Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από tzeni27 Σήμερα στις 9:34 am

» τι μπορεί να είναι?
από argyro 2 Σήμερα στις 8:26 am

» τεστ ωορηξιας clear blue
από aristina Χθες στις 10:03 am

» η υποκριτρια πεθερα
από δεσποινα24 Χθες στις 8:05 am

» Ψάχνω επειγόντως για Yutopar
από djina76 Χθες στις 4:28 am

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από mamy land Παρ Mar 27, 2015 10:23 pm

» Πωλειται Γαλα Humana 1
από ogeo Παρ Mar 27, 2015 1:15 pm

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από mamy land Παρ Mar 27, 2015 12:15 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από kikimam Παρ Mar 27, 2015 9:51 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Mar 27, 2015 6:37 am

» test pap τι ισχυει;;;
από efaki27 Παρ Mar 27, 2015 3:38 am

» εγκυουλες Αυγούστου Σεπτεμβρίου
από Titino Πεμ Mar 26, 2015 11:22 pm

» egkyoules iounioy-iouliou 2015
από zeta86 Πεμ Mar 26, 2015 8:47 am

» θερμη θεσσαλονικης θετικα και αρνητικα?για αγορα σπιτιου
από kateuro Τετ Mar 25, 2015 6:07 am

» αγχος και εγκυμοσυνη
από aristina Τετ Mar 25, 2015 1:36 am

» Υφασμάτινες πάνες
από tsifaki Τρι Mar 24, 2015 12:43 pm

» χειροποίητα προσκλητήρια- μπομπονιέρες
από mpempakos Τρι Mar 24, 2015 10:51 am

» Στολισμός ανάλογα με τα οικονομικά & τις ανάγκες μου
από Βίκυ Τρι Mar 24, 2015 2:58 am

» ΚΡΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ;;ΠΟΙΑ;;;;
από Areti2 Δευ Mar 23, 2015 2:54 pm

» ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΚΙ ΣΤΑ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ;
από Blue Planet Κυρ Mar 22, 2015 10:22 am

» ΜΑΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΜΑΣ
από κοκκινοσκουφιτσα Κυρ Mar 22, 2015 10:17 am

» 20% Έκπτωση στα μέλη του eimaimama από το Crystal Fairytale Events
από Blue Planet Κυρ Mar 22, 2015 10:16 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Κυρ Mar 22, 2015 3:42 am

» σπερματέγχυση προ των πυλών
από fwlitsa Σαβ Mar 21, 2015 11:49 am

» ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΓΚΑΜΑΤΟΣ
από em_diva Πεμ Mar 19, 2015 4:59 am

» θετικο τεστ με strip test απο εξωτερικο
από argyro 2 Πεμ Mar 19, 2015 4:14 am

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Πεμ Mar 19, 2015 1:14 am

» Μελάνι από στυλό
από em_diva Τετ Mar 18, 2015 3:58 am

» βρεφονηπιακος θεσσαλονικη
από em_diva Τετ Mar 18, 2015 3:49 am

» και ναι!περασαν 2 χρονια αγχους!
από markella01 Τρι Mar 17, 2015 2:55 am

» ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
από anna4 Δευ Mar 16, 2015 9:38 am

» MAKE UP ARTIST PEGY-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
από mamamia12 Δευ Mar 16, 2015 8:29 am

» μανούλες Αυγούστου Σεπτεμβρίου 2015
από tzeni27 Κυρ Mar 15, 2015 12:53 pm

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015
από popix Σαβ Mar 14, 2015 6:17 am

» ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ
από zeta86 Παρ Mar 13, 2015 9:41 pm

» καρτα του πολιτη.....κ καλα.....
από Areti2 Παρ Mar 13, 2015 3:16 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ?????????????
από tinag Πεμ Mar 12, 2015 12:20 am

» Εμπειρία με Μακαρειο νοσοκομείο Κυπρος
από ladyinred Δευ Mar 09, 2015 12:59 pm

» Εμπειρία με Μακαρειο νοσοκομείο Κυπρος
από ladyinred Δευ Mar 09, 2015 12:55 pm

» Μπορουμε πραγματικα να κανουμε αυτο που λεει η καρδια μας?
από ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ Κυρ Mar 08, 2015 1:56 pm

Παρόντες χρήστες
95 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 95 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1 ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ στό Δευ Sep 10, 2012 1:21 am

newmum

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!
ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΙΚΑ Ή ΟΑΕΔ?
ΓΕΝΝΑΩ ΤΕΛΗ ΟΚΤΩΒΡΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ, ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΠΟ ΟΑΕΔ.
ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Mad

2 Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ στό Δευ Sep 10, 2012 1:39 am

panta

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα και με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!

Από τη στιγμή που παίρνεις επίδομα, λογικά έχεις και τα 200 απαιτούμενα ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια από την ΠΗΤ σου! Δηλαδή από τον Οκτώβριο του 2010 πρέπει να έχεις 200 ένσημα.
Αν είσαι οκ με τα παραπάνω, τότε διακιούσαι όλα τα επιδόματα από το ΙΚΑ, δηλαδή επίδομα τοκετού που τώρα με τον εοπυυ το παίρνει νομίζω απευθείας το μαιευτήριο, επίδομα κυοφορίας και λοχείας στο χέρι, το ένα πριν και το άλλο μετά τον τοκετό.
Δεν έχει σημασία που τώρα είσαι άνεργη. Εφόσον έχεις τα ένσημα τα δικαιούσαι. Δεν δικαιούσαι τα επιδόματα του οαεδ επειδή δεν υπάρχει εργοδότης.

Και επειδή λες πως γεννας τον Οκτωβριο, μπορεις να πας στο ΙΚΑ και να καταθεσεις τα χαρτια σου για το επιδομα κυοφοριας απο τωρα.

Εγω περσι ημουν ανεργη και χωρις ταμειο οταν γεννησα και τα πηρα ολα επειδη ειχα τα ενσημα.

Αν θες κατι αλλο ρωτα Smile

3 Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ στό Δευ Sep 10, 2012 1:48 am

newmum

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν ξέρω πώς να σε ευχαριστήσω!
Δεν έβρισκα άκρη με τίποτα!

4 Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ στό Δευ Sep 10, 2012 1:57 am

vicioami

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
panta έγραψε:Καλημέρα και με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!

Από τη στιγμή που παίρνεις επίδομα, λογικά έχεις και τα 200 απαιτούμενα ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια από την ΠΗΤ σου! Δηλαδή από τον Οκτώβριο του 2010 πρέπει να έχεις 200 ένσημα.
Αν είσαι οκ με τα παραπάνω, τότε διακιούσαι όλα τα επιδόματα από το ΙΚΑ, δηλαδή επίδομα τοκετού που τώρα με τον εοπυυ το παίρνει νομίζω απευθείας το μαιευτήριο, επίδομα κυοφορίας και λοχείας στο χέρι, το ένα πριν και το άλλο μετά τον τοκετό.
Δεν έχει σημασία που τώρα είσαι άνεργη. Εφόσον έχεις τα ένσημα τα δικαιούσαι. Δεν δικαιούσαι τα επιδόματα του οαεδ επειδή δεν υπάρχει εργοδότης.

Και επειδή λες πως γεννας τον Οκτωβριο, μπορεις να πας στο ΙΚΑ και να καταθεσεις τα χαρτια σου για το επιδομα κυοφοριας απο τωρα.

Εγω περσι ημουν ανεργη και χωρις ταμειο οταν γεννησα και τα πηρα ολα επειδη ειχα τα ενσημα.

Αν θες κατι αλλο ρωτα Smile

Μακαρι να μην αλλαξει τιποτα μεχρι τον Φεβρουαριο που γανναω εγω γιατι οχι κυοφοριας και λοχειας δε βλεπω να παιρνω αλλα ουτε τοκετου ετσι οπως πανε... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

5 Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ στό Δευ Sep 10, 2012 2:01 am

panta

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τα διακιολογητικά που χρειάζονται τα ξέρεις;
Εμενα λόγω ανεργίας μου ζήτησαν την απόλυση από τη δουλειά μου και την απόφαση επιδότησης από το ΟΑΕΔ επειδη λιγο καιρό πριν έπαιρνα επίδομα ανεργίας.
Κατά τα άλλα θέλει βιβλιάριο, αμκα, λογαριασμο τραπεζας, χαρτί με την ΠΗΤ από γιατρό του ΙΚΑ, ένα λογαριασμό για τη διεύθυνση........δε θυμάμαι κάτι άλλο τώρα.

Από το ΙΚΑ θα σου δώσουν να συμπληρώσεις ένα έντυπο με τρία πεδία. Το ένα το συμπληρώνουν οι ίδιοι, το άλλο εσύ και το τρίτο ο εργοδότης αλλά στην περίπτωσή σου το αφήνεις κενό.

Και μια που θα πας θα ζητήσεις να σου δώσουν ένα έντυπο εξουσιοδότησης που έχουν εκεί και θα το συμπληρώσεις με τα στοιχεία αυτού που θες να πάει μετά τη γέννα να καταθέσει τα χαρτιά για το επίδομα λοχείας. Επειδή λογικά εσύ θα είσαι με το μωρό και θα είναι λίγο δύσκολο να πας, εξουσιοδότησε τον άντρα σου για παράδειγμα για να πληρωθείς πιο γρήγορα.

6 Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ στό Δευ Sep 10, 2012 2:06 am

panta

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
vicioami έγραψε:

Μακαρι να μην αλλαξει τιποτα μεχρι τον Φεβρουαριο που γανναω εγω γιατι οχι κυοφοριας και λοχειας δε βλεπω να παιρνω αλλα ουτε τοκετου ετσι οπως πανε... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad [/quote]

Μακάρι να συνεχίσουν να ισχύουν τα επιδόματακαι να πάρεις όλα όσα δικαιούσαι μέχρι το τελευταίο ευρώ. Είνα αρκετά λεφτά και καλύπτουν μεγάλο μέρος των εξόδων της εγκυμοσύνης, έστω και αν τα παίρνεις κάπως αργά.

7 Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ στό Δευ Sep 10, 2012 2:14 am

newmum

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πολύτιμη η βοήθεια σου....
Θα πάω αύριο κιόλας.
όσο για τα δικαιολογητικά, συνήθως παίρνω μαζί μου ένα φάκελο ο οποίος περιέχει τα πάντα μέσα οπότε ότι και να μου ζητήσουν το έχω μαζί μου...είναι μια συνήθεια που μου έχει μείνει από όταν δούλευα σε λογιστήριο.

8 Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ στό Δευ Sep 10, 2012 4:48 am

eleanna86

Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
to epidoma to pairnoume an pame se dimosio nosokomeio;gnwrizetai;

9 Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ στό Τρι Sep 11, 2012 4:49 am

doritaki

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα λεφτα δεν ειναι κ τοσα πολλα... Μολις 900 ευρω! Αν γεννησεις σε δημοσιο νοσοκομειο δεν παιρνεις τπτ! Υποτιθεται οτι τα χρηματα τα παιρνει το νοσοκομειο για να καλυφθουν τα νοσηλεια σου. Παλιοτερα πληρωνες ενα ποσο στο νοσοκομειο (Οκτωβρη 2011 700€ εδωσε η ξαδερφη μου με καισαρικη στο νοσοκομειο Σερρων) κ επαιρνες το επιδομα στο χερι( ηταν κ πολυ περισσοτερα τα χρηματα τοτε). Τωρα δεν πληρωνεις το νοσοκομειο αλλα δεν παιρνεις κ λεφτα. Α! Αυτο ισχυει για τα 4κλινα κ 3κλινα. Αν θες 2κλινο πληρωνεις κατι(νομιζω 20€ τη μερα κ μετα κανεις ενσταση κ αν το παρουν αποφαση σου τα επιστρεφουν). Απο τις ιδιωτικες κλινικες τωρα... Αν ειναι συμβεβλημενη με τον εοπυυ πληρωνεις λιγοτερα χρηματα αποτι αν πηγαινες χωρις να δηλωσεις ασφαλεια εοπυυ κ ΔΕΝ παιρνεις καθολου επιδομα. Το δινει κατευθειαν ο εοπυυ στην κλινικη. (Απο μια μινι ερευνα που εκανα ομως ειδα οτι η εκπτωση που σου κανει η κλινικη ειναι γυρω στα 600€ κ οχι 900 που της δινει ο εοππυ). Αν δεν ειναι συμβεβλημενη η κλινικη πληρωνεις κανονικα κ μετα κανεις τα χαρτια σου στον εοπυυ για να παρεις τα 900€ (τα οποια δεν ξερω μετα απο ποσο καιρο σου τα δινει). Αυτα ισχυαν σιγουρα μεχρι πριν 1 μηνα. Μεχρι να γεννησουμε μπορει να εχουν αλλαξει παλι.

10 επιδοματα στό Τρι Sep 25, 2012 10:30 pm

jennytz

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσια μπορειτε να μου πειτε εαν τα ενσημα απο το ταμειο ανεργειας που επερνα μπορω να τα καταμετρησω στο συνολο των 200 ενσημων που θα επρεπε να εχω για τα επιδοματα????
ευχαριστω!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | To have a blog