Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» Εξωσωματικη, η δικη σας εμπειρια
από κουνελάκι Σήμερα στις 5:07 am

» ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ (Οι 5 πρώτοι θα έχουν το 1ο μάθημα <<ΔΩΡΕΑΝ>>)
από Kentromesini Σήμερα στις 3:58 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #141
από κουνελάκι Σήμερα στις 3:34 am

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 11
από Anastasie Σήμερα στις 12:47 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13#
από kikimam Σήμερα στις 12:29 am

» ''Έμπνευσις'' βάπτιση-γάμος
από supermama Χθες στις 8:06 pm

» ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΥΛΑΖΩ?
από mariatsak Χθες στις 6:02 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Χθες στις 5:33 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από ΜΑΡΙΑΜ1 Χθες στις 4:33 pm

» Face-paintig για παιδικά πάρτυ Θεσσαλονίκη
από fenaki22 Χθες στις 7:22 am

» egkyoules iounioy-iouliou 2015
από paourina Χθες στις 3:06 am

» www.candyland .gr
από candyland Πεμ Oct 30, 2014 7:32 pm

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.
από paourina Πεμ Oct 30, 2014 6:48 pm

» Site μανικιούρ-πεντικιούρ-shellac με τιμούλες.
από Superb Mommy Πεμ Oct 30, 2014 6:15 pm

» Μανουλες Νοεμβρίου 2013 Νο 10
από griniaroula Πεμ Oct 30, 2014 1:58 am

» ΤΕΣΤ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑΣ
από anna4 Πεμ Oct 30, 2014 1:38 am

» μαθαμε στα χερακια!!
από αφροδιτη! Τετ Oct 29, 2014 11:00 pm

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από kaatrin Τρι Oct 28, 2014 5:22 pm

» 22 μηνων ου βγαζει την πιστη με το φαγητο!
από dimitra al Τρι Oct 28, 2014 11:08 am

» ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΙΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ
από Superb Mommy Τρι Oct 28, 2014 8:30 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από maria2013 Τρι Oct 28, 2014 6:07 am

» ΑΦΙΕΡΩΣΕΙΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ.
από Λιτσα34 Τρι Oct 28, 2014 4:31 am

» Πουλάω 2 κούνιες που γίνονται παιδικά κρεβάτια + 1 αλαξιέρα+1 συρταριέρα
από ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ Δευ Oct 27, 2014 8:14 pm

» ΚΑΦΕ ΒΛΕΝΗ
από ζουζουνακι Δευ Oct 27, 2014 8:13 pm

» γεννα στο Ρεα και επιδόματα!
από Vassiliki_ Δευ Oct 27, 2014 8:10 pm

» Κανακάκης Σταύρος στο Έλενα?Κάποια βοήθεια?
από Superb Mommy Δευ Oct 27, 2014 7:11 pm

» Αυχενικη διαφανεια θεσσαλονικη
από jollie Δευ Oct 27, 2014 3:01 am

» 6 ΜΗΝΟ ΟΑΕΔ.
από vagann Κυρ Oct 26, 2014 5:39 am

» prwtes ebdomades eggymoshnhs
από kerasoula Κυρ Oct 26, 2014 4:54 am

» Καλως σας βρηκα ξανα!
από ria Κυρ Oct 26, 2014 3:20 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2014!!!!!
από eyakos Σαβ Oct 25, 2014 8:39 pm

» Χειροποίητα προσκλητήρια & μπομπονιέρες (ΝΕΕΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ!)
από mariameint Παρ Oct 24, 2014 9:47 pm

» Συνεχεις ιωσεις, φαρμακευτική αντιμετωπιση συμπτωματων
από HappyMama Παρ Oct 24, 2014 7:53 pm

» 17 εβδομάδες και 6 ημέρες κράτησε το όνειρο μου!!!!
από VANESSA1984 Παρ Oct 24, 2014 10:25 am

» ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΑΛΚ
από κοκκινοσκουφιτσα Πεμ Oct 23, 2014 9:53 pm

» ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ INGLESINA TRILOGY
από RITAKI30 Τρι Oct 21, 2014 4:39 pm

» Γιατρός στο Έλενα
από welcome 2 Τρι Oct 21, 2014 7:09 am

» Ποσότητα ρυζαλευρου?
από kerasoula Τρι Oct 21, 2014 6:27 am

» Τιναζεται στον υπνο του
από kerasoula Τρι Oct 21, 2014 6:15 am

» Χοριακη & υπέρηχος δεν είδε τίποτα βοήθεια εαν ξερετε
από maro28 Τρι Oct 21, 2014 5:10 am

Παρόντες χρήστες
571 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 4 μέλη, 1 μη ορατός και 566 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Irene14, Kentromesini, welcome 2, κουνελάκι

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τετ Jan 23, 2013 2:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1 ζαχαροπαστα???????τα φωτα σας... στό Δευ Jan 30, 2012 5:42 am

xristinaf

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοριτσια φετος εχει τα πρωτα του γενεθλια ο γιος μου και οπως καταλαβαινετε θελω να τα κανω ολα εγω!!αποφασισα λοιπον να κανω και την τουρτα... εχω ψαξειστο ιντερνετ και με τη ζαχαροπαστα κανουν απιστευτα πραγματα,απλα εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολη να την πετυχεις...εχει κανει καμμια απο σας???οπως επισης λενε οτι η τουρτα πρεπει να γινει σαν κεικ στο εσωτερικο γιατι η ζαχαροπαστα ειναι βαρια και αν ειναι φτιαγμενη με κλασσικο παντεσπανι θα κατσει...ισχυει κατι τετοιο?εχει κανει καμμια σας??βοηθεια.. I love you

μαμακα μου

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="xristinaf"]
ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΤΟΥΡΤΙΤΣΑ. ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΙΚ ΜΕΣΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Η ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΞΕΝΟΦΕΡΤΗ ΤΟΥΡΤΑ - CAKE ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΕΚΔΟΧΗ. Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΟΥ ΘΑ
ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΓΕΣ. ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ.
ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!

Elenathens

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
xristinaf έγραψε:κοριτσια φετος εχει τα πρωτα του γενεθλια ο γιος μου και οπως καταλαβαινετε θελω να τα κανω ολα εγω!!αποφασισα λοιπον να κανω και την τουρτα... εχω ψαξειστο ιντερνετ και με τη ζαχαροπαστα κανουν απιστευτα πραγματα,απλα εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολη να την πετυχεις...εχει κανει καμμια απο σας???οπως επισης λενε οτι η τουρτα πρεπει να γινει σαν κεικ στο εσωτερικο γιατι η ζαχαροπαστα ειναι βαρια και αν ειναι φτιαγμενη με κλασσικο παντεσπανι θα κατσει...ισχυει κατι τετοιο?εχει κανει καμμια σας??βοηθεια.. I love you

Λοιπον χριστινακι η ζαχαροπαστα δεν ειναι δυσκολη να την πετυχεις πανευκολη ειναι! Εγω στολισα τη βασιλοπιτα και εκανα μια τεραστια φατσα του αι βασιλη! Με βοηθησε πααααρα πολυ το σαιτ "συνταγες της παρεας" .πατα στο " βημα βημα" και σου δειχνει βιντεακι!ειναι φοβερα κατατοπιστικο! Εχει και πολλες ιδεες για τουρτα! Περσι που δεν ημουν εγκυος και ασχολιομουν με τον αντρα μου του ειχα φιαξει πειρατικο καραβι!( το ξερω οτι ειναι για μικρα παιδια, αλλα αυτο μου φανηκε πιο ευκολο χαχαχχα) Ειχα παρει παντεσπανι ετοιμο να σου πω και το στολισα με τη ζαχαροπαστα και ολα τα μπιχλιμπιδια! Δεν επαθε τιποτα! Αλλα αποτι θυμαμαι οι περισσοτες συνταγες ειναι τυπου κεικ! Υποθετω παιζει ρολο και το θεμα που θα επιλεξεις(αν ειναι ψηλη η τουρτα, η χαμηλη) μην εχεις καθολου αγχος μπες στο σαιτ,δες ιδεες και θα το κανεις τελειο!

xristinaf

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="μαμακα μου"]
xristinaf έγραψε:
ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΤΟΥΡΤΙΤΣΑ. ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΙΚ ΜΕΣΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Η ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΞΕΝΟΦΕΡΤΗ ΤΟΥΡΤΑ - CAKE ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΕΚΔΟΧΗ. Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΟΥ ΘΑ
ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΓΕΣ. ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ.
ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!

και εγω λεω να κανω αυτη τη βδομαδα μια δοκιμαστικη που να εξασκηθω λιγακι...δεν μαρεσουν οι τουρτες κεικ ρε γαμωτο...ελπιζω να μην κατσειμε το απλο παντεσπανι!!!

xristinaf

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Elenathens έγραψε:
xristinaf έγραψε:κοριτσια φετος εχει τα πρωτα του γενεθλια ο γιος μου και οπως καταλαβαινετε θελω να τα κανω ολα εγω!!αποφασισα λοιπον να κανω και την τουρτα... εχω ψαξειστο ιντερνετ και με τη ζαχαροπαστα κανουν απιστευτα πραγματα,απλα εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολη να την πετυχεις...εχει κανει καμμια απο σας???οπως επισης λενε οτι η τουρτα πρεπει να γινει σαν κεικ στο εσωτερικο γιατι η ζαχαροπαστα ειναι βαρια και αν ειναι φτιαγμενη με κλασσικο παντεσπανι θα κατσει...ισχυει κατι τετοιο?εχει κανει καμμια σας??βοηθεια.. I love you

Λοιπον χριστινακι η ζαχαροπαστα δεν ειναι δυσκολη να την πετυχεις πανευκολη ειναι! Εγω στολισα τη βασιλοπιτα και εκανα μια τεραστια φατσα του αι βασιλη! Με βοηθησε πααααρα πολυ το σαιτ "συνταγες της παρεας" .πατα στο " βημα βημα" και σου δειχνει βιντεακι!ειναι φοβερα κατατοπιστικο! Εχει και πολλες ιδεες για τουρτα! Περσι που δεν ημουν εγκυος και ασχολιομουν με τον αντρα μου του ειχα φιαξει πειρατικο καραβι!( το ξερω οτι ειναι για μικρα παιδια, αλλα αυτο μου φανηκε πιο ευκολο χαχαχχα) Ειχα παρει παντεσπανι ετοιμο να σου πω και το στολισα με τη ζαχαροπαστα και ολα τα μπιχλιμπιδια! Δεν επαθε τιποτα! Αλλα αποτι θυμαμαι οι περισσοτες συνταγες ειναι τυπου κεικ! Υποθετω παιζει ρολο και το θεμα που θα επιλεξεις(αν ειναι ψηλη η τουρτα, η χαμηλη) μην εχεις καθολου αγχος μπες στο σαιτ,δες ιδεες και θα το κανεις τελειο!
το ξερω συτο το σαιτ αλλα δεν ηξερα οτι σου δειχνει βιντεο!πειρατικο καραβι?πλακα κανεις...εγω ετσι οπως το ακουω μου φαινεται δυσκολο...να σε ρωτησω ολα αυτα τα υλικα που λενε οι συνταγες ζαχαροπαστας,γλυκοζη γλυκερινη και τετοια...τα βρισκεις σε σουπερ μαρκετ η σε ζαχαροπλαστειο?

Elenathens

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ολα στο σουπερ μαρκετ!
Εγω εβαλα τα γνωστα γλυκοζη,αχνη κλπ δεν εβαλα γλυκερινη (νομιζω θελει εξειδικευμενα μαγαζια μαγειρικης) και ηταν τελεια! Εκανα το καραβι(θα παθεις πλακα το ποσο ευκολο ειναι)! Παλι στο βημα βημα σου δειχνει με φωτο πως να το κανεις! Πηρα και πλει μομπιλ απο μουστακα με θεμα πειρατες και τους εβαλα πανω! Εκανα και μπλε ζαχαροπαστα για θαλασσα γυρω γυρω στην πιατελα και εβαλα και λιγο γλυκοζη απο πανω για να γυαλιζει και να υπαρχει η αισθηση του νερου! Και για μωρακια εχει πολλα θεματα (δες και την γκαλερι του σαιτ) και παρε και χρωμα ζαχαροπλαστικης και φτιαξε οτι σου αρεσει για το μπεμπακι σου! Σιγουρα θα πετυχει!

Ifigeneia

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι, η βάση πρέπει να είναι κέικ, όχι μόνο γιατί η ζαχαρόπαστα θα είναι βαριά και θα "κάτσει" η κλασική βάση τούρτας, αλλά και για έναν άλλον λόγο. Η τούρτα θα πρέπει να μπει ψυγείο και η ζαχαρόπαστα θα αλλοιωθεί. Η υγρασία που έχει το ψυγείο θα κάνει την ζαχαρόπαστα να τρέξει και να γυαλίσει, αλλοιώνοντας και το χρώμα της.
Το κέικ μπορεί να μείνει λίγες μέρες εκτός ψυγείου, η ζαχαρόπαστα πολύύύύύύ καιρό!

Μαρία Σ.

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
η ζαχαροπαστα ειναι παρα πολυ ευκολη για να φτιαχτει και απο τις συνταγες τις παρεας την εφτιαξα. τη γλυκερινη θα τη παρεις απο το φαρμακεια ετσι και αλλιως μια κουταλια θες. και γω με το βιντεακη μαζι το εφτιαξα.ομως μου πηρε παραπανω ζαχαρη αχνη. ομως ρε κοριτσια εχω μια απορεια εσεις που φτιαξατε πραγματα με τη ζαχαροπαστα σας αρεσε???εννοω σαν γευση θελω να φτιαξω μπισκοτα για βαφτιση και εκανα καποια δοκιμαστικα σαν εμφανιση ηταν φανταστικα αλλα σαν γευση δεν τρελαθηκα. ειναι νοστιμη?

elenidek

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ. ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΜΑΖΙ ΤΗΝ ΠΕΤΥΧΑ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ. ΓΛΥΚΕΡΙΝΗ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ. ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΠΑΝΤΕΣΠΑΝΙ ΕΙΧΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΧΙ ΤΥΠΟΥ ΚΕΙΚ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ. ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΡΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΒΑΛΑ ΣΑΝΤΙΓΥ ΓΙΑ ΓΕΜΙΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΡΑΒΩΝΕΣ ΤΗΣ ΚΟΛΛΗΤΗΣ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑ ΒΟΥΤΥΡΟΚΡΕΜΑ . ΣΤΡΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΒΟΥΤΥΡΟΚΡΕΜΑ. ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ ΥΓΡΑΣΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΦΕΤΟΣ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΥΛΟΥΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ, ΠΟΛΛΑ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΕΤΟΙΜΗ ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΟΥ ΧΡΩΜΑΤΙΖΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

xristinaf

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
τελικα αν κανω μια κλασσικη τουρτα με παντεσπανι και βαλω απο πανω ζαχαροπαστα και τη φυλαξω στο ψυγειο,την αλλη μερα θα εχει χαλασει-τρεξει η ζαχαροπαστα η οχι γιατι μπερδευτηκα!!

ioanna85

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η ζαχαροπαστα πιστευω πιο πολυ για το εφε ειναι και λιγοτερο για τη γευση της!Για να την βαλεις στο ψυγειο δεν ιδρωνει οπως ειπαν παραπανω;Ξερετε καμια καλη συνταγη τουρτας;

Elenathens

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
xristinaf έγραψε:τελικα αν κανω μια κλασσικη τουρτα με παντεσπανι και βαλω απο πανω ζαχαροπαστα και τη φυλαξω στο ψυγειο,την αλλη μερα θα εχει χαλασει-τρεξει η ζαχαροπαστα η οχι γιατι μπερδευτηκα!!

Οχι καλε δεν παθαινει τιποτα! Αχνη ζαχαρη ειναι! Ισως σφηξει λιγο στο ψυγειο, οποτε μιση ωριτσα πριν την κοψεις την βαζεις σε θερμοκρασια δωματιου! Και για το κεκι δηλαδη( φανταζεσαι να τρως κεικ απο το ψυγειοWinkοχι και τοσο καλο! Το ψυγειο χρειαζεται για την κρεμα της τουρτας που θα επιλεξεις! Οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω η ζαχαροπαστα ειναι για εφε! Αν την κανεις σωστα ουτε σταζει ουτε λιωνει δεν παθαινει τιποτα! Τουλαχιστον αυτες που εφτιαξα εγω(και εντος και εκτος ψυγειου).
Φαντασου οτι ειναι σαν τα ζαχαροτα που τρωγαμε μικρες πανω απο τις τουρτες αλλα σε πιο μαλακο!

elenidek

οτιδήποτε και να βαλεις στο ψυγείο θα πάρει υγρασία.Όμως την ζαχαροπαστα αν την πετύχεις καλά δεν παθαίνει τίποτα.Μηπως στους γάμους που κάνουν τούρτες με ζαχαρόπαστα στο ψυγείο δεν τις φυλάνε μέχρι να τις πανε στο κέντρο?

Elenathens

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω παντως ειχα παρει παντεσπανι, το σιροπιασα και εφτιαξα γεμιση για τουρτα (χωρις σαντιγι) που ειναι σταθερη! Εβαλα και μπισκοτα ορεο και βγηκε τυπου κουκις! Απο γεμιση φτιαχνεις οτι θες! Σοκολατα, λευκη σοκολατα, τιραμισου, μπλακ φορεστ!
Οπως ειπε μια κοπελα εβαλε σαντιγι και εκατσε η τουρτα, γιατι η σαντιγι ειναι σαν αφρος! Ενω η κρεμα πηζει και σταθεροποιειται! Αν θες φτιαξε κεικ, απλα εμενα δεν μου αρεσει το πολυ κεικ μεσα στην τουρτα!ηθελα να εχει περισσοτερο κρεμα με μπισκοτα! Φτιαξε και τη βουτυροκρεμα(που αναφερθηκε παραπανω) για να κολλησει η ζαχαροπαστα και θα ειναι σουπερ! Μια μερα θα κατσει στο ψυγειο, οχι μια εβδομαδα! Αν ακολουθησεις ακριβως τη συνταγη δεν θα εχεις κανενα προβλημα!

Elenathens

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
elenidek έγραψε:οτιδήποτε και να βαλεις στο ψυγείο θα πάρει υγρασία.Όμως την ζαχαροπαστα αν την πετύχεις καλά δεν παθαίνει τίποτα.Μηπως στους γάμους που κάνουν τούρτες με ζαχαρόπαστα στο ψυγείο δεν τις φυλάνε μέχρι να τις πανε στο κέντρο?

Σωστα!

xristinaf

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ioanna85 έγραψε:Η ζαχαροπαστα πιστευω πιο πολυ για το εφε ειναι και λιγοτερο για τη γευση της!Για να την βαλεις στο ψυγειο δεν ιδρωνει οπως ειπαν παραπανω;Ξερετε καμια καλη συνταγη τουρτας;

εγω δεν την εχω κανει ακομα αλλα λεω να κανω παντεσπανι αυτη τη συνταγη
http://www.sintagespareas.gr/sintages/pantespani.html
και κρεμα αυτη
http://www.sintagespareas.gr/sintages/krema-zaxaroplastikis.html
τη μια στρωση λευκη και στην αλλη θα προσθεσω κουβερτουρα.οταν την κανω θα σας πω εντυπωσεις!!!!

elenidek

καλη επιτυχία Very Happy Very Happy Very Happy

μαμακα μου

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κορίτσια καλημέρα! Δοκίμασα την ζαχαρόπαστα. SUPER!!!! Μέχρι παραγγελία πήρα Very Happy
Είναι πολύ εύκολο, πήρα συνταγή από το sintagespareas.gr
Έφτιαξα 2 τούρτες-για να είμαι σίγουρη-. δεν ξέρω πως να βάλω τις φωτο να τις δείτε Sad

sofoula29

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμενα επειδη δεν μ'αρεσε η ζαχαροπαστα,χρησιμοποιησα το 'μαγικο γλασο'
http://www.sintagespareas.gr/sintages/to-magiko-glasso.html

μ'αυτο εφτιαξα μια τουρτα spiderman & μια winnie.

Elenathens

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μαμακα μου έγραψε:κορίτσια καλημέρα! Δοκίμασα την ζαχαρόπαστα. SUPER!!!! Μέχρι παραγγελία πήρα Very Happy
Είναι πολύ εύκολο, πήρα συνταγή από το sintagespareas.gr
Έφτιαξα 2 τούρτες-για να είμαι σίγουρη-. δεν ξέρω πως να βάλω τις φωτο να τις δείτε Sad

Μπραβο!!!! Τελικα δεν ηταν δυσκολο ε!
Βαλε φωτο να τη δουμε!
Που ξερεις μπορει να εχεις και αλλες παραγγελιες!!
Ο τολμων νικα! Μπραβο!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | Πολιτισμός | Mummys | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create a blog