Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» ΤΣΙΣΑ ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΚΑ
από kerasoula Σήμερα στις 1:33 am

» Μανούλες Νοεμβρίου 2013 Νο 9!!!
από ΖΩΗ13 Σήμερα στις 1:18 am

» Πότε Βγάλατε Τα Μωράκια Σας Έξω Πρώτη Φορά ???
από Areti2 Σήμερα στις 1:13 am

» ti na perimeneis ta prwta xronia
από Areti2 Σήμερα στις 1:10 am

» Να 'χαμε να λέγαμε του ντουρνοθύρη λόγια....
από ede37 Σήμερα στις 12:44 am

» Μανούλες Μαΐου 2013#23
από peristeraki Χθες στις 11:53 pm

» ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΝΓΙΑ ΜΩΡΟ
από mamy land Χθες στις 11:49 pm

» Στρουμφιβάπτιση, help!!!!!!
από kerasoula Χθες στις 11:17 pm

» Ας μαζευτουμε εδω οσες προσπαθουμε για μωρακι #140
από Lillybell Χθες στις 10:16 pm

» καλος σας βρηκα απο θεσσαλονικη
από αγγελακι στον ουρανο Χθες στις 9:51 pm

» πεθερα=τα νευρα μου
από kerasoula Χθες στις 7:08 pm

» Πωλειται νυφικο
από lilitsi Χθες στις 12:12 pm

» Πωλειται νυφικο
από lilitsi Χθες στις 12:10 pm

» Πωλειται νυφικο
από lilitsi Χθες στις 12:10 pm

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #12#
από jollie Χθες στις 11:50 am

» ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ
από eleni_18072012 Χθες στις 1:44 am

» ροζ υγρα μετα απο επαφη
από Lillybell Τρι Aug 19, 2014 6:21 pm

» Καθυστέρηση
από maro28 Τρι Aug 19, 2014 5:41 pm

» ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΟΥ
από mamamanous Τρι Aug 19, 2014 5:37 pm

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από ANGEL Τρι Aug 19, 2014 5:09 pm

» Πότε θα κόψουμε το babylino??
από k@terin@ Τρι Aug 19, 2014 4:08 pm

» χτενισμα για βαφτιση
από JELLYFISH Τρι Aug 19, 2014 1:59 pm

» ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΡΕΤΕ???
από demaki88 Τρι Aug 19, 2014 12:44 pm

» Κεραλοιφή της Ελένης
από Helen M. Τρι Aug 19, 2014 12:05 pm

» ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ
από HappyMama Τρι Aug 19, 2014 9:52 am

» ** Φίλοι...Εδώ γελάνε! **
από μιτατα Τρι Aug 19, 2014 2:09 am

» ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ -ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !
από μιτατα Τρι Aug 19, 2014 1:46 am

» Εγκυούλες Ιανουαρίου 2015 #1
από loulou_29 Δευ Aug 18, 2014 7:34 pm

» Ποιο βιβλίο διαβάσατε τελευταία;
από Rina80 Δευ Aug 18, 2014 3:27 pm

» Σχεση ζευγαριου
από Rina80 Δευ Aug 18, 2014 2:56 pm

» ΜΑΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ
από HappyMama Δευ Aug 18, 2014 10:51 am

» camping με μωρό?εχετε πάει?
από HappyMama Δευ Aug 18, 2014 10:34 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ Σεπτεμρβίου 2 0 1 4 !!!
από lgyftog Δευ Aug 18, 2014 9:03 am

» Εγκυμοσύνη μετά απο αφαίρεση ινομυώματος?
από Rina80 Κυρ Aug 17, 2014 11:00 pm

» ΠΑΙΔΙΚΑ ΔΑΝΤΕΛΕΝΙΑ ΦΟΡΕΜΑΤΑΚΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ!!!!!!!
από babycity Κυρ Aug 17, 2014 9:54 pm

» ..............
από christinelle Κυρ Aug 17, 2014 8:52 am

» Οταν πινει λιγο γαλα, ποιο στηθος να δινω μετα?
από christinelle Σαβ Aug 16, 2014 10:19 pm

» Μπιλάλης, Ευτοκία, Λητώ
από christinelle Σαβ Aug 16, 2014 10:10 pm

» καταλληλο φρεσκο γαλα για 1ος ετους
από maro28 Σαβ Aug 16, 2014 9:48 am

» ΧΑΠΙ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΜΕΡΑΣ
από σμαραγδορουμπινια Παρ Aug 15, 2014 7:50 pm

Παρόντες χρήστες
188 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 1 μέλος, 1 μη ορατός και 186 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

kerasoula

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Jan 22, 2013 5:50 pm

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

41 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 4:18 pm

chicken

Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kastallia έγραψε:Chicken,θα σε σοκαρω...δεν εχω πνευματικο!!!!

Δεν λέω για σένα καλέ Very Happy
Θα καταλάβουν αυτοί που είναι να καταλάβουν Very Happy Very Happy Very Happy

42 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 4:21 pm

black beauty

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια μην φαγωθειτε σας εφαγα!

Εγω θαυμαζω αυτες τις γυναικες που τα καταφερνουν αλλα τι να κανω εγω? ξερω τον εαυτο μου καλυτερα απο ολους και αν νιωθω οτι δεν μπορω να τα καταφερω σε κατι ε δεν θα το κανω!(προς το παρον)

Θελω να εχω ηρεμια και γαληνη στην καθημερινη μου ζωη και οχι να ειμαι συνεχεια μες στο αγχος και στην τσιτα!

Ολες σκεφτονται με τον δικο τους τροπο και εχουν δικα τους επιχειρηματα,δεν κατακρινω καμια!Ολες εχουμε δικιο!

43 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 4:22 pm

CHRISLA2216

manoulita-fraoulita έγραψε:
CHRISLA2216 έγραψε:
Kastallia έγραψε:

Μια κοπελα τωρα που δεν εχει ουτε τη βοηθεια του ανδρα της μεσα στην μερα και ειναι τελειως μονη με το παιδι πρεπει να σκεφτει πολλα πραγματα,οποτε αυτα τα "αν το σκεφτηκες ,κανε το"ας μην τα λεμε με τοση ευκολια,δεν ειναι ολα στη ζωη παιχνιδι.

σε αυτο το τελευταιο συμφωνω! τιποτα στη ζωη δεν ειναι παιχνιδι, το γνωριζουμε ολοι αυτο! αλλα ενα παιδι το κανεις επειδη το θελεις, το λαχταρας!! κι οχι βαση προυποθεσεων.. σιγουρα το να μην εχεις βοηθεια δεν ειναι κ οτι καλυτερο.. σιγουρα το ιδανικο και για ενα παιδι ειναι να εχει κοντα κ τους δυο γονεις του.. αλλα αν εμενα ο αντρας μου για παραδειγμα ειναι ναυτικος κ ξερω οτι 10 μηνες τον χρονο θα λειπει απο το σπιτι μας, δεν θα επρεπε καν να κανω το πρωτο παιδι μαζι του? ποσο μαλλον κ δευτερο ή' τριτο? η' θα επρεπε να χωρισω κ να παντρευτω εναν που εργαζεται 8ωρο?
Δεν υπαρχει δεν μπορω, υπαρχει δεν θελω!! [/quot

s ethixe kaneis ?ego eipa apla thn diki m periptosh poio einai to provlima s pou to xeis kanei olokliro thema?????kai nai to paidi m to ekana epidh to laxtaroysa k oxi vash proipotheseon alla tha prpei na ta skeftomaste ola....alla epeidh exeis mono ena paidi einai dyskolo na katalaveis pos einai mia egimosini gia deytero kai gia trito...opote kalo einai na prosexoume ti leme...

Συγνωμη, manoulita-fraoulita, αλλα σε μενα απευθυνεσαι?? confused confused

44 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 4:25 pm

Kastallia

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
black beauty έγραψε:κοριτσια μην φαγωθειτε σας εφαγα!

Εγω θαυμαζω αυτες τις γυναικες που τα καταφερνουν αλλα τι να κανω εγω? ξερω τον εαυτο μου καλυτερα απο ολους και αν νιωθω οτι δεν μπορω να τα καταφερω σε κατι ε δεν θα το κανω!(προς το παρον)

Θελω να εχω ηρεμια και γαληνη στην καθημερινη μου ζωη και οχι να ειμαι συνεχεια μες στο αγχος και στην τσιτα!

Ολες σκεφτονται με τον δικο τους τροπο και εχουν δικα τους επιχειρηματα,δεν κατακρινω καμια!Ολες εχουμε δικιο!

οπως λες καλη μου,καθεμια σκεφτεται με το δικο της τροπο και αυτο ειναι θεμιτο.Εγω σχολιαζω περιπτωσεις που απλα δε σκεφτονται καθολου.Και γω θαυμαζω καποιους πολυτεκνους,αλλα αυτους που ανηκουν στην κατηγορια που περιγραψα δε δεχομαι να μου τους προβαλλουν ως προτυπο.

45 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 4:31 pm

black beauty

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγω ενοχλουμαι Κασταλλια οταν μου την λενε γιατι εχω ενα παιδι,ειδικα αμα μου πουνε το κλασικο ενα παιδι ισον κανενα ε τοτε γινομαι τουρκος!
Τι θα πει? Και ενα παιδι μια χαρα σου γεμιζει την ζωη σου και το σπιτι!!

Τρελαινομαι σου λεω και μονο που το αναφερω τωρα συγχιστηκα!

46 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 4:33 pm

black beauty

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η αληθεια ειναι πως πολυτεκνοι συνηθως ειναι ανθρωποι που δεν εχουν πορους και δεν ξερω πως γινεται αυτο...ενω αντιστοιχα αλλοι που εχουν να προσφερουν εχουν ενα η και κανενα!Αλλα και παλι δεν τους κρινω γιατι πιστευω οτι δεν ειμαστε ολοι αξιοι να γινομαστε γονεις και αφου δεν ειμαστε καλυτερα να μην γινομαστε,τα παιδια δεν φταινε σε τιποτα!

47 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 4:34 pm

Kastallia

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
black beauty έγραψε:και εγω ενοχλουμαι Κασταλλια οταν μου την λενε γιατι εχω ενα παιδι,ειδικα αμα μου πουνε το κλασικο ενα παιδι ισον κανενα ε τοτε γινομαι τουρκος!
Τι θα πει? Και ενα παιδι μια χαρα σου γεμιζει την ζωη σου και το σπιτι!!

Τρελαινομαι σου λεω και μονο που το αναφερω τωρα συγχιστηκα!

ΑΧ ΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΗΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΞΑΝΑ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ!

48 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 4:37 pm

black beauty

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπραβο σου παντως εισαι απο τις λιγες που ενω εχουνε και αλλο παιδακι(καθ'οδον βεβαια)καταλαβαινουν.Συνηθως μονο αυτες που εχουν ενα καταλαβαινουν το σκεφτικο μου και δεν το επικρινουν!

Και ενα αλλο σπαστικο? ακομα δεν γεννησες καλα καλα και σου πετανε : "δουλευεις?" και αν ειναι αρνητικη η απαντηση σου,τους πεφτουνε τα μουτρα γκρρρρρρρρρρ

49 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 4:41 pm

litsakos

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:κοριτσια-η-μια-εγκυμοσυνη-με-την-αλλη-δεν-εχει-καμια-σχεση!!στην-μια-μπορει-να-πετας-και-στην-αλλη-μπορει-να-ξερνας-η-να-πρεπει-να-μεινεις-στο-κρεβατι-κοκ!στην-πρωτη-εγκυμοσυνη-ξαπλωνεις-οταν-νιωθεις-κουραση-οταν-νιωθεις-ζαλαδα-κλπ-ενω-στην-δευτερη-εισαι-ορθια-γιατι-εχεις-το-πρωτο-παιδακι-που-χρειαζεται-την-μαμα-του!και-μην-πω-για-το-μετα-που-για-ενα-διμηνο-δεν-ξερεις-απο-που-να-αρχισεις-και-που-να-τελειωσεις-και-ποτε-θα-κοιμηθεις-επιτελους!!!οση-βοηθεια-και-να-εχεις-θα-πρεπει-να-τα-ζυγησεις-ολα-και-να-σταθεις-στα-δικα-σου-ποδια-.....η-κουραση-ειναι-μεγαλη-κακα-τα-ψεματα-εκτος-αν-εισαι-η-κυρια-ρουβα-που-εχει-δυο-ντανταδες-απο-την-πρωτη-μερα-στο-σπιτι!

Ετσι, συμφωνω. Η 2η εγκυμοσυνη μου ηταν λιιιιγο ζορικη,οπως ζορικα -πολυ- ηταν στην αρχη με ενα βρεφος να κρεμεται στο στηθος κ ενα μικρο παιδακι 17 μηνων με την πανα και μαθημενο στην αγκαλια της μαμας ...ε ειχε ενα ζορι οσο να το πεις. Αν το γνωριζα απλα θα καθυστερουσα το 2ο παιδι,θα περιμενα να κλεισει τα 3 το μεγαλο,να αυτονομηθει λιγο παραπανω. Μετα το θεμα της βοηθειας...προσωπικα βασιστηκα σε υποσχεσεις για βοηθεια την οποια δεν ειδα ποτε μου...αλλα κ παλι θα επελεγα να κανω παιδι χωρις να μετρησω το ποιος θα με βοηθησει.Στην φαση την δικη μου,με βαση την δικη μου καθημερινοτητα.Ο μπαμπας τους δεν δουλευει εκτος Αθηνων οποτε χω να υπολογισω σε αυτον,να μοιραστουμε τις ευθυνες κ τον κοπο. Αν ηταν μακρια...δεν ξερω τι θα εκανα. Rolling Eyes

CHRISLA2216 έγραψε:πιστευω πως δεν υπαρχουν καλες κ σωστες προυποθεσεις για να αποφασισεις να κανεις ενα παιδι..
εφοσον το θελεις, βαλτο μπρος γρηγορα!!! δυστυχως κανενας δεν σου εγγυαται πως η εγκυμοσυνη σου θα ειναι τελεια ωστε να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις του πρωτου παιδιου, οτι η βοηθεια απο γιαγιαδες θα ειναι παντα εκει, οτι τα οικονομικα σου θα ειναι παντα καλα- με ολα αυτα που συμβαινουν.. αν ειναι να σκεφτομαστε ολα αυτα, τοτε μαλλον καμια γυναικα δεν θα αποφασισει ποτε για δευτερο,τριτο,κτλ, παιδι..

Συμφωνω,τα ζυγιζεις κ αποφασιζεις.Σχεδον ποτε δεν θα ειναι ολα τελεια.

Kastallia έγραψε:
αννουλα έγραψε:Καλησπέρα σε όλες σας! Έχω ένα γιόκα 16 μηνών που λατρεύω.Είμαι μαμά 24 ώρες το 24ωρο (κοινώς δεν εργάζομαι ακόμη) και πολύ συχνά σκέφτομαι το ενδεχόμενο ενός 2ου παιδιού. Οι περισσότεροι μου λένε πως αφού δεν δουλεύω είναι καλή ευκαιρία για να βάλουμε εμπρός. Αυτό που με κάνει περισσότερο να δειλιάζω ( ο άντρας μου όποτε του δώσω το οκ είναι έτοιμος και για 2ο, 3ο κτλ)είναι πως στην ουσία είμαι μόνη μου με τον μικρό. Ο άντρας μου δουλεύει εκτός αθηνών και έρχεται μόνο για σκ.Αν λοιπόν έμενα έγκυος θα τα κατάφερνα με την κοιλιά απέναντι να κυνηγάω τον μικρό στην παιδική χαρά για παράδειγμα? μήπως όμως αυτά είναι απλά φοβίες? μήπως δεν είμαι ακόμα έτοιμη για 2ο παιδί? έχει καμιά σας ίδιες σκέψεις?

H περιπτωση της κοπελας εχει μια ιδιομορφια...οχι δεν εχει βοηθεια απο μαμα και πεθερα αλλα ειναι και εκτος Αθηνων ο ανδρας της.Η εγκυμοσυνη μπορει να ειναι απο τελεια εως προβληματικη.Μπορει και να χρειαστεις ακομα και νοσηλεια...δεν ειναι απιθανα αυτα,εμενα μου τυχε.Εγω το εβαλα μπρος φετος,εχοντας μεγααααλη βοηθεια,αλλα και μεχρι να κοψεο μικρος την πανα,παρολη τη βοηθεια δεν το απαφασιζα,γιατι δεν παυει η κυρια φροντιδα να ειναι της μαμας.Μια κοπελα τωρα που δεν εχει ουτε τη βοηθεια του ανδρα της μεσα στην μερα και ειναι τελειως μονη με το παιδι πρεπει να σκεφτει πολλα πραγματα,οποτε αυτα τα "αν το σκεφτηκες ,κανε το"ας μην τα λεμε με τοση ευκολια,δεν ειναι ολα στη ζωη παιχνιδι.

Agree.

Kastallia έγραψε:Εγω παλι θεωρω πως πολλοι απο αυτους που αποφασιζουν να κανουν πανω απο 3 παιδια σημερα (για να μην πω η πλειοψηφια)ειναι ανθρωποι του στυλ ¨ο,τι βρεξει ας κατεβασει¨"κατι που δε με εκφραζει καθολου σαν ιδεα ουτε τα ατομα που την ενστερνιζονται.Εχω τετοια παραδειγματα που αμολαν παιδια και δεν εχουν να τους δωσουν ουτε τα βασικα (κατι που δεν προκυπτει απο ενα απροοπτο γεγονος στυλ να απολυθεις,οι περισσοτεροι δεν ειχαν και ποτε τους δουλεια και αυτο οχι απο ατυχια αλλα απο επιλογη)και θεωρουν πως ειναι εξυπναδα τους να δεχονται βοηθεια απο τον κοσμο και οχι αναγκη.Τετοιους ανθρωπους δε θα μπορουσα να τους εχω προτυπο και μη μου πεις οτι τα παιδια τους ειναι ευτυχισμενα γιατι εχω ζησει απο κοντα τετοια περιπτωση και ξερω τα κομπλεξ που εχει το παιδι οχι γιατι δεν εχουν λεφτα αλλα γιατι οι γονεις απλα θεωρουν πως η ζωη ειναι τοοοοσο απλη που ενα παιδι δεν εχει αναγκη απο τιποτα.Δε ζουμε στο '40,αλλα στο 2012,τα δεδομενα ειναι αλλα.Οι ανθρωποι το 40 τη φτωχεια την αντιμετωπιζαν αλλιως.Τωρα τι πρεπει να κανουμε με την ανεχεια που θα μας επιβαλουν;;Να κατσουμε να σταυροκοπιομαστε και να λεμε 'Δοξα Σοι ο Θεος;"Ναι να προσευχηθουμε,αλλα ο Θεος μας εδωσε νου ,δεν ειμαστε ζωα να αμολαμε παιδια και ο,τι κατσει.Συγγνωμη για την αγοραια γλωσσα που χρησιμοποιω,αλλα αυτο το 'ειμαστε αξιοι της μοιρας μας"στο συγκεκριμενο θεμα με εξοργιζει.Δηλαδη επειδη εχουμε υπογεννητικοτητα να κανουμε οπως οι γειτονες Τουρκοι της Ανατολιας που ειναι παμπτωχοι και κανουν 10 παιδια εκαστος και ζουνε οπως ζουν;;;Το 'εχει ο Θεος"εχει νοημα οταν κανεις και συ ο,τι μπορεις για τη ζωη σου και της οικογενειας σου.Αμα καθεσαι και χαφτεις αερα δε θα σε βοηθησει κανεις.

Ωραια τα λες!
Αυτη την παθητικοτητα δεν ειναι να την εχεις για προτυπο. Η πεθερα μου λεει συχνα "μην στεναχωριεστε,εχει ο Θεος...κοιταξτε πως ζουνε στο ταδε μερος,παλι καλα να λετε και δοξα τον Θεο".Οχι,μανδαμ δεν παει ετσι. Θα χαιρομαι που δεν ζω σε χαρτοκουτο στην Καλκουτα και θα λεω και δοξα τον Θεο? Και να πρεπει να δεχτω μειωσεις μισθου? Περικοπες στην ασφαλιση? Τις εισφορες?κτλκτλ? Δεν παει ετσι,αυτο ειναι μοιρολατρικο. Με αυτο το σκεπτικο δεν θα προσπαθησεις να αλλαξεις τπτ στραβο στην ζωη σου γιατι παντα καπου θα υπαρχει ενας δυσμοιρος για να συγκριθεις.
Φλυαρια μ επιασε...το "κλεινω". Cool

50 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 4:50 pm

black beauty

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν ειχα διαβασει ολα τα ποστ,συμφωνω και με την Μπαρμπι!Αλλα και με την Λιτσα σε πολλα!

Γενικα πρεπει να τα ζυγιζεις ολα,το να κανεις παιδι ειναι πολυ σοβαρη αποφαση!!Σιγουρα δεν υπαρχουν ποτε οι καταλληλες συνθηκες αλλα ολες οι στιγμες δεν ειναι το ιδιο!

51 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 5:23 pm

bou-boukitsa

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Kastallia έγραψε:Chicken,θα σε σοκαρω...δεν εχω πνευματικο!!!!

Δεν λέω για σένα καλέ Very Happy
Θα καταλάβουν αυτοί που είναι να καταλάβουν Very Happy Very Happy Very Happy

κασταλλία για εμένα χτυπάει η καμπάνα!

chicken μου να σε σοκάρω??..οι πνευματικοί στην εποχή μας δεν λένε κάνε αβέρτα παιδιά..γιατί ξερουν πως οι συνθήκες εχουν αλλάξει και οι ανθρωποι δεν μπορύν να το αντέξουν..και δεν εννοώ οικονομικα..δεν μπορούν ψυχολογικά!
και αν ενα ζευγαρι κάνοντας άλλοε ενα παιδι πάει να χωρίσει απο την γκρινια..γιατι δεν εχει αντοχες και θελει χρονο για τον εαυτο του..
ε τοτε καλύτερα να μην κανει...
τα παιδια δεν ειναι αυτοσκοπός!

πάνω από ολα ειναι ενας ηρεμος ειρηνικός γαμος..

το μόνο που λενε οι πνευματικοί ειναι να φυλασεσαι με φυσικους τρόπους και να μην ριξεις παιδι αν τυχει και έρθει..μονο αυτα!

κατα τα άλλα θα διαφωνησω καθετα με την κασταλλια γιατι θεωρω πως δεν ειναι λογικο καθε φορα που μιλαμε για πολυτεκνους να αναφερουμε παραδείγματα ανθρωπων που και καλα τα κανουν τυχαια κλπ.κλπ...

με το ιδιο σκεπτικο καθε φορα που μιλαμε για μανα ενος μονο παιδιου θα επρεπε να λεμε ποσα αλλα εχει σκοτωσει με εκτρωσεις κλπ...
δεν ειναι ομως αυτη η πραγματικοτητα ..ετσι???
οποτε ας μην την διαστρευλώνουμε απλα για να ακφρασουμε αντιθεση...

υπαρχουν συνειδητά πολυτεκνοι ..που ζουν τα παιδια τους μια χαρα..τα σπουδάζουν ολα..και κανενα δεν εχει ψυχολογικα η αλλα προβλημτα..

52 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 5:27 pm

black beauty

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ε ναι μπουμπουκιτσα δεν νομιζω να εννοει αυτους η κασταλλια!

Αλλα ουτε και αυτοι που εχουν ενα σημαινει οτι εχουν κανει εκτρωση φυσικα!

53 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 5:30 pm

bou-boukitsa

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:ε ναι μπουμπουκιτσα δεν νομιζω να εννοει αυτους η κασταλλια!

Αλλα ουτε και αυτοι που εχουν ενα σημαινει οτι εχουν κανει εκτρωση φυσικα!

σίγουρα οχι..αυτο εννοώ..πως όποιος έχει ενα δεν σημαίνει οτι εχει ρηξει αλλα παιδια...όποτε γιατι αυτος που εχει πολλά αμέσως πρέπει να θεωρηθεί ανεύθυνος που τα έκανε???

54 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 5:31 pm

black beauty

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οχι νομιζω η κασταλλια το ξεκαθαρισε πως δεν συμφωνει με αυτους βλεποντας καποια περιστατικα στον δικο της περιγυρο!

55 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 5:32 pm

black beauty

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εσυ πως τα βγαζεις περα βρε κοπελα μου?

Δεν ερχεται ποτε ωρα που να κοντευεις να "φουνταρεις"?

56 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 5:34 pm

Kastallia

Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:κορίτσια σίγουρα ο καθένας εχει τις αντοχές του..και βλέπει τα πράγματα αλλιώς..και ο καθένας νομίζει ότι κανει το καλύτερο για την οικογένεια του...

αλλά αν δεν υπήρχαν και αυτοί οι άνθρωποι που με τις ίδιες δυσκολίες που χντιμετοπίζουμε και εμεις, αποφασίζουν να κάνουν πολλά παιδιά( πάνω απο 4 εννοώ)...ίσως σήμερα να μην υπήρχαμε καν σαν έθνος!!!

γιατί ηδη η υπογεννητικότητα μας εχει χτυπήσει κόκκινο!!!
οι αλλοδαποι μας έχουν κατακλήσει!!
ακόμη και η κρίση δεν πρόκειται να πρράσει ξέρετε γιατί...?

γιατι οσο και να κοψουν , η τροικα και καθε τροικα ..δεν υπαρχουν , δεν γεννιουνται νεοι καταναλωτές για να μπορει να κινηθεί η αγορα ...αρα δεν υπαρχει ελπίδα επιβίωσης και μελλον!

οπότε εγω νομίζω πως όλα οσα λέμε (και εγώ μαζί, γιατι δεν τολμαω να κανω 10 παιδια)..ειναι δικαιολογίες....και είμαστε άξιοι της μοίρας μας!
δεν ειπε κανεις οτι η ζωη πρεπει να ειναι όλο γελια και χαρες...υπαρχουν και δυσκολιες και κυριως οταν εχεις να αναθρεξεις παιδια..
[u]αλλά εμεις σαν Ελληνες ειμαστε δειλοι!! καλά να πάθουμε λοιπον![/u]

Μπουμπουκιτσα, με το τελευταιο ποστ σου δεν μπορω να διαφωνησω,ετσι που εκφραζεσαι.Οντως δεν ειναι ολων των πολυτεκνων τα παιδια στερημενα,εχεις δικιο ειναι αρκετοι αυτοι που ειναι αξιοθαυμαστοι!
Αλλα το πρωτο περιειχε αποψεις πιο καθετες και διαφωνω ιδιαιτερα με τα υπογραμμισμενα.Αν καναμε σε 2 χρονια ολοι οι Ελληνες πολλα παιδια θα ξεμπερδευαμε με την κριση;;;Εμεις φταιμε που μας κοψανε τους μισθους και μας απολυουν επειδη δε γενναμε καταναλωτες ή μηπως φταιμε οντως γιατι εχουμε ψηφισει εθνικους προδοτες και ανθρωπους απεσταλμενους να μας αφανισουν ως εθνος και να μας παραχωρησουν στους Γερμανους;

Δειλοι αν ειμαστε λοιπον,δεν ειμαστε γιατι δεν κανουμε 5 παιδια,αλλα γιατι δεν τους στελνουμε ολους αυτους απο κει που ηλθαν και να παρουμε ως λαος την κατασταση στα χερια μας.

Εγω προσωπικα δεν ανηκω στην κατηγορια που μονο για οικονομικους λογους δεν κανω πανω απο 2 παιδια,οκ το παραδεχομαι.Αλλα ποσες κοπελες το εχουν πει πως αν ειχαν μια καλυτερη ποιοτητα ζωης και εναν αξιοπρεπη μισθο θα εκαναν και 3 και 4;;;Δειλες ειναι και αυτες ;Κατα τη γνωμη μου ειναι ευαισθητες και σκεπτομενες.

57 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 5:37 pm

chicken

bou-boukitsa έγραψε:

κασταλλία για εμένα χτυπάει η καμπάνα!

chicken μου να σε σοκάρω??..οι πνευματικοί στην εποχή μας δεν λένε κάνε αβέρτα παιδιά..γιατί ξερουν πως οι συνθήκες εχουν αλλάξει και οι ανθρωποι δεν μπορύν να το αντέξουν..και δεν εννοώ οικονομικα..δεν μπορούν ψυχολογικά!
και αν ενα ζευγαρι κάνοντας άλλοε ενα παιδι πάει να χωρίσει απο την γκρινια..γιατι δεν εχει αντοχες και θελει χρονο για τον εαυτο του..
ε τοτε καλύτερα να μην κανει...
τα παιδια δεν ειναι αυτοσκοπός!

πάνω από ολα ειναι ενας ηρεμος ειρηνικός γαμος..

το μόνο που λενε οι πνευματικοί ειναι να φυλασεσαι με φυσικους τρόπους και να μην ριξεις παιδι αν τυχει και έρθει..μονο αυτα!

ακούς καμπάνες καλέ? Razz

Για καμμία δεν χτυπάει η καμπάνα. Σε προηγούμενο θέμα είχε υποστηριχθεί η άποψη που είπα και θεώρησα πως ισχύει και εδώ το ίδιο. Εκτός και αν υπάρχει επιλογή στα θέματα που ακολουθείτε την συμβουλή του εκάστοτε πνευματικού.
Να σου πω επίσης οτι τίποτα δεν με σοκάρει Very Happy
Επιλογή σου είναι και πολύ καλά κάνεις και ζεις έτσι. Ξαναείπα, όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια. Εσύ προτιμάς να αποφασίζει άλλος εγώ προτιμώ να αποφασίζω εγώ για την ζωή μου. Τέλοσπάντων, επειδή δεν είναι αυτό το θέμα, μην το ξανα αναλύσουμε ε?

κατα τα άλλα θα διαφωνησω καθετα με την κασταλλια γιατι θεωρω πως δεν ειναι λογικο καθε φορα που μιλαμε για πολυτεκνους να αναφερουμε παραδείγματα ανθρωπων που και καλα τα κανουν τυχαια κλπ.κλπ...

με το ιδιο σκεπτικο καθε φορα που μιλαμε για μανα ενος μονο παιδιου θα επρεπε να λεμε ποσα αλλα εχει σκοτωσει με εκτρωσεις κλπ...
δεν ειναι ομως αυτη η πραγματικοτητα ..ετσι???
οποτε ας μην την διαστρευλώνουμε απλα για να ακφρασουμε αντιθεση...

Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ μου έκτρωση. Ίσως να είναι τραβηγμένο αυτό που λες γιατί απο όσες κοπέλες ξέρω μόνο μία χρησιμοποιεί την έκτρωση σαν αντισύλληψη (η ηλίθια). Εκτός και αν δεν καταλαβαίνω το παράδειγμά σου.

υπαρχουν συνειδητά πολυτεκνοι ..που ζουν τα παιδια τους μια χαρα..τα σπουδάζουν ολα..και κανενα δεν εχει ψυχολογικα η αλλα προβλημτα..

Εγώ πάντως μία που ξέρω με 5 παιδιά και χωρίς οικονομικό πρόβλημα, τα παιδιά της δεν είναι καλά. Και είναι δικό τους πρόβλημα, δανεικά δεν μου έχει ζητήσει ποτέ.
Αλλά κοίτα πλάκα, και αυτή εκκλησιαζόμενη είναι...

58 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 5:41 pm

bou-boukitsa

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ μου έκτρωση. Ίσως να είναι τραβηγμένο αυτό που λες γιατί απο όσες κοπέλες ξέρω μόνο μία χρησιμοποιεί την έκτρωση σαν αντισύλληψη (η ηλίθια). Εκτός και αν δεν καταλαβαίνω το παράδειγμά σου.

[/quote]

..ναι δεν κατάλαβες το παράδειγμα!..το εξήγησα πάντως ξανά πιο πριν..

59 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 5:44 pm

chicken

bou-boukitsa έγραψε:
chicken έγραψε:

..ναι δεν κατάλαβες το παράδειγμα!..το εξήγησα πάντως ξανά πιο πριν..[/quote]

Ρε συ, μήμπως να έβαζες ένα παράδειγμα που να ισχύει?
Πως το εννοώ: Αφού τόσες δεν έχουμε κάνει έκτωση και έχουμε ένα παιδάκι και αφού καμμιά μας (μέχρι στιγμής) δεν έχει παράδειγμα οικογένειας πολύτεκνης και ευτυχισμένης (με την έννοια που το λες εσύ), μήμπως να έβαζες κάτι που να έχει περισσότερη σχέση?

60 Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? στό Τρι Feb 07, 2012 5:47 pm

bou-boukitsa

Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:.Αν καναμε σε 2 χρονια ολοι οι Ελληνες πολλα παιδια θα ξεμπερδευαμε με την κριση;;;Εμεις φταιμε που μας κοψανε τους μισθους και μας απολυουν επειδη δε γενναμε καταναλωτες ή μηπως φταιμε οντως γιατι εχουμε ψηφισει εθνικους προδοτες και ανθρωπους απεσταλμενους να μας αφανισουν ως εθνος και να μας παραχωρησουν στους Γερμανους;

Δειλοι αν ειμαστε λοιπον,δεν ειμαστε γιατι δεν κανουμε 5 παιδια,αλλα γιατι δεν τους στελνουμε ολους αυτους απο κει που ηλθαν και να παρουμε ως λαος την κατασταση στα χερια μας.

δεν ξέρω βρε κασταλλία...
αλλά λέει η παροιμία '' τέτοιος λαός ..τέτοιοι άρχοντες''...

ναι δεν φταιμε άμεσα που μειώνουν μισθούς ..που μας ξεπουλάνε κλπ...
αλλά εμεις δεν τους δώσαμε αυτη την εξουσία...χρόνια τωρα..
εμεις ..οι γονεις μας ..οι παππούδες μας...
αρα εμμέσως φταίμε και εμείς...
και συμφωνώ είμαστε δειλοί που δεν τους στέλνουμε απο εκει που ήρθαν..
αλλά πώς τωρα πια???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Free forum | © PunBB | Free forum support | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Create your blog