Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από ΜΑΡΙΑΜ1 Σήμερα στις 8:28 pm

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 10
από Anastasie Σήμερα στις 8:19 pm

» Συνεχεις ιωσεις, φαρμακευτική αντιμετωπιση συμπτωματων
από HappyMama Σήμερα στις 7:44 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13#
από mariameint Σήμερα στις 7:03 pm

» ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΥΛΑΖΩ?
από mariatsak Σήμερα στις 9:34 am

» ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ INGLESINA TRILOGY
από RITAKI30 Σήμερα στις 8:39 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από lgyftog Σήμερα στις 12:05 am

» Γιατρός στο Έλενα
από welcome 2 Χθες στις 11:09 pm

» Ποσότητα ρυζαλευρου?
από kerasoula Χθες στις 10:27 pm

» Τιναζεται στον υπνο του
από kerasoula Χθες στις 10:15 pm

» Χοριακη & υπέρηχος δεν είδε τίποτα βοήθεια εαν ξερετε
από maro28 Χθες στις 9:10 pm

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από perperouna Χθες στις 7:53 pm

» Διαιτολογος σε ζωγραφου κ γυρω περιοχες
από kikimam Χθες στις 11:07 am

» παιδιατρος στην καλλιθεα
από victoria Κυρ Oct 19, 2014 10:10 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από anatoligew Κυρ Oct 19, 2014 8:59 pm

» αγχος με βαρος μωρου
από ANGEL Κυρ Oct 19, 2014 7:01 pm

» Αν η κορη σας έμενε έγκυος στην εφηβεία τι θα κάνετε ?
από supermama Παρ Oct 17, 2014 4:23 pm

» καρότσι καλαθούνα πάρκο κάθισμα ριλάξ προς πώληση
από vdimak Παρ Oct 17, 2014 1:23 am

» παθολογικη ζηλια απο την συνυφαδα μου;
από Chris_E Πεμ Oct 16, 2014 6:56 pm

» ποσο καιρο προσπαθουσατε για μωρακι??
από perperouna Πεμ Oct 16, 2014 5:34 pm

» τι μπορω να κανω???
από Ana Πεμ Oct 16, 2014 2:12 pm

» ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
από mariatsak Τετ Oct 15, 2014 12:35 pm

» γινεται 2 χρονων και ακομα πινει γαλα τη νυχτα
από HappyMama Τρι Oct 14, 2014 11:22 pm

» Αυχενικη διαφανεια θεσσαλονικη
από jollie Τρι Oct 14, 2014 12:20 am

» Ψαχνω Φορεμα !!
από Ιφιγένεια Δευ Oct 13, 2014 11:29 pm

» Καδρακια για το παιδικο
από μιτατα Δευ Oct 13, 2014 11:09 pm

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από fatsoulini Δευ Oct 13, 2014 10:51 am

» Η Βάπτιση της Σόνιας μου!!!
από kerasoula Κυρ Oct 12, 2014 10:06 pm

» Γυναικολόγος Καραγιαννίδης Λάζαρος ;;;
από stavroula Κυρ Oct 12, 2014 9:30 pm

» THELW NA MEINW EGKUOS
από tsifaki Κυρ Oct 12, 2014 6:48 pm

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από tsifaki Κυρ Oct 12, 2014 6:46 pm

» 17 εβδομάδες και 6 ημέρες κράτησε το όνειρο μου!!!!
από fatsoulini Κυρ Oct 12, 2014 4:55 pm

» σταγονες για τη λαρυγγιτιδα δοσολογια
από φραουλα Κυρ Oct 12, 2014 11:15 am

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από ΜΑΡΙΑΜ1 Σαβ Oct 11, 2014 12:23 pm

» Ζήλεια ανάμεσα στα αδέλφια (νήπια)
από HappyMama Παρ Oct 10, 2014 11:32 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΣ Η ΒΡΕΦΙΚΟΣ?
από HappyMama Παρ Oct 10, 2014 11:01 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Παρ Oct 10, 2014 7:18 pm

» Φτιαξτε εκχυλισμα βανιλιας
από howto Παρ Oct 10, 2014 6:47 pm

» Ναι, να τον φοβάστε τον θείο και τον ξάδελφο και τον παππού!
από ede37 Παρ Oct 10, 2014 12:11 am

» ΤΑΜΠΕΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ
από Helen M. Πεμ Oct 09, 2014 6:27 pm

Παρόντες χρήστες
597 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 7 μέλη, 1 μη ορατός και 589 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Anastasie, demaki88, efaki27, fountouni, maria2013, primadona, roodie

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 12]

141Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Παρ Oct 01, 2010 6:19 pm

Μαρία

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μανουλα έγραψε:
Μαρία έγραψε: είναι γρήγορη ε?
ναι δεν ειναι τιποτα φοβερο η προετοιμασια της.Απλα περιμενεις μετα να κρυωσει για να ριξεις το σιροπι κ καποια ωρα για να το αποροφησει κ να φουσκωσει..θα σου δωσω κ αλλη εκδοχη μια αλλη φορα..

ευχαριστώ! μιαμ μιαμ! αχ θέλω γλυκό ΤΩΡΑ! Razz

142Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Παρ Oct 01, 2010 6:27 pm

sktv

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μα μπαινω για καμια συνταγη κ τι διαβαζω καλε??????τι εγινε?
μανουλα=σταμυ Respect Respect Respect Respect Respect Respect για την υπομονη σου!!!!!!!

μα βρε κοριτσια το ποσο χαιρομαι που ειμαι εδω δε λεγεται!υπαρχει μια ποιοτητα!περναει κατσαριδα την τερεζα=τεζα κ τελειωσαμε!μπραβο!

143Σημαντικό! Απιθανο Γαλακτομπουρεκο ! στό Παρ Oct 01, 2010 6:37 pm

tomaraki

Η συνταγη ειναι του μπαμπουλη που ητανε χρονια ΣΕΦ....
ΥΛΙΚΑ :
7 φλυτζανι γαλα
1 φλυτζανι συμιγδαλι
6 αυγα
μισο φλυτζανι βουτυρο
αρωμα βανιλια ή 1 ποτροκαλι ξυσμενο
8-20 φυλλα μπακλαβα

ΣΙΡΟΠΙ:
300 γρ νερο
500 γρ ζαχαρη
1 κουταλια της σουπας γλυκοζη

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Βαζουμε το γαλα να βρασει μαζι με τη ζαχαρη & τη βανιλια μολις βρασει ριχνουμε το σιμιγδαλι σιγα-σιγα ανακατευοντας συνεχως μεχρι να αρχισει να πηζει η κρεμα . Στη συνεχεια αφου εχουμε ξεχωρισει τους κροκους απο τα ασπραδια ριχνουμε μεσα στη κρεμα και τους κροκους και το μισο λιωμενο βουτυρο.Τα ασπραδια τα εχουμε χτυπησει μαραγκα,και το προσθεοτυμε μεσα αφου εχει πηξει η κρεμα και την εχουμε βγαλει απο τη φωτια εχει κρυωσει λιγο,ανακατευοντας απαλα μεχρι να γινει ενα μειγμα.
Μολις τελειωσουμε ετοιμαζουμε το ταψι με τα μισα φυλα κατω αλειφοντας ενδιαμεσα με βουτυρο , ριχνουμε την κρεμα και απο πανω τα υπολοιπα φυλλα .Το ψηνουμε σε μετριο φουρνο για 40-45 λεπτα.

Για το Σιροπι:
Βαζουμε ολα τα υλικα σε μια κατσαρολα και απο τη στιγμη που θα βρασει το αφηνουμε 4 λεπτα και το βγαζουμε να κρυωσει .
Καλο ειναι να ειναι κρυο το σιροπι και ζεστο το γαλακτομπουρεκο...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

144Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Παρ Oct 01, 2010 7:36 pm

ninaki.

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tomaraki έγραψε:Η συνταγη ειναι του μπαμπουλη που ητανε χρονια ΣΕΦ....
ΥΛΙΚΑ :
7 φλυτζανι γαλα
1 φλυτζανι συμιγδαλι
6 αυγα
μισο φλυτζανι βουτυρο
αρωμα βανιλια ή 1 ποτροκαλι ξυσμενο
8-20 φυλλα μπακλαβα

ΣΙΡΟΠΙ:
300 γρ νερο
500 γρ ζαχαρη
1 κουταλια της σουπας γλυκοζη

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Βαζουμε το γαλα να βρασει μαζι με τη ζαχαρη & τη βανιλια μολις βρασει ριχνουμε το σιμιγδαλι σιγα-σιγα ανακατευοντας συνεχως μεχρι να αρχισει να πηζει η κρεμα . Στη συνεχεια αφου εχουμε ξεχωρισει τους κροκους απο τα ασπραδια ριχνουμε μεσα στη κρεμα και τους κροκους και το μισο λιωμενο βουτυρο.Τα ασπραδια τα εχουμε χτυπησει μαραγκα,και το προσθεοτυμε μεσα αφου εχει πηξει η κρεμα και την εχουμε βγαλει απο τη φωτια εχει κρυωσει λιγο,ανακατευοντας απαλα μεχρι να γινει ενα μειγμα.
Μολις τελειωσουμε ετοιμαζουμε το ταψι με τα μισα φυλα κατω αλειφοντας ενδιαμεσα με βουτυρο , ριχνουμε την κρεμα και απο πανω τα υπολοιπα φυλλα .Το ψηνουμε σε μετριο φουρνο για 40-45 λεπτα.

Για το Σιροπι:
Βαζουμε ολα τα υλικα σε μια κατσαρολα και απο τη στιγμη που θα βρασει το αφηνουμε 4 λεπτα και το βγαζουμε να κρυωσει .
Καλο ειναι να ειναι κρυο το σιροπι και ζεστο το γαλακτομπουρεκο...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
η συνταγη του μπαμπουλη σου θα ξετρελανει τον δικο μου μπαμπα που τρελενεται για γαλακτομπουρεκο....
οταν λες φυλα για μπακλαβα τι εννοεις ειναι ειδικο αυτο το φυλλο?? το βρισκω καπου πχ σουπερ μαρκετ ετοιμο??? φτιαχνω γλυκα αλλα οχι σιροπιαστα η με φυλλο και δεν ξερω καθολου!

145Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Παρ Oct 01, 2010 10:17 pm

Μιλουπακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
TI ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑΑΑΑΑ, ΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΦΩΝΑΖΩ, ελεος για μια συνταγη τι συμπεριφορα ειναι αυτη; την συνταγη της μερεντας και εγω την ειχα διαβασει παλια καπου, θα μπορουσα ανετα να την ποσταρω λοιπον απο το τετραδιο που την εχω χωρις να θυμαμαι απο που την σημειωσα, ελεος ρε παιδια, τι εκφρασεις ειναι αυτες, τζενουλα εαν εχεις ποσταρει καπου την συνταγη απλα βαλε το λινκ και τελειωνει το θεμα, ειναι λογικο καποιες να μην θυμουνται απο που εχουν σημειωσει διαφορες συνταγες, τι πραγματα ειναι αυτα, με αυτους τους χαρακτηρισμους δεν βρισκει κανεις το δικιο του, μονο στα ματια των αλλων πεφτει

146Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Παρ Oct 01, 2010 10:33 pm

Μιλουπακι

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαιρομαι που σε αυτην την ''αντιγραφη'' μας χτυπανε αδισωπιτα, χαιρομαι που εχουμε τοσα μελοι και επισης χαιρομαι γιατι πολυ συντομα θα γινουν πραγματα που μονο αντιγραφη δεν θα μπορεις να μας αποκαλεσεις Razz Razz το αντιγραφο δεν το φοβαται ποτε κανεις, αρα κατι αλλο τρεχει Wink

147Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Παρ Oct 01, 2010 11:36 pm

manoula_24xr

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="μανουλα"]
tolazarakimou! έγραψε:
μανουλα έγραψε:εγω αυτο που ξερω κ εφαρμοζω για σπυρωτο πιλαφι ειναι οτι οσο ρυζι βαλουμε βαζουμε την διπλασια ποσοτητα νερο.Δηλ.1 ποτηρι ρυζι,2 ποτηρια νερο κ πρεπει να γινει σε χαμηλη φωτια. Very Happy οσο για το ρυζι..να γραφει η συσκευασια για πιλαφι.
ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΡΥΖΙ.ΤΗΝ ΜΑΡΚΑ,ΤΟ ΕΙΔΟΣ.ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ Κ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ Κ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΑΚΙ..ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΑΝΩ Κ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΕΙΟ Very Happy

εγραψα αυτη την συνταγη γτ την κανουμε ετσι στην βραζιλια και συνηθως οταν εχουμε κοσμο στο σπιτι με ρωτανε πως το κανω κ γινεται διαφορετικο.αλλα το κανω ετσι μονο για το μπασματι,αν ειναι το κλασικο κιτρινο ρυζι,βαζω περισσοτερο νερο,δν το μετραω ποτε απλα στο μπασματι φροντιζω να ειναι λιγοτερο απο το κιτρινο.ειναι ωραιο και ετσι παντως.και πολλες φορες πανω,μολις βαλουμε το νερο ριχνουμε λιγακι παραπανω και βαζουμε και λαχανο ασπρο μεσα.εμενα προσωπικα δν μαρεσει αλλα εχει πολλους που τους αρεσει το λαχανορυζο.

148Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Παρ Oct 01, 2010 11:43 pm

gennie

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια είστε άπαιχτες! Πάρτε και μια συνταγή με μερέντα κι από μένα (ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ από το βιβλίο της Nigella Lawson "How to be a domestic goddess") ΚΕΙΚ ΜΕΡΕΝΤΑΣ
για το κέικ
6 αυγά, χωρισμένα το ασπράδι από τον κρόκο
1 πρέζα αλάτι
125 γρ βούτυρο
1 βάζο 400γρ. Μερέντα ή Nutella
1 κ.σ. Frangelico ή ρούμι ή νερό
100 γρ κοπανισμένα φουντούκια
100 γρ. λιωμένη κουβερτούρα

για την επικάλυψη
100 γρ φουντούκια
125 ml κρέμα γάλακτος
1 κ.σ. Frangelico ή ρούμι ή νερό
125 γρ. κουβερτούρα

Σ΄ένα μεγάλο μπωλ κάνουμε μαρέγκα τα ασπράδια με το αλάτι. Σε άλλο μπωλ χτυπάμε το βούτυρο με τη μερέντα και μετά προσθέτουμε το Frangelico (ή ό,τι άλλο χρησιμοποιούμε), τους κρόκους και τα κοπανισμένα φουντούκια. Προσθέτουμε προσεκτικά τη λιωμένη κουβερτούρα που έχουμε αφήσει να κρυώσει. Ρίχνουμε μια μεγάλη κουταλιά από τη μαρέγκα και ανακατεύουμε ζωηρά. Στη συνέχεια προσθέτουμε την υπόλοιπη μαρέγκα, ένα τρίτο κάθε φορά, και ανακατεύουμε απαλά. Ρίχνουμε το μίγμα σε βουτυρωμένη φόρμα από αυτές που βγαίνει ο πάτος, περίπου 23 cm, και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς για περίπου 50 λεπτά (το μαχαίρι να βγαίνει σχεδόν καθαρό).
Καβουρδίζουμε τα φουντούκια σε στεγνό τηγανάκι, μέχρι να πάρουν χρυσαφένιο χρώμα:ανακινούμε το τηγανάκι συνεχώς για να μην καούν. Τα βάζουμε σε πιάτο και τα αφήνουμε να κρυώσουν πριν τα χρησιμοποιήσουμε.
Σε κατσαρολάκι βάζουμε την κρέμα, το λικέρ (ή το νερό) και την κουβερτούρα και το βάζουμε σε μέτρια φωτιά. Μόλις λιώσει η κουβερτούρα, το βγάζουμε από τη φωτιά και ανακατεύουμε μέχρι να πήξει λίγο για να μπορούμε να το απλώσουμε πάνω στο κέικ. Βγάζουμε το κέικ από τη φόρμα (αλλά κρατάμε τον πάτο γιατί είναι υγρό και μαλακό και θα διαλυθεί). Ρίχνουμε τη σοκολατένια σως πάνω στο κέικ και στολίζουμε από πάνω με τα καβουρδισμένα φουντούκια.

149Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Παρ Oct 01, 2010 11:52 pm

manoula_24xr

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΙΚΑ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ

ΥΛΙΚΑ:ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΖΑΧΑΡΟΥΧΟ,ΔΕΚΑ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΚΑΚΑΟ ΣΚΟΝΗ,ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΒΟΥΤΥΡΟ,ΤΡΟΥΦΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ

Βαζουμε σε μια κατσαρολα ολα τα υλικα εκτος της τρουφας που ειναι για τη διακοσμηση,και ανακατευουμε καλα σε μεσαια φωτια μεχρι να αρχιζει το μιγμα να σφιγγει και να πηζει ανακατευουμε καλα ομως να μην σβολιασει,οταν δουμε οτι με την κουταλα ξεκολλα το μιγμα απο τον πατο της κατσαρολας και βλεπουμε τον πατο τοτε ειναι ετοιμο,κατεβαζουμε απο την φωτια και αφηνουμε να κρυωσει καλα,οταν κρυωσει πλαθουμε μπαλακια μικρα και για να μην κολλανε ενδιαμεσα τα χερια μας με το μιγμα,εχουμε διπλα μας το βουτυρο και αλειφουμε τις παλαμες συχνα ωστε να μην κολλαει καθολου μιγμα στις παλαμες.σε ενα πιατο εχουμε ριξει την τρουφα και ριχνουμε εκει τα τρουφακια να γεμισουνε τρουφα και μεταφερουμε σε ειδικες μικρες θηκουλες που υπαρχουνε στα σουπερ.για γενεθλια διπλασιαζετε και 3πλασιαζετε τις ποσοτητες εγω συνηθως στα γενεθλια της κορης μου κανω 4-5 κουτια ζαχαρουχο για να γινουνε περισσοτερα.με τον ιδιο τροπο μπορουμε να κανουμε λευκα τρουφακια απλα αντι για κακαο ριχνουμε περιπου ενα πακετο ετοιμη τριμμενη καρυδα η φρεσκια αν θελετε και το φτιαχνουμε με τον ιδιο τροπο,απλα με τη καρυδα θελει λιγοτερο ψησιμο δλδ μολις πηξει το μιγμα και αρχισει να κολλαει στον πατο αποσυρουμε και διακοσμουμε αντι με τρουφα με κρυσταλλικη ζαχαρη η καρυδα και οταν τα τοποθετησουμε στην θηκουλα διακοσμουμε με ενα γαρυφαλλο το ζουπαμε να μπει μεσα κ σια να φαινετε.
φωτο προσπαθησα να βαλω με τον κλασικο τροπο στο αλμπουμ μου αλλα δν μπορω,πως να βαλω να δειτε?
Αρχεία
Brigadeiro3[1] - Αντίγραφο.jpg
You don't have permission to download attachments.
(123 Kb) Downloaded 11 times

150Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Σαβ Oct 02, 2010 12:00 am

μανουλα

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ευκολα φαινονται αυτα τα τρουφακια.Την παιρνω την συνταγη.Μου αρεσει η εκδοχη με το ινδοκαρυδο.Ειναι η αδυναμια μου

151Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Σαβ Oct 02, 2010 12:02 am

manoula_24xr

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΙΚΑ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ

ΥΛΙΚΑ:ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΖΑΧΑΡΟΥΧΟ,ΔΕΚΑ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΚΑΚΑΟ ΣΚΟΝΗ,ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΒΟΥΤΥΡΟ,ΤΡΟΥΦΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ

Βαζουμε σε μια κατσαρολα ολα τα υλικα εκτος της τρουφας που ειναι για τη διακοσμηση,και ανακατευουμε καλα σε μεσαια φωτια μεχρι να αρχιζει το μιγμα να σφιγγει και να πηζει ανακατευουμε καλα ομως να μην σβολιασει,οταν δουμε οτι με την κουταλα ξεκολλα το μιγμα απο τον πατο της κατσαρολας και βλεπουμε τον πατο τοτε ειναι ετοιμο,κατεβαζουμε απο την φωτια και αφηνουμε να κρυωσει καλα,οταν κρυωσει πλαθουμε μπαλακια μικρα και για να μην κολλανε ενδιαμεσα τα χερια μας με το μιγμα,εχουμε διπλα μας το βουτυρο και αλειφουμε τις παλαμες συχνα ωστε να μην κολλαει καθολου μιγμα στις παλαμες.σε ενα πιατο εχουμε ριξει την τρουφα και ριχνουμε εκει τα τρουφακια να γεμισουνε τρουφα και μεταφερουμε σε ειδικες μικρες θηκουλες που υπαρχουνε στα σουπερ.για γενεθλια διπλασιαζετε και 3πλασιαζετε τις ποσοτητες εγω συνηθως στα γενεθλια της κορης μου κανω 4-5 κουτια ζαχαρουχο για να γινουνε περισσοτερα.με τον ιδιο τροπο μπορουμε να κανουμε λευκα τρουφακια απλα αντι για κακαο ριχνουμε περιπου ενα πακετο ετοιμη τριμμενη καρυδα η φρεσκια αν θελετε και το φτιαχνουμε με τον ιδιο τροπο,απλα με τη καρυδα θελει λιγοτερο ψησιμο δλδ μολις πηξει το μιγμα και αρχισει να κολλαει στον πατο αποσυρουμε και διακοσμουμε αντι με τρουφα με κρυσταλλικη ζαχαρη η καρυδα και οταν τα τοποθετησουμε στην θηκουλα διακοσμουμε με ενα γαρυφαλλο το ζουπαμε να μπει μεσα κ σια να φαινετε.
φωτο προσπαθησα να βαλω με τον κλασικο τροπο στο αλμπουμ μου αλλα δν μπορω,πως να βαλω να δειτε?
Αρχεία
Beijinho_4846de2b230a2[1] - Αντίγραφο.png
You don't have permission to download attachments.
(236 Kb) Downloaded 15 times

152Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Σαβ Oct 02, 2010 12:04 am

manoula_24xr

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μανουλα έγραψε:ευκολα φαινονται αυτα τα τρουφακια.Την παιρνω την συνταγη.Μου αρεσει η εκδοχη με το ινδοκαρυδο.Ειναι η αδυναμια μου
ειναι τρομερα εγω τρελαινομαι,αν θες μπορω να γραψω αυριο μια τουρτα που φτιαχνω με γεμιση αυτην και επικαλυψ τα σοκολατενια.εβαλα φωτο τα τρουφακια με καρυδα να δεις πως γινονται.δυσκολο να βρεθει καποιος να μην το κανει κ να μην του αρεσει.

153Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Σαβ Oct 02, 2010 12:13 am

μανουλα

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εννοειται θα την βαλεις την συνταγη για την τουρτα.Το ρωτας;; σε αρρωστο ανθρωπο μιλας.ΧΑΧΑ ειπαμε εχω τρελλα,αρρωστια με τις συνταγες.Μαζευω μανιωδως.Οτι καλο κ δοκιμασμενο εχεις γραψτο.Εγω θα το περασω στα τετραδια μου σιγουρα

154Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Σαβ Oct 02, 2010 12:15 am

μανουλα

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τα τρουφακια στην φωτο εχουν κρυσταλλικη ζαχαρη απ εξω . ναι;

155Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Σαβ Oct 02, 2010 12:22 am

GEODATOU

ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΒΡΑΔΙΑΤΙΚΑ????ΠΕΙΝΑΜΕ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΑΡΛΙΑΡΟ!!!!ΚΑΛΑ ΤΑ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΑΠΑΙΧΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΑ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΡΟΤΟ.
# 500 γραμμάρια καρότα
# 250 γραμμάρια ζάχαρη
# ξύσμα 1 λεμονιού
# 2 φακελάκια ινδοκάρυδο
# 2 βανίλιες
1 φλυτζανάκι λικέρ

Οδηγίες

1. Τρίβουμε τα καρότα στον τρίφτη
2. Τα τρμμένα καρότα την ζάχαρη και το ξύσμα τα σοτάρουμε σε ένα τηγάνι σε μέτρι αφωτιά μέχρι να καραμελώσουν.
3. Τα βγάζουμε από την φωτιά και τα αφήνουμε να κρυώσουν.
4. Στη συνέχεια ρίχνουμε το ένα φακελάκι ινδοκάρυδο και τις βανίλιες και ανακατεύουμε καλά.
5. Το μίγμα είναι σφιχτό.
6. Βουτώντας τα δάκτυλά μας μέσα στο λικέρ πλάθουμε μικρές μπαλίτσες από το μίγμα και μετά την καθε μπαλίτσα την ρίχνουμε μέσα στο ινδοκάρυδο (στο 2 φακελάκι)και στην συνέχεια τα τοποθετούμε σε χαρτάκια.
ΚΑΙ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΪΤ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ.ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ,ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΗ!!!!

156Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Σαβ Oct 02, 2010 12:25 am

manoula_24xr

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μανουλα έγραψε:τα τρουφακια στην φωτο εχουν κρυσταλλικη ζαχαρη απ εξω . ναι;

ναι ναι την κρυσταλλικη ζαχαρη εχουνε απεξω,λοιπον θα σου πω περιπου για την τουρτα γτ τωρα δν θυμαμαι που ειναι η συνταγη για το παντεσπανι,θα σου το γραψω την κυριακη οπωςδηποτε αλλα αν επειγεσαι παρε το ετοιμο παντεσπανι αλλα το σκουρο σοκολατας,φτιαξε τα 2 μιγματα της σοκολατας και της καρυδας,στρωσε το παντεσπανι σε μια πιατελα βρεξε το με οτι υγρο θες της επιλογης σου,εγω συνηθως το βρεχω με ενα μιγμα απο πορτοκαλαδα με μια κουταλια κονιακ η ρουμι και ριξε ολο το μιγμα της καρυδας και απλωσε το να παει παντου αναλογως το μεγεθος του παντεσπανιου θα βαλεις το αναλογο μιγμα,μπορει να χρειαστει διπλη δοση,και απλωσε το,σκεπασε με το αλλο παντεσπανι,και απο πανω για επικαλυψη θα ριξεις το σοκολατενιο μιγμα να καλυψει καλα παντου και τα πλαινα και θα καλυψεις μετα με μπολικη τρουφα παντου,οπου εριξες σοκολατενιο μιγμα απο πανω μπολικη τρουφα.ταιριαζει επισης υπερβολικα πολυ να διακοσμησεις με κερασια.ξερεις τα ετοιμα του κουτιου.
αυριο θα βρω την συνταγη για το παντεσπανι και μια φωτογραφια της τουρτας.
γεωργια δοκιμασε τα για παιδικο παρτυ θα τρελαθεις μετα τρουφακια καληνυχτα!

157Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Σαβ Oct 02, 2010 12:36 am

μανουλα

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
οχι βρε παιδι μου δεν επειγομαι αλλα θα την εχω στα υποψην μου. cyclops

158Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Σαβ Oct 02, 2010 12:38 am

μανουλα

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΓΕΩΡΓΙΑΑΑΑΑ αυτη την συνταγη την εχω δοκιμασει.Ωραια ειναι.Γλυκατζου κ εσυ; βλεπω να μας ανεβαινει το ζαχαρο τελικα

159Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Σαβ Oct 02, 2010 12:43 am

GEODATOU

μανουλα έγραψε:ΓΕΩΡΓΙΑΑΑΑΑ αυτη την συνταγη την εχω δοκιμασει.Ωραια ειναι.Γλυκατζου κ εσυ; βλεπω να μας ανεβαινει το ζαχαρο τελικα
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΑΜΥ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ ΓΛΥΚΑΤΖΟΥ!!!ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΦΑΓΟΥ!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

160Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! στό Σαβ Oct 02, 2010 12:46 am

μανουλα

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
GEODATOU έγραψε:
μανουλα έγραψε:ΓΕΩΡΓΙΑΑΑΑΑ αυτη την συνταγη την εχω δοκιμασει.Ωραια ειναι.Γλυκατζου κ εσυ; βλεπω να μας ανεβαινει το ζαχαρο τελικα
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΑΜΥ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ ΓΛΥΚΑΤΖΟΥ!!!ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΦΑΓΟΥ!!!! Very Happy Very Happy Very Happy
φαγου εε; εγω παλι μονο γλυκατζου.Το φαγητο με μετρο αλλα τα γκυκααα,ουτε ξερω ποσα τρωω καθε μερα.Κατι πρεπει να κανω..δεν παει αλλο.. Rolling Eyes

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 12]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your blog