Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Μανούλες Νοεμβρίου 2013 Νο 9!!!
από Mama40 Σήμερα στις 2:26 am

» τη ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ....ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...τη συμβουλή σας...ειμαι χαλια....
από anaisanais Σήμερα στις 1:01 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από kikimam Σήμερα στις 12:42 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από ifigenia84 Σήμερα στις 12:24 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από πορτοκαλι Σήμερα στις 12:11 am

» τα φιλια μου απο θεσσαλονικη
από πορτοκαλι Σήμερα στις 12:10 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από Jannete Χθες στις 10:58 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από αγγελακι στον ουρανο Χθες στις 9:25 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από RITAKI30 Χθες στις 5:48 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΕΣΠΑ: ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΗΜΑΤΑ?
από snoopy Χθες στις 5:16 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Χθες στις 4:59 pm

» ΒΙΒΛΙΑ ΕΥΧΩΝ - something special
από mariameint Χθες στις 4:57 pm

» AΓια Ειρηνη Χρυσοβαλαντω
από Jorji Χθες στις 3:15 pm

» ΕΣΠΑ 2014 - 2015 ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από melissoula84 Χθες στις 1:56 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από peristeraki Χθες στις 11:43 am

» τη ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ....ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...τη συμβουλή σας...ειμαι χαλια....
από anaisanais Δευ Sep 01, 2014 9:57 pm

» Υποαλλεργικά προϊόντα φροντίδας
από kerasoula Δευ Sep 01, 2014 4:04 pm

» Παιδικός σταθμός ή κοπέλα στο σπίτι;
από margdimitra Δευ Sep 01, 2014 8:49 am

» ΕΣΠΑ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ
από victoria Κυρ Aug 31, 2014 11:33 pm

» Ανάγκη για Avercap 0.1
από melina_1234 Κυρ Aug 31, 2014 5:05 pm

» εσας ποσο κοστισε ο ερχομος του μωρου σας
από Chris_E Σαβ Aug 30, 2014 6:55 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΚΑΙ ΕΣΠΑ
από motheroula 30 Σαβ Aug 30, 2014 3:53 am

» βιοψια ορχεως
από fountouni Παρ Aug 29, 2014 10:20 pm

» TSH - Έλεγχος Θυρεοειδούς
από Vassiliki_ Παρ Aug 29, 2014 8:04 pm

» πειτε οτι θελετε
από kerasoula Παρ Aug 29, 2014 12:32 pm

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!
από xrisili Παρ Aug 29, 2014 10:40 am

» πεθερα=τα νευρα μου
από Chris_E Παρ Aug 29, 2014 7:28 am

» ΣΟΣ παθαμε στοματιτιδα
από dimitra al Παρ Aug 29, 2014 1:03 am

» ΕΞΑΜΗΝΟ ΟΑΕΔ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ
από ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ Πεμ Aug 28, 2014 10:59 pm

» αδυναμια στη γιαγια
από tonsot123 Πεμ Aug 28, 2014 10:34 pm

» ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ 2014
από nektar Πεμ Aug 28, 2014 10:01 pm

» !!!!MAD ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ Βάπτισης- WEVENT.GR
από Βίκυ Πεμ Aug 28, 2014 5:51 pm

» Kάθισμα φαγητού BLOOM Fresco Loft ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ!!!
από RousTwins Πεμ Aug 28, 2014 4:22 pm

» ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ
από MARITSA123 Πεμ Aug 28, 2014 3:14 pm

» σπυρακια και εγκυμοσυνη
από souzan Πεμ Aug 28, 2014 9:41 am

» APOKOLISI...
από elena33sam Πεμ Aug 28, 2014 9:32 am

» ΑΓΟΡΑΚΙ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΥΨΟΣ!
από maryloo Πεμ Aug 28, 2014 9:15 am

» δεν μπορω πια να διαχειριστω τα νευρα μου, βοηθεια..!
από mama*maria Πεμ Aug 28, 2014 9:13 am

» Πότε Βγάλατε Τα Μωράκια Σας Έξω Πρώτη Φορά ???
από maryloo Πεμ Aug 28, 2014 9:12 am

» ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ
από maro28 Πεμ Aug 28, 2014 8:27 am

Παρόντες χρήστες
248 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 2 μέλη, 0 μη ορατοί και 246 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Jannete, Mama40

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 9]

MAMASTE

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοριτσια γεια σας,παρακολουθω το θεμα απο τοτε που ανοιξε και θελω να σας πω και τη δικη μου ιστορια...
πριν 4 χρονια κανονισα με ενα συγγενικο μας ζευγαρι να βαφτισω το πρωτο τους παιδι..ολα καλα ολα ωραια...
εχοντας και ο αντρας μου ενα βαπτιστηρι,ηθελα και εγω να βαφτισω ενα παιδακι..τοτε ομως δεν ειχαμε την κριση πανω απο τα κεφαλια μας και ειμασταν πολυ χαρουμενοι...παντρευτηκαν με το καλο και σε λιγους μηνες εμεινε εγκυος..οταν μας το ειπαν χαρηκαμε εννοηται αλλα αρχισαμε να σκεφτομαστε την επερχομενη βαπτιση..γεννηθηκε ενα πανεμορφο κοριτσακι και το χρυσωσαμε,και απο εκει και περα και χριστουγεννα και πασχα και καθε φορα που παμε σπιτι τους(σχεδον καθε 2 εβδομαδες)ποτε δεν πηγαμε με τα χερια αδεια,παντα κρατουσα κατι του παιδιου,αν και ζοριζομαστε τρομερα οικονομικα......καθε φορα που πηγαινα το δωρο η μαμα το καιταζε καλα καλα και αν και ευχαριστουσε ενιωθα πως δεν ηταν ικανοποιημενη...τωρα ετοιμαζομαστε για βαπτιση τον αυγουστο και μου ειπε τις προαλες πως ειδε κατι πολυ ωραια βαπτιστικα στα λαπεν..........
αυτη ονειρευεται λαπεν και εμεις κοιταμε σταυρους στο ιντερνετ για να μας ερθει πιο φτηνα......τι να κανω,δεν ξερω.............

μπεμπα2012

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ κοπελα μ οοτι καλητερο μπορεσεις θα το κανεις .συγουρα θα ξερει την οικονομικη σ κατασταση η οτι δεν εισαι καμια ματσωμενη οποτε οσα μπορεις ν διαθεσεις αυτο θ κανεις ,αλωστε δεν εχουν τα ρουχα τοσο μεγαλη σημασια οσο ο σταυρος και το τι σχεση θα αποτκησεις μ το κοριτσακι.οσο για την μαμα του κοριτσιου καλο θα ηταν πριν ξεκινησεις να καθησετε να συζητησετε τι θα κανεις η τι θα κανει για ν μην ερθουν και η παρεξηγησεις μετα

xazomama

Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
katarxin ola kala na pane tha tis exigiseis oti exeis oli tin kali diathesi na to vaftisi alla mporis mexri ayta ta xrimata an sou derei antirrisi pes tis an theleis akriva ego sou dino ayta pou mporo an theleis akriva symplirose i allios vres alli nona pou an to kanei ayto tha nai megali gaidoyra.simasia opos eipe i kopela exei o stayros.pisteyo na sai katalavei

Lida R

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημέρα , όταν βαφτιζαμε την μικρούλα μας , με νονό τον κολλητό φίλο του άντρα μου ,τον ρώτησα πόσα λεφτά μπορεί να διαθέσει...κι ας ήξερα ο΄τι "ΤΑ ΕΙΧΕ" γενικά....και εψαξα και βρήκα κάτι στο badget του διέθετε.....

μπορείς κι εσύ ...αφού δεν αξιώνεται μόνη της ,να της πεις ευθρασός ..ότι κοίτα να δείς...εγώ διαθέτω ....τόσα......μακαρι να μπορούσα πιό πολλά....

και να μέινει εκει.....και να ρωτήσω κατι ρε κοριτσια...???αληθεια γιατι το θεωρώ κοροιδια......
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΣΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΛΕΦΤΑ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ??????????????????!!!!!!ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΔΙΝΕΤΑΙ?????????

ΑΥΤΟ Α Π Α Γ Ο Ρ Ε Υ Ε Τ Α Ι !!!!!!

στην εκκλησία νονοί-κουμπάροι δίνουν ότι θέλουν...ΑΝ θέλουν.....μια αναφορα να γίνει στην αρχιεπισκοπή και τους πέρνουν το αξίωμα...
εγω εφτιξα μονη μου μπομπονιερο-προσκλητηρια ,και πληρωσα και γλυκα και δωρο του νονου ισαξιο με αυτα που χαλασε κι αυτος και το διαλεξε μονος του...οπως κι εγω διαλεξα απλα καθημερινα ρουχα ευκολοφορετα για την μικρη μου και τον σταυρο της...και οσο για τους παπαδες , έδωσε ο νονος 50€ ετσι για το καλο...ειναι υποχρεωση τους να τελουν μυστηρια !!!!!!!δεν υπαρχει αυτο με τις ταριφες..... ελεος!!!

markella_p

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
galani
Να φανταστεις εμεις δεν τους το ειχαμε ζητησει. Εγω δεν ηθελα απο την αρχη για να ειμαι ειλικρινης (λες και το ηξερα). Αυτοι ειχαν λυσσαξει να το βαφτισουν επειδη μας ειχαν παντρεψει κιολας.
Φαντασου!!!!!

danik

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γεια σας!Αυτο ξερω και εγω η βαφτιση ειναι υποχρεωτικο μυστηριο και οχι προεραιτικο οπως γαμος,για αυτο στο γαμο ζητουν λεφτα!!δε ξερω δεν εχω βαφτισει ακομα αλλα ακουω πολλα κουλα!!

markella_p

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεια σας!Αυτο ξερω και εγω η βαφτιση ειναι υποχρεωτικο μυστηριο και οχι προεραιτικο οπως γαμος,για αυτο στο γαμο ζητουν λεφτα!!δε ξερω δεν εχω βαφτισει ακομα αλλα ακουω πολλα κουλα!!

Καπως ετσι ειναι κανονικα. Αλλα παππαδες ειναι αυτοι, οτι θελουν κανουν. Εγω οταν βαφτισα, οντως μου ειπε ο παππας "οτι θελετε δινετε και αυτο προαιρετικα". Πεσαμε σε σωστο ανθρωπο. Αλλα οι περισσοτεροι εχουν ταριφα.

MAMASTE

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλημερα τωρα μπηκα και ειδα τα μηνυματα...ευχαριστω για τις απαντησεις,μια κοπελα ειπε αν ξερει την οικονομικη μας κατασταση..προς το παρον πληρωνουμε τους λογαριασμους μας,δεν μας λειπει κατι απλα εχουμε μαζευτει οπως ολος ο κοσμος..αυτοι ομως ειναι σε χειροτερη κατασταση απο εμας!!!!!!!!
και οταν της προτειναμε να παμε να βαφτισουμε τη μικρη μονο εμεις και οι οικογενειες τους,γιατι για μενα το μυστηριο εχει σημασια,μας ειπαν πως κλεισανε κεντρο για 200 ατομα παρακαλω(κι ας πληρωνει η πεθερα επειδη θα βγει το ονομα)...νομιζω πως ενω δεν μπορει θελει ακριβα πραγματα,αλλα μου ειναι δυσκολο να της πω πως εγω διαθετω τοσα....ειδατε καμια φορα δεν φταινε παντα οι νονες.....

galani

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
MAMASTE έγραψε:καλημερα τωρα μπηκα και ειδα τα μηνυματα...ευχαριστω για τις απαντησεις,μια κοπελα ειπε αν ξερει την οικονομικη μας κατασταση..προς το παρον πληρωνουμε τους λογαριασμους μας,δεν μας λειπει κατι απλα εχουμε μαζευτει οπως ολος ο κοσμος..αυτοι ομως ειναι σε χειροτερη κατασταση απο εμας!!!!!!!!
και οταν της προτειναμε να παμε να βαφτισουμε τη μικρη μονο εμεις και οι οικογενειες τους,γιατι για μενα το μυστηριο εχει σημασια,μας ειπαν πως κλεισανε κεντρο για 200 ατομα παρακαλω(κι ας πληρωνει η πεθερα επειδη θα βγει το ονομα)...νομιζω πως ενω δεν μπορει θελει ακριβα πραγματα,αλλα μου ειναι δυσκολο να της πω πως εγω διαθετω τοσα....ειδατε καμια φορα δεν φταινε παντα οι νονες.....

kalutera na kaneis mia exigisi apo twra, na eisai eilikrinis k an i mama tou paidiou synexisei sto idio tropario, ti na pw.. pantws an ontws psaxei gia allous nonous tha einai apla apardekti...

Lida R

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MAMASTE έγραψε:καλημερα τωρα μπηκα και ειδα τα μηνυματα...ευχαριστω για τις απαντησεις,μια κοπελα ειπε αν ξερει την οικονομικη μας κατασταση..προς το παρον πληρωνουμε τους λογαριασμους μας,δεν μας λειπει κατι απλα εχουμε μαζευτει οπως ολος ο κοσμος..αυτοι ομως ειναι σε χειροτερη κατασταση απο εμας!!!!!!!!

κοριτσακι μου καλο.....εχεις δικιο...ετσι...ειναι .....ΑΛΛΑ.......αν ξεκινησεις έτσι...εννοω να σου διαλεγει οτι θελει με οσα € θέλει....σκεψου οτι αυτο μπορει να το κανει συνεχεια..........!!!!!!!!!!μια σχεση βασιζεται στην ειλικρινια......Το να πεις σε εναν ανθρωπο γλυκα και ομορφα οτι "κοιτα να δεις γλυκια μου....καταλαβαινω οτι για το μικρακι σου θέλεις τα καλυτερα,.....κι εγω θα προσπαθησω να κανω το καλυτερο απο την πλευρα της νονας...αλλα τα οικονιμικα που μπορω να διαθεσω ειναι αυτα....μακαρι να μπορω στο μελλον περισσοτερα.."

ε δεν νομιζω οτι δεν θα καταλαβει....κι θα δεις οτι θα εισαι κι εσυ καλυτερα....ειναι ενα εμμεσο γλυκο ξεκαθαρισμα και για το μελλον,.....αν δεν καταλαβει ....ε ειναι γαιδουρα....Καν το ομως....να δεις....

MAMASTE

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
οχι δεν ειπα οτι ψαχνει για αλλη νονα αλλα νομιζω πως μεγαλοπιανεται και εχει παραπανω απαιτησεις...δεν μπορω να της πω πως εγω διαθετω τοσα...ασε που λεμε με τον αντρα μου να τα κανουμε με δοσεις για μεγαλυτερη ευκολια...το θεμα ειναι πως την αλλη βδομαδα θα αρχισω να κοιταω για βαπτιστηκα,τι λετε πρεπει να της πω να ερθει μαζι μου;
το γουστο μου κατα γενικη ομολογια ειναι πολυ καλο και ειμαι σιγουρη πως αυτα που θα παρω θα ειναι πολυ ομορφα..αλλα αν ερθει και εκφρασει την επυθιμια της για κατι αν ειναι πολυ ακριβο τοτε δεν ειμαι υποχρεομενη να το παρω;τι να κανω να της πω να ερθει η οχι;

MAMASTE

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[

κοριτσακι μου καλο.....εχεις δικιο...ετσι...ειναι .....ΑΛΛΑ.......αν ξεκινησεις έτσι...εννοω να σου διαλεγει οτι θελει με οσα € θέλει....σκεψου οτι αυτο μπορει να το κανει συνεχεια..........!!!!!!!!!!μια σχεση βασιζεται στην ειλικρινια......Το να πεις σε εναν ανθρωπο γλυκα και ομορφα οτι "κοιτα να δεις γλυκια μου....καταλαβαινω οτι για το μικρακι σου θέλεις τα καλυτερα,.....κι εγω θα προσπαθησω να κανω το καλυτερο απο την πλευρα της νονας...αλλα τα οικονιμικα που μπορω να διαθεσω ειναι αυτα....μακαρι να μπορω στο μελλον περισσοτερα.."

ε δεν νομιζω οτι δεν θα καταλαβει....κι θα δεις οτι θα εισαι κι εσυ καλυτερα....ειναι ενα εμμεσο γλυκο ξεκαθαρισμα και για το μελλον,.....αν δεν καταλαβει ....ε ειναι γαιδουρα....Καν το ομως....να δεις....[/quote]
εχεις δικιο μαλλον αυτο πρεπει να κανω αλλα νιωθω αβολα....

danik

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΕ ΠΡΙΝ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΕΓΚΥΟΣ Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΜΩΡΟ..ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΩ ΕΓΩ!!ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΟΟΟΣΣΟΟΟ ΠΟΛΥ!!ΤΩΡΑ ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ!!ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ!!ΝΤΟΜΠΟΛΑ!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ,
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ!!ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑΣΩ!!ΤΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ...ΓΙΑΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΡΙΜΩΧΤΕΙ ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ!!

MAMASTE

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ;ΑΝ Η ΝΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΒΑΠΤΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ;

markella_p

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πρεπει καποια στιγμη ολοι μας να καταλαβουμε οτι τα πραγματα εχουν δυσκολεψει πολυ και θα δυσκολεψουν ακομα περισσοτερο. Ειτε ειμαστε απο τη μερια του γονιου ειτε απο τη μερια του νονου, οφειλουμε να παραδεχτουμε πως ζουμε μια νεα ταξη πραγματων.
Λυσεις υπαρχουν απειρες, αρκει να υπαρχει καλη θεληση και απο τις δυο μεριες και απολυτη ειλικρινια.
Εγω εγινα νονα και βαφτισα την κορη μου μεσα σε 10 μερες(ΕΤΥΧΕ).
Αυτο με βοηθησε σε πολλα γιατι ακριβως το ιδιο χρονικο διαστημα ειχα και τους δυο ρολους παραλληλα.
Της νονας που ηθελε το καλυτερο για το βαφτιστηρι της και της μαμας που ηθελε το καλυτερο για το παιδι της.

Συνενοηση
Ειλικρινια
Καλη θεληση

markella_p

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ;ΑΝ Η ΝΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΒΑΠΤΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ;
Δεν το ξερω σιγουρα, αλλα γιατι οχι?

danik

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
markella_p έγραψε:ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ;ΑΝ Η ΝΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΒΑΠΤΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ;
Δεν το ξερω σιγουρα, αλλα γιατι οχι?

ΝΑΙ ΚΑΛΕ!!!

arkoudaki

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
markella_p έγραψε:γεια σας!Αυτο ξερω και εγω η βαφτιση ειναι υποχρεωτικο μυστηριο και οχι προεραιτικο οπως γαμος,για αυτο στο γαμο ζητουν λεφτα!!δε ξερω δεν εχω βαφτισει ακομα αλλα ακουω πολλα κουλα!!

Καπως ετσι ειναι κανονικα. Αλλα παππαδες ειναι αυτοι, οτι θελουν κανουν. Εγω οταν βαφτισα, οντως μου ειπε ο παππας "οτι θελετε δινετε και αυτο προαιρετικα". Πεσαμε σε σωστο ανθρωπο. Αλλα οι περισσοτεροι εχουν ταριφα.

Δεν είναι υποχερωτική η βάφτιση. αν θέλεις βαφτίζεις το παιδί.

xazomama

mia manoula eida pou eipe gia tin tarifa ton papadon.emas o noonos edose 100e gt einai k foul thriskos ,allla mayto pou spastika einai otan o antras mou rotise ton papa posa thelete gia tin ekklhsia?anti na pei san sostos papas oti exete eyxaristisi,i apantisi tou htan 20e,ok den ginesai anthropos me 20e xalali,alla mas fanike ligo agenes.exo adiko?

danik

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arkoudaki έγραψε:
markella_p έγραψε:γεια σας!Αυτο ξερω και εγω η βαφτιση ειναι υποχρεωτικο μυστηριο και οχι προεραιτικο οπως γαμος,για αυτο στο γαμο ζητουν λεφτα!!δε ξερω δεν εχω βαφτισει ακομα αλλα ακουω πολλα κουλα!!

Δεν είναι υποχερωτική η βάφτιση. αν θέλεις βαφτίζεις το παιδί.

ΒΡΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ..ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΦΤΙΣΤΕΙΣ..
ΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ:
Το Βάπτισμα
Το Χρίσμα
Η Θεία Ευχαριστία
Η Εξομολόγηση

ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΔΕΝ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your own free blog