Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Μανούλες Νοεμβρίου 2013 Νο 9!!!
από Mama40 Χθες στις 11:37 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Χθες στις 10:16 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από lgyftog Χθες στις 9:32 pm

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από katerina1983 Χθες στις 8:40 pm

» εσας ποσο κοστισε ο ερχομος του μωρου σας
από Chris_E Χθες στις 6:55 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από maria_dou Χθες στις 6:23 pm

» ΕΣΠΑ 2014 - 2015 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από snoopy Χθες στις 12:20 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΚΑΙ ΕΣΠΑ
από motheroula 30 Χθες στις 3:53 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από veny Χθες στις 12:27 am

» βιοψια ορχεως
από fountouni Παρ Aug 29, 2014 10:20 pm

» TSH - Έλεγχος Θυρεοειδούς
από Vassiliki_ Παρ Aug 29, 2014 8:04 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από pennytol Παρ Aug 29, 2014 5:33 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από ΜΑΡΙΑΜ1 Παρ Aug 29, 2014 2:43 pm

» πειτε οτι θελετε
από kerasoula Παρ Aug 29, 2014 12:32 pm

» Παιδικός σταθμός ή κοπέλα στο σπίτι;
από ede37 Παρ Aug 29, 2014 11:53 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!
από xrisili Παρ Aug 29, 2014 10:40 am

» πεθερα=τα νευρα μου
από Chris_E Παρ Aug 29, 2014 7:28 am

» ΣΟΣ παθαμε στοματιτιδα
από dimitra al Παρ Aug 29, 2014 1:03 am

» ΕΞΑΜΗΝΟ ΟΑΕΔ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ
από ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ Πεμ Aug 28, 2014 10:59 pm

» αδυναμια στη γιαγια
από tonsot123 Πεμ Aug 28, 2014 10:34 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ 2014
από nektar Πεμ Aug 28, 2014 10:01 pm

» !!!!MAD ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ Βάπτισης- WEVENT.GR
από Βίκυ Πεμ Aug 28, 2014 5:51 pm

» Kάθισμα φαγητού BLOOM Fresco Loft ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ!!!
από RousTwins Πεμ Aug 28, 2014 4:22 pm

» ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ
από MARITSA123 Πεμ Aug 28, 2014 3:14 pm

» σπυρακια και εγκυμοσυνη
από souzan Πεμ Aug 28, 2014 9:41 am

» APOKOLISI...
από elena33sam Πεμ Aug 28, 2014 9:32 am

» ΑΓΟΡΑΚΙ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΥΨΟΣ!
από maryloo Πεμ Aug 28, 2014 9:15 am

» δεν μπορω πια να διαχειριστω τα νευρα μου, βοηθεια..!
από mama*maria Πεμ Aug 28, 2014 9:13 am

» Πότε Βγάλατε Τα Μωράκια Σας Έξω Πρώτη Φορά ???
από maryloo Πεμ Aug 28, 2014 9:12 am

» ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ
από maro28 Πεμ Aug 28, 2014 8:27 am

» ΜΟΛΙΣ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ 3ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΜΩΡΟ!!
από Chris_E Πεμ Aug 28, 2014 7:03 am

» Μαμάδες με 3 παιδιά!
από ede37 Τετ Aug 27, 2014 10:27 pm

» ΒΙΒΛΙΑ ΕΥΧΩΝ - something special
από mariameint Τετ Aug 27, 2014 9:44 pm

» Ας μαζευτουμε εδω οσες προσπαθουμε για μωρακι #140
από irene-_- Τετ Aug 27, 2014 4:18 pm

» ΥΠΟΚΟΡΙΣΤΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ
από Chris_E Τετ Aug 27, 2014 3:20 pm

» ποτε γινονται η εγραφες στα δημοσια νηπιαγωγια
από love4 Τετ Aug 27, 2014 2:00 pm

» θα κανω ενσταση για τα εσπα τι γραφω πανω στον φακελο;;;για νσ τα παρει ο κουριελ;
από καλιοπη Τετ Aug 27, 2014 11:32 am

» Γκρουπ γονέων!!!
από HappyMama Τετ Aug 27, 2014 10:38 am

» υπνος νεογνου
από pennytol Τρι Aug 26, 2014 10:43 pm

» Εγκυμοσύνη μετά απο αφαίρεση ινομυώματος?
από nafs Τρι Aug 26, 2014 6:19 pm

Παρόντες χρήστες
253 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 6 μέλη, 0 μη ορατοί και 247 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Catty, em_diva, Irene14, marlyt, vasoulagal, ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 14 από 15]

rita_ki

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
να ρωτησω κατι κ γω ?
ισως ομως εχει ηδη απαντηθει , αλλα συνχωρεστε με δεν εχω διαβασει

λοιπον ειμαι ανεργη , θα παιρνω το επιδομα ανεργιας εως κ ιουλιου.γενναω οκτωβρη αλλα δεν εχω κ τα 200 ενσημα .
επιδομα λοχειας -κυοφοριας δεν δικαιουμαι.
επιδομα τοκετου ????ξερει καμια σας?
κ κατι αλλο λιιιιιιγο ασχετο..... σε δημοσιο νοσοκομειο πληρωνω οτι κ το 2010 που γεννησα , δηλαδη κοντα στα 300 ευρω για φτ?

boubou

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
rita_ki έγραψε:να ρωτησω κατι κ γω ?

λοιπον ειμαι ανεργη , θα παιρνω το επιδομα ανεργιας εως κ ιουλιου.γενναω οκτωβρη αλλα δεν εχω κ τα 200 ενσημα .
κ κατι αλλο λιιιιιιγο ασχετο..... σε δημοσιο νοσοκομειο πληρωνω οτι κ το 2010 που γεννησα , δηλαδη κοντα στα 300 ευρω για φτ?

αυτα που ξέρω:
σε δημόσιο νοσοκομείο δν πληρώνεις τίποτα! επίδομα τοκετού δν υπάρχει πλέον γιατί είναι τόσο όσο στοιχίζει το να γεννήσεις στο δημόσιο νοσοκομείο και το παίρνει κατευθείαν το νοσοκομείο από το ΙΚΑ ...
αλλά και αυτό θέλει 200 ένσημα τα 2 προηγουμενα χρόνια...οπότε ψάξτο γιατί βλέπω να βρίσκουν τρόπο να το γλυτώσουν κι αυτο και να τα πληρώνεις όλα! Εκτός αν εισαι ασφαλισμένη μέσω του άντρα σου οπότε δν ξέρω αν αλλάζει κατι εκει!

panta

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!

Για το επίδομα τοκετού δεν απαιτούνται τα 200 ένσημα. Αυτά αφορούν το κυοφορίας-λοχείας. Απο τη στιγμη που εχεις ασφαλεια ΙΚΑ δικαιουσαι το επιδομα τοκετου. Τώρα για το ποσο θα πληρωσεις στο νοσοκομειο και για το αν κρατουνται απευθειας απο το ταμειο δεν ξερω. Υπαρχει αντιστοιχο θεμα στο φορουμ. Δες και εκει μηπως βρεις κατι
http://forum.eimaimama.gr/t8061p100-topic

rita_ki

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
panta έγραψε:

Για το επίδομα τοκετού δεν απαιτούνται τα 200 ένσημα. Αυτά αφορούν το κυοφορίας-λοχείας. Απο τη στιγμη που εχεις ασφαλεια ΙΚΑ δικαιουσαι το επιδομα τοκετου. Τώρα για το ποσο θα πληρωσεις στο νοσοκομειο και για το αν κρατουνται απευθειας απο το ταμειο δεν ξερω. Υπαρχει αντιστοιχο θεμα στο φορουμ Δες κια εκει μηπως βρεις κατι

κ εγω αυτο νομιζω. εχω ασφαλεια ικα μεχρι το 2013
θα κοιταξω κ για τα ενσημα μην τυχον κ ειναι 200 αν κ δεν νομιζω (γιατι βρισκομουν σε αδεια 6μηνου κ μολις χρονισε ο μικρος με απελυσαν)
κ δουλεψα μεσα στο 2011 μονο 3 μηνες αποτι θυμαμαι
εγω απτο ικα ζηταω κατασταση ενσημων απτο 11 κ μετα ???
πως υπολογιζονται τα 2 χρονια αν υποθεσουμε οτι γενναω αρχες οκτωβρη?

ευχαριστω πολυ πολυ

boubou

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
panta έγραψε:

Για το επίδομα τοκετού δεν απαιτούνται τα 200 ένσημα. Αυτά αφορούν το κυοφορίας-λοχείας. Απο τη στιγμη που εχεις ασφαλεια ΙΚΑ δικαιουσαι το επιδομα τοκετου. Τώρα για το ποσο θα πληρωσεις στο νοσοκομειο και για το αν κρατουνται απευθειας απο το ταμειο δεν ξερω. Υπαρχει αντιστοιχο θεμα στο φορουμ. Δες και εκει μηπως βρεις κατι
http://forum.eimaimama.gr/t8061p100-topic

ναι εχεις δίκιο! Λάθος μου!!τώρα είδα ότι αν εισαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ ειτε άμεσα ειτε μέσω του συζυγου σου το δικαιούσαι!Αλλά ισχύει ότι πλέον δν το παίρνεις στα χέρια σου αλλα το παιρνει το νοσοκομειο! στην μόνη περίπτωση που το παιρνεις στα χέρια σου είναι αν πας σε ιδιωτική κλινική που δν ειναι συμβεβλημένη με το ΙΚΑ!τώρα μέχρι να γεννήσεις πολλα αλλάζουν..εδώ μια φίλη μου γεννάει Μάιο και της είπαν να ρωτήσει τότε κοντά γιατί ολο αλλάζουν τα πράγματα!

evigiorgos

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κορίτσια καλησπέρα σας,λοιπόν με έχουν πιάσει τα κλάματα από τα νεύρα μου!σας θερμοπαρακαλώ αν γνωρίζει κάποια κοπέλα να με διαφωτίσει..δουλεύω σε αεροδρόμιο εποχιακή,έχω 200 ένσημα τα τελευταια 2 έτη,παίρνω ανεργία τώρα με πητ 03/05.πέρυσι δούλεψα από απρίλιο μέχρι σεπτέμβριο 8 ωρη και τον οκτώβριο 4ωρη.λοιπόν μου είπε μια υπάλληλος πως θα υπολογιστεί ο τελευταίος μικτός μισθός μου,δηλ του 4ωρου???δούλεψα τόσους μήνες 8ωρο και θα βγεί το ποσό κυοφορείας και λοχείας απο το μικτό 4ωρού επειδή ήταν ο τελευταίος μήνας?ο μικτός του 8ωρου είναι 1100 και του 4ωρού 550!ΒΟΗΘΕΙΑ

Carrie

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δυστυχώς τα επιδόματα υπολογίζονται με βάση τον μισθό του περασμένου Δεκεμβρίου οπότε αν τότε δούλευες 4ωρη θα υπολογιστούν με βάση εκείνο..

γκαλαιτζογλου

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα εγω τελικα το πηρα το επιδομα κυοφοριας κανονικα ως ανεργη κ επιδοτουμενη ειχα τα 200 ενσημα και μου το υπολογισαν συμφωνα με το τελευταιο ημερομισθιο που επερνα στην δουλεια μου το μισο συν 20% για τα προστατευομενα μελη που εχω στο βιβλιαριο μου.

269 ΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ-ΛΟΧΕΙΑΣ στό Παρ Mar 02, 2012 12:43 pm

charbel

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημερα ειμαι καινουργια στο φορουμ και εχω μπερδευτει λιγακι στη χρηση του... Twisted Evil .
Μενω εξωτερικο και δεν γνωριζω και πολυ καλα τα θεματα περη επιδοματων εχω χασει λιγο την μπαλα...!!!
Γενναω αρχες Ιουνιου εκτος απροοπτου και ειμαι ανεργη εδω και ενα χρονο,συγκεκριμενα ημουν ταμιεο ανεργιας απο 26/4/'10 εως 26/4/'11.
Ηρθα τα χριστουγεννα για διακοπες και με την ευκαιρια να ρωτησω σχετικα με την γεννα τι γινεται.Πηγα στο ΙΚΑ οπου μου ανανεωσαν το βιβλιαριο και την ασφαλεια μου μεχρι το 2013 και προσθεσα κ τον συζυγο μου στη ασφαλεια λογω του οτι ειναι ξενος.
Μου ειπαν οτι επιδομα τοκετου δεν δινουν πλεον και οτι αν γεννησεις σε δημοσιο νοσοκομειο το Ικα πληρωνει το νοσοκομειο και οτι δεν περνω καποια χρηματα εγω στα χερια.Ο ΟΑΕΔ μου ειπε οτι δεν δικαιουμαι τιποτα απο αυτους διοτι δεν εργαζομαι.Τελικα μηπως ξερει καποιος να μου πει τι δικαιουμε και απο που? π.χ επιδομα λοχιας και τι ειναι αυτο?
Αν δεν δικαιουμαι τιποτα εκτος απο τη καλυψη της γεννα σε δημοσιο να γεννησω και εδω που ειμαι σε πριβε φοβερο νοσοκομειο......
Σας ευχαριστω πολυ και καλο μηναααα.......!!! Very Happy

boubou

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αν δν δουλευεις δν δικαιουσαι τα αλλα επιδοματα εκτος απο το επιδομα τοκετου που το παιρνει οπως σου ειπαν το νοσοκομειο!
γιατι τα αλλα επιδοματα ειναι ουσιαστικα οι μισθοι που χανεις λογο της αδειας που παιρνεις για να γεννησεις!!αν εχεις την επιλογη να γεννησεις εκει λουξ..μη το σκεφτεσαι καν να ερθεις εδω!!!

γκαλαιτζογλου

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εγω δεν δουλευω και τα πηρα!!!!!!δεν εχει σχεση αυτο αν εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια πριν την πητ τα περνεις ολα δηλαδη επιδομα κυοφοριας-λοχειας και επιδομα τοκετου αν γεννησεις σε ιδιωτικη κλινικη!δηλαδη αν γεννας ιουλιο μετρα απο τον ιουλιο του 2012 εως τον ιουλιο του 2010 αν εχεις 200 ενσημα!αν εχεις τα δικαιουσαι προς το παρον με αυτα που ισχυουν τωρα!!γιατι μπορει και να κοπουν.....

boubou

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γκαλαιτζογλου έγραψε:και εγω δεν δουλευω και τα πηρα!!!!!!δεν εχει σχεση αυτο αν εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια πριν την πητ τα περνεις ολα δηλαδη επιδομα κυοφοριας-λοχειας και επιδομα τοκετου αν γεννησεις σε ιδιωτικη κλινικη!δηλαδη αν γεννας ιουλιο μετρα απο τον ιουλιο του 2012 εως τον ιουλιο του 2010 αν εχεις 200 ενσημα!αν εχεις τα δικαιουσαι προς το παρον με αυτα που ισχυουν τωρα!!γιατι μπορει και να κοπουν.....

πως γινεται αυτο αφου στα δικαιολογητικα γι αυτα θελει και βεβαιαωση εργοδοτη που δηλωνει ποτε ξεκιναει η αδεια σου??? περιεργα πραγματα scratch scratch

έχω βρει αυτο.. δν ισχυει?
http://www.sheblogs.eu/2010/11/09/epidomata_toketou_dikaiologhtika/

γκαλαιτζογλου

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μου εδωσαν τη δηλωση και εγραψα τα στοιχεια μου και τα στοιχεια του εργοδοτη εμειναν κενα!δηλαδη καποιος που δουλευε τοσα χρονια και ξαφνικα μενει ανεργος τοσα ενσημα δεν μετρανε πουθενα!οπως βοηθανε μια εργαζομενη μητερα το ιδιο και παραπανω πρεπει να βοηθανε και την ανεργη!!!!!ψεματα παντως δεν λεω υπαρχουν και αλλες κοπελες εδω μεσα που τα εχουν παρει και ηταν ανεργες!

boubou

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γκαλαιτζογλου έγραψε:μου εδωσαν τη δηλωση και εγραψα τα στοιχεια μου και τα στοιχεια του εργοδοτη εμειναν κενα!δηλαδη καποιος που δουλευε τοσα χρονια και ξαφνικα μενει ανεργος τοσα ενσημα δεν μετρανε πουθενα!οπως βοηθανε μια εργαζομενη μητερα το ιδιο και παραπανω πρεπει να βοηθανε και την ανεργη!!!!!ψεματα παντως δεν λεω υπαρχουν και αλλες κοπελες εδω μεσα που τα εχουν παρει και ηταν ανεργες!

οχι βρε προς Θεου!!δν λέω ότι λες ψέματα!εγω δν ειμαι καν εγκυος ακόμη δν ξέρω..απλά επειδη γενικά διάβαζα και ενημερωνόμουν έτσι για να ξέρω όταν ερθει ο καιρός είχα την εντυπωση ότι είναι αναγκαστικό να δουλεύεις για να τα παρεις!ότι είναι μισθος δηλαδη απο τη δουλειά σου!κατι τέτοιο τελοσπαντων απλά ότι στο έδινε το ΙΚΑ αντι για τον εργοδοτη!
μακαρι να τα δινουν έτσι .. εννοειται πως αν δν εχεις δουλεια τα χρειαζεσαι παραπανω!!δν το συζητώ!!!

γκαλαιτζογλου

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
boubou έγραψε:
γκαλαιτζογλου έγραψε:μου εδωσαν τη δηλωση και εγραψα τα στοιχεια μου και τα στοιχεια του εργοδοτη εμειναν κενα!δηλαδη καποιος που δουλευε τοσα χρονια και ξαφνικα μενει ανεργος τοσα ενσημα δεν μετρανε πουθενα!οπως βοηθανε μια εργαζομενη μητερα το ιδιο και παραπανω πρεπει να βοηθανε και την ανεργη!!!!!ψεματα παντως δεν λεω υπαρχουν και αλλες κοπελες εδω μεσα που τα εχουν παρει και ηταν ανεργες!

οχι βρε προς Θεου!!δν λέω ότι λες ψέματα!εγω δν ειμαι καν εγκυος ακόμη δν ξέρω..απλά επειδη γενικά διάβαζα και ενημερωνόμουν έτσι για να ξέρω όταν ερθει ο καιρός είχα την εντυπωση ότι είναι αναγκαστικό να δουλεύεις για να τα παρεις!ότι είναι μισθος δηλαδη απο τη δουλειά σου!κατι τέτοιο τελοσπαντων απλά ότι στο έδινε το ΙΚΑ αντι για τον εργοδοτη!
μακαρι να τα δινουν έτσι .. εννοειται πως αν δν εχεις δουλεια τα χρειαζεσαι παραπανω!!δν το συζητώ!!!
προς το παρων τα δινουν αν εχεις τα 200 ενσημα αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο για τους υπολοιπους μηνες!!!μακαρι ρε κοριτσια να παρετε κατι ειναι μια ανασα οπως και να χει....

276 ΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ-ΛΟΧΕΙΑΣ στό Παρ Mar 02, 2012 2:46 pm

charbel

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...
Απο οτι καταλαβα μαλλον δεν περνω κατι...γιατι εγω μπηκα στο ταμειο ανεργιας στις 26/04/2010 δηλαδη,αν γεννησω τον ιουνιου του 2012,πηγαινοντας 2 χρονια πισω,εγω ημουν στο ταμειο ανεργιας...!!! Αρα δεν δικαιουμαι μαλλον κατι.Τα ενσυμα τοσων χρονων πριν οντως δεν τα μετρανε τι ανοησια αυτη,δηλαδη μενεις 1 χρονο ανεργη και τι σημαινει οτι ολη σου τι ζωη δεν δουλευες...??Τι να πω...
Εκτος παλι αν στο διαστημα που ημουν στο ταμειο ανεργιας μου βαλει ο ΟΑΕΔ καποια ενσυμα.Το λεω συτο γιατι η ασφαλεια μου εληγε τον ιανουαριο του 2012 και απο το ΙΚΑ μου ειπαν να παρω μια βεβαιωση απο τον ΟΑΕΔ οτι ημουν στο ταμειο ανεργιας και με αυτην την βεβαιωση μου ανανεωσαν την ασφαλεια μεχρι το 2013...Δεν ξερω εχω μπερδευτει...!!! Embarassed

277 ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ? στό Πεμ Mar 08, 2012 10:15 pm

litsaki4084

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπερα,
Δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο topic.
Πηγε η πεθερα μου σημερα στο ΙΚΑ να μου γραψουν την τελευταια αναρωτικη αδεια για να παρω αμεσω μετα την αδεια τοκετου.
Λοιπον, ο γιατρος μου μου εδωσε βεβαιωση με ΠΗΤ 26/03/2012 οποτε οπως τα υπολογησα η αδεια τοκετου μου (56 μερες πριν, χωρις την ΠΗΤ) ξεκιναει στις 31/03/2012. Σωστα?
Ομως ο γιατρος του ΙΚΑ μου εγραψε αναρωτικη απο 08/03/2012 μεχρι ΚΑΙ 31/03/2012.
Το προβλημα ειναι οτι η τελευταια μερα της αναρωτικης ειναι ιδια με την πρωτη μερα της αδειας τοκετου. (Δεν εχω παει ακομα στο γιατρο του ΙΚΑ για να μου δωσει χαρτι για ΠΗΤ).
Τι κανω τωρα???? Παω στο γιατρο μου να ακυρωσει αυτη τη βεβαιωση και να μου δωσει αλλη η παω στο γιατρο του ΙΚΑ να το ξεμπερδεψουμε? Η θα βγαλουν μονοι τους την ακρη?

despina1979

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλησπερα και καλη εβδομαδα,

ειμαι ανεργη και η ληξη της επιδοτησης μου ειναι 29-6-2012 , περσυ δουλεψα απο 28-2-2011 εωσ 28-10-12 εως εποχιακη πληρους απασχοληξη καθως και το 7/2010 εως 12/2010 πιστευω οτι καλυπτω τα 200 ενσημα οπου αναφερεις για το δικαιωμα μου στα επιδοματα κυοφορειας και λοχειας καθως και του βοηθηματος τοκετου.

θελω να σε ρωτησω σε ποιον μηνα πηγες για να κανεις την αιτηση και τι δικαιολογητικα εδωσες στο ικα να τα εχω ετοιμα

σε ευχαριστω εκ των προτερων για την πολυτιμη βοηθεια σου.

salomi

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα!
Βρε κορίτσια μια βοήθεια γιατί μπερδεύτηκα... Rolling Eyes
Είμαι άνεργη απο τον Αυγουστο του 11. αρα τελευταίος μισθός είναι Αυγουστο του 11. είμαι στον 4ο μήνα και τον Αύγουστο που μας έρχεται θα δουλέψω εποχιακά σε μια επιχείρηση μέχρι και αρχές Οκτώβρη οπου θα βγω σε άδεια εγκυμοσύνης. ο εργοδότης επειδή ξέρω καλά την δουλειά δεν τον ενοχλεί καθόλου που είμαι έγκυος και μάλιστα θα μου κρατήσει την πρόσληψη εφόσον δεν θα χει εισφορές και αυτό βολέυει και εμένα γιατί θα πάρω και το 6μηνο. με το που τελειώσει το 6μηνο θα επιστρέψω στην δουλειά και θα καλύψω παλι εποχιακή ανάγκη. Το ερώτημα μου είναι άλλο. τα επιδόματα θα τα πάρω με βάση τον μισθό που θα έχω τότε (πριν βγω σε άδεια εγκυμοσύνης) ή με βάση τον τελευταίο μισθό του 11??απ ότι θυμάμαι στην 1η εγκυμοσύνη μέτρησαν το μισθό του Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους. ρωτάω γιατί τελευταίο μισθό είχα τον Αυγουστο και οχι τον Δεκέμβρη όπου ήμουν και άνεργη. έχει σημασία γιατί σε αυτήν την δουλειά θα παίρνω καθαρά 580 ενω στην τελευταία έπαιρνα καθαρά 1000!άτιμη λιτότητα ευχαριστώ όποια κοπέλα μπει στον κόπο!

dimitra3

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλημερα κοριτσια!!ειμαι νεα μελλουσα μαμα!!
θα ηθελα να μαθω στην δικια μου περιπτωση που ειναι η παρακατω τι ισχυει:
λοιπον,δουλευω σαν γραμματεας σε δικηγορικο γραφειο εδω και 9 χρονια περιπου,αρα δεν εχω προβλημα για τα 200 ενσημα(τα δικαιουμα ξερω τα επιδοματα).Η ΠΗΤ μου ειναι στις 4/10/12,οι 56 ημερες πριν την ΠΗΤ ειναι στις 9/8/12,επειδη εχω υπολοιπο αδειας 22 ημερες(ολες δλδ,δεν πηρα καμια),μου ειπε ταφεντικο μου θα μου δωσει 9 ημερες καν.αδειας πριν τις 9/8/12,δλδ θα δουλεψω μεχρι 27/7/12.Ωραια ως εδω.
Οι 63 ημερες μετα την ΠΗΤ ειναι μεχρι 6/12/12,δουλεια θα πηγαινα στις 7/12/12.Θα παρω κ τις υπολοιπες 13 ημερες κανον.αδειας κ θα παω δουλεια ή στις 31/12/12(χλωμο το βλεπω) ή πιο λογικα στις 2/1/13!!ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ!!
Λοιπον το ερωτημα μου ειναι εαν θα πληρωθω τον μισθο των 9 ημερων κανον.αδειας στον αυγουστο + τις ημερες του δεκεμβριου(σαν μισθο ρωταω) και εαν οι 119 ημερες μετρανε στο να παρω δωρο χριστουγεννων(που ξεκιναει απο 1/5/12 μεχρι 31/12/12) ή θα παρω περιπου το μισο δωρο?(ΝΑΙ μου τα δινει ακομα,κ δωρο χριστουγεννων κ ολα τα δωρα)
ευχαριστω κ περιμενω ενημερωση σας εαν ξερετε.
κ συγνμωμη για το ολοκληρο κατεβατο!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 14 από 15]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forums | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create a free blog