Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Σήμερα στις 11:31 am

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 10
από μαρακι27 Σήμερα στις 11:09 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13#
από kikimam Σήμερα στις 10:33 am

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από ΜΑΡΙΑΜ1 Σήμερα στις 8:34 am

» Συνεχεις ιωσεις, φαρμακευτική αντιμετωπιση συμπτωματων
από Areti2 Χθες στις 10:56 pm

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από lgyftog Χθες στις 10:32 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από anatoligew Χθες στις 6:37 pm

» ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΥΛΑΖΩ?
από mariatsak Τρι Oct 21, 2014 9:34 am

» ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ INGLESINA TRILOGY
από RITAKI30 Τρι Oct 21, 2014 8:39 am

» Γιατρός στο Έλενα
από welcome 2 Δευ Oct 20, 2014 11:09 pm

» Ποσότητα ρυζαλευρου?
από kerasoula Δευ Oct 20, 2014 10:27 pm

» Τιναζεται στον υπνο του
από kerasoula Δευ Oct 20, 2014 10:15 pm

» Χοριακη & υπέρηχος δεν είδε τίποτα βοήθεια εαν ξερετε
από maro28 Δευ Oct 20, 2014 9:10 pm

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από perperouna Δευ Oct 20, 2014 7:53 pm

» Διαιτολογος σε ζωγραφου κ γυρω περιοχες
από kikimam Δευ Oct 20, 2014 11:07 am

» παιδιατρος στην καλλιθεα
από victoria Κυρ Oct 19, 2014 10:10 pm

» αγχος με βαρος μωρου
από ANGEL Κυρ Oct 19, 2014 7:01 pm

» Αν η κορη σας έμενε έγκυος στην εφηβεία τι θα κάνετε ?
από supermama Παρ Oct 17, 2014 4:23 pm

» καρότσι καλαθούνα πάρκο κάθισμα ριλάξ προς πώληση
από vdimak Παρ Oct 17, 2014 1:23 am

» παθολογικη ζηλια απο την συνυφαδα μου;
από Chris_E Πεμ Oct 16, 2014 6:56 pm

» ποσο καιρο προσπαθουσατε για μωρακι??
από perperouna Πεμ Oct 16, 2014 5:34 pm

» τι μπορω να κανω???
από Ana Πεμ Oct 16, 2014 2:12 pm

» ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
από mariatsak Τετ Oct 15, 2014 12:35 pm

» γινεται 2 χρονων και ακομα πινει γαλα τη νυχτα
από HappyMama Τρι Oct 14, 2014 11:22 pm

» Αυχενικη διαφανεια θεσσαλονικη
από jollie Τρι Oct 14, 2014 12:20 am

» Ψαχνω Φορεμα !!
από Ιφιγένεια Δευ Oct 13, 2014 11:29 pm

» Καδρακια για το παιδικο
από μιτατα Δευ Oct 13, 2014 11:09 pm

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από fatsoulini Δευ Oct 13, 2014 10:51 am

» Η Βάπτιση της Σόνιας μου!!!
από kerasoula Κυρ Oct 12, 2014 10:06 pm

» Γυναικολόγος Καραγιαννίδης Λάζαρος ;;;
από stavroula Κυρ Oct 12, 2014 9:30 pm

» THELW NA MEINW EGKUOS
από tsifaki Κυρ Oct 12, 2014 6:48 pm

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από tsifaki Κυρ Oct 12, 2014 6:46 pm

» 17 εβδομάδες και 6 ημέρες κράτησε το όνειρο μου!!!!
από fatsoulini Κυρ Oct 12, 2014 4:55 pm

» σταγονες για τη λαρυγγιτιδα δοσολογια
από φραουλα Κυρ Oct 12, 2014 11:15 am

» Ζήλεια ανάμεσα στα αδέλφια (νήπια)
από HappyMama Παρ Oct 10, 2014 11:32 pm

» ΠΑΙΔΙΚΟΣ Η ΒΡΕΦΙΚΟΣ?
από HappyMama Παρ Oct 10, 2014 11:01 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Παρ Oct 10, 2014 7:18 pm

» Φτιαξτε εκχυλισμα βανιλιας
από howto Παρ Oct 10, 2014 6:47 pm

» Ναι, να τον φοβάστε τον θείο και τον ξάδελφο και τον παππού!
από ede37 Παρ Oct 10, 2014 12:11 am

» ΤΑΜΠΕΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ
από Helen M. Πεμ Oct 09, 2014 6:27 pm

Παρόντες χρήστες
558 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 14 μέλη, 0 μη ορατοί και 544 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Anastasie, Areti2, bublesoaps, depy302, efaki27, lou0410, maria_dou, nicky25, NOPITSA, Ricola, RITAKI30, roulakriti, ΖΩΗ13, μαρακι27

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 7]

Νανακι

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλησπερα κοριτσια μου ,

αυτο ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου θεματα και ασχολιες .

Πριν πολλα χρονια στο πρωτο μου σπιτι ,διαμερισμα ,ειπα να μην ειναι η βεραντα αδεια και σιγα σιγα εκανα ενα μικρο παραδεισο απο γλαστρες .
Οταν ομως μετακομισα στη μονοκατοικια ,εκει καταλαβα ποσο πολυ μου αρεσει να ασχολουμαι με τα λουλουδακια .
Δεν εχω λαχανικα ,ουτε ζαρζαβατικα ουτε φρουτα [οι γονεις μου εχουν απ"ολα σε αλλο οικοπεδο ,κι ετσι ειμαι κομπλε],ΜΟΝΟ καλλωπιστικα φυτα και δεντρα .
Αλλα ασχολουμαι συνεχεια ,εκτονωνομαι ,κουρευω γκαζον,κλαδευω ,πριονιζω,ριχνω λιπασματα ,ποτιζω ,ξεχορταριαζω και γενικως τα παντα !

Δεν υπαρχει καλυτερη ασχολια νομιζω για να ξεδινεις .

Οποια απο εσας με νιωθει ας τα λεμε απο εδω .

trilly

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κι εγω τωρα τελευταια αρχισα να σχολουμαι με τα φυτα. εχω βαλει κατι ωραιες γλαστρες και μου αρεσει να τις περιποιουμαι!
μονο που φοβαμαι μην τις χαλασω γιατι ειμαι κομματακι ασχετη, αλλα ρωταω τον μπαμπα μου που ασχολειται πολυ επισης.

Νανακι

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ε καποια θα χαλασουν κιολας ,δε γινεται .
Τωρα με τα χιονια εγω εβγαινα και τιναζα τη μανολια δις ημερησιως .Ελεγα ολα τα αλλα δε με νοιαζουν αλλα η μανολια? ωραιο δεντρο .Καλη επιτυχια στα φυτα σου και μην παιρνεις πολυ ακριβα για να μην τα λυπασαι μετα

trilly

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σ ευχαριστω πολυ! πολυ ωραια η συμβουλη σου! το αγαπημενο μου ειναι μια ελιτσα που εχω. μακαρι να μην χαλασει ουτε αυτη ουτε κανενα αλλο. ε κι αμα χαλασει, τι να κανουμε....

Νανακι

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
επισης εγω εχω κι ενα αλλο θεμα ,δεν μπορω να βαλω λουλουδια μεσα στο σπιτι γιατι εχουμε ολοι ψιλοαλλεργιες ,οποτε παιρνω και ανθεκτικα φυτα ,να μη χαλανε στο κρυο ..η να ξαναδινουνε παλι

trilly

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μμμ κριμα αλλα κ τι να κανεις? πολυ ωραια φωτο!
εμενα το μεγαλυτερο επιτευγμα μου ειναι -μ η γελασεις- που μου εφεραν ενα αλεξανδρινο στις 9 δεκεμβρη και το εχω ακομα και ζει και βασιλευει παρ'ολο που ολοι με δουλευαν οτι δεν θα ζησει μεχρι τα χριστουγεννα και τετοια.

Νανακι

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μπραβο σου ,αστους να λενε .Καπως πρεπει να ξεκινησουμε τη φροντιδα των φυτων ,δε γεννηθηκαμε εξπερ .

Τωρα την ανοιξη εγω παιρνω απο τη λαικη λουλουδια, απο 0.50 λ εως βαρια 5-6 ευρω και βαζω χρωμα στη βεραντα full .
Φαινονται υπεροχα και ερχονται φιλοι καθομαστε και αραζουμε σε ωραιο περιβαλλον.

εχω και 3-4 γλαστρες στη βεραντα ομως με αειθαλη φυτα για το χειμωνα !! Θες λιγο στην εισοδο,λιγο στην προσοψη εε να μην ειμαστε και εντελως μουντοι .Βαζω και ενα εξω απο τη μεγαλη μπαλκονοπορτα για να το βλεπουμε απο μεσα και να ξεκουραζεται το ματι.
Επισης ολο το χειμωνα εχω σε γλαστρακια πανσεδες πολυχρωμους .Τους αγοραζω τον Νοεμβριο και κρατανε ολο το χειμωνα ολανθιστοι .
τα βαζω εξω απο το παραθυρο της κουζινας ,του καθιστικου ,στην εισοδο κλπ .Τα βλεπω ολη μερα

0.50 λ η ριζα μονο

trilly

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
με βρισκεις 100% συμφωνη. αλλη χαρη δινουν σε ενα χωρο ειτε ανοιχτο, ειτε κλειστο.
επειδη κι εγω θελω να παρω λουλουδακια τωρα που ανοιγει ο καιρος, δωσε μου τα φωτα σου και καμια συμβουλη στο τι να παρω please!

Ada

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trilly έγραψε:
εμενα το μεγαλυτερο επιτευγμα μου ειναι -μ η γελασεις- που μου εφεραν ενα αλεξανδρινο στις 9 δεκεμβρη και το εχω ακομα και ζει και βασιλευει παρ'ολο που ολοι με δουλευαν οτι δεν θα ζησει μεχρι τα χριστουγεννα και τετοια.

Μη το γελάς καθόλου , επίτευγμα είναι!
Δεν άντεχα να μη το σχολιάσω γιατί το δικό μου Αλεξανδρινό είχε βαριά-βαριά ένα μήνα ζωής Rolling Eyes

Όλοι οι "ειδικοί" που έρχονταν στο σπίτι έλεγαν κ την κοτσάνα τους , πού ν αντέξει το φυτό! Rolling Eyes

-Ιιιιιι βγάλτο από το παράθυρο θέλει σκοτάδι!
-Βάλτο στο παράθυρο θέλει ήλιο!
-Έχουν κιτρινίσει τα φύλλα γιατί δεν το ποτίζεις!
-Έχουν μαραθεί τα φύλλα γιατί το παραποτίζεις!

Ε πάει κ ησυχάσαμε όλοι...

trilly

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βρε αντα με εκανες και γελασα! ετσι ακριβως και με μενα! εμενα με κοροιδευε ο πατερας μου ο ατιμος, διοτι παλιοτερα που εμενα μαζι τους, οταν εφευγαν με αφηνε υπευθυνη -τρομαρα μου- για τα φυτα του τα οποια και λατρευει. θυμαμαι μου ελεγε "μην τα φτυσεις" εννοουσε να μην τα ποτιζω λιγο, "και να μην τα πλυμμηρισεις-σαπισεις". μες στο αγχος με ειχε!

Νανακι

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
οκ λοιπον ,
γνωμη μου ετσι? παρε 2 καμελιες που δεν παθαινουν τιποτα χειμωνα καλοκαιρι .Θα δεις στο internet πως ειναι σαν εμφανιση .παρε διαφορετικα χρωματα.

Παρε γαρδενια ,δεν παθαινει τιποτα ,επισης κι βγαζει τα ωραια ασπρα μυρωδατα ανθη.Παρε γιασεμι ,ειναι φανταστικο ,ανθιζει συνεχεια το καλοκαιρι και γινεται θαμνος η αναρρηχιτικο .
Παρε διπλαδενιες [μονο για καλοκιαρι κανουνε βεβαια αλλα ειναι φανταστικο]
παρε μολοχες ..φθηνες ,πολυχρωμες ,πολλαπλασιαζονται με ενα κλαδακι και μονο και αντεχουν ολο το λκαλοκαιρι .επισης ιδιας συνομοταξιας και τα πελαργονια ,φθηνα και ανθεκτικα.
αυτα μου ηρθανε με τη μια ,θα σου λεω κι αλλα .Αν εχεις λαικη αγορα κοντα να πας .Ειναι πολυ πιο οικονομικα ολα και βλεπεις μεγαλη ποικιλια και διαλεγεις.
εγω εχω στον κηπο μου κατω ,

χιονουλα,φωτινιες,πικροδαφνιες,λεμονοκυπαρρισα,πολλες τριανταφυλλιες,αροκαρια [ελατο],τεραστια λεηλαντ,αγριοκορομηλιες [μονο για ισκιο ],σφενδαμους,τηλιο δεντρο,στρατηγο,γκυ,2 ροδιες,βιβουρνα ,αγγελικη ,μανολια,
κλπ κλπ κλπ κλπ .Αυτα κατω μονο ,στη βεραντα αλλα .ΠΑΕΙ ΤΟ ΖΙΡΤΕΚ ΣΥΝΝΕΦΟ ...χαχαχαχαχαχα

Ada

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έτσι ε? Laughing Εμένα η γιαγιά μου μ έβαζε να ποτίζω κ πάντα άκουγα κατσάδα μετά Laughing

Ήθελα να πάρω κανένα γλαστράκι ακόμα αλλά όταν το είπα στον άνδρα μου μου ρθε η (πληρωμένη) απάντηση

-Δε σου φτανε το αλεξανδρινό , θες να αποδεκατίσεις κι άλλο? Razz

Οπότε τα παράτησα κ το μόνο που πήρα είναι κάτι "έτοιμα" γλαστράκια από το ΙΚΕΑ με αρωματικά φυτά.

Οπότε κάθε συμβουλή κορίτσια ευπρόσδεκτη Razz

trilly

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θενκς νανακι! καλα, με εχεις ξεσηκωσει οσο δεν φανταζεσαι! τα θελω ολα! λοιπον, θα το ψαξω το θεμα και θα σου πω τελικα τι εκανα.
και κατι αλλο. ποτε να τα παρω? απο τωρα 'η να περιμενω να ζεστανει κι αλλο ο καιρος. σορυ αν σε επρηξα...
καλα αυτο με το ζιρτεκ το ξερω κι εγω. τολμησα να βαλω λιγες γλαστρες η καυμενη και η αδερφη μου η μικρη λεει δεν θα ξαναρθει σπιτι μου! χε χε! εχεο θεμα με τις αλλεργιες γενικα.

Νανακι

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="Ada"]Έτσι ε? Laughing Εμένα η γιαγιά μου μ έβαζε να ποτίζω κ πάντα άκουγα κατσάδα μετά Laughing

Ήθελα να πάρω κανένα γλαστράκι ακόμα αλλά όταν το είπα στον άνδρα μου μου ρθε η (πληρωμένη) απάντηση

Οπότε τα παράτησα κ το μόνο που πήρα είναι κάτι "έτοιμα" γλαστράκια από το ΙΚΕΑ με αρωματικά φυτά.

Οπότε κάθε συμβουλή κορίτσια ευπρόσδεκτη Razz [/quot

καλη αρχη και σε σενα λοιπον ,σιγα σιγα ,εγω δεν ηξερα ΤΙΠΟΤΑ, αλλα αφου καταλαβα οτι μου αρεσε [και δεν το περιμενα ],ασχολουμαι τωρα .

Εκτονωση δε?? φοβερη .

Το γκαζον στο οικοπεδο το εφτιαξα εγω με 2 βοηθους απο Αλβανια ,καλα παιδια που δουλευουν εδω γυρω και ενα βαρελι για πρεσσα .Δεν ειχα ιδεα ,που πανε τα τεσσερα .ευτυχως ηξεραν αυτοι!!

trilly

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ada έγραψε:Έτσι ε? Laughing Εμένα η γιαγιά μου μ έβαζε να ποτίζω κ πάντα άκουγα κατσάδα μετά Laughing

Οπότε κάθε συμβουλή κορίτσια ευπρόσδεκτη Razz

αντα μην τον ακους καλε! το ειπε και το νανακι οτι και να χαλασει κι απο κανενα δεν πειραζει. παρε παρε να εμψυχωνει η μια ασχετη την αλλη! Razz

Νανακι

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
trilly έγραψε:θενκς νανακι! καλα, με εχεις ξεσηκωσει οσο δεν φανταζεσαι! τα θελω ολα! λοιπον, θα το ψαξω το θεμα και θα σου πω τελικα τι εκανα.
και κατι αλλο. ποτε να τα παρω? απο τωρα 'η να περιμενω να ζεστανει κι αλλο ο καιρος. σορυ αν σε επρηξα...
καλα αυτο με το ζιρτεκ το ξερω κι εγω. τολμησα να βαλω λιγες γλαστρες η καυμενη και η αδερφη μου η μικρη λεει δεν θα ξαναρθει σπιτι μου! χε χε! εχεο θεμα με τις αλλεργιες γενικα.

Για να εισαι σιγουρη 100% μετα την 25η Μαρτιου ,γιατι μια φορα εγω ετοιμασα βεραντα /λουλουδια /φυτεψα κλπ και χιοννισε την ημερα της παρελασης .Ολα καηκαν εεε!! Κοντεψα να τρελλαθω.

Μεχρι το Πασχα θα εισαι ετοιμη .Και να μη στενοχωριεσαι πολυ αν καποιο χαλαει .Ειναι απο την αγνοια μας και απο τους νομους της φυσης .

Αντε να μαθαινω νεα

trilly

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοιπον θα κανω ερευνα αγορας για να ειμαι ετοιμη για μετα την 25η. θα σου πω οταν εχω νεα.!

Νανακι

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
trilly έγραψε:λοιπον θα κανω ερευνα αγορας για να ειμαι ετοιμη για μετα την 25η. θα σου πω οταν εχω νεα.!

φθηνα και καλα για αρχη ,ενταξει αμα δεις και κατι super κανε και μια τρελλα !! και στα λουλουδια υπαρχει ρισκο!!

trilly

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
με βλεπω μεσκονακι να κυκλοφορω για να τα θυμαμαι!

Νανακι

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
trilly έγραψε:με βλεπω μεσκονακι να κυκλοφορω για να τα θυμαμαι!

http://www.menslounge.gr/browse/tags/index.html,0,7946,5157

αυτο ειναι το πελαργονι που βγαζει ολο το καλοκαιρι και υπαρχει σε ολα τα χρωματα .Αλλοι τα αφηνουν και κρεμονται πολυ κατω ,εγω οχι για να μη λερωνουν παντου .Τα κραταω μεσα στη γλαστρα σα φουντωτο θαμνο.Σου δειχνω ενδεικτικα το πιο απλο που θα το βρεις σιγουρα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your own free blog