
από popix Σαβ Nov 22, 2014 7:02 pm

» Μαμάδες από Αχαρνές (Μενίδι) και γύρω περιοχές!
από Evagelia3 Σαβ Nov 22, 2014 4:45 pm

» ΚΑΦΕ ΒΛΕΝΗ
από tzeni27 Σαβ Nov 22, 2014 1:33 pm

» Ενδομητριωση
από κουνελάκι Σαβ Nov 22, 2014 5:17 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2014!!!!
από vblue Παρ Nov 21, 2014 9:45 am

» Συνεχείς ωτίτιδες και διαφορετικές απόψεις γιατρών
από anipomoni Παρ Nov 21, 2014 12:16 am

» ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ'ΟΙΚΩΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ??
από xrisili Παρ Nov 21, 2014 12:02 am

» ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΠΑΝΕΣ
από HappyMama Πεμ Nov 20, 2014 11:43 pm

» θηλασμος και περιοδος?
από iouliana Πεμ Nov 20, 2014 11:02 pm

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΜΠΡΕΛΟΚ ΚΟΡΩΝΑ.....
από φραουλα Τετ Nov 19, 2014 8:34 am

» gunaikologos
από tania1422 Τετ Nov 19, 2014 3:06 am

» εξοπλισμός σε άριστη κατάσταση
από vdimak Τρι Nov 18, 2014 8:08 am

» ΠΩΣ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΠΙΠΙΛΑ???
από HappyMama Δευ Nov 17, 2014 9:46 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από pennytol Δευ Nov 17, 2014 6:12 pm

» Συγνώμη για την ερώτηση!
από Evagelia3 Δευ Nov 17, 2014 5:53 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από efaki27 Δευ Nov 17, 2014 9:25 am

» θεματακι με την περιοδο....
από maro28 Σαβ Nov 15, 2014 6:27 pm

» γινεται 2 χρονων και ακομα πινει γαλα τη νυχτα
από elin1 Παρ Nov 14, 2014 11:16 pm

» Πως βάζω φωτογραφία;;
από tassoula Παρ Nov 14, 2014 10:01 am

» ποσο καιρο προσπαθουσατε για μωρακι??
από afroula_27 Παρ Nov 14, 2014 7:02 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από Helen M. Πεμ Nov 13, 2014 9:10 pm

» soldesanil !!
από efffie Πεμ Nov 13, 2014 8:18 pm

» ολονυκτιο ξυπνημα!
από maryloo Πεμ Nov 13, 2014 5:43 pm

» φρουτόκρεμα και κρέμες...
από kikimam Πεμ Nov 13, 2014 4:59 am

» πεθερα εντομοκτονο
από tassoula Τετ Nov 12, 2014 9:17 am

» Θέματα Ιδιωτικής Ασφάλισης
από alexbox Τετ Nov 12, 2014 4:20 am

» Η ΝΥΧΤΑ....ΜΕΡΑ....
από iouliana Τετ Nov 12, 2014 1:31 am

» Παιδικός σταθμός ή κοπέλα στο σπίτι;
από mariatsak Τρι Nov 11, 2014 6:29 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΣ Η ΒΡΕΦΙΚΟΣ?
από mariatsak Τρι Nov 11, 2014 6:01 pm

» Ξεκινημα στερεων τρωφων με δυσκολια!
από mariatsak Τρι Nov 11, 2014 5:50 pm

» αγχος με βαρος μωρου
από maro28 Τρι Nov 11, 2014 4:58 pm

Παρόντες χρήστες
83 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 83 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τετ Jan 23, 2013 2:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

γουργουριτσας

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω κοριτσακια μου εκανα και αυχενικη και PAP-A και αλφα τεστ και β επιπεδου και τα παντε .....ο γιατρος μου ειναι πολυ ψειρας σε αυτα και με εβαλε να τα κανω ολα ...επισης δεν πιστευω οτι παιζει και τοσο σημαντικο ρολο η ηλικια της εγκυου για να κανεις καποιες εξετασεις πχ εγω ειμαι 35 αλλα αμνιοπαρακεντηση δεν με εβαλε να κανω γιατι ολα στις προηγουμενες εξετασεις δειξανε ΤΕΛΕΙΑ...
επισης ναι μεν ειναι πολυ ακριβες οι εξετασεις αυτες αλλα σκεφτειτε οτι κουβαλατε μια ψυχουλα μεσα σας...εδω τα χαλαμε αλλου κι αλλου τ αλεφτα αυτο θα σκεφτουμ ετωρα;
εγω της εκανα ολες στο ιασω που ειναι φωτια στις τιμες Twisted Evil Twisted Evil

bou-boukitsa

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="vasoula"]bouboukitsa μήπως εννοείς για το papA;
επειδη αναφέρεις για 12 εβδομάδα ενω το Ατεστ δεν γινεται τότε.[/quo

τι να σου πω...εννοω την εξεταση αιματοσ που δειχνει το συνδρομο νταουν..αυτο μου ειπε

bou-boukitsa

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γουργουριτσας έγραψε:εγω κοριτσακια μου εκανα και αυχενικη και PAP-A και αλφα τεστ και β επιπεδου και τα παντε .....ο γιατρος μου ειναι πολυ ψειρας σε αυτα και με εβαλε να τα κανω ολα ...επισης δεν πιστευω οτι παιζει και τοσο σημαντικο ρολο η ηλικια της εγκυου για να κανεις καποιες εξετασεις πχ εγω ειμαι 35 αλλα αμνιοπαρακεντηση δεν με εβαλε να κανω γιατι ολα στις προηγουμενες εξετασεις δειξανε ΤΕΛΕΙΑ...
επισης ναι μεν ειναι πολυ ακριβες οι εξετασεις αυτες αλλα σκεφτειτε οτι κουβαλατε μια ψυχουλα μεσα σας...εδω τα χαλαμε αλλου κι αλλου τ αλεφτα αυτο θα σκεφτουμ ετωρα;
εγω της εκανα ολες στο ιασω που ειναι φωτια στις τιμες Twisted Evil Twisted Evil

Κοιτα επειδη εγω ανοιξα αρχικα το θεμα θελω απλα να πω πως δεν σκεφτηκα καθολου το οικονομικο, αλλα το αν θα ημουν διατεθημενη να ΄΄ρηξω΄΄ το παιδι αν υπηρχαν πιθανοτητες για κατι ασχημο...και επειδη σκεφτηκα πωσ δεν θα το εκανα λεω ,και μου ειπε και ο γιατρος , να μην το κανω...αυτη ηταν η αρχικη σκεψη...οχι τα λεφτα..

γουργουριτσας

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
γουργουριτσας έγραψε:εγω κοριτσακια μου εκανα και αυχενικη και PAP-A και αλφα τεστ και β επιπεδου και τα παντε .....ο γιατρος μου ειναι πολυ ψειρας σε αυτα και με εβαλε να τα κανω ολα ...επισης δεν πιστευω οτι παιζει και τοσο σημαντικο ρολο η ηλικια της εγκυου για να κανεις καποιες εξετασεις πχ εγω ειμαι 35 αλλα αμνιοπαρακεντηση δεν με εβαλε να κανω γιατι ολα στις προηγουμενες εξετασεις δειξανε ΤΕΛΕΙΑ...

ναι κοριτσακι μου ...το καταλαβα οτι δεν εθιξες το θεμα οικονομικο ....
εγωδεν το ειπα για σενα γενικα μιλησα γιατι εχω ακουσει τα απιστευτα απο κοπελες οχι απο δω μεσα αλλα στον κυκλο μου να λενε διαφορα καιειδικα για το οικονομικο ...
με την καμια δεν τ γραψα για σενα προς θεου....

Κοιτα επειδη εγω ανοιξα αρχικα το θεμα θελω απλα να πω πως δεν σκεφτηκα καθολου το οικονομικο, αλλα το αν θα ημουν διατεθημενη να ΄΄ρηξω΄΄ το παιδι αν υπηρχαν πιθανοτητες για κατι ασχημο...και επειδη σκεφτηκα πωσ δεν θα το εκανα λεω ,και μου ειπε και ο γιατρος , να μην το κανω...αυτη ηταν η αρχικη σκεψη...οχι τα λεφτα..

γουργουριτσας

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
τα βγαλε λιγο οπως να ναι αλλα καταλαβες πιστευω Very Happy

γουργουριτσας

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="bou-boukitsa"]
vasoula έγραψε:bouboukitsa μήπως εννοείς για το papA;

τι να σου πω...εννοω την εξεταση αιματοσ που δειχνει το συνδρομο νταουν..αυτο μου ειπε

αυτο που λες τοτε ειναι το papA γιατι το αλφα τεστ ναι μεν ειναι υπερηχος και οχι αιματος κι επισης γινεται μετα την 12η εβδομαδα και πριν την β επιπεδου......

Athin@

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου;Αφού όπως λες δεν θα το έριχνες ούτως ή άλλως και αφού δεν είναι και οικονομικό το θέμα,γιατί δεν την κάνεις την εξέταση;Δεν έχεις περιέργεια να δεις οτι όλα είναι καλά;άσε που είναι και μια πολύ ώραία εξέταση οπου για πρώτη φορά το βλέπεις σαν ανθρωπάκι και όχι σαν φασόλι. I love you

dinalala

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ..

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΩ ΤΟ Α-ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΤΙΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΙς ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΗ ΝΑ ''ΡΙΞΩ'' ΤΟ ΠΑΙΔΙ ,ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ..

ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΕΙ?? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ?

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ....ΤΙ ΛΕΤΕ??
egw den to ekana giati den imoun diatethimeni se kamia periptwsi na to riksw...ton megalo iperixo ton ekana mono kai mono gia na dw to filo tou paidiou kai gt me eprize i manoula mou...vevaia ekeini plirwse.... Very Happy vevaia mou kanan kai dw stin vienni ena deutero gt to ithele to nosokomeio....an den exeis thema na to rikseis min to kaneis ektos an se anxwnei auto to thema

γουργουριτσας

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Athin@ έγραψε:bou-boukitsa να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου;Αφού όπως λες δεν θα το έριχνες ούτως ή άλλως και αφού δεν είναι και οικονομικό το θέμα,γιατί δεν την κάνεις την εξέταση;Δεν έχεις περιέργεια να δεις οτι όλα είναι καλά;άσε που είναι και μια πολύ ώραία εξέταση οπου για πρώτη φορά το βλέπεις σαν ανθρωπάκι και όχι σαν φασόλι. I love you

εγω οτι εξεταση υπηρχε την εκανα ηθελα να πηγαινω να βλεπω συνεχεια τον μπεμπη μουαρεσε τρελλα Very Happy Very Happy Very Happy

Athin@

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γουργουριτσας έγραψε:
εγω οτι εξεταση υπηρχε την εκανα ηθελα να πηγαινω να βλεπω συνεχεια τον μπεμπη μουαρεσε τρελλα Very Happy Very Happy Very Happy

Ναι καλέ κι εγώ.Αφού στην αρχή που δεν την ένοιωθα ακόμα ήθελα κάθε τρεις και λίγο να πηγαίνω στον γιατρό να τη βλέπω γιατί νόμιζα οτι την έχω αφήσει εκεί. Very Happy Very Happy

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ..

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΩ ΤΟ Α-ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΤΙΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΙς ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΗ ΝΑ ''ΡΙΞΩ'' ΤΟ ΠΑΙΔΙ ,ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ..

μπορεις ομως να προλαβεις καταστασεις ασχημες κανοντας αυτες τις εξετασεις...μου φαινεται περιεργο που ενας γιατρος υποννοε οτι δεν πρεπει να γινονται...το αν θα κρατησεις ενα παιδι ειναι δικο σου θεμα,αλλα αν υπαρχει κατι αρνητικο στο οποιο μπορουν ιατρικα να παρεμβουν κ να βοηθησουν το εμβρυο και εσυ δεν το ξερεις γιατι απλα δεν θα εξεταστεις δεν θα ναι αμελεια (τουλαχιστον) απο την μερια σου κ εγκληματικη αμελεια απο την πλευρα του γιατρου?

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="γουργουριτσας"]
bou-boukitsa έγραψε:
vasoula έγραψε:bouboukitsa μήπως εννοείς για το papA;

αυτο που λες τοτε ειναι το papA γιατι το αλφα τεστ ναι μεν ειναι υπερηχος και οχι αιματος κι επισης γινεται μετα την 12η εβδομαδα και πριν την β επιπεδου......

υπερηχος και αιματος ειναι το Α τεστ,απο οσο γνωριζω κανεις ή το ενα ή το αλλο,οχι κ τα 2.

Pelio

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ και στις δύο εγκυμοσύνες έκανα και τις δύο εξετάσεις, δηλαδή Αυχενική και Papp-A στις 12 εβδομάδες και Α-ΤΕΣΤ (αλλιώς τριπλό τεστ-υπέρηχος και ορμονολογική). Δεν ανιχνεύουν μόνο τις πιθανότητες για down, αλλά εντοπίζουν τυχόν ανωμαλίες όπως η δισχιδής ράχη και η ανεγκεφαλία. Αν κάποιο αποτέλεσμα βγει "περίεργο" αποφασίζεις αν θα κάνεις εξέταση τροφοβλάστη (μετά την αυχενική) ή αμνιοπαρακέντηση (γύρω στη 17η εβδομάδα), ώστε να δεις σίγουρα αν συμβαίνει κάτι. Σε σπάνιες περιπτώσεις (αλλά έτυχε π.χ σε μια καλή μου φίλη) μπορεί να φανεί ότι το έμβρυο δεν είναι βιώσιμο, οπότε η διακοπή της κύησης κρίνεται απαραίτητη, ώστε να μην κινδυνεύσει και η ζωή της μητέρας ή η μετέπειτα γονιμότητά της. Από τη στιγμή που η ιατρική μας παρέχει πλέον τη δυνατότητα να γνωρίζουμε τι κάνει το μωράκι που κουβαλάμε, γιατί να μην το ξέρουμε?
Από κει και πέρα, η απόφαση για διακοπή της κυήσεως είναι μεν πολύ δύσκολη, αλλά η μέλλουσα μαμά καλό είναι να γνωρίζει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και πόσο σοβαρό είναι αυτό. Γνώμη μου είναι (αλλά αποκλειστικά προσωπική και δεν κατακρίνω καμία διαφορετική άποψη) ότι είναι κρίμα να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί καταδικασμένο να ζήσει λίγο και επίπονα ή πολύ και επίπονα...

bou-boukitsa

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:bou-boukitsa να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου;Αφού όπως λες δεν θα το έριχνες ούτως ή άλλως και αφού δεν είναι και οικονομικό το θέμα,γιατί δεν την κάνεις την εξέταση;Δεν έχεις περιέργεια να δεις οτι όλα είναι καλά;άσε που είναι και μια πολύ ώραία εξέταση οπου για πρώτη φορά το βλέπεις σαν ανθρωπάκι και όχι σαν φασόλι. I love you

ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ,..ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ!

bou-boukitsa

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dinalala έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ..

egw den to ekana giati den imoun diatethimeni se kamia periptwsi na to riksw...ton megalo iperixo ton ekana mono kai mono gia na dw to filo tou paidiou kai gt me eprize i manoula mou...vevaia ekeini plirwse.... Very Happy vevaia mou kanan kai dw stin vienni ena deutero gt to ithele to nosokomeio....an den exeis thema na to rikseis min to kaneis ektos an se anxwnei auto to thema

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ! ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΗ ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΩ ..ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΙΤ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ 9 ΜΗΝΕΣ ΧΑΛΙΑ ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ?..
ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ..ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΞΩ ΠΡΟΤΥΝΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ Κ ΕΣΥ ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!

Mamma El

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:

Γιατί δεν θέλεις να κάνεις την εξέταση αίματος; Ούτως ή άλλως δεν κάνεις κάθε μήνα εξετάσεις ούρων και αίματος; Τι διαφορά θα έχει αν κάνεις άλλη μια;
Εγώ και στις δυο μου εγκυμοσύνες έκανα και τις δύο εξετάσεις χωρίς δεύτερη σκέψη!

http://mammael.blogspot.com/

Athin@

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι μωρέ καν'τες να πάει στο καλό.
Σε βρίσκω πολύ δυνατό χαρακτήρα.Εγώ δεν θα άντεχα να μην ξέρω.

bou-boukitsa

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:

Γιατί δεν θέλεις να κάνεις την εξέταση αίματος; Ούτως ή άλλως δεν κάνεις κάθε μήνα εξετάσεις ούρων και αίματος; Τι διαφορά θα έχει αν κάνεις άλλη μια;
Εγώ και στις δυο μου εγκυμοσύνες έκανα και τις δύο εξετάσεις χωρίς δεύτερη σκέψη!

ΟΧΙ ΒΡΕ ..ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ..ΦΥΣΙΚΑ..ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΗΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΝΤΑΟΥΝ..ΟΠΟΤΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ 9 ΜΗΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ...ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΚΑΝΤΟ .ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ..Ε? ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΝΕΤΟΙ ΚΑΙ ΛΕΝΑ ΚΑΝΤΟ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!!..ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΡΚΕΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ...ΑΣΤ ΝΑ ΠΑΝΕ..
ΤΟΥ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΛΠ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ..ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ?

Chrisi

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Παιδιά δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα στην Ελλάδα εμάς στην Κύπρο είναι κατα κάποιο τρόπο υποχρεωτικό και αυτονόητο ότι κάνουμε αυτές τις εξετάσεις που συνήθως γίνονται σε ειδικευμένους ακτινολόγους και όχι στον γυναικολόγο μας. Εγώ το έχω κάνει και στις δύο εγγυμοσύνες μου...........

Mamma El

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:

ΟΧΙ ΒΡΕ ..ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ..ΦΥΣΙΚΑ..ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΗΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΝΤΑΟΥΝ..ΟΠΟΤΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ 9 ΜΗΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ...ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΚΑΝΤΟ .ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ..Ε? ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΝΕΤΟΙ ΚΑΙ ΛΕΝΑ ΚΑΝΤΟ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!!..ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΡΚΕΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ...ΑΣΤ ΝΑ ΠΑΝΕ..
ΤΟΥ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΛΠ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ..ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ?

Κάπου σε έχασα λίγο στην αρχή. Το μωρό θα το κρατήσεις έτσι δεν είναι; Shocked
Ωραία πες ότι δεν κάνεις τώρα την εξέταση. Αν το μωρό έχει κάτι και φανεί στο Β΄επιπέδου που πλέον δεν μπορείς να το ρίξεις τι θα κάνεις;
Και μια διευκρίνηση. Η εξέταση αίματος γίνεται επειδή ανεβαίνει το ποσοστό. Με τον υπέρηχο θα ξέρεις κατά το 70% ενώ με την εξέταση αίματος ανεβαίνει αυτόματα στο 90% και με αμνιο 100% (που πρέπει να συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι για να κάνεις).
Πως θα συνεχίσεις την εγκυμοσύνη σου ξέροντας ότι σε ένα ποσοστό 30% που δεν είναι και λίγο υπάρχει περίπτωση το μωρό σου να έχει κάτι; Συγγνώμη που το λέω έτσι αλλά μου κάνει εντύπωση!

Chrisi ούτε εγώ ξέρω αν είναι υποχρεωτικές αυτές οι εξετάσεις ή όχι αλλά εφόσον υπάρχουν γιατί να μην τις εκμεταλλευτούμε προκειμένου να προλάβουμε κάτι; Το θεωρώ δική μου υποχρέωση απέναντι στα παιδιά μου.

http://mammael.blogspot.com/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your own blog